Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είστε τυχεροί που πήρατε "αργά" την αναβάθμιση και υπήρχε η λύση. Εγώ από τον Δεκέμβριο περίμενα. Είχα μπει μέχρι και σε live chat με την ΗΤC χωρίς αποτέλεσμα. Αφού αναγκάστηκα να κάνω reset το κινητό κάτι που το απεχθάνομαι. Είχα πρήξει και κανά δυο παιδιά για να ρουτάρω.

:p

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι Kit-Kat θέμα ή αποκλειστικά του One, αλλά βαριέμαι να ψάχνω σε φόρουμ άλλων κινητών για να δω αν υπάρχει αντίστοιχα θέμα εκεί.

Πάντως γενικά με Fritz ήταν το θέμα και με κάποια παιδιά που μίλησα στο xda, ίσως και με κάποια άλλα ρούτερ.

 

To εψαξα και εγώ λίγο και πρέπει να είναι θέμα του kitkat μια και το έχουν και τα nexus devices.

Γενικά το πρόβλημα φαινεται να είναι με παλαία μοντέλα router-wifi όπως το Fritz και το Netgear. Σε ενα παλαίο Linksys που δοκίμασα δεν υπήρχε πρόβλημα.

Thanks για το ποστ, μια και είναι αρκετά σπαστικό πρόβλημα όχι τόσο για το Internet όσο για το τοπικό δίκτυο πού έχω σπίτι (local NAS κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και σε μένα το σηματάκι του του Beats audio παραμένει κόκκινο, άλλαξε σε άσπρο αυτό της μπαταρίας και ΕΥΤΥΧΩΣ κανένα πρόβλημα με το wi-fi.

Μια ερώτηση, πάνω στη μπάρα εργασιών και δίπλα από το εικονίδιο του σήματος, μου βγάζει ένα νέο εικονίδιο άσπρο που είναι σα το σήμα της Nespresso, ξέρει κάποιος τι είναι αυτό?

 

Το NFC πρέπει να λες εσύ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα το σηματάκι του του Beats audio παραμένει κόκκινο, άλλαξε σε άσπρο αυτό της μπαταρίας και ΕΥΤΥΧΩΣ κανένα πρόβλημα με το wi-fi.

Μια ερώτηση, πάνω στη μπάρα εργασιών και δίπλα από το εικονίδιο του σήματος, μου βγάζει ένα νέο εικονίδιο άσπρο που είναι σα το σήμα της Nespresso, ξέρει κάποιος τι είναι αυτό?

 

Τσεκαρε αν εχεις ενεργοποιημένο το NFC (Settings ->More στο Wireless&Network ->NFC). Συγνώμη για τις αγγλικες ρυθμίσεις αλλά εχω αγγλικη γλώσσα στο ONE μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 4 διαφορετικά μαγαζιά που πήγα, το wifi κλείδωσε αμέσως. Ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα. Και το σήμα πιο πάνω και από το βέζελ του κινητού :p
Link to comment
Share on other sites

Το NFC πρέπει να λες εσύ :D

 

Τσεκαρε αν εχεις ενεργοποιημένο το NFC (Settings ->More στο Wireless&Network ->NFC). Συγνώμη για τις αγγλικες ρυθμίσεις αλλά εχω αγγλικη γλώσσα στο ONE μου.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ :) :) για τις απαντήσεις σας, αυτό ήταν!!!

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύουν οι στίχοι στην εφαρμογή μουσικής; 'Οσο ήμουν Σουηδία όλα καλά, τώρα Ελλάδα τίποτα. Παίζει ρόλο η χώρα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση σχετικά με την 4.4 και τον aosp browser. Μήπως εκτός από τον flash player έβγαλαν και το bookmarks sync? Γιατί μέσα στα settings του Google account εξαφανίστηκε και δε μου συγχρονίζει με τίποτα. Το χει δει κι άλλος αυτό ή κάνω λάθος?:(
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα θεμα της 4.4, πρόβλημα της google και οχι της htc..κανε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2624412 και είσαι ετοιμος..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα θεμα της 4.4, πρόβλημα της google και οχι της htc..κανε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2624412 και είσαι ετοιμος..

 

να πω την αλήθεια είχα διαβάσει ότι σιγά σιγά η google πετάει έξω τον stock για χάρη του chrome αλλά έλεγα μήπως την γλυτώναμε...

btw είχα ψάξει κ εγώ στους xda αλλά δεν..:O thanks

πάντως δουλεύει άψογα, μόνο που ζητάει πολλά permissions.

ορίστε και το apk info: google bookmarks sync- version: 4.0.4-390215. -μήπως έχει καμία σχέση με ICS?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι..

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγοράσω το htc one αλλά με 2 σιμ διότι εδώ και χρόνια για μένα δεν γίνεται μιας και δεν θέλω να κουβαλάω 2 συσκευές μαζί μου.

Η απορία μου είναι η εξής:

Να το αγοράσω από Ευρώπη: http://shop.emea.htc.com/uk/p_htc_store_product.aspx?i=254234

ή από Κίνα: http://www.merimobiles.com/htc-one-802w-dual-sim-active-root-smartphone_p/meri7422.htm

Οκ φαντάζομαι ότι δεν θα έχω εγγύηση αν το πάρω από την Κίνα, με το ευρωπαϊκό θα έχω κανονικά εγγύηση??

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γενικά το συγκεκριμένο κινητό παθαίνει εύκολα βλάβες..

Διότι η διαφορά τιμής (190 ευρώ) δεν είναι σε καμμία περίπτωση ασήμαντη.

Έχει πάρει κάποιος την dual sim έκδοση του one??

υγ. Μην με παραπέμψετε στο να διαβάσω το φόρουμ παρακαλώ..έχω ξεκινήσει από την αρχή το διάβασμα αλλά είναι τεράστιο thread και μπορεί να αργήσω να βρω νήμματα που με αφορούν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται θα το πάρεις από Ευρώπη για να είσαι 100% οκ με την εγγύηση. οι πρώτες παρτίδες είχα κάποια ψιλοθεματάκια με την κάμερα, σε χαμηλό φωτισμό έβγαζε ένα μωβ πέπλο ή όταν ήταν ζεστό το κινητό, και ένα gap ανάμεσα στο πάνω μέρος του κινητού. Τώρα για το dual δεν γνωρίζω αν έχει αυτά τα θεματάκια. :)
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι βοηθεια!!! :mad::mad: Εκανα την αναβαθμιση χτες σε 4.4.2.Πριν την κανω εκανα ενα backup με της HTC το προγραμμα ας το πουμε.Τα αρχεια τα εχω στο dropbox.Ολα κομπλε,μεχρι που θελω να παω να επαναφερω αυτο το backup.Μου το βρισκει,και εκει που λεει ληψη κανει σφαλμα και δεν κατεβαζει τις ρυθμισεις και ολα αυτα!Καμια ιδεα;;;

 

Παντως και εμενα (δοξα το θεο :lol::lol:) κανενα προβλημα με το Wifi!Μεχρι στιγμης εχω τσεκαρει του σπιτιου βεβαια μονο...

 

update:Ολα οκ...Εγω προσπαθουσα να κανω επαναφορα αφου ειχα "σεταρει" τα αρχικα στο τηλεφωνο.Το εκανα ενα factory reset και εκανα επαναφορα απο την αρχη και ολα κομπλε!

Edited by flampouras
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι βοηθεια!!! :mad::mad: Εκανα την αναβαθμιση χτες σε 4.4.2.Πριν την κανω εκανα ενα backup με της HTC το προγραμμα ας το πουμε.Τα αρχεια τα εχω στο dropbox.Ολα κομπλε,μεχρι που θελω να παω να επαναφερω αυτο το backup.Μου το βρισκει,και εκει που λεει ληψη κανει σφαλμα και δεν κατεβαζει τις ρυθμισεις και ολα αυτα!Καμια ιδεα;;;

 

Παντως και εμενα (δοξα το θεο :lol::lol:) κανενα προβλημα με το Wifi!Μεχρι στιγμης εχω τσεκαρει του σπιτιου βεβαια μονο...

 

Δυο θέματα είχα με Κιτ-Κατ. Το ένα ήταν αυτό με το ασύρματο που συζητάμε παραπάνω και το δεύτερο με το HTC Backup.

Εμένα π.χ. δεν έκανε auto backup πλέον στο Dropbox και έπρεπε να το κάνω manually ζητώντας και πάλι authorization κάθε φορά.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore αλλά αυτό που το λες το έχω ξαναδιαβάσει κάπου και μπορεί να ισχύει.

Μετά το 4.4.2 πάντως φαίνεται να δουλεύει κανονικά το backup με Google Drive. Και πάλι όμως δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore από εκεί. Aπλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο Google Drive κάνει backup αυτόματα. Σήμερα κατά σύμπτωση το γύρισα και πάλι στο Dropbox για να δοκιμάσω.

Το θέμα όμως είναι αν εκτός από το μπακάπ κάνει και restore. Γιατί τι να το κάνω να τα έχω σωσμένα στο Drive/Dropbox και να μην μπορώ να τα επαναφέρω.

 

Αν μπορεί κάποιο καλό παιδί ας το τσεκάρει. Επίσης αν μπορεί κάποιος με Κιτ-Κατ 4.4.2 ας δει αν στο Settings--> Backup&Reset και με ενεργοποιημένο το HTC Account η επιλογή Restore from HTC Backup είναι επιλέξιμη ή είναι γκριζαρισμένη.

Είχα διαβάσει ότι είναι γκρίζα γιατί το ριστόρ γίνεται μετά από reset αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

To relock είναι μια εντολή, θέλει λιγότερο από 10"

Για το unroot επίσης απλά σβήνεις 3-4 αρχεία (ή τρέχεις ένα script που να τα σβήνει)

Αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς σου εξασφαλίζουν αυτά τα δύο.

 

Αν κάνεις RELOCK, θα γράφει RELOCKED, όχι UNLOCKED.

Αλλά και έτσι να μην ήταν, όταν έκανες UNLOCK, έδωσες το serial number σου. Η HTC μόλις πατήσει το serial number σου, ξέρει ότι έκανες bootloader unlocking. Δεν χρειάζεται καν να ανοίξει το κινητό σου για να το καταλάβει.

 

Για 100% επαναφορά, θα πρέπει πρώτα να κάνεις S-OFF.

Αλλά και η 100% φαινομενική επαναφορά, πάλι δεν αίρει την δήλωση αποδοχής του ενδεχομένου να είσαι εκτός εγγύησης που έχεις ήδη κάνει.

 

Εδώ έχει έναν οδηγό για επαναφορά: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2358738

 

Εμένα είχε χαλάσει η κάμερα και έκαναν 15 μέρες. Άλλαξαν εξάρτημα, δεν την επισκεύασαν. Γερμανική συσκευή.

Αλλά έχουν ακουστεί άσχημα λόγια για την αρβάτο, οπότε σίγουρα έχει κάποιο ρίσκο το εγχείρημα ...

 

Δεν ισχύει αυτό. Το ότι ζήτησες unlock token δε σημαίνει ότι το χρησιμοποίησες κιόλας. Το disclaimer το αποδέχεσαι την στιγμή που γράφεις την εντολή fastboot oem unlock unlock_token.bin

 

Έχω S-OFF, ήμουν UNLOCKED, και όταν χρειάστηκε να στείλω το κινητό για το θέμα με το μωβ πέπλο άλλαξα σε LOCKED και φλασαρα 1.29.401.1 RUU. Κανένα απολύτως θέμα με την εγγύηση. Το τι γράφει ο bootloader τους ενδιαφέρει, Όχι αν ζήτησες ποτέ σου unlock token.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δυο θέματα είχα με Κιτ-Κατ. Το ένα ήταν αυτό με το ασύρματο που συζητάμε παραπάνω και το δεύτερο με το HTC Backup.

Εμένα π.χ. δεν έκανε auto backup πλέον στο Dropbox και έπρεπε να το κάνω manually ζητώντας και πάλι authorization κάθε φορά.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore αλλά αυτό που το λες το έχω ξαναδιαβάσει κάπου και μπορεί να ισχύει.

Μετά το 4.4.2 πάντως φαίνεται να δουλεύει κανονικά το backup με Google Drive. Και πάλι όμως δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore από εκεί. Aπλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο Google Drive κάνει backup αυτόματα. Σήμερα κατά σύμπτωση το γύρισα και πάλι στο Dropbox για να δοκιμάσω.

Το θέμα όμως είναι αν εκτός από το μπακάπ κάνει και restore. Γιατί τι να το κάνω να τα έχω σωσμένα στο Drive/Dropbox και να μην μπορώ να τα επαναφέρω.

 

Αν μπορεί κάποιο καλό παιδί ας το τσεκάρει. Επίσης αν μπορεί κάποιος με Κιτ-Κατ 4.4.2 ας δει αν στο Settings--> Backup&Reset και με ενεργοποιημένο το HTC Account η επιλογή Restore from HTC Backup είναι επιλέξιμη ή είναι γκριζαρισμένη.

Είχα διαβάσει ότι είναι γκρίζα γιατί το ριστόρ γίνεται μετά από reset αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Είχα κάνει backup στο drive απ' ότι θυμάμαι. Το ενεργοποίησα τώρα και είχε την επιλογή να κάνω restore. Μετά έκανα καινούριο backup και δεν μου δίνει τη δυνατότητα πλέον για restore.

Μάλλον ισχύει ότι γίνεται μόνο μετά από reset.

Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύουν οι στίχοι στην εφαρμογή μουσικής; 'Οσο ήμουν Σουηδία όλα καλά, τώρα Ελλάδα τίποτα. Παίζει ρόλο η χώρα;

 

Ούτε σε εμένα φαίνεται να κατεβαίνουν οι στίχοι...

Link to comment
Share on other sites

Δυο θέματα είχα με Κιτ-Κατ. Το ένα ήταν αυτό με το ασύρματο που συζητάμε παραπάνω και το δεύτερο με το HTC Backup.

Εμένα π.χ. δεν έκανε auto backup πλέον στο Dropbox και έπρεπε να το κάνω manually ζητώντας και πάλι authorization κάθε φορά.

Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore αλλά αυτό που το λες το έχω ξαναδιαβάσει κάπου και μπορεί να ισχύει.

Μετά το 4.4.2 πάντως φαίνεται να δουλεύει κανονικά το backup με Google Drive. Και πάλι όμως δεν έχω δοκιμάσει να κάνω restore από εκεί. Aπλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο Google Drive κάνει backup αυτόματα. Σήμερα κατά σύμπτωση το γύρισα και πάλι στο Dropbox για να δοκιμάσω.

Το θέμα όμως είναι αν εκτός από το μπακάπ κάνει και restore. Γιατί τι να το κάνω να τα έχω σωσμένα στο Drive/Dropbox και να μην μπορώ να τα επαναφέρω.

 

Αν μπορεί κάποιο καλό παιδί ας το τσεκάρει. Επίσης αν μπορεί κάποιος με Κιτ-Κατ 4.4.2 ας δει αν στο Settings--> Backup&Reset και με ενεργοποιημένο το HTC Account η επιλογή Restore from HTC Backup είναι επιλέξιμη ή είναι γκριζαρισμένη.

Είχα διαβάσει ότι είναι γκρίζα γιατί το ριστόρ γίνεται μετά από reset αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Είχα κάνει backup στο drive απ' ότι θυμάμαι. Το ενεργοποίησα τώρα και είχε την επιλογή να κάνω restore. Μετά έκανα καινούριο backup και δεν μου δίνει τη δυνατότητα πλέον για restore.

Μάλλον ισχύει ότι γίνεται μόνο μετά από reset.

 

 

Και εμένα αφου με το που έκανα ριζετ,εκανα επαναφορά ολα οκ,τώρα είναι γριζα η επιλογή που λες.Επίσης σε κάποιες εφαρμογές μου επανέφερε τα δεδομένα,σε κάποιες άλλες οχι.Απ την αλλη μυνήματα και επαφές μια χαρά

Edited by flampouras
Link to comment
Share on other sites

Πως έκανες το ξεκλείδωμα?

 

Δεν εννοώ πάντως ότι έχεις χάσει την εγγύηση, ή ότι η HTC συνηθίζει να επικαλείται το bootloader unlocking για να βγάζει συσκευές εκτός εγγύησης.

Απλά κάποιοι έχουν αναφέρει ότι κάποιοι άλλοι, κάπου στο εξωτερικό (δεν ξέρω σε ποιες χώρες), είχαν θέμα εγγύησης.

 

Με revone το χα κανει για μπορω να γυρισω στοκ και να ειμαι μια χαρα απο εγγυηση...

 

Σας δουλεύουν οι στίχοι στην εφαρμογή μουσικής; 'Οσο ήμουν Σουηδία όλα καλά, τώρα Ελλάδα τίποτα. Παίζει ρόλο η χώρα;

 

Ποτε δε θυμαμαι να μου δουλεψαν αλλα σε ενα φιλο μου απο αγγλια δουλευουν μια χαρα...Μαλλον θα φταιει η χωρα..

Link to comment
Share on other sites

Θενκς φλάμπουρας και καρχ.

Μήπως έχετε παρατηρήσει κάθε πότε κάνει backup στο Google Drive;

Γιατί παλιά με Dropbox έκανε κάθε βδομάδα νομίζω, ενώ τώρα κάνει κάθε μέρα που είναι υπερβολή για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δε θυμαμαι να μου δουλεψαν αλλα σε ενα φιλο μου απο αγγλια δουλευουν μια χαρα...Μαλλον θα φταιει η χωρα..

 

Άρα φταίει η χώρα. Ξενέρωσα τώρα γιατί ήταν πολύ ωραίο.

 

Θενκς φλάμπουρας και καρχ.

Μήπως έχετε παρατηρήσει κάθε πότε κάνει backup στο Google Drive;

Γιατί παλιά με Dropbox έκανε κάθε βδομάδα νομίζω, ενώ τώρα κάνει κάθε μέρα που είναι υπερβολή για μένα.

 

Κάθε μέρα κάνει, το λέει κιόλας αν δεις στο automatic backup από κάτω στα μικρά γράμματα. Αν το γυρίσεις στο dropbox λέει ότι το κάνει εβδομαδιαία; Μήπως άλλαξε με την 4.4.2 και γίνεται καθημερινά τώρα;

Εγώ πάντως το έχω κλειστό και το κάνω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξη.... Ηρθε και σε μένα (3 mobile Ireland) η 4.20.771.17 για την ιστορία. Από όσα ξέρω γενικά, καλό είναι να γίνει πριν και μετά factory/hard reset. Αν γίνει αυτό φωτογραφίες κλπ, αρχεία αποθηκευμένα σε φάκελο δημιουργημένο από μένα, θα σβηστούν? Πρέπει να τα πάρω οπωσδήποτε backup? To ρωτάω αυτό διότι είμαι βαριά κρυωμένος, θέλω να δω την 4.4κλπ αλλά δεν έχω κουράγιο να περιμένω να τα περάσει όλα. (Τώρα που μιλάμε 5 φωτό κάνει copy, 10 secs κάνει pause :angry:.)
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξη.... Ηρθε και σε μένα (3 mobile Ireland) η 4.20.771.17 για την ιστορία. Από όσα ξέρω γενικά, καλό είναι να γίνει πριν και μετά factory/hard reset. Αν γίνει αυτό φωτογραφίες κλπ, αρχεία αποθηκευμένα σε φάκελο δημιουργημένο από μένα, θα σβηστούν? Πρέπει να τα πάρω οπωσδήποτε backup? To ρωτάω αυτό διότι είμαι βαριά κρυωμένος, θέλω να δω την 4.4κλπ αλλά δεν έχω κουράγιο να περιμένω να τα περάσει όλα. (Τώρα που μιλάμε 5 φωτό κάνει copy, 10 secs κάνει pause :angry:.)

 

Απ'ότι θυμάμαι έχει επιλογή να μη σβήσει τη μνήμη που έχεις φωτο, μουσική κλπ. Θα σε ρωτήσει όταν πας να κάνεις factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...