Jump to content

Περιποίηση αυτοκινήτου: πλύσιμο,κέρωμα κ.α.


Zer0cooL24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ :) δηλαδη πχ αν παω στο praktiker θα εχει μαυρο BMW 116? και ειναι κανονικο χρωμα αυτο? για να φυγει το χρωμα μηπως μπορω να το τριξω με γυαλοχαρτο ? ετσι μου ειχε πει ενας φιλος μου,η οχι? εχω γρατσουνια μα ξυσιμο οποτε λεω να μην ασχοληθω με αλοιφη αλλα να δω να το βαψω λιγο να μην φαινεται..αν βαλω αυτο το χρωμα απο το praktiker δεν θα φαινεται τπτ? το εχεις δοκιμασει? ευχαριστω και παλι :)

 

Πιθανόν να έχει δεν μπορώ να το γνωρίζω ακριβώς.Δεν είναι χρώμα είναι μεμβράνη η οποία καλύπτει το σημείο που έχει γρατζουνιές στο χρώμα του αυτοκινήτου.Ακουμπώντας με το χέρι σου στο σημείο που είναι η γρατζουνιά είναι επιφανειακή ή τραχιά?Αν είναι επιφανειακή δηλαδή πάνω στο χρώμα βγαίνει με την αλοιφή που ανέφερα προηγουμένως αν όχι πας για επισκευή & βαφή (φανοποιό).Επίσης μη χρησιμοποιήσεις σε καμια περίπτωση γυαλόχαρτο.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 520
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω να ειναι επιφανειακα,ειναι λιγο τροχια.. το εγδαρα λιγο στον τοιχο, ειδα αυτο το site: http://www.chipsaway.gr/gr/contact.htm

το γνωριζεις? λεω να παω να μου το δουν.. αν αγορασω λιγο χρωμα και το κανω,θα φαινεται περιεργο δηλαδη ε? ευχαριστω

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι επιφανειακα,ειναι λιγο τροχια.. το εγδαρα λιγο στον τοιχο, ειδα αυτο το site: http://www.chipsaway.gr/gr/contact.htm

το γνωριζεις? λεω να παω να μου το δουν.. αν αγορασω λιγο χρωμα και το κανω,θα φαινεται περιεργο δηλαδη ε? ευχαριστω

 

Δεν το γνωρίζω το site.Να αγοράσεις χρώμα που λές εννοείς σε σπρέι (αυτοκινητόχρωμα)? Δεν θα ναι ομοιόμορφο το αποτέλεσμα γιαυτό όταν βάφουμε μια επιφάνεια που έχει γρατζουνιές σε κάποιο σημείο τη βάφουμε ολόκληρη π.χ γρατζουνισμένο φτερό.Θα έχει εμφανής διαφορά;)Υπάρχουν όμως λύσεις όπως στο site που βρήκες που κάνουν τοπικές βαφές αλλα δεν γνωρίζω με λεπτομέρεια τι αποτέλεσμα έχει.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αλοιφή 3M ψιλή για γρατζουνιές, αφαιρεί το ξένο χρώμα και διορθώνει μικρογρατζουνιές. Μπορείς να περάσεις και απο οποιοδήποτε βαφείο, έχουν και θα στο κάνουν τσάμπα (συνήθως). Αν τώρα το αποτέλεσμα δε σε καλύψει θές τοπικό βάψιμμο. Chips πήγα και έχω κακή εμπειρία σε καινουριο μαύρο ΙΧ! Θα σου πρότεινα να πάς κάπου που να ξέρεις και να δείς τη δουλειά που κάνει. Αλλιώς στη BMW για ολικό βάψιμμο του σημείου.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, ευχαριστω πολυ θα παω σε εναν γνωστο που ξερω και θα σας πω αυριο λογικα νεα:)

ευχαριστω και παλι :)

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό τρίψιμο με αλοιφή για να φύγει ότι φεύγει και μετά με πινελάκι από BMW που θα πρέπει να αγοράσεις και να το έχεις και για αλλες φορές, το κάνεις ελαφρά από πάνω. Μην ασχοληθείς παραπάνω, προφυλακτήρας είναι, θα ξαναχτυπήσει και θα το φτιάξεις μια και καλή.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο αρωματικο καμπινας τι εχετε?τι αξιζει?

 

εγω χρησιμοποιω το κλασσικο δεντρακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Tι εχετε να προτεινετε για αρωματικο καμπινας που να διαρκει και να μυριζει αρκετα ωστε να μην μυριζει τσιγαριλα αφου τελικα το δεντρακι δεν κανει??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο αρωματικο καμπινας τι εχετε?τι αξιζει?

Eγω χρησιμοποιω κατι φακελακια με καποιο υλικο μεσα,πολυ καλη δουλεια και μεγαλη ποικιλια αρωματων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

σε καταστηματα με αρωματα και σε σουπερ μαρκετ εχω δει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για οσους ενδιαφερονται κατα καιρους βγαζουν τα τυπου groupon,golden deals κτλ πακετα ειτε γυαλισμα-κερωμα ειτε καθαρισμο καμπινας..σε καλες τιμες.

εχει μεχρι αυριο μια προσφορα.για γυαλισμα κερωμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χτύπησα τον καθρέπτη μου με έναν πλαστικό μαύρο και τώρα έχει 2 γραμμές. Με το πλύσιμο δεν έφυγε όμως δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό... Να το προσπαθήσω με τρίψιμο με αλοιφή?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Tι εχετε να προτεινετε για αρωματικο καμπινας που να διαρκει και να μυριζει αρκετα ωστε να μην μυριζει τσιγαριλα αφου τελικα το δεντρακι δεν κανει??

 

πολυ βασικο ειναι να εχεις παντα ανοιχτο παραθυρο οταν καπνιζεις ωστε η καπνα να μην μενει ολη μεσα.(Ετσι δεν θα δεις κιτρινιλες στην οροφη) επισης βασικο ειναι απο την αρχη να μην χρησιμοποιησεις το τασακι.)Τα αποτσιγαρα αφηνουν την μυρωδια με τον χρονο στην καμπινα.Εγω απο την μερα που πηρα το αυτοκινητο ουδεποτε χρησιμοποιησα το τασακι και παντα το τσιγαρο "πετουσε" απο το παραθυρο (παντα ανοιχτο χειμωνα καλοκαιρι οταν καπνιζω) ... και γλυτωσα απο την βρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Γεια χαρά σε όλους. Θέλω να μου πείτε αν έχετε άποψη για το βιολογικό καθαρισμό αυτοκίνητου, στο χαλανδρι-μελισσια και γυρω γυρω εκει, που να ειναι καλα και με καλή τιμή.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου προσφορά από site στυλ groupon κλπ, στην Πεύκη με 20-30€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πολυ βασικο ειναι να εχεις παντα ανοιχτο παραθυρο οταν καπνιζεις ωστε η καπνα να μην μενει ολη μεσα.(Ετσι δεν θα δεις κιτρινιλες στην οροφη) επισης βασικο ειναι απο την αρχη να μην χρησιμοποιησεις το τασακι.)Τα αποτσιγαρα αφηνουν την μυρωδια με τον χρονο στην καμπινα.Εγω απο την μερα που πηρα το αυτοκινητο ουδεποτε χρησιμοποιησα το τασακι και παντα το τσιγαρο "πετουσε" απο το παραθυρο (παντα ανοιχτο χειμωνα καλοκαιρι οταν καπνιζω) ... και γλυτωσα απο την βρωμα :)

 

Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που δημοσιεύθηκε το μήνυμα αυτό.. Αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω!!

Πολλές πυρκαγιές ή ευτυχώς μερικές φορές μόνο 1-2 δέντρα, ξεκινούν από ένα τσιγάρο που πέταξε κάποιος στον δρόμο από το αυτοκίνητο του. Δεν είναι και δύσκολο να πιάσει φωτιά, κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες όταν θα υπάρχει και ένα αεράκι που θα βοηθήσει την κατάσταση.

 

Δε θέλεις να μυρίσει το αμάξι? Ωραία.. Βάλε την ειδική άμμο στο τασάκι για να μην "κολλάνε" τα τσιγάρα και μετά καθάρισε το τασάκι..

Μια ακόμα καλύτερη λύση είναι να μην καπνίζεται.. Κακό στον εαυτό σας κάνετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...