Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε S4 i9505 και δικτυο wind συμβαινει 2 με 3 φορες το μηνα να κολλαει το gsm τμημα (τηλεφωνο) και να μην βρισκει πλεον σημα, να μην δεχεται κλησεις (σαν να ειναι κλειστο ανεξαρτητα της εκδοσης android). Αυτο φτιαχνει ή με reboot ή με flight mode και μετα απενεργοποιηση του.

Συμβαινει και σε αλλους αυτο ; (εχω κανει hard reset) Μπορει να εχει να κανει με το δικτυο της wind που στις περιοχες που βρισκομαι ειναι απο ελαχιστο ως ανυπαρκτο ;

 

Και σεμενα με cosmote όταν χάσει το σήμα και το έχω σε GSM κάνει το ίδιο όπως το ίδιο μου έκανε και το i9305

Link to comment
Share on other sites

Και σεμενα με cosmote όταν χάσει το σήμα και το έχω σε GSM κάνει το ίδιο όπως το ίδιο μου έκανε και το i9305

Παρομοίως και σε μένα με Vodafone, αλλά αραιά και που. Έχω το 9506.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν έχει ραδιόφωνο οπότε υπάρχει αξεσουάρ να το εμφανίσει η να μην κάνω τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα bluetooth handfree που ειναι και ραδιοφωνο απλα δυστυχως ειναι λιγο ποιο ακριβα απο τα απλα bluetooth handsfree.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν έχει ραδιόφωνο οπότε υπάρχει αξεσουάρ να το εμφανίσει η να μην κάνω τιποτα;
Απο την στιγμή που δεν υπάρχει φυσικός δέκτης ραδιοφώνου, δεν μπορεί να υπάρξει εφαρμογή που θα εμφανίσει κάτι το ανύπαρκτο. Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις, είτε να βάλεις εφαρμογή για να ακούς ράδιο μέσω ίντερνετ (απαιτεί data), είτε με κάποιο bluetooth όπως τα sony sbh 50/52 που έχουν δέκτη ραδιοφώνου, κάτι άλλο δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Για δικούς μας ήχους στα sms βλέπω δεν υπάρχει επιλογή.

 

Αν εννοεις για ειδοποιησεις για εισερχομενα και εξερχομενα sms μια χαρα υπαρχει...

 

Μηνυματα / ρυθμισεις /ειδοποιησεις/Ηχος ειδοποιησης.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις για ειδοποιησεις για εισερχομενα και εξερχομενα sms μια χαρα υπαρχει...

 

Μηνυματα / ρυθμισεις /ειδοποιησεις/Ηχος ειδοποιησης.

 

Ναι αλλά δεν υπάρχει η επιλογή προσθήκη, όπως στους ήχους κλήσης. Επίσης σύμφωνα με τον οδηγό του τυχεράκια, οι δικοί μας ήχοι που βάζουμε στον φάκελο notification λογικά πρέπει να εμφανίζονται ως επιλογές στις ρυθμίσεις.

Edited by polll
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν υπάρχει η επιλογή προσθήκη, όπως στους ήχους κλήσης. Επίσης σύμφωνα με τον οδηγό του τυχεράκια, οι δικοί μας ήχοι που βάζουμε στον φάκελο notification λογικά πρέπει να εμφανίζονται ως επιλογές στις ρυθμίσεις.

 

Μια χαρα εμφανιζονται οι δικοι μας ηχοι !!!!Μεσα στο κινητο εχω φτιαξει ενα φακελο με ονομα media και μεσα υποφακελους με Alarms , Notifications και Ringtones και διαλεγω απο εκει .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εμφανιζονται οι δικοι μας ηχοι !!!!Μεσα στο κινητο εχω φτιαξει ενα φακελο με ονομα media και μεσα υποφακελους με Alarms , Notifications και Ringtones και διαλεγω απο εκει .

 

Έχεις δίκιο, με τους συγκεκριμένους φακέλους είναι εντάξυ, τελικά είναι λάθος ο φάκελος audiο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, με τους συγκεκριμένους φακέλους είναι εντάξυ, τελικά είναι λάθος ο φάκελος audiο.

 

Σε ολα τα andoid που ειχα ετσι το ειχα φτιαξει.:):)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εδω και μια εβδομαδα το κινητο σε συνθεση με δεδομενα πιανει μονο Ε. Ουτε Η εχω ουτε Η+ τι φταιει;
TCe
Link to comment
Share on other sites

Σου ερχεται ποτε πισω το σημα ; Αν δε κανω καποιο reset δεν θα εχω τιποτα για τουλαχιστον 18 ωρες που δεν το ειχα καταλαβει..

Ερχεται κατευθειαν...εμενα κανει η Wind στο ισογειο απο H+ σε χωρις σημα και μετα E(εχω Q για την ακριβεια αλλα το κανει και σε F2G με s3 neo i9301i ).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες help!

 

Με lolipop είμαι εδώ και καιρό.

Πριν 2 μέρες εμφανίστηκε για πρώτη φορά ένα popup που μου έλεγε ότι αν θέλω να χρησιμοποιήσω το καλώδιο για power sharing πρέπει να έχω ταυτόχρονα και την αντίστοιχη εφαρμογή, διαφορετικά υπάρχει πιθανότητα η μπαταρία να δίνει συνέχει την ισχύ της, κλπ.

Από εκείνη τη μέρα το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δεν φορτίζει σωστά. Το είχα με το φορτιστή και ενώ είχε το σηματάκι αναμμένο (ότι φορτίζει) το κινητό τελικά δεν φόρτιζε. Κάθε φορά που έβγαζα και έβαζα το φορτιστή μου πέταγε το popup που ανέφερα. Τελικά κάποια στιγμή (με απενεργοποιημένο το κινητό) κατάφερε να φορτίσει. Έψαξα στις ρυθμίσεις (δεν βρήκα κάτι σχετικό), κατέβασα την εφαρμογή που έλεγε το popup μήπως είχε από εκεί κάποια ρύθμιση (πάλι δεν βρήκα κάτι).

Χθες το βράδυ το έβαλα πάλι στη φόρτιση μέσω του laptop, αλλά πάλι πετούσε το popup και δεν φόρτιζε (παρά το γεγονός ότι υπήρχε η ένδειξη φόρτισης, με τον σηματάκι του κεραυνού μέσα στο εικονίδιο της μπαταρίας). Σήμερα το σύνδεσα ξανά και ευτυχώς δεν πέταξε το popup και φορτίζει.

Έκανα αναζήτηση στο internet για παρόμοιο πρόβλημα και βρήκα μόνο μια παρόμοια περίπτωση, που τελικά σε αυτόν ήταν η πόρτα του usb στο τηλέφωνο και την άλλαξε.

Πριν δοκιμάσω να κάνω το ίδιο και εγώ (αλλαγή usb πόρτας) είπα να ζητήσω και τη δική σας βοήθεια. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο πριν μήνες (νομίζω είχα kitkat ακόμα) και επανήλθε μόνο του μετά από μερικές ώρες. Δεν το έχει ξανακάνει μέχρι σήμερα. Νομίζω πως εκείνη τη μέρα είχε πάρει υγρασία στην usb υποδοχή αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν έφταιγε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Φίλος μου με το εξής κουλό ζητάει βοήθεια. Μετά την αναβάθμιση σε λόλιποπ και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν δουλεύει κανένας συγχρονισμός σε όλους τους λογαριασμούς που έχει στο κινητό. Γράφει, στο περίπου, ότι δεν γίνεται τώρα και να προσπαθήσει αργότερα. Και αυτό συμβαίνει 2 βδομάδες τώρα.

Καμία λύση;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εχω ενα θεματακι με το κινητο μου , το ειχα root στην εκδοση 4.4.2 και προσπαθοντας να το κανω unroot για να περασω το Lollipop και μου εβγαλε αυτο

http://www.smartzone.com.br/wp-content/uploads/2013/10/TUTORIAL-Firmware-upgrade-encountered-an-issue-Veja-aqui-a-solu%C3%A7%C3%A3o-para-esse-problema.jpg

Προσπαθοντας να περασω με Odin την ιδια εκδοση ωστε να διορθωθει το προβλημα μου πεταει στο τελος πριν τελειωσει " Complete(Write) operation failed.<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1) " αυτο , μηπως ξερει κανεις πως το διορθωνω ? Σας ευχαριστω

Edited by Nik0ss1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εχω ενα θεματακι με το κινητο μου , το ειχα root στην εκδοση 4.4.2 και προσπαθοντας να το κανω unroot για να περασω το Lollipop και μου εβγαλε αυτο

http://www.smartzone.com.br/wp-content/uploads/2013/10/TUTORIAL-Firmware-upgrade-encountered-an-issue-Veja-aqui-a-solu%C3%A7%C3%A3o-para-esse-problema.jpg

Προσπαθοντας να περασω με Odin την ιδια εκδοση ωστε να διορθωθει το προβλημα μου πεταει στο τελος πριν τελειωσει " Complete(Write) operation failed.<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1) " αυτο , μηπως ξερει κανεις πως το διορθωνω ? Σας ευχαριστω

Η ρομ που προσπαθείς να περάσεις δεν είναι η ίδια με αυτήν που είχες (υπάρχουν διαφορές σε κάποια αρχεία, να μην μπω σε λεπτομέρειες).

Βρες αυτήν που είχες ή δοκίμασε κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Για δευτερη φορα σε 18 μηνες που εχω το κινητο δεν κουμπωνει ευκολα ο φορτιστης στο κινητο και θελει προσπαθεια .Το ειχα παει την πρωτη φορα στην smartec και το εφτιαξαν . Εχει ακομα εγγυηση.

 

Το εχει παρουσιασει και σε αλλους αυτό το πρόβλημα ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Για δευτερη φορα σε 18 μηνες που εχω το κινητο δεν κουμπωνει ευκολα ο φορτιστης στο κινητο και θελει προσπαθεια .Το ειχα παει την πρωτη φορα στην smartec και το εφτιαξαν . Εχει ακομα εγγυηση.

 

Το εχει παρουσιασει και σε αλλους αυτό το πρόβλημα ?

 

Ευχαριστω.

 

Το usb βυσμα;Μηπως σου εχει μπει κανενα σκουπιδακι μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Το usb βυσμα;Μηπως σου εχει μπει κανενα σκουπιδακι μεσα;

 

Η υποδοχη που κουμπωνει το microusb βισμα. Όχι δεν εχει κατι μεσα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που προσπαθείς να περάσεις δεν είναι η ίδια με αυτήν που είχες (υπάρχουν διαφορές σε κάποια αρχεία, να μην μπω σε λεπτομέρειες).

Βρες αυτήν που είχες ή δοκίμασε κάποια άλλη.

 

Καλημερα , σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , εφοσον δεν ανοιγει το κινητο πως μπορω να δω ποια ρομ φοραω ? Πριν κλεισει ειδα πως φοραγα αυτη XXUGNG8 firmware 4.4.2 οποτε προσπαθω να την ξαναβαλω . Ακομα απο τι διαβασα πολλα ατομα λεγανε πως φταιει το Kies που δεν με αφηνει να κανω complete , το εκανα απεγκατασταση και παλι τα ιδια δεν με αφηνει . Κατεβαζω αυτη τωρα " 2015-04-17 Greece (Cosmote) 4.4.2 I9505XXUGNG8 I9505COSGNG2 "

Edited by Nik0ss1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναβαθμιση σε lolipop οταν κανω κληση και εχω το ακουστικο στο αυτι η οθονη απενεργοποιειται αλλα αν το κατεβασω δεν ενεργοποιειται αυτοματα πρεπει να πατησω καποιο κουμπι για να αναψει.Στις ρυθμισεις ειναι ενεργοποιημενη η ρυθμιση να ενεργοποιηται αυτοματα.Του εχει τυχει κανενος? Edited by nilasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , εφοσον δεν ανοιγει το κινητο πως μπορω να δω ποια ρομ φοραω ? Πριν κλεισει ειδα πως φοραγα αυτη XXUGNG8 firmware 4.4.2 οποτε προσπαθω να την ξαναβαλω . Ακομα απο τι διαβασα πολλα ατομα λεγανε πως φταιει το Kies που δεν με αφηνει να κανω complete , το εκανα απεγκατασταση και παλι τα ιδια δεν με αφηνει . Κατεβαζω αυτη τωρα " 2015-04-17 Greece (Cosmote) 4.4.2 I9505XXUGNG8 I9505COSGNG2 "

 

Δεν αρκεί να είναι ελληνική η ROM. Είναι branded ή unbranded το τηλέφωνο? Το πήρες δηλαδή από Cosmote ή Vodafone? Αν το πήρες από Wind τότε θες την EUR. Αν το πήρες από ανεξάρτητο μαγαζί (skroutz κτλ) τότε τρέχα γύρευε τι μπορεί να είχε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί να είναι ελληνική η ROM. Είναι branded ή unbranded το τηλέφωνο? Το πήρες δηλαδή από Cosmote ή Vodafone? Αν το πήρες από Wind τότε θες την EUR. Αν το πήρες από ανεξάρτητο μαγαζί (skroutz κτλ) τότε τρέχα γύρευε τι μπορεί να είχε.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .

Απο skroutz την ειχα παρει . Δυσκολα τα πραγματα δηλαδη ? Καμια αλλη λυση μηπως υπαρχει ?

 

------

 

Εβαλα αυτη την εκδοση " 2015-04-17 Greece (Cosmote) 4.4.2 I9505XXUGNG8 I9505COSGNG2 " την πηρε κανονικα , τωρα να δουμε .

Edited by Nik0ss1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .

Απο skroutz την ειχα παρει . Δυσκολα τα πραγματα δηλαδη ? Καμια αλλη λυση μηπως υπαρχει ?

 

------

 

Εβαλα αυτη την εκδοση " 2015-04-17 Greece (Cosmote) 4.4.2 I9505XXUGNG8 I9505COSGNG2 " την πηρε κανονικα , τωρα να δουμε .

 

Αν έχεις κρατήσει το κουτί δες τι χώρα προέλευσης λέει επάνω και αντίστοιχα θα ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...