Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς, η ενεργοποιημένη επιλογή είναι το "LTE/WCDMA/GSM (auto connect)"

 

Θα κάνω και μερικές δοκιμές με το Power Save mode απενεργοποιημένο, αν και δεν το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο σαν επιλογή, μήπως και ευθύνεται αυτό.

 

Πάντως έχω στείλει 2 φορες το SMS ενεργοποίησης του 4G στην Cosmote, και μάλιστα τη δέυτερη μου ήρθε απαντητικό SMS ότι είναι ήδη ενεργοποιημένη.

 

Η υπάλληλος που μίλησα χθες ( και σημειωτέον ήταν εξυπηρετικότατη και ευγενέστατη ), επιβεβαίωσε ότι είναι ενεργοποιημένο σαν υπηρεσία το 4G στο πακέτο μου.

 

Είδομεν, θα κάνω τέστ καμια εβδομάδα ακόμη, σε περίπτωση που το θέμα είναι η κάλυψη στις περιοχές που κινούμαι και θα ενημερώσω για τα περαιτέρω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Επανερχομαι με το θεμα του 4G...

 

Σε σημεια που φιλος μου με Cosmote ειχε 4G εγω δεν ειχα.

 

Σημερα ψαχνοντας στο νετ για το θεμα μου διάβασα http://galaxys4ltefix.blogspot.gr/2014/02/fix-for-4g-lte-option-missing-in.html?m=1 εδω πως πρεπει να εχω καποια ειδικη U-Sim για να παιζει το 4G ( U-SIM (4G Enabled sim 64k or 128k) ).

 

Εγω δεν πηρα ποτε καινουρια Sim, απλα εκοψα την παλια μου που παιζει να την εχω και πανω απο 7 χρονια...

 

Οταν ανοιξουν και τα καταστηματα θα ρωτησω για επιβεβαιωση, αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα πιθανο να οφειλεται σε αυτο η δυσλειτουργια της συσκευης μου.

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επανερχομαι με το θεμα του 4G...

 

Σε σημεια που φιλος μου με Cosmote ειχε 4G εγω δεν ειχα.

 

Σημερα ψαχνοντας στο νετ για το θεμα μου διάβασα http://galaxys4ltefix.blogspot.gr/2014/02/fix-for-4g-lte-option-missing-in.html?m=1 εδω πως πρεπει να εχω καποια ειδικη U-Sim για να παιζει το 4G ( U-SIM (4G Enabled sim 64k or 128k) ).

 

Εγω δεν πηρα ποτε καινουρια Sim, απλα εκοψα την παλια μου που παιζει να την εχω και πανω απο 7 χρονια...

 

Οταν ανοιξουν και τα καταστηματα θα ρωτησω για επιβεβαιωση, αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα πιθανο να οφειλεται σε αυτο η δυσλειτουργια της συσκευης μου.

 

εδώ λέει πως δεν χρειάζεται αλλαγή sim

 

Οι 4G συσκευές απαιτούν νέα κάρτα SIM;

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάρτες SIM που δουλεύουν με το υπάρχον 3G δίκτυο.

 

αλλά έχει αναφερθεί ότι οι κομμένες κάρτες πολύ πιθανό να παρουσιάσουν προβλήματα στο σήμα.. πάρε μια καινούρια καλύτερα micro sim και δες αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται η αλλαγη sim. Οχι επειδη ειναι κομμενη αλλα για 4g χρειαζεσαι usim. Εμενα η cosmote με ταλαιπωρησε σχεδον 1 ωρα για ελεγχο ρυθμισεων κτλ οταν ειχα την παλια καρτα. Τους ελεγα να πληρωσω μια νεα και αυτοι επεμεναν να μην ξοδευτω. Τελικα δεν τους ακουσα. Εβαλα usim και αμεσως επιασα 4g
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα κάρτας, και εγώ με κομμένη δεν είχα ούτε με σφαίρες 4G, μόλις την άλλαξα αμέσως.
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα δικτυου...Στο ιδιο σπιτι εγω με S4 και Vodafone δεν εχω το ιδιο καλο σημα με τον γιο μου με το ιδιο κινητο και Cosmote .Και οι δυο με microsim εγω απο το S3 και ο γιος καινουργια .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για 4g άλλαξε sim διαφορετικά δε δουλεύει.Στο λέω υπεύθυνα,διότι είχα το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα δικτυου...Στο ιδιο σπιτι εγω με S4 και Vodafone δεν εχω το ιδιο καλο σημα με τον γιο μου με το ιδιο κινητο και Cosmote .Και οι δυο με microsim εγω απο το S3 και ο γιος καινουργια .

Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, αρχίζω και πιστεύω ότι η cosmote έχει αρχίσει σαφώς και έχει το πάνω χέρι όσο αφορά τα smartphones.

Αλλά γενικότερα νομίζω ότι τα samsung έχουν ( ελέω δείκτη SAR ίσως; ) πολύ κατώτερη ποιότητα σήματος.

Με το Ν8 μου και πάλι πάροχο τη Vodafone δεν έχανε σχεδόν ποτέ κλήσεις εν αντιθέσει με το S4 που το βλέπω πολλές φορές να προβληματίζεται και να ανεβοκατεβαίνουν οι μπάρες της ένδειξης του σήματος.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, δοκίμασα ένα παλιό Nokia και είχε πολύ καλύτερο σήμα και από το mini to 3 και από το s4.Προφανώς η ευαισθησία του δέκτη είναι μικρότερη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξιώθηκα να αγοράσω ένα galaxy s4 από γνωστό skroutzομάγαζο. Το τηλέφωνο ήρθε σφραγισμένο κανονικά αλλά αυτό που με παραξένεψε είναι ότι το τηλέφωνο ήρθε με προεγκαταστημένη την προστασία οθόνης χωρίς να έχει την ζελατίνα εκείνη που προστατεύει την οθόνη και έχει επάνω τα διάφορα logos. Μόνο με την διάφανη προστασία οθόνης.Τα υπόλοιπα όλα κομπλέ.Ξέρει κανείς τι γίνεται?Είναι ΟΚ? Επίσεις μου φάνηκε πως το μεγάφωνό του είναι λίγο χαμηλά και ο ήχος πλήκτρων οθόνης σε σχέση με ένα galaxy s duos που έχω.Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξιώθηκα να αγοράσω ένα galaxy s4 από γνωστό skroutzομάγαζο. Το τηλέφωνο ήρθε σφραγισμένο κανονικά αλλά αυτό που με παραξένεψε είναι ότι το τηλέφωνο ήρθε με προεγκαταστημένη την προστασία οθόνης χωρίς να έχει την ζελατίνα εκείνη που προστατεύει την οθόνη και έχει επάνω τα διάφορα logos. Μόνο με την διάφανη προστασία οθόνης.Τα υπόλοιπα όλα κομπλέ.Ξέρει κανείς τι γίνεται?Είναι ΟΚ? Επίσεις μου φάνηκε πως το μεγάφωνό του είναι λίγο χαμηλά και ο ήχος πλήκτρων οθόνης σε σχέση με ένα galaxy s duos που έχω.Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ.

 

Μην ανησυχείς και το screen protector είναι πλέον έτσι σε πολλά παραεισαγωγής και είναι και τέλεια τοποθετημένο από το εργοστάσιο.

Με γειές και να το χαρείς!:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με την lollipop θα τη πάρουμε πότε ή μας ξέχασαν τελείως;

 

Τον άλλο μήνα μας βλέπω... Τουλάχιστον να προλάβουμε πριν βγει το S6 και πέσει όλο το βάρος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι :

Ποια είναι η τελευταία διαθέσιμη ενημέρωση για τη συσκευή;

Στη συσκευή γράφει ότι έχει την 4.4.2, ενώ όταν πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει ότι οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι :

Ποια είναι η τελευταία διαθέσιμη ενημέρωση για τη συσκευή;

Στη συσκευή γράφει ότι έχει την 4.4.2, ενώ όταν πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει ότι οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί......

 

 

Αυτή είναι και θα σταματήσει εκεί

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αυτή είναι και θα σταματήσει εκεί

 

τι εννοεις οταν λες θα σταματησει εκει.δεν θα παρουμε την Lollipop?

Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

τι εννοεις οταν λες θα σταματησει εκει.δεν θα παρουμε την Lollipop?

Μα ούτε την 4.4.4 δεν έχουμε πάρει ακόμα. Δεν θα υπάρξει άλλη έκδοση ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε την 4.4.4 δεν έχουμε πάρει ακόμα. Δεν θα υπάρξει άλλη έκδοση ;

Θα πάρει σίγουρα 5.

Πολλά μοντέλα της Σάμμυ δεν πήραν 4.4.4 για να πάνε κατευθείαν σε lollipop.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως παει καθε βδομαδα ανακοινωνει και καινουργια μοντελα που παιρνουν την 5..που θα παει καποια στιγμη θα μεινει μονο το δικο μας...παντως δενε χω ψαχτει για σχολια σε αυτους που εχουν ηδη βαλει την 5 στο αλλο μοντελο...μια φορα μπηκα σε ενα ξενο φορουμ για να πουν οι χρηστες αν τους αρεσει η λολιποπ στο s5..και τα σχολια ηταν τα 2 ακρα...η πολυ καλα η πολυ ασχημα...

 

αφου και εγω που ηθελα να την περασω με την μια ισως περιμενω λιγακι να δω τι γινεται..αν θα εχει bugs(στανταρ) και ποσο σημαντικα θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

τι εννοεις οταν λες θα σταματησει εκει.δεν θα παρουμε την Lollipop?

 

 

Οχι δεν θα βγει για το μοντελο μας.

Εβγαλαν μονο για το GT-I9506

 

Εμας μεχρι 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα βγει για το μοντελο μας.

Εβγαλαν μονο για το GT-I9506

 

Εμας μεχρι 4.4.2

παντως συμφωνα με ανακοινωση της samsung θα παρει και το δικο μας μοντελο την Lollipop.ισως να καθυστερησει λιγο αλλα θα πρεπει να την δωσει και στο GT-I9505 δεν γινεται να το αφησει απεξω.
Link to comment
Share on other sites

παντως συμφωνα με ανακοινωση της samsung θα παρει και το δικο μας μοντελο την Lollipop.ισως να καθυστερησει λιγο αλλα θα πρεπει να την δωσει και στο GT-I9505 δεν γινεται να το αφησει απεξω.

 

Εδω ειμαι και εδω εισαι... γιατι να μην βγει πρωτα στο GT-I9505 και την εβγαλαν στο GT-I9506 ??

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι και εδω εισαι... γιατι να μην βγει πρωτα στο GT-I9505 και την εβγαλαν στο GT-I9506 ??

σιγουρα εδω θα ειμαστε.αυτο δεν το γνωριζω γιατι εδωσε πρωτα στο GT-I9500 και μετα στο GT-I9506.ισως γιατι το δικο μας εχει πιο πολλες χωρες να δωσει το update σε σχεση με τα αλλα μοντελα και το καθυστερει.τσεκαρε και το εδω http://samsung.youmobile.org/ και δες οτι το μοντελο μας ειναι σε αναμονη.αν δεν την εδινε θα εγραφε canceled.

Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εδω θα ειμαστε.αυτο δεν το γνωριζω γιατι εδωσε πρωτα στο GT-I9500 και μετα στο GT-I9605.ισως γιατι το δικο μας εχει πιο πολλες χωρες να δωσει το update σε σχεση με τα αλλα μοντελα και το καθυστερει.τσεκαρε και το εδω http://samsung.youmobile.org/ και δες οτι το μοντελο μας ειναι σε αναμονη.αν δεν την εδινε θα εγραφε canceled.

 

 

Το Σιτε αυτο δεν ειναι επισημο απο SAMSUNG...

ΤΟ GT-I9500 βγηκε σε ολες τις χωρες που βγηκε το gt-i9505.

Link to comment
Share on other sites

Το Σιτε αυτο δεν ειναι επισημο απο SAMSUNG...

ΤΟ GT-I9500 βγηκε σε ολες τις χωρες που βγηκε το gt-i9505.

παντως αν εχεις καποια πληροφορια οτι δεν θα παρει lollipop το μοντελο μας μπορεις να μας την πεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...