Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα θελω να μου πειτε πως μπορω να βαλω ενα toggle οπως υπαρχει ο διακοπτης για τα data να βαλω κ ενα διακοπτη απο LTE να μπαινει το GSM ,

υπαρχει κατι τετοιο;;

 

Εργοστασιακός διακόπτης δεν υπάρχει αλλά σίγουρα θα βρεις το κατάλληλο app στο Play Store άμα ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσο αφορα το gps την πρωτη φορα που θα το ανοιξετε με οποιοδηποτε προγραμμα οπως navigon ή sygic σας κανει 2-3 λεπτα να βρει στιγμα ενω μετα ακομα και αν κλεισεις και gps αλλα και προγραμμα και τα ανοιξεις οποιαδηποτε ωρα και σε οποιοδηποτε μερος αν δεν εχεις κλεισει το κινητο βρισκει στιγμα το πολυ σε 1 λεπτο ή ακομα ποιο γρηγορα.

 

Ειναι φυσιολογικο το παραπανω?

 

Εν ολιγης αργει λιγο να βρει στιγμα στο gps μονο την πρωτη φορα που θα ανοιξεις την κεραια.

 

Για μένα το gps του είναι απλά για κλάματα. Είναι το βασικότερο, κατ' εμέ, σε ένα smartphone κ απλά είναι για κλάματα. Ναι, τόση ώρα κάνει κ σε μένα να κλειδώσει κ κάθε φορά που το κάνει μου ανεβαίνει το άιμα στο κεφάλι. Το προηγούμενο κινητό που έιχα είχα custom rom πάνω του κ κλείδωνε σε εσωτερικό χώρο μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ενώ έξω κλείδωνε πριν καν προλάβω να ανοίξω το πρόγραμμα πλοήγησης. Στο s4 έχω περάσει το gps.conf απότο παλιό, ελπίζοντας να βελτιώσει τους χρόνους κλειδώματος, αλλά δεν έχω καταφέρει να δω γρήγορο κλείδωμα. Τουλάχιστον γρήγορο όπως το είχα συνηθίσει στο προηγούμενο. Λογικά, με μια custom rom ίσως να διορθώνεται το θέμα (το ελπίζω), αλλά προς το παρόν δεν έχω σκοπό να φύγω από τη μαμα ρομ ακόμα κ αν μου σπάει τα νέυρα το gps. Πάντως, ναι, περίπου 2 λεπτά κάνει να κλειδώσει δορυφόρους.

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι η εξυπνη παυση ποτε δουλευει και ποτε οχι?

 

Εννοειτε οτι δεν εχω επιλεγμενη να απενεργοποιη τις απτικης αναδρασης στιν εξοικ. ενεργιας.

 

Γιατι συμβαινει κατι τετοιο?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι η εξυπνη παυση ποτε δουλευει και ποτε οχι?

 

Εννοειτε οτι δεν εχω επιλεγμενη να απενεργοποιη τις απτικης αναδρασης στιν εξοικ. ενεργιας.

 

Αλλα η εξυπνη παυση ποτε δουλευει και ποτε οχι.

 

Γιατι συμβαινει κατι τετοιο?

 

Η εξυπνη παυση θελει πολυ καλο φωτισμο για να λειτουργησει σωστα.Το ιδο πραμα παθενα και στο S4 που ειχα το ιδο κανει και στο LG G2 που εχω τωρα.Ο φωτισμος δωματιου πολλες φορες δεν αρκει θελει φυσικο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο φιλε μου.

 

Στο δωματιο μου με φυσικο φωτισμο και δεν δουλευε και δοκιμασα κατω απο τη λαμπα του δωματιου μου παντα με τον ιδιο φωτισμο αλλα με ανοιχτει και τη λαμπα και δουλεψε.

 

Εχει τετοιο συστημα και το lg g2?

 

Νομιζα οτι ηταν εφε της samsung μονο.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΤΑΤΕ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση ενέργειας?

Μπα....απενεργοποιημένη την έχω κι αυτή......αλλά εξακολουθεί να αποσυνδέεται....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο φιλε μου.

 

Στο δωματιο μου με φυσικο φωτισμο και δεν δουλευε και δοκιμασα κατω απο τη λαμπα του δωματιου μου παντα με τον ιδιο φωτισμο αλλα με ανοιχτει και τη λαμπα και δουλεψε.

 

Εχει τετοιο συστημα και το lg g2?

 

Νομιζα οτι ηταν εφε της samsung μονο.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΤΑΤΕ.

Εχει και εξυπνη παυση βιντεο αλλα και εξυπνη οθονη οπως το S4 που οταν την κοιτας παραμενει ανοιχτη.:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακός διακόπτης δεν υπάρχει αλλά σίγουρα θα βρεις το κατάλληλο app στο Play Store άμα ψάξεις.

Τι προτεινεις;Το power toggles φοβαμαι οτι θα μπερδευεται με το swipe down κ ηθελα βασικα κατι να μπαινει αναμεσα.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια μπορει να βοηθησει κανεις να βρω τροπο να διαχειριστω της επαφες μου μεσω pc διοτι το kies 3 δεν μου δινει αυτην την δυνατοτητα?

 

Υπαρχει τροπος να δουλεψουμε το samsung watchon remote με το nova? δοκιμασα pace που ειναι η μαρκα του αποδωκοποιητη αλλα τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το gps του είναι απλά για κλάματα. Είναι το βασικότερο, κατ' εμέ, σε ένα smartphone κ απλά είναι για κλάματα. Ναι, τόση ώρα κάνει κ σε μένα να κλειδώσει κ κάθε φορά που το κάνει μου ανεβαίνει το άιμα στο κεφάλι. Το προηγούμενο κινητό που έιχα είχα custom rom πάνω του κ κλείδωνε σε εσωτερικό χώρο μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ενώ έξω κλείδωνε πριν καν προλάβω να ανοίξω το πρόγραμμα πλοήγησης. Στο s4 έχω περάσει το gps.conf απότο παλιό, ελπίζοντας να βελτιώσει τους χρόνους κλειδώματος, αλλά δεν έχω καταφέρει να δω γρήγορο κλείδωμα. Τουλάχιστον γρήγορο όπως το είχα συνηθίσει στο προηγούμενο. Λογικά, με μια custom rom ίσως να διορθώνεται το θέμα (το ελπίζω), αλλά προς το παρόν δεν έχω σκοπό να φύγω από τη μαμα ρομ ακόμα κ αν μου σπάει τα νέυρα το gps. Πάντως, ναι, περίπου 2 λεπτά κάνει να κλειδώσει δορυφόρους.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα όχι απλός κλειδώνει στο δευτερόλεπτο , αλλά κατάφερα να ξεκλειδώσω και δορυφόρος μέσα σε αεροπλάνο εν πτήση.Φυσικά χωρίς δίκτυο

 

 

 

 

 

Για μένα το gps του είναι απλά για κλάματα. Είναι το βασικότερο, κατ' εμέ, σε ένα smartphone κ απλά είναι για κλάματα. Ναι, τόση ώρα κάνει κ σε μένα να κλειδώσει κ κάθε φορά που το κάνει μου ανεβαίνει το άιμα στο κεφάλι. Το προηγούμενο κινητό που έιχα είχα custom rom πάνω του κ κλείδωνε σε εσωτερικό χώρο μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ενώ έξω κλείδωνε πριν καν προλάβω να ανοίξω το πρόγραμμα πλοήγησης. Στο s4 έχω περάσει το gps.conf απότο παλιό, ελπίζοντας να βελτιώσει τους χρόνους κλειδώματος, αλλά δεν έχω καταφέρει να δω γρήγορο κλείδωμα. Τουλάχιστον γρήγορο όπως το είχα συνηθίσει στο προηγούμενο. Λογικά, με μια custom rom ίσως να διορθώνεται το θέμα (το ελπίζω), αλλά προς το παρόν δεν έχω σκοπό να φύγω από τη μαμα ρομ ακόμα κ αν μου σπάει τα νέυρα το gps. Πάντως, ναι, περίπου 2 λεπτά κάνει να κλειδώσει δορυφόρους.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το gps του είναι απλά για κλάματα. Είναι το βασικότερο, κατ' εμέ, σε ένα smartphone κ απλά είναι για κλάματα. Ναι, τόση ώρα κάνει κ σε μένα να κλειδώσει κ κάθε φορά που το κάνει μου ανεβαίνει το άιμα στο κεφάλι. Το προηγούμενο κινητό που έιχα είχα custom rom πάνω του κ κλείδωνε σε εσωτερικό χώρο μέσα σε 5 δευτερόλεπτα ενώ έξω κλείδωνε πριν καν προλάβω να ανοίξω το πρόγραμμα πλοήγησης. Στο s4 έχω περάσει το gps.conf απότο παλιό, ελπίζοντας να βελτιώσει τους χρόνους κλειδώματος, αλλά δεν έχω καταφέρει να δω γρήγορο κλείδωμα. Τουλάχιστον γρήγορο όπως το είχα συνηθίσει στο προηγούμενο. Λογικά, με μια custom rom ίσως να διορθώνεται το θέμα (το ελπίζω), αλλά προς το παρόν δεν έχω σκοπό να φύγω από τη μαμα ρομ ακόμα κ αν μου σπάει τα νέυρα το gps. Πάντως, ναι, περίπου 2 λεπτά κάνει να κλειδώσει δορυφόρους.

 

Θα διαφωνήσω κάθετα όχι απλός κλειδώνει στο δευτερόλεπτο , αλλά κατάφερα να ξεκλειδώσω και δορυφόρος μέσα σε αεροπλάνο εν πτήση.Φυσικά χωρίς δίκτυο

 

 

Θα συμφωνήσω με τον @dimkit. Από τα καλύτερα GPS σε κινητό. Μέσα στο σπίτι σε 5-6 sec έχει βρει 12 δορυφόρους και έχει κλειδώσει κανονικά σε 8.

Μήπως με το σκάλισμα δημιουργησες προβλημα?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εξυπνη παυση ειναι και σε εσας τοσο περιεργο οσο σε εμενα?

 

Πρεπει να βρεις το καταληλο φωτισμο για να δουλεψει και μερικες φορες ακομα και να τον βρεις δεν δουλευει.

 

Τη μερα βγηκα εξω και δουλευε μια χαρα το βραδυ ομως ακομα και κατω απο λαμπα και ενω επαιζε ενα βιντεο στο youtube το ματακι μονιμα που λογικα δειχνει οτι πρεπει να δουλευει κανονικα δεν δουλευε.

 

Τι εχετε να πειτε επ' αυτου του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εξυπνη παυση ειναι και σε εσας τοσο περιεργο οσο σε εμενα?

 

Πρεπει να βρεις το καταληλο φωτισμο για να δουλεψει και μερικες φορες ακομα και να τον βρεις δεν δουλευει.

 

Τη μερα βγηκα εξω και δουλευε μια χαρα το βραδυ ομως ακομα και κατω απο λαμπα και ενω επαιζε ενα βιντεο στο youtube το ματακι μονιμα που λογικα δειχνει οτι πρεπει να δουλευει κανονικα δεν δουλευε.

 

Τι εχετε να πειτε επ' αυτου του θεματος?

 

Ότι στο απάντησαν το μεσημέρι και ξαναρωτάς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησε οτι πρεπει να εχει φως δεν μου απαντησε αν ειναι πραγματικα τοσο περιεργο στο να δουλεψει....
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται απάντηση-διατριβή.

Θέλει φως για να λειτουργήσει σωστά.

Αυτό σου απάντησε, αυτό ισχύει και δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω θες.

Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το φως της λαμπας δεν κανει παρολο που το ματακι οταν παιζει καποιο βιντεο στο youtube ειναι αναμενω οπως ηταν και τι μερα που δουλεψε?

 

Πως ακριβως θα καταλαβω αν ειναι αρκετο το φως ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το φως της λαμπας δεν κανει παρολο που το ματακι οταν παιζει καποιο βιντεο στο youtube ειναι αναμενω οπως ηταν και τι μερα που δουλεψε?

 

Πως ακριβως θα καταλαβω αν ειναι αρκετο το φως ή οχι?

 

πραγματικά όμως σταμάτα να τα ψειρίζεις όλα... γενικά ότι αφορά χειρισμό του τηλεφώνου χωρίς επαφή μην περιμένεις να δουλεύει κ άψογα, είναι λογικό.. κ μένα στο ιντερνετ παρόλο που δεν κουνάω τα μάτια μου ανεβοκατεβαίνει μόνο του.. τι να κάνω; να γεμίσω το thread με ερωτήσεις; είναι φυσιολογικό θεωρώ να μην είναι τέλειοι οι αισθητήρες ή ίσως να είναι κ υπερευαίσθητοι ώρες ώρες κ να πιάνουν διάφορα άλλα σήματα.. :w00t:

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινεις;Το power toggles φοβαμαι οτι θα μπερδευεται με το swipe down κ ηθελα βασικα κατι να μπαινει αναμεσα.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σαν αυτό που θες. Ούτε σε custom rom έχωδει κάτι τέτοιο. Το power toogles νομίζω επικαλύπτει την statubar με άλλη και έτσι απλά δεν έχεις καθόλου τις επιλογές της Samsung. Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάζεις στην τελική. Εφαρμογή είναι άμα δεν σου αρέσει την βγάζεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχω ρυθμισει το yahoo mail να συγχρονιζει καθε 5 λεπτα και να μου εμφανιζεται στην μπαρα ειδοποιησης οταν εχω νεα email,αλλα δεν εμφανιζεται καμια ειδοποιηση και πρεπει να μπαινω στον λογαριασμο και να κανω τον συγχρονισμο χειροκινητα παρ ολο που το εχω ρυθμισει στο αυτοματο!καποια ιδεα?:(
Link to comment
Share on other sites

εχω ρυθμισει το yahoo mail να συγχρονιζει καθε 5 λεπτα και να μου εμφανιζεται στην μπαρα ειδοποιησης οταν εχω νεα email,αλλα δεν εμφανιζεται καμια ειδοποιηση και πρεπει να μπαινω στον λογαριασμο και να κανω τον συγχρονισμο χειροκινητα παρ ολο που το εχω ρυθμισει στο αυτοματο!καποια ιδεα?:(

 

Μάλλον χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο και το toggle του συγχρονισμού για να λειτουργήσει.

Εγώ πλέον το έχω ενεργοποιημένο μόνιμα για να παίρνω άμεσα τα mail και απλά έχω ξετικαρει τα πάντα σχετικά με συγχρονισμούς για επαφές, ημερολόγια κτλ και τα κάνω χειροκίνητα όποτε χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @dimkit. Από τα καλύτερα GPS σε κινητό. Μέσα στο σπίτι σε 5-6 sec έχει βρει 12 δορυφόρους και έχει κλειδώσει κανονικά σε 8.

Μήπως με το σκάλισμα δημιουργησες προβλημα?

 

Δε ξέρω, ίσως φταίνε η τοίχοι μου στο σπίτι κ δεν είναι συμβατοί με τη Samsung, αλλά όσο είχα το αρχικό gps conf δεν κλείδωνε ποτέ στο σπίτι. Στο δρόμο κλείδωνε μετά από κανά 4λεπτο. Μιλώ πάντα βάσει προσωπικής εμπειρίας κ μόνο ως απάντηση σε ανάρτηση άλλου φίλου εδώ. Δεν το έχω θέσει ως πρόβληαμ, μιας κ το έχω ψιλοαποδεχτεί ως έχει κ ότι ίσως βελτιωθέι όταν κ αν περάσω custom rom.

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει στο S4 την εφαρμογή Clean Master. Τις Τελευταίες μέρες μου βγάζει ειδοποίηση ''Η χρησιμοποιούμενη μνήμη είναι πάνω από....'' εννοώντας ποσοστό χρήσης συνήθως 88-90%. Πατώντας ενίσχυση μνήμης το ποσοστό πέφτει στο 80-84% το οποίο πάλι νομίζω είναι μεγάλο. Τις εφαρμογές που έχω βάλει πρόσφατα είναι: Viper, Advanced Task Killer, Screen Off, Spotify, AirDroid, Timeriffic, Quickoffice, All-In-One Toolbox, Flashlight, App Stores, Zedge, QR Droid, Camera360, Pixlr Express. Πριν από αυτές δεν μου έβγαζε κανένα μήνυμα. Λέτε να φταίει κάποια από αυτές τις εφαρμογές? Καμιά ιδέα για να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στη συσκευή για να μην τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο?
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, ίσως φταίνε η τοίχοι μου στο σπίτι κ δεν είναι συμβατοί με τη Samsung, αλλά όσο είχα το αρχικό gps conf δεν κλείδωνε ποτέ στο σπίτι. Στο δρόμο κλείδωνε μετά από κανά 4λεπτο. Μιλώ πάντα βάσει προσωπικής εμπειρίας κ μόνο ως απάντηση σε ανάρτηση άλλου φίλου εδώ. Δεν το έχω θέσει ως πρόβληαμ, μιας κ το έχω ψιλοαποδεχτεί ως έχει κ ότι ίσως βελτιωθέι όταν κ αν περάσω custom rom.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το σπίτι σου:).

Αν τα διπλανα κτήρια ειναι ψηλότερα, αν έχεις 3-4 ορόφους πάνω απο σένα, αν προσπαθείς να λοκαρεις μακριά από παράθυρα, δεν φταίει το gps.

Άλλωστε όλα γράφουν οτι πρέπει να βλέπει ουρανό.

Με αφορμή το μήνυμα σου δοκίμασα το δικο μου μεσα στο γραφείο μου.

Ειχα πολυ καιρό να το χρησιμοποιήσω και ηταν εντελώς "κρύο".

Πλησίασα στο παράθυρο και άνοιξα το gps. Κλείδωσε σε λιγότερο απο ενα λεπτό με 6-7 δορυφόρους απο τους 13.

Πάνω απο το γραφείο μου υπάρχει ένας ακόμα όροφος.

 

Εξω κλειδώνει ακαριαία με 15-20 .και με πολύ καλη ποιότητα σήματος

 

 

@petros46

 

Πέταξε το clean Master και όλες τις άχρηστες εφαρμογές όπως task killers και οτι αλλο έχεις που δήθεν βελτιώνει την συσκευή.

Μετά δες ποιες εφαρμογές δεν σου χρειάζονται, ξέρεις αυτές που μπορεί να μην χρησιμοποιησεις πότε η εστω μια φορά τον χρόνο.

Κάνε μια επανεκκίνηση και δες ξανά μετά απο ώρες στο πόσο σου δουλεύει.

Εμένα με αυτό το στήσιμο και μετά απο 3-4 μέρες χωρίς να το κλείσω κυμαίνεται απο 1320-1400/1870.

Μέσα σ αυτά υπάρχει και η inactive ram που ειναι έτοιμη για χρήση αν το συστημα απαιτήσει περισσότερη ram δηλαδή η πραγματική που φαίνεται στο Ρυθμίσεις/διαχειριστής εφαρμογών/σε εκτέλεση ειναι 1,2 σε χρήση και 670 ελεύθερα όπου ελεύθερα=free+inactive ram

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...