Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το S4 έχει πολύ καλύτερη διαχείριση ενέργειας από όλα τα προηγούμενα μοντέλα της σειράς S. Κι αλίμονο να μην ήταν έτσι αφού έχει μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία και προφανώς εξελίσσεται ανάλογα και το λειτουργικό.

Η χωρητικότητα της μπαταρίας είναι το ένα θέμα. Το άλλο είναι οι +2 πυρήνες και η +16% μεγαλύτερη οθόνη σε σχέση με το S2. Άρα δεν πάνε όλα τα επιπλέον mAh σε μεγαλύτερη αυτονομία. Εγώ πάντως σας αναφέρω αυτά που βλέπω. Με root και official ROM ΧΧΑΜΕ2 που έχει "παγωμένες" αρκετές stock εφαρμογές μέσω Titanium Backup, η αυτονομία δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τη διαφορά της οθόνη μεταξύ s2 και s4 μη την κοιτάτε μόνο σε ίντσες. Το S2 έχει να τροφοδοτήσει 384.000 πίξελ και το s4 έχει 2.073.600. Μιλάμε για 5.5 φορές περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

Τη διαφορά της οθόνη μεταξύ s2 και s4 μη την κοιτάτε μόνο σε ίντσες. Το S2 έχει να τροφοδοτήσει 384.000 πίξελ και το s4 έχει 2.073.600. Μιλάμε για 5.5 φορές περισσότερα.
Ναι, σωστά. Πάντως εγώ μιλάω ρεαλιστικά και με βάση τη δική μου και μόνο περίπτωση. Διαφορά στην αυτονομία δεν είδα...:X
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το ποιος ειναι ο σωστος τροπος πρωτης φορτισης??

Ψαχνοντας στο Internet ο καθενας λεει αλλα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το ποιος ειναι ο σωστος τροπος πρωτης φορτισης??

Ψαχνοντας στο Internet ο καθενας λεει αλλα πραγματα..

 

Για δοκιμασε το post #48

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το ποιος ειναι ο σωστος τροπος πρωτης φορτισης??

Ψαχνοντας στο Internet ο καθενας λεει αλλα πραγματα..

Αν και δε νομίζω ότι έχει πολύ σημασία στην τελική, και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, θα συνιστούσα να ακολουθείτε τις επίσημες οδηγίες της Samsung αντί να ακούτε τον καθένα στα φόρουμ... οι οποίες λένε:

 

"Χρησιμοποιήστε το φορτιστή για να φορτίσετε την μπαταρία πριν την χρησιμοποιήσετε για πρώτη φορά. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί υπολογιστής για φόρτιση της συσκευής με σύνδεσή τους μέσω καλωδίου USB.

 

Μετά από την πλήρη φόρτιση, αποσυνδέστε τη συσκευή από το φορτιστή. Καταρχάς αποσυνδέστε το φορτιστή από τη συσκευή και κατόπιν αποσυνδέστε τον από την πρίζα."

 

Aυτό μάλιστα συμφωνεί με αυτά που έχω διαβάσει για τις μπαταρίες ιόντων λιθίου. Άλλες πρακτικές δε θα βλάψουν το τηλέφωνο, απλά ενδέχεται να μειώσουν τη συνολική ζωή της μπαταρίας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα !! Κι εγώ εδώ !!! Με προσεκτικές ρυθμίσεις πάει 2,5 μέρες , δηλαδή όλα κλειστα και τα ανοιγουμε όταν τα χρειαζόμαστε !!!

 

Δεν έχω δει άλλο smartphone με τέτοια αυτονομία !!

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για 1 μέρα αυτονομία ε;

Όχι. Ανάλογα με την χρήση. Μπορεί να κρατήσει και κάποιες ημέρες αν το χρησιμοποιείς λίγο

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ανάλογα με την χρήση. Μπορεί να κρατήσει και κάποιες ημέρες αν το χρησιμοποιείς λίγο

Καλά αυτό εννοείται. Εσύ τι χρήση έκανες πάνω-κάτω;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ειμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με την απόδοση της μπαταρίας.με κλισεις,wi-fi & 3g χρήση κρατάει πάντα 2 μέρες.πολλές φορές και κάποιες ωρες παραπάνω!!

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ειμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με την απόδοση της μπαταρίας.με κλισεις,wi-fi & 3g χρήση κρατάει πάντα 2 μέρες.πολλές φορές και κάποιες ωρες παραπάνω!!

Πολύ γενική προσέγγιση. Κάπως πιο συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό εννοείται. Εσύ τι χρήση έκανες πάνω-κάτω;

φαίνονται στα screenshots , διάρκεια μία μέρα με οθόνη ανοιχτή για 6,30 ώρες , κλήσεις 1,30 ώρα , wifi πάντα ανοικτό , με την omega 3.1

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται στα screenshots , διάρκεια μία μέρα με οθόνη ανοιχτή για 6,30 ώρες , κλήσεις 1,30 ώρα , wifi πάντα ανοικτό , με την omega 3.1
Χμμ δεν με ενθουσιάζει η αυτονομία :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

φαίνονται στα screenshots , διάρκεια μία μέρα με οθόνη ανοιχτή για 6,30 ώρες , κλήσεις 1,30 ώρα , wifi πάντα ανοικτό , με την omega 3.1

Χμμ δεν με ενθουσιάζει η αυτονομία :rolleyes:

ούτε κι εμένα , θα ήθελα να κρατάει καμιά εικοσαριά ημέρες :blink:

edit

υπομονή μέχρι το επόμενο galaxy που θα παίρνει μεγαλύτερη μπαταρία :lol:

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Sorry που αναφέρομε εδώ αλλά θέλω να σας ρωτήσω.

Αγόρασα προχτές το ι9500 από Doha (561 ευρώ) και ψάχνω να βρω το offline λεξικό

που λένε ότι έχει .

πιο είναι ????

 

Οσο για lug και μπάταρία αυτό που έχω να πώ είναι οτι σε καταστάσεις

πανικού με εφαρμογές βίντεο κτλπ το κινητό δεν κολλάει καθόλου. (ούτε ζεσταίνετε υπερβολικά)

 

η μπαταρία με ταινία 130 λεπτά , + φιφα 12 2 ώρες στο αεροδρόμιο που περίμενα με

σιμ ενεργή απο 100% κατέβηκε στα 56 %.

 

Σήμερα με χρήση για στήσιμο περίπου 4 ώρες κατέβηκε στα 59 %.

 

Το αστείο είναι πως στο ημερολόγιο είναι στημένο οι μέρες του ραμαζανιού . :D

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Sorry που αναφέρομε εδώ αλλά θέλω να σας ρωτήσω.

Αγόρασα προχτές το ι9500 από Doha (561 ευρώ) και ψάχνω να βρω το offline λεξικό

που λένε ότι έχει .

πιο είναι ????

 

Οσο για lug και μπάταρία αυτό που έχω να πώ είναι οτι σε καταστάσεις

πανικού με εφαρμογές βίντεο κτλπ το κινητό δεν κολλάει καθόλου. (ούτε ζεσταίνετε υπερβολικά)

 

η μπαταρία με ταινία 130 λεπτά , + φιφα 12 2 ώρες στο αεροδρόμιο που περίμενα με

σιμ ενεργή απο 100% κατέβηκε στα 56 %.

 

Σήμερα με χρήση για στήσιμο περίπου 4 ώρες κατέβηκε στα 59 %.

 

Το αστείο είναι πως στο ημερολόγιο είναι στημένο οι μέρες του ραμαζανιού . :D

 

Ουτε εγώ είδα lag στην έκδοση με τον octa λίγο που ασχοληθηκα μαζί του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Sorry που αναφέρομε εδώ αλλά θέλω να σας ρωτήσω.

Αγόρασα προχτές το ι9500 από Doha (561 ευρώ) και ψάχνω να βρω το offline λεξικό

που λένε ότι έχει .

πιο είναι ????

 

Οσο για lug και μπάταρία αυτό που έχω να πώ είναι οτι σε καταστάσεις

πανικού με εφαρμογές βίντεο κτλπ το κινητό δεν κολλάει καθόλου. (ούτε ζεσταίνετε υπερβολικά)

 

η μπαταρία με ταινία 130 λεπτά , + φιφα 12 2 ώρες στο αεροδρόμιο που περίμενα με

σιμ ενεργή απο 100% κατέβηκε στα 56 %.

 

Σήμερα με χρήση για στήσιμο περίπου 4 ώρες κατέβηκε στα 59 %.

 

Το αστείο είναι πως στο ημερολόγιο είναι στημένο οι μέρες του ραμαζανιού . :D

 

Κάτσε ρε Θέμη γιατί θα μας τρελάνεις δηλαδή με 4 ώρες ενεργή οθόνη η μπαταρία έπεσε μόνο 41%. δηλαδή με αυτούς τους ρυθμούς πρέπει να σου βγάζει 10 ώρες οθόνη μέχρι να πέσει στο 0%

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Θέμη γιατί θα μας τρελάνεις δηλαδή με 4 ώρες ενεργή οθόνη η μπαταρία έπεσε μόνο 41%. δηλαδή με αυτούς τους ρυθμούς πρέπει να σου βγάζει 10 ώρες οθόνη μέχρι να πέσει στο 0%

Δηλαδή είναι πολύ ή λίγο ???

 

Μάλλον πολύ εννοείς .

Με auto φωτισμό , χωρίς πολύ ήλιο .

Αλλά δεν ζεσταίνεται καθόλου.

Τι να πω νομίζω πως το octa core είναι πιο οικονομικό.

Edited by themis999444
samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι πολύ ή λίγο ???

 

Μάλλον πολύ εννοείς .

Με auto φωτισμό , χωρίς πολύ ήλιο .

Αλλά δεν ζεσταίνεται καθόλου.

Τι να πω νομίζω πως το octa core είναι πιο οικονομικό.

Θέμη κανενα κινητό(S4 i9505) και ειδικά σε στοκ κατασταση δεν βγάζει πανω απο 6 ωρες,ισως να λεω και πολλές...

Τωρα αν εσυ με 2 ωρες ταινία και 2 ωρες παιχνιδι χανεις μονο 40% τοτε ειναι παγκοσμιο φαινομενο και για να το προχωρησω και λίγο αυτό που εχεις ριχνει στα αυτιά σε μπαταρία ακόμα και στο νοτελι 2...

Οταν βρεις χρονο βάλε και ενα screan με την μπαταρία στο tread

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για s4 μιλάτε η για ipad?

Εγώ maximum 5 ώρες αυτονομίας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θέμη κανενα κινητό(S4 i9505) και ειδικά σε στοκ κατασταση δεν βγάζει πανω απο 6 ωρες,ισως να λεω και πολλές...

Τωρα αν εσυ με 2 ωρες ταινία και 2 ωρες παιχνιδι χανεις μονο 40% τοτε ειναι παγκοσμιο φαινομενο και για να το προχωρησω και λίγο αυτό που εχεις ριχνει στα αυτιά σε μπαταρία ακόμα και στο νοτελι 2...

Οταν βρεις χρονο βάλε και ενα screan με την μπαταρία στο tread

Σας είπα έχω το I9500 .

 

και για του λόγου το αληθές

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο.. Και παλι η αυτονομια που γραφεις ειναι περιεργα μεγαλη...

 

Βγαλε ενα screenshot απο την χρηση της μπαταριας οπως σου ειπαν τα παιδια οποτε μπορεσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...