Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την μπαταρία.

Αλλά θέλω να ρωτήσω. Είναι λογικό με navigon (Europe) να κάνω περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο- ίσως 1μιση ώρα ( 75 χλμ) και να έχω πτώση μπαταρίας από περίπου 95% σε 60%?

Πολύ δεν είναι; μήπως φταίει το συγκεκριμένο gps?

Να σημειώσω ότι δεν ήταν σε φόρτιση το κινητό.

Επίσης άλλη φορά με φορτιστή αυτοκινήτου είδα ότι δεν φορτίζει σχεδόν καθόλου, ίσα ίσα κρατούσε σταθερό το ποσοστό του(απλά να σημειώσω ότι το είχα δοκιμάσει με άλλο καλώδιο, όχι το δικό του οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορεί να έφταιγε αυτό

 

Ναι είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η μπαταρία με οποιοδήποτε navigation πρόγραμμα.Σκέψου ότι δουλευει στο φούλ η οθόνη,gps και οι επεξεργαστές του.

Ο φορτιστής αν το είχες από άλλο παλιό κινητό δεν θα σου φορτίζει σωστά οταν κάνει προήγηση,πρέπει να βρείς φορτιστή αυτοκινήτου που να βγάζει τα ίδια mah με τον φορτιστή του κινητού σου.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ η μπαταρία με οποιοδήποτε navigation πρόγραμμα.Σκέψου ότι δουλευει στο φούλ η οθόνη,gps και οι επεξεργαστές του.

Ο φορτιστής αν το είχες από άλλο παλιό κινητό δεν θα σου φορτίζει σωστά οταν κάνει προήγηση,πρέπει να βρείς φορτιστή αυτοκινήτου που να βγάζει τα ίδια mah με τον φορτιστή του κινητού σου.

 

Οκ thnxs. Θα δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο αρχικά, μετά με άλλο φορτιστή και ελπίζω να δω διαφορά γιατί αλλιώς είναι πρόβλημα να κρατάει τόσο λίγο. Με αυτόν δηλαδή με gps να δουλεύει και το φορτιστή και πάλι η πτώση είναι αρκετή. Ο φορτιστής του αναπτήρα τι θέλουμε να βγάζει; ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Οκ thnxs. Θα δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο αρχικά, μετά με άλλο φορτιστή και ελπίζω να δω διαφορά γιατί αλλιώς είναι πρόβλημα να κρατάει τόσο λίγο. Με αυτόν δηλαδή με gps να δουλεύει και το φορτιστή και πάλι η πτώση είναι αρκετή. Ο φορτιστής του αναπτήρα τι θέλουμε να βγάζει; ξέρουμε;

 

Δές τι γράφει ο φορτιστής του κινητού και πάρε κάποιον που να αποδίδει το ίδιο.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δές τι γράφει ο φορτιστής του κινητού και πάρε κάποιον που να αποδίδει το ίδιο.:)

 

Όπως ήταν αναμενόμενο είχες δίκαιο. Ο φορτιστής μας είναι 2A ενώ αυτός που έχω στο αυτοκίνητο 1 :P

Οκ οπότε πάω για αγορά από ebay

Ποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο περιμένω λίνκ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήταν αναμενόμενο είχες δίκαιο. Ο φορτιστής μας είναι 2A ενώ αυτός που έχω στο αυτοκίνητο 1 :P

Οκ οπότε πάω για αγορά από ebay

Ποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο περιμένω λίνκ. Ευχαριστώ

Εγώ ειμαι εδώ για εσας! Anker

http://www.ianker.com/anker-car-charger-usb/product/71AN1852C-WA αυτο ειναι πιο γρηγορη φορτιση αλλα χωρις καλωδιακι μεσα(που μπορει να πάρεις κανενα κ να μη σου κανει)

 

http://www.ianker.com/anker-car-charger-usb/product/71AN15WCC-BA

και αυτος που εχω παρει εγω

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την μπαταρία της Zerolemon των 3000 mAh; Διαβάζω καλά λόγια για αυτές αλλά δε βρήκα κάπου σχόλιο για το αν πηγαίνει καλύτερα από την stock των 2600. Αν κάποιος την πήρε ας μας πει και από που.
Link to comment
Share on other sites

Το 9500 δείχνει να τα πηγαίνει αρκετά καλά. Χωρίς gaming με μικτή χρήση που περιελάμβανε λίγο απ όλα, και ήταν το μισο χρόνο με 3g, μου κατανάλωσε 24% σε 6 περιπου ώρες και είχε 1:30 ώρες οθόνη.

Τα πάντα ανοικτά, και όλα τα futures του S4 ενεργοποιημένα.

Το βράδυ παλι με όλα ανοικτά αλλά σε σημείο πολύ μακριά απο το router που επιρεαζει αρνητικά όλες τις συσκευές μου, κατανάλωσε 1% ανα ωρα.

Όταν τελειώσω με τα ψαξιματα και καταληξω στο στήσιμο θα κάνω σωστα τεστ και θα ανεβασω screen shots.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα καλύτερη μπαταρία για να πχ την αλήθεια. Έχω 1.15 ώρες οθόνης και 54% σε 13 ωρες αναμονής. Όλα ανοιχτά και χρήση Internet με H+.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα καλύτερη μπαταρία για να πχ την αλήθεια. Έχω 1.15 ώρες οθόνης και 54% σε 13 ωρες αναμονής. Όλα ανοιχτά και χρήση Internet με H+.

 

Εξαρτάται τι κάνεις. Η κάμερα για παράδειγμα καταναλώνει αρκετά.

Εγώ την βλέπω ικανοποιητική παρόλο που προέρχομαι από Note2.

Εκτός αυτού φορτώνει τρομερά γρήγορα. 20 λεπτά στο αυτοκίνητο με 1000αρη φορτιστή πιάνει 20%

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και το έχω παραγγείλει ήδη και το περιμένω σύντομα. Επειδή ακούω πολλά για τις πρώτες φορτίσεις. Στο Note II 4 φορές άφησα την συσκευή να κλείσει από μόνη της και έπειτα να φορτίσει 5-6 ώρες και εώς τώρα έχει πάει πολύ καλά, μέχρι 3 ημέρες και 6 ώρες μου είχε βγάλει με ψηλό νορμάλ χρήση. Εδώ τώρα από όσα διάβασα. Στο S4 να κάνω το ίδιο ή κάποιοι το φορτίζετε με ενεργή την συσκευή και εφόσον πάει στο 15 και όχι περιμένοντας να σβήσει μόνη της;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και το έχω παραγγείλει ήδη και το περιμένω σύντομα. Επειδή ακούω πολλά για τις πρώτες φορτίσεις. Στο Note II 4 φορές άφησα την συσκευή να κλείσει από μόνη της και έπειτα να φορτίσει 5-6 ώρες και εώς τώρα έχει πάει πολύ καλά, μέχρι 3 ημέρες και 6 ώρες μου είχε βγάλει με ψηλό νορμάλ χρήση. Εδώ τώρα από όσα διάβασα. Στο S4 να κάνω το ίδιο ή κάποιοι το φορτίζετε με ενεργή την συσκευή και εφόσον πάει στο 15 και όχι περιμένοντας να σβήσει μόνη της;

 

Να μην περιμένεις να φτασει στο 0 η μπαταρια.Περιπου στο 20% βάλε το να φορτισει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εμανα ειναι στην 3η φορτιση το κινητο απο το πρωι στης 10 περιπου που το εβγαλα και μεχρι τωρα και με αρκετα τηλ φωτο

αλλα και wifi τωρα ειναι στο 63% για να δουμε και ακομη δεν εχω τελιωσει το στησιμο απο το χθεσινο update ... :p :happy:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμένεις να φτασει στο 0 η μπαταρια.Περιπου στο 20% βάλε το να φορτισει

 

Ανοιχτή η κλειστή να είναι η συσκευή;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτή η κλειστή να είναι η συσκευή;

 

Δεν νομίζω να δεις καμία διάφορα αν το φορτίσεις με ανοιχτή, κλειστή η οτιδήποτε την συσκευή. Λιωσε την μπαταρία και αν σε ένα χρόνο δεν σε ικανοποιεί , δώσε 10 ευρώ και πάρε μια καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη μέρα σήμερα με το τηλέφωνο και μετά από πλήρη φόρτιση βλέπω εξαιρετική απόδοση για τα δεδομένα που είχα συνηθίσει με το S3..μαλλον θέλει προσπάθεια για να εξαντληθεί η μπαταρία! Ξέρετε αν παίρνει τα πάνω της κι άλλο μετά απλά κάποιους κύκλους φορτισεων?
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία μου βελτιώθηκε μετά την 5η /6η φόρτιση, όχι δραματικά αλλά βελτιώθηκε.

Σε σύγκριση με το s3 τώρα υπολογίζω γύρω στο 20 με 25% μεγαλύτερη αυτονομία με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και εφαρμογές.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω αυτή τη στιγμή 36% και στα στατιστικά μου δείχνει ότι το 58% της κατανάλωσης το έκαναν τα "google services". Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε συσκευή μου όσο καιρό έχω android (δηλαδή από το πρώτο Galaxy S μέχρι και το 4 πλέον). Ανέκαθεν την πρώτη θέση την είχε η οθόνη. Και μόνο στο τελευταίο firmware το κάνει αυτό, στα προηγούμενα δεν είχα τέτοιο θέμα. Τί μπορεί να περιλαμβάνει η ταμπέλα "google services" και είναι πρώτη στην κατανάλωση;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει S4 και iPhone 5 να μου αν έχει διαφορά η μπαταρία δλδ. αν βγάζει την ημέρα, όμως με ανοιχτά τα πάντα + αρκετές κλήσεις.

Είναι να δώσω το 5αρι στο servis και επειδή θα περιμένω γύρω στις δυο εβδομάδες ευκαιρία μήπως δοκιμάσω και το s4 :D

 

ps

το 5αρι το φορτίζω δυο φορές μέσα στην ημέρα

Edited by Jig
ps
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει S4 και iPhone 5 να μου αν έχει διαφορά η μπαταρία δλδ. αν βγάζει την ημέρα, όμως με ανοιχτά τα πάντα + αρκετές κλήσεις.

Είναι να δώσω το 5αρι στο servis και επειδή θα περιμένω γύρω στις δυο εβδομάδες ευκαιρία μήπως δοκιμάσω και το s4 :D

 

ps

το 5αρι το φορτίζω δυο φορές μέσα στην ημέρα

 

Σε σχέση πάντως με το iPhone 4s είναι ντροπή να κάνουμε οποιαδήποτε σύγκριση. Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι το 5 έχει καλύτερη αυτονομία απο το 4s που δεν το πιστεύω, η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ του Galaxy.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οk Κώστα.

Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει η είχε το 5 και το s4

Το θέμα είναι ότι έχω ανοιχτά ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αρκετές η μάλλον πολλές κλήσεις, 4 emails, πολλούς συγχρονισμους και με το Note II που είχα δεν μου έβγαζε την ημέρα άνετα.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

οk Κώστα.

Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει η είχε το 5 και το s4

Το θέμα είναι ότι έχω ανοιχτά ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αρκετές η μάλλον πολλές κλήσεις, 4 emails, πολλούς συγχρονισμους και με το Note II που είχα δεν μου έβγαζε την ημέρα άνετα.

 

Είναι γύρω στο 20-25% κάτω απο το Note αλλά φορτίζει σε μιάμιση ωρα απο το 5-100%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι γύρω στο 20-25% κάτω απο το Note αλλά φορτίζει σε μιάμιση ωρα απο το 5-100%.

Όντως φορτίζει απίστευτα γρήγορα. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που το φορτισα μέρα οπότε είδα ότι όντως η διαδικασία γίνεται σε μικρό χρόνο, πολύ θετικό αυτό. Γενικά πιστεύω ότι για την αναλογία βάρους, μεγέθους οθόνης, διαστάσεων κτλ είμαι αρκετά ικανοποιήμενος από την μπαταρία.. Ή μέρα μου βγαίνει άνετα με μικρή χρήση wifi, 3G κλήσεων κτλ

Link to comment
Share on other sites

Όντως φορτίζει απίστευτα γρήγορα. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που το φορτισα μέρα οπότε είδα ότι όντως η διαδικασία γίνεται σε μικρό χρόνο, πολύ θετικό αυτό. Γενικά πιστεύω ότι για την αναλογία βάρους, μεγέθους οθόνης, διαστάσεων κτλ είμαι αρκετά ικανοποιήμενος από την μπαταρία.. Ή μέρα μου βγαίνει άνετα με μικρή χρήση wifi, 3G κλήσεων κτλ

 

Εγώ είμαι στα ίδια με το Note 2 γιατί απλά το Note σε προκαλεί να το χρησιμοποιείς περισσότερο.

Επίσης σημαντικό ότι φορτώνει και με τον φορτιστή του αυτοκινήτου γρήγορα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όντως φορτίζει απίστευτα γρήγορα. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που το φορτισα μέρα οπότε είδα ότι όντως η διαδικασία γίνεται σε μικρό χρόνο, πολύ θετικό αυτό. Γενικά πιστεύω ότι για την αναλογία βάρους, μεγέθους οθόνης, διαστάσεων κτλ είμαι αρκετά ικανοποιήμενος από την μπαταρία.. Ή μέρα μου βγαίνει άνετα με μικρή χρήση wifi, 3G κλήσεων κτλ

 

Εμένα από 10% σε full κάνει πάνω από τρεις ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 10% σε full κάνει πάνω από τρεις ώρες!

 

Σίγουρα το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή(και καλώδιο usb)? Είναι πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...