Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οk Κώστα.

Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει η είχε το 5 και το s4

Το θέμα είναι ότι έχω ανοιχτά ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αρκετές η μάλλον πολλές κλήσεις, 4 emails, πολλούς συγχρονισμους και με το Note II που είχα δεν μου έβγαζε την ημέρα άνετα.

 

Μιχαλη, αν χρησιμοποιεις την συσκευη σου σε τετοιο βαθμο, μονο το note2 μπορει να σε καλυψει στο θεμα μπαταριας... πολλες κλησεις ακουω, 4 mail accounts, αρα θες μια συσκευη επαγγελματικου προσανατολισμου.. κ δεν στο λεω επειδη εχω κ εγω note2, το λατρευω το s4, αλλα το θεμα δεν ειναι αν θα εχεις καλυτερη αυτονομια απο το iphone5, το θεμα ειναι να καλυπτεσαι γενικα στο θεμα μπαταριας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σίγουρα το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή(και καλώδιο usb)? Είναι πολύ

 

Ναι με το δικό του. Φτάνει στο 100% αλλά μετά συνεχίζει να λέει φόρτιση και είναι κόκκινο το λαμπάκι. Εκεί μπορεί να κάνει και 1 ώρα για να γίνει πράσινο το led και να βγάλει φορτισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το δικό του. Φτάνει στο 100% αλλά μετά συνεχίζει να λέει φόρτιση και είναι κόκκινο το λαμπάκι. Εκεί μπορεί να κάνει και 1 ώρα για να γίνει πράσινο το led και να βγάλει φορτισμένο.

 

Όλα τα Galaxy μέναν στο 100% για κάποια ώρα μέχρι να φορτίσει πλήρως το κινητό. Βέβαια το 1 ώρα που λες είναι υπερβολικό. Όσο το έχω δει υπολογίζω ότι κάνει 5 με 10 λεπτά. Επίσης με τίποτα 3 ώρες δεν κάνει από 0-100%. Ο φορτιστής σου είναι 2Α?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Galaxy μέναν στο 100% για κάποια ώρα μέχρι να φορτίσει πλήρως το κινητό. Βέβαια το 1 ώρα που λες είναι υπερβολικό. Όσο το έχω δει υπολογίζω ότι κάνει 5 με 10 λεπτά. Επίσης με τίποτα 3 ώρες δεν κάνει από 0-100%. Ο φορτιστής σου είναι 2Α?

 

Μα είπα ότι χρησιμοποιώ τον αυθεντικό. Φυσικά είναι 2Α.

 

Τελευταίο παράδειγμα το έβαλα να φορτίσει περίπου στις 6.15 το απόγευμα, στις 8 και κατι είχε φτάσει στο 100 και έφυγα από το σπίτι στις 9 και δεν είχε γίνει πράσινο!

 

Οταν το αφήνω βράδυ να φορτίσει το πρωί ξυπνάω και είναι πράσινο (περίπου 5 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Μα είπα ότι χρησιμοποιώ τον αυθεντικό. Φυσικά είναι 2Α.

 

Τελευταίο παράδειγμα το έβαλα να φορτίσει περίπου στις 6.15 το απόγευμα, στις 8 και κατι είχε φτάσει στο 100 και έφυγα από το σπίτι στις 9 και δεν είχε γίνει πράσινο!

 

Οταν το αφήνω βράδυ να φορτίσει το πρωί ξυπνάω και είναι πράσινο (περίπου 5 ώρες)

 

Διάβασα πως γράφεις ότι έχεις τον αυθεντικό, απλά αυτοί που φέρνουν παράλληλες εισαγωγές (skroutz) εάν η εισαγωγή είναι από Αγγλία πχ, αλλάζουν εδώ τους φορτιστές γιατί έχουν UK plug μέσα και ίσως δεν σου έβαλαν γνήσιο ή σου έβαλαν 1000αρι. Βέβαια μπορεί το έχεις πάρει από αλυσίδα/δίκτυο κινητής οπότε όλη η θεωρία μου είναι άκυρη. Πάντως είναι λίγο κουλό αυτό που σου κάνει, Τι firmware φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Μα είπα ότι χρησιμοποιώ τον αυθεντικό. Φυσικά είναι 2Α.

 

Τελευταίο παράδειγμα το έβαλα να φορτίσει περίπου στις 6.15 το απόγευμα, στις 8 και κατι είχε φτάσει στο 100 και έφυγα από το σπίτι στις 9 και δεν είχε γίνει πράσινο!

 

Οταν το αφήνω βράδυ να φορτίσει το πρωί ξυπνάω και είναι πράσινο (περίπου 5 ώρες)

Σήμερα καθώς το φορτιζα θυμήθηκα το ποστ σου και πρόσεξα ότι από 99% στο 100% δεν έκανε πάνω από 3 λεπτά.. Μήπως έχει πρόβλημα η πρίζα που χρησιμοποιείς? Ακραίο αλλά δεν πάει αλλού το μυαλό μου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καθώς το φορτιζα θυμήθηκα το ποστ σου και πρόσεξα ότι από 99% στο 100% δεν έκανε πάνω από 3 λεπτά.. Μήπως έχει πρόβλημα η πρίζα που χρησιμοποιείς? Ακραίο αλλά δεν πάει αλλού το μυαλό μου

 

Ευθύμη το παλικάρι έχει πρόβλημα από το 100% (Red led) -> 100% (Green led) που κάνει έαν 3λέπτο όπως είπες περίπου. Όχι από το 99%->100%

 

Προσωπικά πρώτη φορά ακούω για τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά το φόρουμ.

Παρακαλώ σε περίπτωση λαθους θεματος να με μεταφερετε στο σωστο μερος γιαυτο που γραψω.

Ειμαι κατοχος εδω και 3 μερες ενός γαλαξια και πιο πριν ειχα σ2 και σ3 (ροοτεντ) εχω παρατηρησει οτι κανει τρομερη κατανάλωση ενεργειας.. πραγματικα και να μην κανω τιποτα στο κινητο η μπαταρια κραταει κατο απο μια μερα! εχω απενεργοπιηση οτιδιποτε τρωι μπαταρια... θα ηθελα καποιος κατοχος να μου πει ποσο κραταει ο δικος του γαλαξιας ? γιατι πραγματικά εχω απογοητευτεί αντιστιχα με το σ3!... ευχαριστω παιδια περιμενω συμβουλη )

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη πλήρης φόρτιση και σχεδόν πλήρης αποφορτιση . Πως σας φαινεται?

https://www.dropbox.com/sc/namvz6yc3mkb484/zefRDUfmZ9#f:2013-07-20%2005.11.24.png

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεμα με την μπαταρια. (Βασικα δεν ξερω αν ειναι θέμα)

 

Το εβγαλα απο την φορτιση και με 10 λεπτα κλήσης πηγε στο 98%

 

Εχω βεβαια μονιμα ανοιχτο το 4g το wifi και επιλογή να ανανεώνεται ο καιρος αυτοματα καθε μια ωρα (και με το gps)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη πλήρης φόρτιση και σχεδόν πλήρης αποφορτιση . Πως σας φαινεται?

https://www.dropbox.com/sc/namvz6yc3mkb484/zefRDUfmZ9#f:2013-07-20%2005.11.24.png

 

Ανάλογα με το αν οι ώρες αυτές έγιναν με wifi η 3g σύνδεση.

Και φυσικά πόσες συνολικά ώρες πέρασαν από την τελευταία φόρτιση.

 

Εμένα το 9500 με όλα ανοικτά όταν η σύνδεση είναι wifi μου βγάζει άνετα 6 ώρες οθόνη σε 17 ώρες λειτουργίας από την φόρτιση. Εννοείται χωρις gaming.

Καταναλώνει κατά μεσω όρο 13-15% ανα ωρα οθόνης ανάλογα με το τι εφαρμογές χρησιμοποιείς.

Σε αναμονή με όλα ανοικτά η κατανάλωση είναι κατι λιγότερο από 0.5% ανα ωρα.

Ετοιμάζω ένα review όπου θα υπάρχουν screenshots με τα παραπάνω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

με το που το εβγαλα απο την φορτιση αρχισα να μιλάω...

 

Βασικα επειδη ειχα συνηθίσει απο το iphone που δεν εκλεινα τις εφαρμογές. Εδω πρεπει συνεχεια να τις κλείνω? (κλεινουν τελειως με το πατημα του κεντρικου κουμπιού και μετα το κουμπι για τερματισμο?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεμα με την μπαταρια. (Βασικα δεν ξερω αν ειναι θέμα)

 

Το εβγαλα απο την φορτιση και με 10 λεπτα κλήσης πηγε στο 98%

 

Εχω βεβαια μονιμα ανοιχτο το 4g το wifi και επιλογή να ανανεώνεται ο καιρος αυτοματα καθε μια ωρα (και με το gps)

 

Με ανοιχτό 4G+GPS που λες εαν βγάζεις 10 ωρές θα εισαι ευχαριστημένος.:D

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

με το που το εβγαλα απο την φορτιση αρχισα να μιλάω...

 

Βασικα επειδη ειχα συνηθίσει απο το iphone που δεν εκλεινα τις εφαρμογές. Εδω πρεπει συνεχεια να τις κλείνω? (κλεινουν τελειως με το πατημα του κεντρικου κουμπιού και μετα το κουμπι για τερματισμο?)

 

Εφαρμογές δεν χρειάζεται να κλείνεις.

Απλά να βγαίνεις με το back button.

Αν θες μπορείς πατώντας παρατεταμένα το home button να πας στις recent apps, όπου φαίνονται οι εφαρμογές οουεχεις ανοίξει πριν και να κλείσεις με scrolling δεξια η αριστερά μόνο όσες δεν πρόκειται να χρησιμοποιησεις ξανά εντός της μέρας. Κι αυτό περιττό είναι αλλά τέλος πάντων.

 

Εγω κλεινω μόνο το gps. 3g και wifi είναι πάντα ανοικτά.

Δεν ξέρω αν στο I9505 υπάρχει δυνατότητα επιλογής 3g η LTE.

Αν ναι καλό είναι να προτιμάς το 3g εφόσον δεν έχεις καλό σήμα η αν έχεις wifi.

Το LTE σε όλες τις συσκευές συμπεριλαμβανομενου και του iPhone 5 καταναλώνει πολύ όταν το σήμα είναι κακό γιατί προσπαθεί συνεχώς να βρει κεραία με καλύτερο σημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική η MGA.

 

36 ώρες χρήσης, φωτεινότητα στο αυτόματο, wifi μόνιμα ανοιχτό, λίγη χρήση 3G (όσο ήμουν στον δρόμο δηλαδή καμιά ώρα, γιατί data+wifi δεν κλείνουν ποτέ), 2ώρες και 15 λεπτά οθόνης και η μπαταρία στο 50%. Οι 2 ώρες οθόνης ήταν κυρίως browsing, youtube, emails και tapatalk. Για την ακρίβεια κάνα 20λέπτο έπαιζαν browser + tapatalk σε multi window!

 

https://www.dropbox.com/s/95l6kjk7mbb8h91/Screenshot_2013-07-21-20-30-56.png

 

https://www.dropbox.com/s/v237lr85uvfaj4v/Screenshot_2013-07-21-20-31-06.png

Edited by Stinger
Προσθήκη links
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτική η MGA.

 

36 ώρες χρήσης, φωτεινότητα στο αυτόματο, wifi μόνιμα ανοιχτό, λίγη χρήση 3G (όσο ήμουν στον δρόμο δηλαδή καμιά ώρα, γιατί data+wifi δεν κλείνουν ποτέ), 2ώρες και 15 λεπτά οθόνης και η μπαταρία στο 50%. Οι 2 ώρες οθόνης ήταν κυρίως browsing, youtube, emails και tapatalk. Για την ακρίβεια κάνα 20λέπτο έπαιζαν browser + tapatalk σε multi window!

 

https://www.dropbox.com/s/95l6kjk7mbb8h91/Screenshot_2013-07-21-20-30-56.png

 

https://www.dropbox.com/s/v237lr85uvfaj4v/Screenshot_2013-07-21-20-31-06.png

 

Νομίζω ότι με τις MG και τα 2 S4 έφτασαν εκεί που πρέπει.

Εγώ αισθάνομαι καλυμμένος σε όλους τους τομείς.

Τις πρώτες μέρες τα έχωσα άσχημα στην samsung. Τώρα δεν μπορώ να πω τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τις MG και τα 2 S4 έφτασαν εκεί που πρέπει.

Εγώ αισθάνομαι καλυμμένος σε όλους τους τομείς.

Τις πρώτες μέρες τα έχωσα άσχημα στην samsung. Τώρα δεν μπορώ να πω τίποτα.

 

Έτσι είναι Κώστα συμφωνώ και εγώ αν και μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο για το 9505. Εγώ εξαρχής το μόνο θέμα που είχα ήταν με τη θερμοκρασία, φυσικά από την 1η μέρα φλάσαρα MF8 και ήρθε σε νορμάλ επίπεδα. Η MGA έχει περαιτέρω μείωση της θερμοκρασίας σε επίπεδα χαμηλότερα από S3.

Link to comment
Share on other sites

mga παλικαρια για βοηθηστε και εμας γτ τα εχω ολα κλειστα και πάλι ειναι χειρότερο απο το σ3 .. εβγαλα και το lte σημερα να δω διαφορα
Link to comment
Share on other sites

mga παλικαρια για βοηθηστε και εμας γτ τα εχω ολα κλειστα και πάλι ειναι χειρότερο απο το σ3 .. εβγαλα και το lte σημερα να δω διαφορα

 

Κατ αρχάς δεν χρειάζεται να κλείνεις τίποτα και προς πάντως όχι task killers.

Όπως είπαμε απλά βγαίνουνε με back button.

 

Πες μας ποιά έκδοση λειτουργικού έχεις.

Το δουλεύεις πολλές ώρες χρησιμοποιόντας 3g? Πρόσεξε δεν εννοώ αν έχεις ανοικτό το 3g αλλά αν η χρήση στο διαδίκτυο γίνεται μέσω 3g. Σε ρωταω γιατί με WiFi εχεις τουλαχιστον 30-35% μεγαλύτερο χρονο οθόνης.

Συγκεκριμένα με WiFi φτανω άνετα τις 6ωρες οθόνη ενω μονο με 3g απο 3,5-4,5 ανάλογα την ποιότητα του σήματος.

 

Φόρτισε το 100% και αστο με όλα ανοικτά εκτός gps όλο το βράδυ (σε σημείο που έχεις καλό σήμα όχι μια γραμμουλα με το ζόρι).

Σημείωσε την ωρα και δες το πρωί πόση ηταν η ωριαία κατανάλωση.

Αυτό εφόσον η κατανάλωση είναι φυσιολογική (μικρότερη απο 1%/ωρα, θα μας εξασφαλίσει οτι δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή που κρατά την CPU στο παρασκήνιο.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να εντοπίσουμε την εφαρμογή.

 

Κατά μεγάλο ποσοστό οι διακυμάνσεις στην αυτονομία απο συσκευή σε συσκευή οφείλονται σ αυτούς τους λόγους.

 

Αν στο S3 είχες ακριβως τις ίδιες εφαρμογές μπλέκουν τα πράγματα.

Κάνε όσα είπαμε και πες μας.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

mga παλικαρια για βοηθηστε και εμας γτ τα εχω ολα κλειστα και πάλι ειναι χειρότερο απο το σ3 .. εβγαλα και το lte σημερα να δω διαφορα

 

Σίγουρα το LTE καταναλώνει αρκετά περισσότερη μπαταρία από το "απλό" 3g, αλλά κάτι μου λέει ότι έχεις και battery drain.. κάνε αυτά που σου είπε ο Κώστας για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια λετε ολοι για τις θερμοκρασιες οτι εχουν πεσει. Εγω γιατι σε ολες τις ρομ απο την mdmκαι μετα οταν παιζω παιχνιδι η του περναω ρομ νεα κτλ ζεσταινεται πολυ το κινητο. Σε αλλες φασεις απλα ειναι λιγο ζεστο. Αν παιξω πολυ ωρα παιχνιδι εχει πολυ πραμα απο θερμοκρασια
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια λετε ολοι για τις θερμοκρασιες οτι εχουν πεσει. Εγω γιατι σε ολες τις ρομ απο την mdmκαι μετα οταν παιζω παιχνιδι η του περναω ρομ νεα κτλ ζεσταινεται πολυ το κινητο. Σε αλλες φασεις απλα ειναι λιγο ζεστο. Αν παιξω πολυ ωρα παιχνιδι εχει πολυ πραμα απο θερμοκρασια

 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες περναω νέα Ρομ. Στην διάρκεια της εγκατάστασης δεν ζεσταίνεται. Εκεί που ζεσταίνεται λιγο είναι όταν βάλεις τον λογαριασμό σου και αρχίζει να κατεβάζει να κάνει ρυθμίσεις κλπ. Το οποίο είναι λίγο περίεργο γιατί μετά που κατεβαζω πολλες εφαρμογές μαζί δεν ζεσταίνεται καθόλου. Η όταν κάνει εγκατάσταση το titanium τόσες εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους παλι δεν ζεσταίνεται.

Ελπίζω να μην το έχεις συνδεδεμένο στον φορτιστη γιατί εκεί όντως όταν γίνονται τέτοιες διεργασίες ζεσταίνεται αρκετά.

 

 

Στα παιχνιδια πες μου ενα κινητό που δεν ζεσταίνεται όταν παίζεις αρκετά, ειδικα τώρα το καλοκαίρι.

Όλες οι συσκευές που έχω ζεσταίνονται σε games όπως το asphalt, real racing κλπ.

Εδω το nexus 7 που είναι tablet ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία μπαταρίας όταν κάνω τα ίδια πράγματα και η αριστερή του πλευρά ζεματαει.

Μην πω για το iPhone 4s τι παθαίνει. Αν σ ακουμπισω με το μέταλλο θα τιναχτεις απο το ξαφνιασμα.

Γενικά έχω σταματήσει να παίζω βαριά παιχνίδια σε κινητό εδώ και πολύ καιρό. Προτιμώ τα tablets γι αυτή την δουλειά.

Ακόμα και το Note2 ζεσταίνονταν σε τέτοια games. Ίσως λιγότερο λόγο μεγέθους και CPU.

 

Σε καθημερινή χρήση πάντως, δεν υπάρχει θέμα εκτός αν το δουλέψεις στην παραλία με 37°

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν πολύ-ασχολούμαι με το κινητό, μόνο στο ίντερνετ μπαίνω, χθες παρατήρησα ότι είχα να το φορτίσω 2 μέρες και 15 ώρες και είχε ακόμα μπαταρία 42%
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες περναω νέα Ρομ. Στην διάρκεια της εγκατάστασης δεν ζεσταίνεται. Εκεί που ζεσταίνεται λιγο είναι όταν βάλεις τον λογαριασμό σου και αρχίζει να κατεβάζει να κάνει ρυθμίσεις κλπ. Το οποίο είναι λίγο περίεργο γιατί μετά που κατεβαζω πολλες εφαρμογές μαζί δεν ζεσταίνεται καθόλου. Η όταν κάνει εγκατάσταση το titanium τόσες εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους παλι δεν ζεσταίνεται.

Ελπίζω να μην το έχεις συνδεδεμένο στον φορτιστη γιατί εκεί όντως όταν γίνονται τέτοιες διεργασίες ζεσταίνεται αρκετά.

 

 

Στα παιχνιδια πες μου ενα κινητό που δεν ζεσταίνεται όταν παίζεις αρκετά, ειδικα τώρα το καλοκαίρι.

Όλες οι συσκευές που έχω ζεσταίνονται σε games όπως το asphalt, real racing κλπ.

Εδω το nexus 7 που είναι tablet ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία μπαταρίας όταν κάνω τα ίδια πράγματα και η αριστερή του πλευρά ζεματαει.

Μην πω για το iPhone 4s τι παθαίνει. Αν σ ακουμπισω με το μέταλλο θα τιναχτεις απο το ξαφνιασμα.

Γενικά έχω σταματήσει να παίζω βαριά παιχνίδια σε κινητό εδώ και πολύ καιρό. Προτιμώ τα tablets γι αυτή την δουλειά.

Ακόμα και το Note2 ζεσταίνονταν σε τέτοια games. Ίσως λιγότερο λόγο μεγέθους και CPU.

 

Σε καθημερινή χρήση πάντως, δεν υπάρχει θέμα εκτός αν το δουλέψεις στην παραλία με 37°

 

Και ομως. Μιλαω για περασμα 2 rom με odin και μετα απο twrp omega 9. Ζεματαγε πανω στο ακουστικο. Προφανως στο odin ηταν συνδεδεμενο. Δεν γινεται κ αλλιως. Οχι οτι δεν ακουμπιοταν στο αυτι απλα ηταν πιο ζεστο απο το κανονικο. Δηλαδη το ενιωθες στο χερι χαλαρα οτι ειναι ζεστο.

Εγω δεν χρησιμοποιω titanium αλλα mybackup pro στο οποιο δεν ζεσταινεται τοσο οσο στο περασμα rom

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...