Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Να αλλαξουμε modem απο XXUGNG8 να φλασαρουμε με odin XXUMK9 μπορουμε?η θα γινει ζημια? Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ όταν προσπαθώ να περάσω το GNF1 με Odin 3.09 για να κάνω root με Towelroot μου βγάζει συνέχεια Fail.

Ευτυχώς που μετά ξαναπήρε το GNF8.

Τι μπορεί να φταίει;

Edited by panik3
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ όταν προσπαθώ να περάσω το GNF1 με Odin 3.09 για να κάνω root με Towelroot μου βγάζει συνέχεια Fail.

Ευτυχώς που μετά ξαναπήρε το GNF8.

Τι μπορεί να φταίει;

Καλημερα φιλε μου κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Προσπαθω να περασω μια παλιοτερη αλλα μου βγαζει fail.Σκεφτηκα να φλασαρω ενα παλιοτερο flashable modem και μετα να προσπαθησω με odin οπως λες κι εσυ μηπως και την παρει,αν καταφερω κατι θα ενημερωσω

.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ όταν προσπαθώ να περάσω το GNF1 με Odin 3.09 για να κάνω root με Towelroot μου βγάζει συνέχεια Fail.

Ευτυχώς που μετά ξαναπήρε το GNF8.

Τι μπορεί να φταίει;

 

Μόνο το kernel περνάς, όχι ολόκληρo το firmware...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το kernel περνάς, όχι ολόκληρo το firmware...

Ναι, αυτό που υπάρχει στον οδηγό, το: Kernel_Stock_GNF1.tar.md5

Edited by panik3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που υπάρχει στον οδηγό, το: Kernel_Stock_GNF1.tar.md5

 

Δοκίμασε με το Odin 3.07. Σίγουρα έχει τους σωστούς drivers το PC σου; Είσαι σε download mode όταν το κάνεις; Σε μένα δούλεψε κανονικότατα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το Odin 3.07. Σίγουρα έχει τους σωστούς drivers το PC σου; Είσαι σε download mode όταν το κάνεις; Σε μένα δούλεψε κανονικότατα.

Γιά την ιστορία αναφέρω ότι τελικά δούλεψε με το odin 3.07.

Για να επεναφέρω το GNG8 όμως, χρειάστηκε το 3.09

Link to comment
Share on other sites

Pruduct code:NEE

PDA I9506XXUCNJ1

 

I9506NEECNJ1

 

I9506XXUCNF3

 

Προσπαθω να το ρουταρω με το towelroot στο s4 i9506 lte-a

Αλλα δυστυχως δεν το αναγνωριζει ..υπαρχει καποιος αλλος τροπος χωρις να πεσει ο knox?

Edited by ernesto1983
Root For S4 I9506 LTE-A
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω ενα S4 I9505 το εκανα ροοτ του περασα το CWM πειτε μου μια ρομ καλη και σταθερη με μενου σαν του S5 να περασω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είπα μετά από καιρό,μιας και βρήκα λίγο χρόνο,να κάτσω να ασχοληθώ με το κινητό. Έχω μείνει σε "μαμα" firmware 4.2.2 με root. Θέλω να περάσω κάποια καινούργια rom απλά έχω χαθεί λίγο σχετικά με το knox. Για να μην τον βάλω στο κινητό αυτή τη στιγμή πρέπει να περάσω κατευθείαν σε custom rom? Χρειάζεται κάτι άλλο πρώτα?
Link to comment
Share on other sites

Let's start!

1) Download and install Towelroot app (you can get it HERE). Don't use it yet.

2) Download Odin 3.07 or Odin 3.09. If you don't have drivers, you can get them HERE.

3) Download the GNF1 100% stock kernel for I9505 from HERE.

4) Reboot your phone into download mode, put the tar.md5 kernel file in PDA/AP and click on Start.

5) After this step, your Wi-Fi will not work. Don't worry, it will work again when you will flash the kernel matched to your ROM version.

6) Run Towelroot app and tap "let it ra1n" (after that you can uninstall Towelroot app).

7) Download your original kernel, matched to the ROM version you are using and flash it with Odin. You can find HERE a kernel stock collection.

8) Download and install SuperSU app from Play Store. IMPORTANT: Don't run it yet.

9) Download and install Mobile Odin from Play Store.

10) Reboot your device.

11) Download the Knox Removal Script from HERE.

12) In Mobile Odin, press on OTA/Update ZIP and choose the Knox Removal Script.

13) Put the tick on: Enable EverRoot and Inject Superuser.

14) Press on "Flash firmware" to start the flash.

15) Enjoy your rooted ROM 100% Knox free and Knox counter 0x0. All data, applications and settings will remain untouched

 

Κανω την διαδικασια αλλα στο βημα 6 το towelroot ζηταει internet όμως στο βημα 5 μας λεει ότι δεν θα εχουμε Wi-Fi.Τι να κανω;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Let's start!

1) Download and install Towelroot app (you can get it HERE). Don't use it yet.

2) Download Odin 3.07 or Odin 3.09. If you don't have drivers, you can get them HERE.

3) Download the GNF1 100% stock kernel for I9505 from HERE.

4) Reboot your phone into download mode, put the tar.md5 kernel file in PDA/AP and click on Start.

5) After this step, your Wi-Fi will not work. Don't worry, it will work again when you will flash the kernel matched to your ROM version.

6) Run Towelroot app and tap "let it ra1n" (after that you can uninstall Towelroot app).

7) Download your original kernel, matched to the ROM version you are using and flash it with Odin. You can find HERE a kernel stock collection.

8) Download and install SuperSU app from Play Store. IMPORTANT: Don't run it yet.

9) Download and install Mobile Odin from Play Store.

10) Reboot your device.

11) Download the Knox Removal Script from HERE.

12) In Mobile Odin, press on OTA/Update ZIP and choose the Knox Removal Script.

13) Put the tick on: Enable EverRoot and Inject Superuser.

14) Press on "Flash firmware" to start the flash.

15) Enjoy your rooted ROM 100% Knox free and Knox counter 0x0. All data, applications and settings will remain untouched

 

Κανω την διαδικασια αλλα στο βημα 6 το towelroot ζηταει internet όμως στο βημα 5 μας λεει ότι δεν θα εχουμε Wi-Fi.Τι να κανω;

Ευχαριστω.

 

Βάλε δεδομένα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω τα ποστ κ εχω μπερδευτεί λιγο.αμα κανω μονο ρουτ πεφτει ο knox? Και πιος ειναι ασφαλης τροπος να κανω μονο ρουτ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω τα ποστ κ εχω μπερδευτεί λιγο.αμα κανω μονο ρουτ πεφτει ο knox? Και πιος ειναι ασφαλης τροπος να κανω μονο ρουτ?

 

Δες από εδώ και κάτω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο άσχετο αυτό που θα πω... Θέλω τα φώτα σας..... Ήρθε εχθές ένα s4 i337 το AT&T η αμερικανική έκδοση.... Είχε πάνω Android 4.3 και το κινητό δούλευε ρολόι έκανα την πατάτα να το κάνω 4.4.2 με αποτέλεσμα να βλέπει μεν την sim αλλά να. Μην επιτρέπει δεδομένα κινητού δικτύου.... Τι να κάνω? Να φλασαρω custom Rom μπας και στρώσει? Να προσπαθήσω να το γυρίσω πάλι στην 4.3?..... Απελπισία παιδιά......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο άσχετο αυτό που θα πω... Θέλω τα φώτα σας..... Ήρθε εχθές ένα s4 i337 το AT&T η αμερικανική έκδοση.... Είχε πάνω Android 4.3 και το κινητό δούλευε ρολόι έκανα την πατάτα να το κάνω 4.4.2 με αποτέλεσμα να βλέπει μεν την sim αλλά να. Μην επιτρέπει δεδομένα κινητού δικτύου.... Τι να κάνω? Να φλασαρω custom Rom μπας και στρώσει? Να προσπαθήσω να το γυρίσω πάλι στην 4.3?..... Απελπισία παιδιά......

Δοκίμασες να περάσεις χειροκίνητα τις APN ρυθμίσεις του παρόχου σου?

Και σε ποιον πάροχο είσαι αν επιτρέπεται?

Με την 4.3 είσαι σίγουρος ότι δούλευε?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην cosmote.... Ναι δοκίμασα αλλά δεν είδα εάν το έκανα και σωστά.... Όταν προσπαθεισα να το κάνω μου έβγαλε μήνυμα και μου έλεγε ότι δεν θα γίνει σύνδεση δίκτυο εάν δεν ενεργοποιηθεί το wifi.... Μήπως είναι καμία δικλιδα του Firmware της ATT&T?ναι πριν δούλευε κανονικά Edited by Gigolo_83
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην cosmote.... Ναι δοκίμασα αλλά δεν είδα εάν το έκανα και σωστά.... Όταν προσπαθεισα να το κάνω μου έβγαλε μήνυμα και μου έλεγε ότι δεν θα γίνει σύνδεση δίκτυο εάν δεν ενεργοποιηθεί το wifi.... Μήπως είναι καμία δικλιδα του Firmware της ATT&T?ναι πριν δούλευε κανονικά

 

Επειδή έπαθε κάτι παρόμοιο συσκευή φίλης από T-mobile με Wind όμως δοκίμασε το παρακάτω..

 

* Κατέβασε το αρχείο με τις ρυθμίσεις της Cosmote εδώ , Cosmote What's Up εδώ.

* Κάνε το extract μέχρι να βρεις το αρχείο .xml.

* Μετέφερε το στην εσωτερική μνήμη της συσκευής σου χύμα (sdcard/)

* Κατέβασε την εφαρμογή APN Backup & Restore.

* Άνοιξε την εφαρμογή και επέλεξε Restore ή επαναφορά (δεν θυμάμαι σε ποια γλώσσα ήταν).

* Επιλέγεις τη μία επιλογή που θα σου δώσει που θα είναι ουσιαστικά μέσα από το .xml αρχείο.

* Αν σε ρωτήσει για να ψάξει για διπλότυπα επιλέγεις όχι.

* Κλείνεις Wi-Fi, ανοίγεις Data.

* Επανεκκίνηση

 

Έτοιμος, ελπίζω..

Πριν δοκιμάσω αυτή τη διαδικασία να πω πως είχα δοκιμάσει τα πάντα, μήνυμα από Cosmote, χειροκίνητα κλπ κλπ αλλά μόνο με αυτό το τρόπο έκανα τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπαθε κάτι παρόμοιο συσκευή φίλης από T-mobile με Wind όμως δοκίμασε το παρακάτω..

 

* Κατέβασε το αρχείο με τις ρυθμίσεις της Cosmote εδώ , Cosmote What's Up εδώ.

* Κάνε το extract μέχρι να βρεις το αρχείο .xml.

* Μετέφερε το στην εσωτερική μνήμη της συσκευής σου χύμα (sdcard/)

* Κατέβασε την εφαρμογή APN Backup & Restore.

* Άνοιξε την εφαρμογή και επέλεξε Restore ή επαναφορά (δεν θυμάμαι σε ποια γλώσσα ήταν).

* Επιλέγεις τη μία επιλογή που θα σου δώσει που θα είναι ουσιαστικά μέσα από το .xml αρχείο.

* Αν σε ρωτήσει για να ψάξει για διπλότυπα επιλέγεις όχι.

* Κλείνεις Wi-Fi, ανοίγεις Data.

* Επανεκκίνηση

 

Έτοιμος, ελπίζω..

Πριν δοκιμάσω αυτή τη διαδικασία να πω πως είχα δοκιμάσει τα πάντα, μήνυμα από Cosmote, χειροκίνητα κλπ κλπ αλλά μόνο με αυτό το τρόπο έκανα τη δουλειά μου.

 

 

Δεν με ααφήνει γιατί η έκδοση android είναι 4.0 plus και δεν επιτρέπει ανάκτηση APN

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ααφήνει γιατί η έκδοση android είναι 4.0 plus και δεν επιτρέπει ανάκτηση APN

Έκανα τη δουλειά σε κινητό με 4.4.2 για να είμαι ειλικρινής οπότε δεν γνωρίζω πως αλλιώς να σε βοηθήσω, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα της cosmote.

 

Edit : Και θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις να γράφεις το ίδιο μήνυμα στο νήμα του Note 3.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το brickάρα το τηλέφωνο δοκίμασα τα πάντα...... Το έγραψα εκεί μήπως κάποιος φίλος είχε κάποια λύση γιατι γράφω και εκεί....Τελικα ξανά κάνω flash την 4. 4.2 που έβαλα γιατί μόνο αυτή πλέον κάνει flash.... Έχει κλειδομενο bootloader και δεν σε αφήνει ούτε για custom recovery ούτε τίποτα.... Έλπιζα να πέρναγα μια custom Rom έτσι ώστε να μην έχει όλες αυτές της βλακείες για να το πειράξεις

 

Τελικά επανέφερα την αμερικανική 4.4.2..... Κατάφερα και το έκανα Root με towel root και πέρασα και όλες τις γλώσσες... Ανακάλυψα πως για να χρησιμοποιεί το κινητό τα δεδομένα του δικτύου πρέπει να βάζω το flight mode και να το βγάζω και τότε αρχίζει και βγάζει το 4g και τα υπόλοιπα.... Και η ερώτηση είναι η εξής...τι γίνετε και το κάνει αυτό? Δεν μπορεί κατά την εκκίνηση να βλέπει κατευθείαν τα δεδομένα? Έχει κάποιος κάποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους και χρόνια πολλά.

Μου έδωσε μια φίλη μου ένα galaxy s4 γιατι μου είπε δεν το θελει γιατι δεν δουλευει.*

Το κινιτο το μονο προβλημα που διαπίστωσα οτι έχει ειναι οτι δεν διαβαζει την καρτα σιμ, απο οτι μου ειπε το ειχε δωσει σε ενα παιδι να το φτιάξει την οθόνη που έσπασε και εκεινος κατι εκανε με ρομ κτλπ, και οταν το στειλανε στην σαμμυ δεν το εφτιαχνε γιατι οπως την ειπανε οτι το προβλημα προκληθηκε απο λάθος ρομ και δεν την κάλυπτε η εγγύηση.

Το κινιτο απο οτι έχω διαπιστώσει εχασε το imei.

Οταν το παρελαβαστα χέρια μου φόραγε εκδοση για Χονγκ Κονγκ και το ξανα φλασαρα με την ελληνικη ευρωπαϊκή εκδοση Android 4.4.2 , έβαλα και cyanogen αλλα παλι δεν αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους και χρόνια πολλά.

Μου έδωσε μια φίλη μου ένα galaxy s4 γιατι μου είπε δεν το θελει γιατι δεν δουλευει.*

Το κινιτο το μονο προβλημα που διαπίστωσα οτι έχει ειναι οτι δεν διαβαζει την καρτα σιμ, απο οτι μου ειπε το ειχε δωσει σε ενα παιδι να το φτιάξει την οθόνη που έσπασε και εκεινος κατι εκανε με ρομ κτλπ, και οταν το στειλανε στην σαμμυ δεν το εφτιαχνε γιατι οπως την ειπανε οτι το προβλημα προκληθηκε απο λάθος ρομ και δεν την κάλυπτε η εγγύηση.

Το κινιτο απο οτι έχω διαπιστώσει εχασε το imei.

Οταν το παρελαβαστα χέρια μου φόραγε εκδοση για Χονγκ Κονγκ και το ξανα φλασαρα με την ελληνικη ευρωπαϊκή εκδοση Android 4.4.2 , έβαλα και cyanogen αλλα παλι δεν αλλαξε κατι.

 

Αν έχει χάσει τι ΙΜΕΙ και δεν έχεις backup, απλά χαιρέτα το.... μόνο με αλλαγή πλακέτας φτιάχνεται και δεν αξίζει το κόστος

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...