Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ειμαστε offtopic και να μην το συνεχισουμε.

Εχουμε δικιο και οι δυο. Απο αλλη πλευρα το βλεπεις εσυ απο αλλη εγω.

Αυτο ομως δεν αναιρει οτι στον ιδιο χρονο τα data με το 4g ειναι πολλαπλασια.

Εκει την πατανε οι περισσοτεροι. Οταν λενε σερφαρισμα με 3g 1ωρα τοτε ο ογκος των data ειναι πολυ λιγοτερος απ' οτι σερφαρισμα με 4g 1 ωρα. Προσοχη δεν λεω να βλεπεις τα ιδια πραγματα και στις δυο περιπτωσεις. Τοτε προφανως και ειναι τα ιδια. Με 4g ομως στην 1ωρα εχεις δει πολλα περισσοτερα πραγματα που με 3g δεν εχεις προλαβει.

Εν ολιγις, το βλεπεις απο την πλευρα του ογκου δεδομενων, το βλεπω απο την πλευρα του χρονου που σερφαρεις.

 

Offtopic mode off.

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά είσαι λάθος .

1. Οι εταιρείες δεν πουλάνε χρονοχρέωση αλλά δεδομένα.

2. Και χρόνο να πουλούσαν δεν θα είχε πάλι καμία διαφορά. Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει καθόλου 4g, αλλά ο χρόνος που χρειάζεται μια ιστοσελίδα να ανοίξει με 3g είναι πραγματικά ο ίδιος και με 4g. Άντε να είναι κλάσματα δευτερολέπτου πιο γρήγορο.

3. Μπαίνω στο internet για να δω κάτι συγκεκριμένο. Π.Χ. λέω θα μπω στο myphone να διαβάσω το thread του sgs 4 . Ποτέ δεν είπα έχω 20 λεπτά να μπω να serfaro.Και να προσπαθώ να ανοίξω όσο πιο πολλές σελίδες μπορώ.

 

Έχει καταντήσει κουραστικό να προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι δεν πετάει ο γάιδαρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

#fanatikos

Ρε φιλε μου ακομα κι απο την πλευρα σου να το δουμε ...εγω τωρα θελω να δω ενα βιντεο της Παολας στο utube...να δω τα νεα στο myphone και να δω τι κανει το γκομενακι στο fb.....ΠΩΣ θα δω παραπανω αφου δε θελω....ολα αυτα ειναι πχ 20mb..ΑΥΤΑ ειναι..

Απο μενα τελος

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και sorry αν ειμαι offtopic αλλα εχω ενα θεμα με το google play.απο σημερα δεν μπορω να κατεβασω/ ενημερωσω καμια εφαρμογη μεσω του play. Με το wifi μου βγαζει error 919 και απο τα data του δικτυου error 959. Σε αλλες σελιδες ομως μπαινει κανονικοτατα και σε παιχνιδια κλπ. Ξερει κανεις τι συμβαινει? Το κινητο ειναι galaxy s4 χωρις root
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.Επειδη εχω βαρεθει πια το λαγκ στο σκρολινγκ (με αηδιαζει με εκνευριζει με κανει να θελω να το πεταξω απο το παράθυρο :Ρ) την μαμα 4.3 θελω να γυρισω σε ρουτ παλι και στη google play edition υπαρχει τρόπος να το ρουταρω και να περασω καστομ ρομ χωρις να πειραχτεί το knox?
Link to comment
Share on other sites

Το θέμαδεν είναι να κάνεις root μόνο. Ως τώρα δεν έζχω διαβάσει καμία μέθοδο που να σου επιτρέπει κατι παραπάνω από απλό root. Δηλαδή αν φλασάρεις custom rom(π.χ. Google edition) τότε επηρεάζεται και το knox.

Ίσως κάνω λάθος, διότι δεν έχω ασχοληθεί! (τυχερός με MGA bootloader)

Κάποιος που να είναι σίγουρος ας το πει, για να μην κάνει καμία βλακεία το παιδί πιο πάνω!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με την παραπάνω μέθοδο μόνο ρουτ μπορείς να κάνεις... Έστω και cwm να βάλεις θα γράψει παλι....

Και καμια εφαρμογή να βάλεις μπορεί πάλι να γράψει...

Αλλα ρε παιδιά το έχετε κουράσει το θέμα κνοξ...

Και αν γράψει τι έγινε?!

Εγώ εχω τα πάντα γραμμένα και?!

Η συσκευή είναι τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα....

Για θέμα εγγύησης?! Κάνεις ακομα δεν ξέρει ακριβώς.... Αν ισχύει η Όχι.......

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, μια ερωτηση... Εχω ενα S4 Live Demo & θελω να του βαλω Custom ROM... Μπαινουν κανονικα οι ROMS του S4 σωστα ?
Link to comment
Share on other sites

Με την παραπάνω μέθοδο μόνο ρουτ μπορείς να κάνεις... Έστω και cwm να βάλεις θα γράψει παλι....

Και καμια εφαρμογή να βάλεις μπορεί πάλι να γράψει...

Αλλα ρε παιδιά το έχετε κουράσει το θέμα κνοξ...

Και αν γράψει τι έγινε?!

Εγώ εχω τα πάντα γραμμένα και?!

Η συσκευή είναι τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα....

Για θέμα εγγύησης?! Κάνεις ακομα δεν ξέρει ακριβώς.... Αν ισχύει η Όχι.......

 

Επειδή κανείς δεν ξέρει είναι το θέμα! Το ρισκάρεις? Εγώ δεν θα ήθελα να το ρισκάρω... Ευτυχώς το πήρα νωρίς και επειδή είμαι flash maniac έβαλα από την αρχή custom και έτσι δεν έκανα ποτέ update της στοκ rom με τον νέο bootloader και έτσι δεν έχω knox.

Αλλά όπως λες και εσύ έτσι ήξερα και εγώ όσο αναφορά το root. Μπορείς να κάνεις μόνο root και τίποτα άλλο. Άρα αν θέλει το παιδί να μην πειραχτεί το knox δεν μπορεί να περάσει άλλη ρομ πλην των stock!

 

 

Καλημερα παιδια, μια ερωτηση... Εχω ενα S4 Live Demo & θελω να του βαλω Custom ROM... Μπαινουν κανονικα οι ROMS του S4 σωστα ?

 

Αν και δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, θεωρώ ότι είναι το μοντέλο με κάποιο interface για επιδειξη σε καταστήματα! Σίγουρα αν ψάξεις στο xda θα βρείς αυτό που ρωτάς και αν γίνεται!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανείς δεν ξέρει είναι το θέμα! Το ρισκάρεις? Εγώ δεν θα ήθελα να το ρισκάρω... Ευτυχώς το πήρα νωρίς και επειδή είμαι flash maniac έβαλα από την αρχή custom και έτσι δεν έκανα ποτέ update της στοκ rom με τον νέο bootloader και έτσι δεν έχω knox.

Αλλά όπως λες και εσύ έτσι ήξερα και εγώ όσο αναφορά το root. Μπορείς να κάνεις μόνο root και τίποτα άλλο. Άρα αν θέλει το παιδί να μην πειραχτεί το knox δεν μπορεί να περάσει άλλη ρομ πλην των stock!

 

Εμένα δεν με νοιάζει το θεμα κνοξ.. Και γενικά το θέμα εγγύησης... Ποτέ δεν πήγα τίποτα για εγγύηση.....

Εγω τον έγραψα από την πρώτη μέρα.... Ενώ ήξερα τι παίζει... Ο καθένας όπως νομίζει όμως...

;)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και sorry αν ειμαι offtopic αλλα εχω ενα θεμα με το google play.απο σημερα δεν μπορω να κατεβασω/ ενημερωσω καμια εφαρμογη μεσω του play. Με το wifi μου βγαζει error 919 και απο τα data του δικτυου error 959. Σε αλλες σελιδες ομως μπαινει κανονικοτατα και σε παιχνιδια κλπ. Ξερει κανεις τι συμβαινει? Το κινητο ειναι galaxy s4 χωρις root

 

Κανε εκαθαριση δεδομένων στο ρυθμίσεις/εφαρμογές/όλες/google play

 

Παιδιά το κινητό εχει μόνιμα 2 μπαρες σημα απο την mj9 μεχρι σημερα που φοραω bobcat ml1..μου εχει σπασει τα νεύρα. .το μοντεμ που εχω τωρα ειναι mk8 .δεν εχει βγει ακομα απο οτι ειδα ml1 να το περασω..ξερει κανεις πιο ειναι Το καλυτερο μοντεμ για cosmote?

Edited by Ragesoul
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα ρουτ ολα οκ αλλα δεν ξερω πως μπαινω σε recovery mode για να περασω custom rom.Καμμια βοηθεια?Ευχαριστω.Εχετε να προτεινετε καμμια ρομ για 9505?

 

Για όσους δε θέλουν να κάνει ήχο η κάμερα, προσθέστε στο αρχείο /system/csc/others.xml ακριβώς πριν από τις γραμμές

</FeatureSet>

</SamsungMobileFeature>

 

το παρακάτω:

<CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>true</CscFeature_Camera_ShutterSoundMenu>

 

Μετά σώστε το αρχείο και κάντε ένα restart το τηλέφωνο.

Στις επιλογές τις κάμερας τώρα θα υπάρχει και αυτό:

[ATTACH]32835[/ATTACH]

 

Απλά κάντε τον ήχο διαφράγματος ανενεργό.

:)

Πως και που τις βρισκουμε αυτες τις γραμμεσ ωστε να τροποιησουμε τις παραμετρους για την καμερα?

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε custom recovery και μετά θα μπορείς να φλασσαρεις rom .

Σου γράφει σε ποιο αρχείο να πας με κάποιον file manager /system/csc/others.xml ,δεν ξέρω αν δουλεύει στην 4.3 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα..... ειμαι καινουργιος και εδω και με το S4.... μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει βημα βημα πως να κλεισω των ηχο της καμερας γιατι οπως το γραφετε εδω δεν ξερω πως να το κανω.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα..... ειμαι καινουργιος και εδω και με το S4.... μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει βημα βημα πως να κλεισω των ηχο της καμερας γιατι οπως το γραφετε εδω δεν ξερω πως να το κανω.....

 

Δεν ξέρω τι σκάλωμα τρώτε όλοι με τον ήχο της κάμερας.....

Ένας απλός τρόπος είναι βάλε το κινητό σου στο αθόρυβο....

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σκάλωμα τρώτε όλοι με τον ήχο της κάμερας.....

Ένας απλός τρόπος είναι βάλε το κινητό σου στο αθόρυβο....

 

Νομιω οτι σε καποια firm δεν τον κοβει ακομη και στο αθορυβο να ειναι.:confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κλεινει ,η ηχοι ειναι ενσωματωμενοι στην εφαρμογη Samsumgcamera2.apk.

Πρεπει η να κανεις edit το apk η να βαλεις την camera σε silent mode.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κλεινει ,η ηχοι ειναι ενσωματωμενοι στην εφαρμογη Samsumgcamera2.apk.

Πρεπει η να κανεις edit το apk η να βαλεις την camera σε silent mode.

 

Μπορεί να είσαι λάθος.Ο ήχος είναι κάπου στο σύστημα(system/media/audio/ui). Αν αν είσαι root, νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να σβήσεις αυτόν τον ήχο shutter.ogg ή κάτι παρόμοιο και ότι άλλο σχετίζεται με την κάμερα. Αλλά και λάθος να κάνω υπάρχει δεύτερη λύση για την οποία είμαι σίγουρος γιατί την είχα και εγώ.

 

Στις ρυθμίσεις της κάμερας, αν πας στο τελευταίο tab και τέρμα κάτω έχει επιλογή για τον ήχο της κάμερας. Ωστόσο αυτή η επιλογή ίσως να μην υπάρχει σε ελληνικά S4(εννοώ ελληνική ρομ), λόγω των τοπικών νόμων.

 

 

**** Και εδώ είναι που θα γίνω και πάλι ο κακός και θα αρχίσω να κράζω. Από το να μιλάμε για αυτό χωρίς λύση 2-3 σελίδες...

Just f***in google it.

Δηλαδή έλεος! Πραγματικά έλεος! Με μία τελείως απλή αναζήτηση(3 δευτερόλεπτα μου πήρε) βγήκε αμέσως αυτό. Περισσότερο έκανα να το ποστάρω εδώ http://www.wirefresh.com/how-to-definitely-turn-off-the-annoying-samsung-galaxy-s4-camera-shutter-noise/

 

Ψάξτε και λίγο. Δεν κάνει κακό. Αμα δεν σας αρέσει να ψάχνετε, τότε πάψτε να ασχολείστε και χαρείτε το κινητό σας όπως είναι.Αλλιώς πάρτε άλλο

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε custom recovery και μετά θα μπορείς να φλασσαρεις rom .

Σου γράφει σε ποιο αρχείο να πας με κάποιον file manager /system/csc/others.xml ,δεν ξέρω αν δουλεύει στην 4.3 .

 

Καλημέρες και Χρόνια πολλά!

 

ΤΟ έχω κάνει αυτό που αναφέρει στις οδηγιες, αλλά το μόνο που κάνει είναι είναι να εμφανίζεται η επιλογή για «ενεργό/ανενεργό» (διάφραγμα). Τίποτα άλλο. Ο ήχος παραμένει ενεργοποιημένος κανονικά κ δε δέχεται την επιλογή της απενεργοποίησης, παρ'ότι την εμφανίζει. Εντάξει, δεν είναι και κάτι σοβαρό που έχω συνέχεια ήχο, απλά σε ε΄μενα δε δούλεψε. Είμαι με 4.2.2 στοκ, ρουτ.

 

EDIT: ΤΟ ίδιο ισχύει κ όταν το βάζω στο αθόρυβο. Ο ήχος υπάρχει κανονικά

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα..... ειμαι καινουργιος και εδω και με το S4.... μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει βημα βημα πως να κλεισω των ηχο της καμερας γιατι οπως το γραφετε εδω δεν ξερω πως να το κανω.....

Εγώ στο S3 επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον ήχο που έβγαζε όταν είχε χαμηλή μπαταρία ο οποίος ήταν στο τέρμα δυνατό ανεξάρτητα που είχες το volume, και μου έκοβε τα αίματα και θα πήγαινα αργά ή γρήγορα από έμφραγμα, πήρα το αρχείο μέσα από το ui και το επεξεργάστηκα με ένα απλό πρόγραμμα ήχου και του μείωσα πάρα πολύ την ένταση.Κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις με τον ήχο της κάμερας αντί να μην ακούγεται τελείως να παίζει σε πολύ χαμηλή ένταση.

Προϋποθέτει όμως να είσαι root. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζω σήμερα τη mahdi 2.4 με πολύ θετικές εντυπώσεις,ταχύτατη χωρίς προβλήματα μεχρι τώρα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάφορες custom roms έχω ξαναγυρίσει στην μαμίσια, στην οποία έχω περάσει μόνο root και PhilZ recovery. Δεν μπόρεσα όμως με τίποτε από το Titanium Backup να επαναφέρω το rolle youtube που είχε η Omega. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το περάσω στην stock rom?
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Εχω το I9505 με JB 4.3 και filmware I9505XXUEMK8

Μπορω να rootαρω με τον παρακατω οδηγο (vroot) χωρις να τριπάρει ο Knox?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5013278#post5013278

 

Επισης εχει rootαρει κανεις με Kingo?

Ολα οσα λενε περι malware ποσο σοβαρα ειναι?

Edited by lephleg
GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...