Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Αλλη μια μεθοδος root που δεν ανεβάζει τον knox counter αποδεκτη απο το xda και χωρις τα επικινδυνα maleware του kingo και του vroot .

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2565758

δεν δουλευει προς το παρον στην leaked 4.4.2 αλλα θα γινει αναβαθμισει συντομα.

και εδω ενα video

http://www.w0lfdroid.com/2013/12/Safe-Root-Android-4.3-Galaxy-S3-S4-Note-No-Warranty-Void.html

 

οποιος εχει χρονο ας γραψει και τις οδηγιες στα ελληνικα για να μπει στην κεντρικη σελιδα.

 

Παιδιά το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό. Κάνει για το ιντερνασιοναλ :p (ι9505);

Επίσης είμαι σε ΜΚΦ μπορώ να πάω πίσω σε ΜΚ9;

Edited by djmik21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον παιδια τα φώτα σας, εχω το 9505, εκανα ροοτ περασα την ομεγκα β20 που ειναι 4.4 μαζι με ενα αλλο αρχειο που έδινε που ηταν το bootloader, δεν μου αρεσε και περασα το official firmwire της samsung σε 4.4 ολα καλα, πριν ειχα 4.3 τωρα ομως ορισμενες φορές μου βγάζει οτι δεν υπαρχει σήμα, δεν ανοιγουν τα δεδομένα και τέτοια τι κανω; διαβασα κατι για μοντεμ, πρεπει να περασω καποιο μοντεμ;
Link to comment
Share on other sites

Και ναι είμαι root με κνοχ 0χ0. Ευχαριστώ όλους. ΜΚΦ 4.3 firmware.

 

Ερώτηση: Εαν διαγράψω system apps(βασικά κάποια bloatware της Σαμμυ) με το titanium backup πέφτει ο KNOX?

 

λοιπον παιδια τα φώτα σας, εχω το 9505, εκανα ροοτ περασα την ομεγκα β20 που ειναι 4.4 μαζι με ενα αλλο αρχειο που έδινε που ηταν το bootloader, δεν μου αρεσε και περασα το official firmwire της samsung σε 4.4 ολα καλα, πριν ειχα 4.3 τωρα ομως ορισμενες φορές μου βγάζει οτι δεν υπαρχει σήμα, δεν ανοιγουν τα δεδομένα και τέτοια τι κανω; διαβασα κατι για μοντεμ, πρεπει να περασω καποιο μοντεμ;

 

Τι δεν σου άρεσε στην Omega μπορείς να την βάλεις σε στυλ στοκ με όλα τα προγράμματα της σαμμυ ως έχουν.

Προτίμησε να επιστρέψεις στην omega. Πολύ καλήτερη επιλογή και λογικά θα δουλέυει καλύτερα με το μοντεμ που παρέχει στο ζιπ που φλασαρες με τον bootloader.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σου άρεσε στην Omega μπορείς να την βάλεις σε στυλ στοκ με όλα τα προγράμματα της σαμμυ ως έχουν.

Προτίμησε να επιστρέψεις στην omega. Πολύ καλήτερη επιλογή και λογικά θα δουλέυει καλύτερα με το μοντεμ που παρέχει στο ζιπ που φλασαρες με τον bootloader.

Δεν ξέρω μου φάνηκε κάπως η μπαταρια ίσως κάνω και λαθος να γυρίσω πίσω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μου φάνηκε κάπως η μπαταρια ίσως κάνω και λαθος να γυρίσω πίσω δηλαδή;

 

H omega είναι ακριβώς η ίδια με την στοκ απλά με τον αρόμα μπορείς να επιλέξεις να μην εγκατασταθούν κάποιες εφαρμογές και ο κέρνελ είναι ο ίδιος. Πιστεύω ότι εαν κάνεις full wipe η omega θα είναι τουλάχιστον όσο καλή είναι η στοκ. Βασικά αφαιρώντας τα bloatware της σαμυ πιστεύω ότι η μπαταρία θα είναι πολύ καλύτερη από της στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

H omega είναι ακριβώς η ίδια με την στοκ απλά με τον αρόμα μπορείς να επιλέξεις να μην εγκατασταθούν κάποιες εφαρμογές και ο κέρνελ είναι ο ίδιος. Πιστεύω ότι εαν κάνεις full wipe η omega θα είναι τουλάχιστον όσο καλή είναι η στοκ. Βασικά αφαιρώντας τα bloatware της σαμυ πιστεύω ότι η μπαταρία θα είναι πολύ καλύτερη από της στοκ ρομ.

 

Ωραια σε ευχαριστώ για της πληροφορίες θα ηθελα αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις ενα πμ να σε ρώτησω κατι αν μπορείς να με βοηθήσεις!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως έγινε full wipe σε όλα, στον phllz έχει την επιλογή full clean for a new rom την οποία και έκανα.

τέσπα, την ξανακατέβασα από το site της rom όπου έχει και το modem to οποίο κατέβασα και αυτό, θα ξαναδοκιμάσω και θα επανέλθω.

Ενημερωτικά, είχα βάλει και την echoe ultra slim και μου έκανε τα ίδια κουλά

 

 

Τέλος καλό, όλα καλά.

Απλώς ήθελε πρώτα να φλασάρω το μοντεμ και ΜΕΤΑ την ρομ

Αυτό προς ενημερωση μπας και άλλοι εδώ αντιμετωπίσουν κατι παρόμοιο :)

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εαν διαγράψω system apps(βασικά κάποια bloatware της Σαμμυ) με το titanium backup πέφτει ο KNOX?

 

Όχι διαγράφεις και παγώνεις άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν λίγες μέρες ένα S4 και με το που το σύνδεσα στο ασύρματο wifi ξεκίνησε να κατεβάζει το firmware 4.3 ενώ το κινητό είχε πάνω την έκδοση 4.2.2.(I9505XXUDMH6)

Πήγα στις ρυθμίσεις στην Ενημέρωση λογισμικού και ξετίκαρα την επιλογή αυτόματη ενημέρωση και την από κάτω επιλογή Μόνο Wifi αλλά τελικά με το που ξαναάνοιξα το ασύρματο συνέχισε να κατεβάζει την 4.3.

Δεν την έχω εγκαταστήσει ακόμα.Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνει αυτόματες ενημερώσεις όποτε του κατέβει.Τι δεν κάνω σωστά; Μήπως επειδή είχε ήδη πάρει την αρχική ρύθμιση για αυτόματο κατέβασμα συνέχισε να κατεβάζει το νέο firmware και μετά δεν θα ξαναέχω τέτοιο θέμα;

Επίσης μια άλλη απορεία: Έχω κατεβάσει κάτι ringtone σε mp3 και δεν τα παίρνει στη λίστα προφανώς επειδή είναι unroot το κινητό ακόμα.

Εαν κάνω αναβάθμηση στην 4.3 και το κάνω root και μετά του περάσω τα ringtone που θέλω στο φάκελο /system/media/ui/sounds θα πέσει ο διακόπτης KNOX ή όχι;

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι root για να βάλεις custom ringtones .Δημιούργησε ενα φάκελο (αν δεν υπάρχει ) στο Media >audio >ringtones και βάλε μέσα τα ringtones που θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι δούλεψε αν και θέλω να τροποποιήσω και κάποια αρχεία συστήματος, πχ τον ήχο ειδοποίησης χαμηλής μπαταρίας που έχει πολύ μεγάλη ένταση ανεξάρτητα πόσο έχεις ρυθμίσει το volume του κινητού.Το θέμα είναι, αλλάζει ο knox σε οποιαδήποτε τροποποίηση τέτοιων αρχείων (media) του συστήματος;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Όχι διαγράφεις και παγώνεις άφοβα!

Ευχαριστώ. Το έκανα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Γενικά πλεον ο κνοχ θα πέσει μονο εαν φλασαρουμε unverified εφαρμογές συστήματος όπως custom rom, kernel, recovery ή προσπαθήσω να βάλω πιο παλιά ρομ (ακόμα και στοκ με τον παλιό bootloader). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δούλεψε αν και θέλω να τροποποιήσω και κάποια αρχεία συστήματος, πχ τον ήχο ειδοποίησης χαμηλής μπαταρίας που έχει πολύ μεγάλη ένταση ανεξάρτητα πόσο έχεις ρυθμίσει το volume του κινητού.Το θέμα είναι, αλλάζει ο knox σε οποιαδήποτε τροποποίηση τέτοιων αρχείων (media) του συστήματος;

 

Όχι τέτοιας μορφής τροποποιήσεις δεν ρίχνουν τον KNOX.

 

Ευχαριστώ. Το έκανα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Γενικά πλεον ο κνοχ θα πέσει μονο εαν φλασαρουμε unverified εφαρμογές συστήματος όπως custom rom, kernel, recovery ή προσπαθήσω να βάλω πιο παλιά ρομ (ακόμα και στοκ με τον παλιό bootloader). Σωστά;

 

Να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός Play Store μπορείς αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις τις "Άγνωστες Πηγές" στις ρυθμίσεις ασφαλείας. Όλα τα υπόλοιπα ναι, ρίχνουν τον KNOX...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εχω την εξης απορια...στο s4 i9505 που εχω φοραω custom phoenix 4.3 mk8..μοθ εχει μπει σαν καμενος που ειμαι να περασω την τελευταια miui η οποια ειναι 4.2.2 ...αν θυμαμαι καλα η samsung δεν αφηνει την δυνατοτητα επιστροφης σε 4..2.2 δηλαδη downgrade της συσκευης...θα υπαρχει θεμα αν γυρισω σε custom 4..2.2. miui?

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by mhproduction
DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εχω την εξης απορια...στο s4 i9505 που εχω φοραω custom phoenix 4.3 mk8..μοθ εχει μπει σαν καμενος που ειμαι να περασω την τελευταια miui η οποια ειναι 4.2.2 ...αν θυμαμαι καλα η samsung δεν αφηνει την δυνατοτητα επιστροφης σε 4..2.2 δηλαδη downgrade της συσκευης...θα υπαρχει θεμα αν γυρισω σε custom 4..2.2. miui?

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σε custom rom δεν εχεις τετοιο θέμα ,το πρόβλημα είναι με τα official firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom δεν εχεις τετοιο θέμα ,το πρόβλημα είναι με τα official firmware .

μετα που θα περασω την ρομ...μπορω να επιστρεψω σε official 4.3 χωρις θεμα ε

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

μετα που θα περασω την ρομ...μπορω να επιστρεψω σε official 4.3 χωρις θεμα ε

Ναι ,υποθέτω ότι ή έχεις τον παλιό bootloader χωρείς knox ή έχει γράψει το knox περνώντας cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,υποθέτω ότι ή έχεις τον παλιό bootloader χωρείς knox ή έχει γράψει το knox περνώντας cwm .

εχει γραψει ο ατιμος

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

εχει γραψει ο ατιμος

 

Δεν πειράζει ,τώρα μπορείς να απόλαυσης πραγματικά την συσκευή σου χωρίς άγχος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα παιδια εκανα ροοτ το galaxy s4 και έχω ενα πρόβλημα με όσες custom rom και αν δοκίμασα πως μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην sd card δεν γίνετε ??

επιπλέον υπαρχή καπιος τρόπος να χρεισημοπιο τα αλλα futeres toy s4? air gesture και λοιπα και κατι τελευτεο απο που κατεβαζω ξανα το επισημο firmware ενοω να το βαλω μεσα και να γινουν ολα ωπος ηταν εφαρμογεσ και αιρ γεστθρε και λοιπα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, κάτοχος απο χθες ενος λευκού S4 αγορασμένο απο kaizershop. το κινητό αν εχω καταλάβει καλά ειναι γερμανικό με

έκδοση βασικού φάσματος Ι9505ΧΧUEMKE και CSC(DBT)

 

για να γίνει ''ελληνικό'' χρειάζεται root ή απλά περνάω τη ρομ απο πάνω με odin; ξέχασα να αναφέρω πως ειναι στην 4.3

το κινητό πηγαίνει μια χαρά χωρίς κολληματα, να το αφήσω έτσι; προσφέρει τίποτα το διαφορετικό η ελληνική έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root για να περάσεις επίσημο firmware αλλά εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις ,εκτός του οτι δεν θα σου προσφέρει κάτι διαφορετικό μετά θα χρειαστείς root για να αλλαξεις το csc .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

αν το αφήσω όπως είναι θα παίρνω τις αναβαθμίσεις οταν βγαίνουν στην Γερμανία και οχι στην Ελλάδα, σωστά; έρχονται πιο γρήγορα οι αναβαθμίσεις εκει πέρα;

θέλω να το κάνω ρουτ μονο και μονο για τις σπαστικές διαφημίσεις που πετάγονται στα παιχνίδια..

Link to comment
Share on other sites

αν το αφήσω όπως είναι θα παίρνω τις αναβαθμίσεις οταν βγαίνουν στην Γερμανία και οχι στην Ελλάδα, σωστά; έρχονται πιο γρήγορα οι αναβαθμίσεις εκει πέρα;

θέλω να το κάνω ρουτ μονο και μονο για τις σπαστικές διαφημίσεις που πετάγονται στα παιχνίδια..

 

Ναι αν το αφήσεις έτσι θα παίρνεις τις Γερμανικές αναβαθμίσεις οι οποίες έρχονται σίγουρα πιο γρήγορα από τις Ελληνικές (συνήθως είναι από τις πρώτες που βγαίνουν). Αν αγχώνεσαι για τυχόν διαφορές κτλ δεν υπάρχει καμία. Για root κοίτα στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το αφήσεις έτσι θα παίρνεις τις Γερμανικές αναβαθμίσεις οι οποίες έρχονται σίγουρα πιο γρήγορα από τις Ελληνικές (συνήθως είναι από τις πρώτες που βγαίνουν). Αν αγχώνεσαι για τυχόν διαφορές κτλ δεν υπάρχει καμία. Για root κοίτα στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

 

οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες..για ρουτ θα προτιμήσω την μέθοδο χωρίς ενεργοποίηση του knox, έτσι;

ξεκινάω το διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...