Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Εχω το I9505 με JB 4.3 και filmware I9505XXUEMK8

Μπορω να rootαρω με τον παρακατω οδηγο (vroot) χωρις να τριπάρει ο Knox?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5013278#post5013278

 

Επισης εχει rootαρει κανεις με Kingo?

Ολα οσα λενε περι malware ποσο σοβαρα ειναι?

 

Ναι αν ρουτάρεις με βάση τον οδηγό δεν θα γράψει ο KNOX. Με Kingo εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αλλά όσο το έχω ψάξει στο xda και αλλού λένε ότι δουλεύει μεν αλλά κουβαλάει ένα σωρό malware πάνω του. Αντίστοιχες αναφορές υπάρχουν και για το Vroot αλλά μετά την αντικατάσταση του superuser όλα είναι normal. Ακολούθησε τον οδηγό με προσοχή και δε θα χεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αν ρουτάρεις με βάση τον οδηγό δεν θα γράψει ο KNOX. Με Kingo εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αλλά όσο το έχω ψάξει στο xda και αλλού λένε ότι δουλεύει μεν αλλά κουβαλάει ένα σωρό malware πάνω του. Αντίστοιχες αναφορές υπάρχουν και για το Vroot αλλά μετά την αντικατάσταση του superuser όλα είναι normal. Ακολούθησε τον οδηγό με προσοχή και δε θα χεις πρόβλημα.

 

Την ζημιά την κάνει κατά την διαδικασία του root. Δοκιμάστε να rootαρετε χωρίς internet στο pc και θα δείτε ότι δεν θα τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Την ζημιά την κάνει κατά την διαδικασία του root. Δοκιμάστε να rootαρετε χωρίς internet στο pc και θα δείτε ότι δεν θα τα καταφέρετε.

 

Μολις το εκανα dimkit! (με τη δευτερη λογω χαζομαρας αλλα οκ)

 

Διαβαζοντας οσα περισσοτερα μπορουσα για τη διαδικασια πρωτου ξεκινησω, πηρα την αποφαση να ακολουθησω κατα γραμμα τη διαδικασια που περιγραφει στον οδηγο του ο super_f με το κινεζικο vroot.

 

Κατεβασα ο,τι αρχεια χρειαζομουν και εγκατεστησα το vroot (το οποιο μου ζητησε update και ετσι το αφησα να patchαρει στην v1.7.4 που ειδα οτι βγηκε εχτες!). Επειδη δεν μου πολυαρεσε αυτο το check που εκανε ακομη δεν το ειχα περασει, αποφασισα να κοψω τη συνδεση και στο PC και στο S4 πρωτου καν ξεκινησω.

 

Συνδεω τη συσκευη και προχωραω κανονικα μεχρι το σημειο που επρεπε να τρεξω το scriptακι. Εκει εχοντας κανει χαζομαρα στην αντιγραφη των αρχειων αρχικα (τα πεταξα χυμα μεσα στο sdcard χωρις το φακελο mrw) οι εντολες δεν εκτελεστηκαν και με το restart που εκανε αγχωθηκα καπως. Οταν ανοιξε ξανα η συσκευη το "su" στο terminal δεν αναγνωριζοταν ("No such file or directory") και ετσι για να ειμαι σιγουρος εσβησα οτι υπηρχε και ξεκινησα ολη τη διαδικασια απτην αρχη.

 

Τελειωνοντας επιτελους, βρηκα οντως στις εφαρμογες ενα δευτερο supersu (με σημα μια μπλε ασπιδα αν θυμαμαι καλα) μαζι με μια αλλη εφαρμογη με κινεζικο τιτλο. Μολις ετρεξα το original SuperSU η πρωτη εφυγε ενω τη δευτερη την απεγκατεστησα χειροκινητα πριν ανοιξω το wifi. Κατα παρομοιο τροπο στο pc πρωτα εκανα απεγκατασταση το vroot με third party uninstaller (Revo), στη συνεχεια εκανα full scan με το Ad-Aware και μετα επανασυνδεσα το net.

 

Ο knox παραμενει στα μηδενικα του και το τηλεφωνο φαινεται να ειναι rooted με βαση τον Root Checker!

Τωρα τι να πω, αν παρολα αυτα καταφεραν να μου τη σκασουν και ετσι... χαλαλι τους ο IMEI μου :O

 

Edit:

Το kies μου βγαζει νεο update στο firmware εδω και λιγες μερες:

 

Current firmware version : PDA:MK8 / PHONE:MK8 / CSC:MK3 (ROM)

Latest firmware version : PDA:MKF / PHONE:MKF / CSC:MK3 (ROM)

 

Θα ηταν σοφο να μην το κανω τωρα που το κινητο ειναι πλεον rooted ε?

Edited by lephleg
GT-i9505 GNG8 stock
Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάφορες custom roms έχω ξαναγυρίσει στην μαμίσια, στην οποία έχω περάσει μόνο root και PhilZ recovery. Δεν μπόρεσα όμως με τίποτε από το Titanium Backup να επαναφέρω το rolle youtube που είχε η Omega. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το περάσω στην stock rom?

 

Σέργιο ψάξε για OGYouTube στο xda. Είναι καλύτερο και κάνει αυτό που θες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Χρονιά σε όλους!

Παρόλο που έψαξα αρκετά στο forum δεν βρήκα κάτι για rooting σε jelly bean 4.3!

Υπάρχει...?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Χρονιά σε όλους!

Παρόλο που έψαξα αρκετά στο forum δεν βρήκα κάτι για rooting σε jelly bean 4.3!

Υπάρχει...?

 

Ευχαριστώ!

 

καλησπέρα! καλή χρονιά! δεν θα έψαξες αρκετά φαίνεται!!! Οδηγός για root στο Galaxy S4 GT-I9505 (4.3) χωρίς να ενεργοποιείται ο KNOX

απλά θέλει προσοχή λόγω του knox

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Είπα να δοκιμάσω τις custom roms κσι έβαλα την omega αλλά δεν είδα σημαντικές διαφορές και έτσι με Odin γύρισα στην official MKF.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω update από το κινητό. Συνεχώς μου βγαίνει το μήνυμα ότι έχει τροποποιηθεί η συσκευή μου. Είδα ότι το status της συσκευής ήταν custom οπότε με cf-root rootαρα και με το triangle away μηδένισα το counter και γύρισε και το status σε samsung official. Με το universal unroot έκανα unroot αλλά το πρόβλημα υπήρχε ακόμα. Εφόσον δεν βρήκα άκρη έτσι, ξαναπέρασα την MKF εξ' αρχής με Odin αλλά και πάλι τίποτα.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω τα updates από το κινητό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πρόβλημα σου είναι στο csc της συσκευή σου. Περνώντας μια custom room έχεις χωρίς να το θέλεις αλλάξει το csc και δεν συμφωνεί με την προέλευσή του κινητού. Υπάρχουν εφαρμογές στο μάρκετ δωρεάν που μπορείς να το αλλάξεις πάλι βάζοντας το αρχικό που είχες. Ελπίζω να είχες κάνει back up πριν περάσεις custom. Αλλιώς μέσω kies βρίσκεις προέλευση και περνά το σωστό.
Link to comment
Share on other sites

εσυ ξερεις τπτ? εχω το samsung galaxy s4 το demo κ θελω να μαθω αν μπορω να περασω άλλη rom μεσα κ να το κανω κανονικο...
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω βάλει στο s4 την ml6 έκδοση μήπως ξέρει κανείς κάποιο καλό μόντεμ που να λειτουργεί καλά για cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω βάλει στο s4 την ml6 έκδοση μήπως ξέρει κανείς κάποιο καλό μόντεμ που να λειτουργεί καλά για cosmote?

 

γιατί τι σου κάνει?

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! καλή χρονιά! δεν θα έψαξες αρκετά φαίνεται!!! Οδηγός για root στο Galaxy S4 GT-I9505 (4.3) χωρίς να ενεργοποιείται ο KNOX

απλά θέλει προσοχή λόγω του knox

 

Εγώ το δοκίμασα και δεν αναγνωρίζει το κινητό (έχω κανονικά περασμένους drivers) βγάζει κόκκινο θαυμαστικό

 

Τελικά δεν έιχε ενεργοποιηθεί σωστά το usb debugging..

To έκανα με αεπιτυχία αλλά ανησυχώ για ότι διαβάζω.. σε καθε περίπτωση μου έκοψε και τα OTA updates ...

Μαζί με την κινέζικη super user εφαρμογή περνούσε και κάτι αλλο το οποίο απλά απεγκατέστησα...

Δοκίμασα την ίδια μέθοδο και σε ένα galaxy tab 3 αλλά ενώ το root περασε η διαδικασία αλλαγής SU δεν πέτυχε και με έκανε unroot!!!

Edited by iceman

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία πάνω από όλα.

 

Κάτοχος S4, έπαιζα με foxhound 1.6 και όλα ήταν καλά. Είπα να αναβαθμίσω σε 4.3 με foxhound 3.6 και ω του θαύματος δεν έχω service τηλεπικοινωνίας. Ενώ με το που ανοίγει μου δείχνει την vodafone μετά από λίγο "no service".

 

Baseband Version: I9505XXUBMGA

Build Number: JSS15J.I9509XXUEML6

 

Έχω κάνει πατατιά με το Modem??to wifi παίζει μια χαρά.

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει με τον xposed installer. Εγκαθιστώ κάποια modules αλλά δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω παρόλο που τα έχω τικάρει να είναι "ενεργά". Έχω τον xposed installer 2.3.1 αλλά δεν με αφήνει να εγκαταστήσω tον 2.4.1.

 

 

Όποιος βρει χρόνο να με βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος :)

 

Ευχαριστώ!

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα..θελω να ρωτησω ποιες custom roms ειναι καλες για να βαλω και μια τελευταια ερωτηση...βλεπω στο xda κατι aosp rom πχ του jamal που ειναι 4.4.2 google edition εχει παρει kit kat το s4 GE;αξιζουν να περασω καμια;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία πάνω από όλα.

 

Κάτοχος S4, έπαιζα με foxhound 1.6 και όλα ήταν καλά. Είπα να αναβαθμίσω σε 4.3 με foxhound 3.6 και ω του θαύματος δεν έχω service τηλεπικοινωνίας. Ενώ με το που ανοίγει μου δείχνει την vodafone μετά από λίγο "no service".

 

Baseband Version: I9505XXUBMGA

Build Number: JSS15J.I9509XXUEML6

 

Έχω κάνει πατατιά με το Modem??to wifi παίζει μια χαρά.

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει με τον xposed installer. Εγκαθιστώ κάποια modules αλλά δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω παρόλο που τα έχω τικάρει να είναι "ενεργά". Έχω τον xposed installer 2.3.1 αλλά δεν με αφήνει να εγκαταστήσω tον 2.4.1.

 

 

Όποιος βρει χρόνο να με βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος :)

 

Ευχαριστώ!

 

Το μόντεμ σου είναι από 4.2.2 και για αυτό σου το κάνει αυτό. Δοκίμασε να περάσεις κάποιοααπό4.3 μμέσω odin. ΠΡΟΣΟΧΗΗ. Αν έχεις παλιό bootloader η τον καινούργιο θα φλασαρεις το κκατάλληλο μόντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόντεμ σου είναι από 4.2.2 και για αυτό σου το κάνει αυτό. Δοκίμασε να περάσεις κάποιοααπό4.3 μμέσω odin. ΠΡΟΣΟΧΗΗ. Αν έχεις παλιό bootloader η τον καινούργιο θα φλασαρεις το κκατάλληλο μόντεμ.

 

Δεν νομίζω ότι αλλάζει το modem ανάλογα με τον bootloader. Μπορείς να βάλεις κανονικά το ML6 ανεξάρτητα με τι bootloader έχει! Είναι 2 ξεχωριστά πράγματα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αλλάζει το modem ανάλογα με τον bootloader. Μπορείς να βάλεις κανονικά το ML6 ανεξάρτητα με τι bootloader έχει! Είναι 2 ξεχωριστά πράγματα!

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα το προσπαθήσω και θα ενημερώσω... :D

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αλλάζει το modem ανάλογα με τον bootloader. Μπορείς να βάλεις κανονικά το ML6 ανεξάρτητα με τι bootloader έχει! Είναι 2 ξεχωριστά πράγματα!

 

 

Θα μπορούσες να δώσεις κάποιο link για τα modem; πήγα να βάλω την echoe ultra slim και μου έκανε το ίδιο με το παλικάρι πιο πάνω.

Φαντάζομαι κι εγώ κάτι παίζει με το modem.

 

Ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 2 εβδομάδες την echoe KitKat 4.4.2 και είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Μόνο κάμερα δε μου άρεσε αλλά με αγορασμενη την camera fx zoom όλα τέλεια
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Major μ@λ@κί@.... :X:cry::whistle::angry:

 

"firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again"

Grand σουξέ που λένε και στο χωριό μου!

Μην ρωτάτε τι, ποιός, που, πως και γιατί ...

 

Μόνο με KIES σώζομαι?? Και χάνω ότι είχα??

 

Ι need a :superman:

 

:thanks:

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αλλάζει το modem ανάλογα με τον bootloader. Μπορείς να βάλεις κανονικά το ML6 ανεξάρτητα με τι bootloader έχει! Είναι 2 ξεχωριστά πράγματα! #quote

 

 

Αλλάζει. Υπάρχουν 2 ειδών μόντεμ . Το σκέτο gsm και το gsm+lte(aka wifi fix). Το σκέτο gsm είναι για το παλιό bootloader και τοgsm+lte είναι για το καινουργιο bootloader. Αν φλασαρεις στο παλιό bootloader το gsm+lte χάνεις το ήχο του κινητού. περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στα προηγούμενα posts.

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει. Υπάρχουν 2 ειδών μόντεμ . Το σκέτο gsm και το gsm+lte(aka wifi fix). Το σκέτο gsm είναι για το παλιό bootloader και τοgsm+lte είναι για το καινουργιο bootloader. Αν φλασαρεις στο παλιό bootloader το gsm+lte χάνεις το ήχο του κινητού. περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στα προηγούμενα posts.

 

Τι να σου πώ. Είμαι στο xda και το παρακολουθώ συνέχεια! Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες. Το wifi fix ήταν απλά μία γραμμή στο build.prop με αλλαγή του value από false σε true ή το αντίθετο.

Τέσπα δεν είμαι σίγουρος για αυτό, αλλά και με ένα πρόχειρο search στο xda δεν βρήκα την εν λόγω διαφορά που λες. Ούτε έχω δει κανέναν να ποστάρει δύο διαφορετικά modem και είμαι σε πολλές rom subscribed και παρακολουθώ τι ποστάρουν.

 

Όσο για προηγούμενο χρήστη που ρώτησε για link με τα modem, ορίστε εδώ ειναι ολα. Προσοχή να κατεβάσεις για το 9505 και όχι του 9500.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2192025

 

 

Εγώ πάντως έχω καταλήξει στη echoe kitkat 2.2! Επιτέλους η GE με κέρδισε...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μετά την υπέροχη μλκ που έκανα και κόλλησε το σύμπαν προσπαθώ να περάσω stock frimware I9505XXUBMGA_I9505OXXBMG3_I9505XXUBMGA_HOME.tar.md5 κατεβασμένο από sammobile.

 

Στο pc στο σπίτι μου έβγαλέ success. Το κινητό δεν βγάζει πια το "firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again". Το κινητό ξεκινάει αλλα μετα το logo της Samsung τπτ.

 

Ξαναδοκιμάζω από το γραφείο αλλά το odin κάνει fail...

 

Any suggestions pleaaaaaaaaaaaaaaase???

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...