Jump to content

[S4] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να αφοράσω το samsung s4. Παρατηρώντας γνωστή ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών βλέπω μια τεράστια απόκλιση από το φθινότερο στο ακριβότερο. Και θα ήθελα να ρωτήσω.. στα καταστήματα που πωλούν το κινητό περίπου 350 ευρώ, υπάρχει κάτι ύποπτο? Ή απλά θέλουν να ανταγωνιστούν τους "κολοσσούς"?

 

Όχι δεν υπάρχει τίποτα το ύποπτο. Απλώς τα μαγαζιά αυτά πουλάνε εισαγώμενες συσκευές από άλλες χώρες (Γερμανία, Ισπανία, Πορτογαλία, Πολωνία κτλ) ενώ τα άλλα καταστήματα (WIND, Vodafone, Cosmote, Πλαίσιο κτλ) πουλάνε συσκευές αγορασμένες από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία. Δεν υπάρχει καμιά διαφορά όσον αφορά τη συσκευή την ίδια. Απλώς θα παίρνεις τις αναβαθμίσεις της χώρας για την οποία προοριζόταν το κινητό (συνήθως πιο γρήγορα από τις ελληνικές δηλαδή!).

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να αφοράσω το samsung s4. Παρατηρώντας γνωστή ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών βλέπω μια τεράστια απόκλιση από το φθινότερο στο ακριβότερο. Και θα ήθελα να ρωτήσω.. στα καταστήματα που πωλούν το κινητό περίπου 350 ευρώ, υπάρχει κάτι ύποπτο? Ή απλά θέλουν να ανταγωνιστούν τους "κολοσσούς"?

Υποπτο δεν υπαρχει,απλα θελει προσοχη για το απο που θα το αγορασεις γιατι καποια κανουν και μαιμουδιες με ανοιγμενες συσκευασιες και "βαφτισμενα" κινητα με αλλαγη ρομ,οπως και επιστρεφομενα που τα ξαναπουλανε για καινουρια.Ειδικα το δικο μου s4 (το εχω βαλει και στις αγγελιες παρεπιπτοντως) επειδη το εβρισκα μονο σε μαγαζι που δεν ειχα ξαναψωνισει,λογω ελειψης τοτε του black mist,πηγα και το πηρα ο ιδιος απο εκει για να τσεκαρω οτι ειναι ολα σωστα,χωρις παραβιασμενη συσκευασια, διπλό κολλημένες ασφαλειες κλπ,διαφορετικα δεν θα το αγοραζα (ηταν ολα αψογα ομως :) ).Προσοχη λοιπον!!!

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

και εγω το πηρα την παρασκευη black edition romania rom ολα καλα απο γνωστο μαγαζι στην ομονοια ηταν κανονικοτατα σφραγισμενο μου το ανοιξε μπροστα μου κιολας και ολα καλα. ομολογο ειναι πολυ ποιο ομορφο απο το black mist αν και ειχα ποιο παλια το λευκο πηρα ετσι για αλλγη και το ολομαυρο. τωρα περιμενω την kitkat χιχιχιχιχιχιχιχχχιχιχι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Μια τελευταία ερώτηση.. ποια η διαφορά μεταξύ black edition και black mist ??
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις εδώ τις διαφορές του Galaxy S4 Black Edition.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από birdphone 2 κινητά Galaxy S4. Και τα 2 έχουν διπλά seals, το κάτω είναι κομμένο και το πάνω κανονικό. Μίλησα με το μαγαζί και είπαν ότι αυτό γίνεται από την samsung για λόγους ελέγχου ή αναβάθμισης.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω ανοίξει ακόμα τα κινητά. Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένο, απο επίστροφή ή fake

Edited by ShadowReaper
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από birdphone 2 κινητά Galaxy S4. Και τα 2 έχουν διπλά seals, το κάτω είναι κομμένο και το πάνω κανονικό. Μίλησα με το μαγαζί και είπαν ότι αυτό γίνεται από την samsung για λόγους ελέγχου ή αναβάθμισης.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω ανοίξει ακόμα τα κινητά. Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένο, απο επίστροφή ή fake

 

Περίεργο μου φαίνεται να εγινε κατι τετοιο από το birdphone. Έχω πάρει πολλά κινητά από εκεί και δεν μου έχει τύχει ποτέ κατι τέτοιο.Οσο για fake απο το συγκεκριμενο μαγαζι ξεχασε το,δεν κανουν τετοια.Τις εργοστασιακες ζελατινες,οθονη-πλατη-περιμετρικες,τις τσεκαρες?Αν ειναι βγαλμενες και ξαναπερασμενες φαίνονται και οσο για τις περιμετρικες,αν βγουν, απλα δεν ξαναμπαινουν

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ανοίξει ακόμα.

Ανεβάζω εικόνες από τη συσκευασία. Οι ελληνικές οδηγιές βρίσκονται εκτός κουτίου και είναι τυλιγμένες με ζελατίνα(μαζί με το κουτί). Έχει συνολικά 2 αυτοκόλλητα στα πλάγια: Το διπλό seal και ένα που γράφει το ΙΜΕΙ

 

Μίλησα στο chat με Samsung και μου είπαν ότι το ΙΜΕΙ προορίζεται για Σλοβενία (υπάρχει δηλαδή στο database τους).

 

Παρατηρώ ότι σε αυτή την εικόνα (τη βρήκα με ένα search στο google) έχει διαφορετικό αυτοκόλλητο που γράφει περισσότερες λεπτομέριες (IMEI, SN) όπως ήταν το i9000 που είχα πάρει πριν χρόνια http://i.ebayimg.com/t/Samsung-Galaxy-S4-IV-GT-I9505-White-Frost-Vodafone-BNIB-Sealed-Latest-Model-/00/s/MzUyWDMxNA==/z/xDgAAMXQCndRijrU/$T2eC16FHJGgFFme5%28Y-BBRijrULoEQ~~60_35.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις με τα αυτοκόλλητα,διαφέρουν κατά παρτίδες και τοπους προορισμού.Οσο για την εξωτερικη ζελατινα,μην ανησυχεις,ετσι πρεπει να ειναι για να συγκρατει το Ελληνικο βιβλιαρακι οδηγιων.Διπλο ειναι αυτο που λεει don't accept if seal is broken? (η ασφαλεια δηλαδη).
Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις με τα αυτοκόλλητα,διαφέρουν κατά παρτίδες και τοπους προορισμού.Οσο για την εξωτερικη ζελατινα,μην ανησυχεις,ετσι πρεπει να ειναι για να συγκρατει το Ελληνικο βιβλιαρακι οδηγιων.Διπλο ειναι αυτο που λεει don't accept if seal is broken? (η ασφαλεια δηλαδη).

 

Ναι αυτό που φαίνεται στην πρώτη εικόνα. Από κάτω έχει ένα κομμένο που λέει ακριβως τα ίδια (αλλά ειναι διαφορετικό, μικρότερα γράμματα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει κι ενα τριτο αυτοκόλλητα στα πλαγια του κουτιου?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει κι ενα τριτο αυτοκόλλητα στα πλαγια του κουτιου?

Στα πλάγια όχι. Μόνο ότι δείχνουν οι εικόνες

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Τι να σου πω,χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,εγω θα το ανοιγα γιατι ψωνιζω πολυ καιρο απο αυτους και εχω δει οτι δεν ειναι "βρωμιαρηδες".Μαλιστα,την πεμπτη πηρα παλι απο εκει το note 3 μου και περιμενω απο ωρα σε ωρα το κουριερ να μου φερει και δευτερο παλι απο αυτους.
Link to comment
Share on other sites

κανονικα θα επρεπε να ειναι σφραγισμενο, αλλα το birdphone ειναι οκ να ξερεις.

μαλλον τα ελεγχουν αυτοι οταν τα παραγγελνουν απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω αναφέρει εκατομμύρια φορές κι εχω βαρεθεί να το λεω, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Προσωπικά έχω αγοράσει παλιότερα συσκευή απο επίσημο ελληνικό κατάστημα(cosmote). Για κάποιο λόγο το αυτοκόλλητο ήταν κομμένο, και είχαν κολλήσει άλλο απο πάνω. Παρεμπιπτόντως εχω ακόμα και το κουτί. https://www.dropbox.com/s/3bnm7vlbbr4pg71/2014-03-11%2012.58.37.jpg .. Μήπως μου είχαν πουλήσει μεταχειρισμένη συσκευή απο την κοσμοτέ η οποία μετά απο τόσα χρόνια δουλεύει άψογα χωρίς να χει πάθει το παραμικρό;; Για κάποιον λόγο ανοίγονται όταν ανοίγονται, μην τρελαίνεστε.
Link to comment
Share on other sites

Μπροστινή ζελατίνη δεν είχε, ενώ η πίσω ήταν μισοκολλημένη. Επιπλέον η μπροστινή οθόνη έχει screen protector Edited by ShadowReaper
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβως τι να τσεκάρω

 

Οταν βγαλεις το κινητό από το κουτί,έχει μια ζελατινα κολλημένη στην πλάτη,μια στην οθόνη και καποιες μικρές στο bezel (αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχε και στην καμερα το δικο μου).Αν κάποιες είναι βγαλμενες και ξανατοποθετημενες κάνουν μπαμ!!Προσωπικά αποκλειω το ενδεχομενο απο το συγκεκριμενο μαγαζι να σου εχουν στειλει μεταχειρισμενη συσκευη.Να ηταν απο καποιο αλλο να'λεγα...

Ανοιξε το και απολαυσε το!!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυετε ότι σε ένα μήνα η τιμή θα έχει πέσει σε σημείο που δεν αξίζει να το πάρεις τώρα;

Γιατί θέλω να το αγοράσω αλλά αν πέσει κάνα 50ρικο σε 1 μήνα μάλλον δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυετε ότι σε ένα μήνα η τιμή θα έχει πέσει σε σημείο που δεν αξίζει να το πάρεις τώρα;

Γιατί θέλω να το αγοράσω αλλά αν πέσει κάνα 50ρικο σε 1 μήνα μάλλον δεν αξίζει...

 

Απρίλη-Μάη που θα κυκλοφορήσει το S5 σίγουρα θα πέσει η τιμή του αλλά κάτω από 300€ αποκλείεται να πάει κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να το πάρεις το κινητάκι και να το ευχαριστηθείς και να μην περιμένεις μήπως και πότε θα πέσει η τιμή του.

Εαν δεν έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις καινούριο δες και στ ελαφρώς μεταχειρισμένα.Κι εγώ το πήρα μεταχειρισμένο ενός μηνός στα 350 και το χαίρομαι εδώ και 2 μήνες.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω αναφέρει εκατομμύρια φορές κι εχω βαρεθεί να το λεω, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Προσωπικά έχω αγοράσει παλιότερα συσκευή απο επίσημο ελληνικό κατάστημα(cosmote). Για κάποιο λόγο το αυτοκόλλητο ήταν κομμένο, και είχαν κολλήσει άλλο απο πάνω. Παρεμπιπτόντως εχω ακόμα και το κουτί. https://www.dropbox.com/s/3bnm7vlbbr4pg71/2014-03-11%2012.58.37.jpg .. Μήπως μου είχαν πουλήσει μεταχειρισμένη συσκευή απο την κοσμοτέ η οποία μετά απο τόσα χρόνια δουλεύει άψογα χωρίς να χει πάθει το παραμικρό;; Για κάποιον λόγο ανοίγονται όταν ανοίγονται, μην τρελαίνεστε.

 

Οταν ανοιγης το κινητο σου εμφανιζεται το πρασινο λογοτυπο της Cosmote φιλε μου;

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

@makouin Εννοεις οτι για να γίνει branded μια συσκευή ανοίγεται;;; Φαντάζομαι εκει το πας, ναι ήταν branded.

 

Κοιτα.

Προσωπικα πιστευω οτι για να υπαρχη διπλο αυτοκολλητο σιγουρα καποιος εχει επεμβει στη συσκευη για καποιο σκοπο ή λογο ετσι;

Αυτο νομιζω δεν επιδεχεται αμφισβητιση....τωρα απο εκει ποιος ειναι αυτος;

Σιγουρα απο τον πιο απλο λογο(να περασουν οι εταιριες το δικο τους λογισμικο) μεχρι και οτιδηποτε αλλο...εκτος και εαν εισαι της αποψης οτι οτι βγει ελλατωματικο παει στον Καιάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.

Προσωπικα πιστευω οτι για να υπαρχη διπλο αυτοκολλητο σιγουρα καποιος εχει επεμβει στη συσκευη για καποιο σκοπο ή λογο ετσι;

Αυτο νομιζω δεν επιδεχεται αμφισβητιση....τωρα απο εκει ποιος ειναι αυτος;

Σιγουρα απο τον πιο απλο λογο(να περασουν οι εταιριες το δικο τους λογισμικο) μεχρι και οτιδηποτε αλλο...εκτος και εαν εισαι της αποψης οτι οτι βγει ελλατωματικο παει στον Καιάδα.

 

Αυτό που ξέρω είναι οτι οι εταιρίες τα ελαττωματικά τα στέλνουν πίσω στη Samsung Hellas, η πλειοψηφία προμηθεύεται απο κει αναγκαστικά, με κέρδος 50 ευρώ ανα συσκευή πάνω κάτω. Την πρώτη παρτίδα π.χ που κάνει 739 την αγοράζει η κοσμοτέ ας πούμε 650ευρω και την πουλάει 739. Αρα το ελαττωματικό είναι λογικό να τους το επιστρέφουν, τώρα ποια είναι η πορεία της συσκευής απο κει και μετά δεν γνωρίζω. Πάντως η συγκεκριμένη συσκευή, που ειχε αγοραστεί απο κοσμοτέ, ήταν το S2, δεν έπαθε ποτέ τίποτα και δουλεύει αψογα μέχρι σήμερα. Το γιατί είχε διπλό αυτοκόλλητο αφού δεν παρουσίασε ποτέ κανένα θέμα, δε με πολυαπασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι οτι οι εταιρίες τα ελαττωματικά τα στέλνουν πίσω στη Samsung Hellas, η πλειοψηφία προμηθεύεται απο κει αναγκαστικά, με κέρδος 50 ευρώ ανα συσκευή πάνω κάτω. Την πρώτη παρτίδα π.χ που κάνει 739 την αγοράζει η κοσμοτέ ας πούμε 650ευρω και την πουλάει 739. Αρα το ελαττωματικό είναι λογικό να τους το επιστρέφουν, τώρα ποια είναι η πορεία της συσκευής απο κει και μετά δεν γνωρίζω. Πάντως η συγκεκριμένη συσκευή, που ειχε αγοραστεί απο κοσμοτέ, ήταν το S2, δεν έπαθε ποτέ τίποτα και δουλεύει αψογα μέχρι σήμερα. Το γιατί είχε διπλό αυτοκόλλητο αφού δεν παρουσίασε ποτέ κανένα θέμα, δε με πολυαπασχολεί.

 

Οχι αλλοιμονο ..δεν ειπα κατι τετοιο ουτε ηθελα να υπονοησω τιποτα για ελλατωματικη συσκευη ...το ανεφερες κιολας παραπανω οτι λογικα ανοιχτηκε για να μπει το λογισμικο της comote.

Ομως και τα ελλατωματικα κ.τ.λ πιστευω οτι καπου επιστρεφουν και ανακατασκευαζονται χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι χειροτερα απο ενα εργοστασιακο...πιθανον επειδη ξαναελενχονται να βγαινουν και πιο αξιοπιστα.

Απλα ηθελα μονο να πω σχετικα με τη διπλη ταινια που αναφερουν τα παιδια και ρωτανε τα πιστευω μου...οτι δεν υπαρχη κατι συγκεκρημενο ...οτι εγινε αυτο ή το αλλο.....οτι κατι εγινε εγινε....τι εγινε; Αυτο μπορει ουτε και οι ιδιοι να μην το ξερουν.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...