Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eκανα restore factory settings ,απο ενα σημειο και μετα δεν μου εμφανιζει το ΙΜΕΙ και δεν μπορω με το τιποτα να το επανακτησω ...

Πιστευετε μηπως φταιει απο τοτε που περασα το build.prop? γιατι οι σιμ λειτουργουσαν κανονικοτατα

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω φιλε μου, εγω δεν περασα κατι και δουλευει κομπλε, αν αυτο ειναι το μονο που αλλαξες ισως να ευθυνεται για το προβλημα, αλλα ρωτα και τα παιδια που το ελυσαν. Ισως ξερουν να σου πουν κατι.
Link to comment
Share on other sites

Eκανα restore factory settings ,απο ενα σημειο και μετα δεν μου εμφανιζει το ΙΜΕΙ και δεν μπορω με το τιποτα να το επανακτησω ...

Πιστευετε μηπως φταιει απο τοτε που περασα το build.prop? γιατι οι σιμ λειτουργουσαν κανονικοτατα

 

Κατεβασα ενα apk build.prop editor και βλεπω οτι τελικα ισως εκει να ειναι το προβλημα.Τονισα πριν οτι σαν αδαης που ειμαι ειχα αντικαταστησει το αρχειο συστηματος αυτο στο κινητο μου με ενα που βρηκα εδω μεσα για να διορθωθει το προβλημα με τους 160 χαρακτηρες στα sms.Με το apk αυτο βλεπω οτι λεει μεσα κατι για sony xperia κλπ , καμια σχεση δηλαδη.Ζητω απ οποιον εχει το τηλεφωνο στην κατοχη του να μου στειλει απλως το αρχειο αυτο.Μπορει ανετα να το κανει κοπυ με το ροοτ εχπλορερ.μπας και βρω ακρη,ευχαριστω...

-SOLVED-

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μπαταρια εχει θεμα ουτε στο γκαλαξι φορτιζει.Οποτε παω για καινουργια

 

....................................................

 

Λοιπον εβαλα την μπαταρια σε εξωτερικο φορτιστη(του γκαλαξυ, ταιριαζει) και θα την αφησω 2-3 μερες σερι να φορτιζει, απ οτι διαβασα ετσι θα αρχισει να ξαναδουλευει.Αντε να δουμε.

 

Η μπαταρια τελικα επανηλθε για τα καλα.Ολα τζαμι παιδες:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μπαταρια εχει θεμα ουτε στο γκαλαξι φορτιζει.Οποτε παω για καινουργια

 

....................................................

 

Λοιπον εβαλα την μπαταρια σε εξωτερικο φορτιστη(του γκαλαξυ, ταιριαζει) και θα την αφησω 2-3 μερες σερι να φορτιζει, απ οτι διαβασα ετσι θα αρχισει να ξαναδουλευει.Αντε να δουμε.

 

Ποια μπαταρια εννοεις? Τοτ Α660 εβαλες σε εξωτερικο φορτιστη του galaxy? Και ταιριαζει? Εαν ναι σε ποιου galaxy ταιριαζει?

Link to comment
Share on other sites

Ποια μπαταρια εννοεις? Τοτ Α660 εβαλες σε εξωτερικο φορτιστη του galaxy? Και ταιριαζει? Εαν ναι σε ποιου galaxy ταιριαζει?

Μπαταρια του Α660 με εξωτερικο φορτιστη του galaxy s1. Οι μπαταριες ειναι σχεδον ιδιες απλα δεν κουμπωνουν ακριβως στα κινητα αλλα με τον εξωτ φορτιστη μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Έχω ένα bluetooth το οποίο όταν πήρα το κινητό συνδεόταν και δούλευε κανονικότατα. Κάποια στιγμή εγκατέστησα το Battery Doctor. Επειδή αυτόν ο διάολος μου έσβηνε το bluetooth του τηλεφώνου μετά από λίγη ώρα και δε μπορούσα να το ρυθμίσω να μη το κάνει αυτό, το απεγκατέστησα. Από τότε όμως, ενώ συνδέεται κανονικά το bluetooth με το τηλέφωνο, όταν κάνω κλήση δεν μεταφέρεται ο ήχος στο bluetooth ακουστικό. Ο ήχος των πολυμέσων (βίντεο κ.λπ.) παίζει κανονικά από το ακουστικό αλλά η κλήση εξακολουθεί να μη μεταφέρεται. Οι ρυθμίσεις του bluetooth είναι ok, δηλαδή να ισχύει και για τον ήχο του τηλεφώνου και για τον ήχο των πολυμέσων. Τι μπορεί να έχει ξερυθμιστεί και δε μπορώ να το βρω; Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχοντας ήδη αγοράσει το τηλέφωνο θέλω να αγοράσω άλλα δυο για φίλους μου.Ψάχνοντας βρίσκω την καλύτερη τιμή στο etotalk και στο pandawill με το κουπόνι έκπτωσης.Το θέμα είναι οτι σε κανένα απο τα δύο καταστήματα δεν είναι rooted το τηλέφωνο που στέλνουν κ αυτό με φοβίζει λίγο καθώς το δικό μου ήρθε έτοιμο και με ελληνικά εγκατεστημένα!Έχει κάνεις κάποια άλλη πρόταση για κατάστημα...ή έστω οδηγό εγκατάστασης ελληνικών και root?ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι τελικα εχω καταληξει στην αγορα του τηλ αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος οσο αφορα το χρωμα θα ηθελα μια απαντηση απο τους κατοχους :O

Σκεφτομαι για μαυρο αλλα οι εικονες που βλεπω με μπερδευουν.

ΠΧ το πορτοκαλι οκ φαινεται καθαρα πως ειναι, το πρασινο το ιδιο απλα δεν εχει χρωμα στην φατσα, το μαυρο ειναι ολο μαυρο η εχει καποια ''ζωνη'' αλλου χρωματος;

 

Και τελικα βρε παιδια η μπαταρια κραταςει η οχι γιατι και αυτο ειναι ενα προβλημα απο αυτα που εχω διαβασει

Edited by vrs5
προσθηκη κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχοντας ήδη αγοράσει το τηλέφωνο θέλω να αγοράσω άλλα δυο για φίλους μου.Ψάχνοντας βρίσκω την καλύτερη τιμή στο etotalk και στο pandawill με το κουπόνι έκπτωσης.Το θέμα είναι οτι σε κανένα απο τα δύο καταστήματα δεν είναι rooted το τηλέφωνο που στέλνουν κ αυτό με φοβίζει λίγο καθώς το δικό μου ήρθε έτοιμο και με ελληνικά εγκατεστημένα!Έχει κάνεις κάποια άλλη πρόταση για κατάστημα...ή έστω οδηγό εγκατάστασης ελληνικών και root?ευχαριστώ

 

Minideal κ εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για να γλιτώσουν 5 κ 10 ευρώ θα παιδευονται τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι τελικα εχω καταληξει στην αγορα του τηλ αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος οσο αφορα το χρωμα θα ηθελα μια απαντηση απο τους κατοχους :O

Σκεφτομαι για μαυρο αλλα οι εικονες που βλεπω με μπερδευουν.

ΠΧ το πορτοκαλι οκ φαινεται καθαρα πως ειναι, το πρασινο το ιδιο απλα δεν εχει χρωμα στην φατσα, το μαυρο ειναι ολο μαυρο η εχει καποια ''ζωνη'' αλλου χρωματος;

 

Και τελικα βρε παιδια η μπαταρια κραταςει η οχι γιατι και αυτο ειναι ενα προβλημα απο αυτα που εχω διαβασει

 

 

Υπάρχει παρτοκαλί-(μαύρο) και (πράσινο)-μαύρο. Σκέτο μαύρο δεν υπάρχει, απ όσο έχω καταλάβει, γιατί ακόμα στα χέρια μου δεν το χω..αν λέω βλακίες, όλο και κάποιος θα με διορθώσει..:)

 

Για την μπαταρία κοίτα ποστ #288

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ποστ το εχω διαβασει οπως και κατι αλλα για 12ωρη αντοχη :(

Αρα για να λεμε το σωστο θα πρεπει να κανουμε και αγορα της συγκεκριμενης μπαταριας αν θελουμε να μην μας αφηνει στα κρυα του λουτρου :p

Τωρα για το χρωμα τι να πω ας περιμενω να δω και αλλες γνωμες κατοχων και βλεπουμε, σε ευχαριστω παντος :)

Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι τελικα εχω καταληξει στην αγορα του τηλ αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος οσο αφορα το χρωμα θα ηθελα μια απαντηση απο τους κατοχους :O

Σκεφτομαι για μαυρο αλλα οι εικονες που βλεπω με μπερδευουν.

ΠΧ το πορτοκαλι οκ φαινεται καθαρα πως ειναι, το πρασινο το ιδιο απλα δεν εχει χρωμα στην φατσα, το μαυρο ειναι ολο μαυρο η εχει καποια ''ζωνη'' αλλου χρωματος;

 

Και τελικα βρε παιδια η μπαταρια κραταςει η οχι γιατι και αυτο ειναι ενα προβλημα απο αυτα που εχω διαβασει

 

Αν ψάξεις στο Google για Lenovo A660 και δεις τις εικόνες θα καταλάβεις για τα χρώματα

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Εκει εχω ψαξει φιλε μου αλλα σκετο μαυρο δεν εχω δει παρα μονο με πρασινο σιριτι εξ ου και η ερωτηση προς κατοχους.

 

Δικό μου λάθος τότε που δεν κατάλαβα τι εννοείς. Παντού θα δεις οτι αναγράφονται 2 χρώματα, το Πορτοκαλί και το Μαύρο. Παρόλα αυτά το μαύρο δεν είναι όλο μαύρο, αλλά έχει ένα πράσινο πλαίσιο στα πλάγια και στο πάνω μέρος, καθώς και το notification led το οποίο ανάβει πράσινο χρώμα. Το πορτοκαλί χρώμα είναι όλο πορτοκαλί εκτός από τα πλάγια και το πάνω μέρος που είναι μαύρα. Όπως καταλαβαίνεις ότι είναι Πράσινο στο Μαύρο κινητό, είναι Μαύρο στο Πορτοκαλί κινητό. Επίσης στο πορτοκαλί το notification led ανάβει ποτρτοκαλί χρώμα.

Edited by squalor
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σημερα μαλλον θα το παραγγειλω το κινητο το συμπαθησα ελπιζω να με βγαλει ασπροπροσωπο σκεφτομαι να παρω και την μπαταρια τη μεγαλυτερη που παρεθεσε ενας φιλος πιο πανω ταυτοχρονα,αντε να δουμε τι θα δουμε.

Επισης λεω να παρω κι ενα α820 ή 830 για μια φιλη θα δουμε αλλα αυτο ειναι οφτοπικ απλα θα τα παραγγειλω χωριστα μη γινει καμμια στραβη ετσι?Με singapur post.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το έχω και το έχω καταυχαριστηθεί.. ΑΛΛΑ: με τρώει να του βάλω την καινούργια cyanogen...

 

Είστε να μαζευτούμε όσοι μπορούμε και να βάλουμε απο 10 ευρώ ο καθένας, για να να μαζέψουμε μια αμοιβή, για αυτόν που θα φτιάξει μία ROM, για το τηλέφωνό μας?

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος τότε που δεν κατάλαβα τι εννοείς. Παντού θα δεις οτι αναγράφονται 2 χρώματα, το Πορτοκαλί και το Μαύρο. Παρόλα αυτά το μαύρο δεν είναι όλο μαύρο, αλλά έχει ένα πράσινο πλαίσιο στα πλάγια και στο πάνω μέρος, καθώς και το notification led το οποίο ανάβει πράσινο χρώμα. Το πορτοκαλί χρώμα είναι όλο πορτοκαλί εκτός από τα πλάγια και το πάνω μέρος που είναι μαύρα. Όπως καταλαβαίνεις ότι είναι Πράσινο στο Μαύρο κινητό, είναι Μαύρο στο Πορτοκαλί κινητό. Επίσης στο πορτοκαλί το notification led ανάβει ποτρτοκαλί χρώμα.

 

Τωρα ΝΑΙ δεν μπορω να πω κουβεντα :lol:

Να εισαι καλα, Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να του πέσει από το χέρι το Α660? η οθόνη είναι ανθεκτική στις γρατζουνιές και όλη η κατασκευή του φάινεται πολύ στιβαρή, αλλά εαν πέσει κάτω κατά την απλή καθημερινή χρήση η οθόνη σπάει?
Link to comment
Share on other sites

[*]Έχω δει επίσης μεγάλη διαφορά με το apllication Du Battery Saver (κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης) καλό είναι να το χρησιμοποιείται μια φορά το μηνά. Απλά ανοίξτε το πρόγραμμα και μετά συνδέστε τον φορτιστή, θα δείτε ότι έχει άλλο χρόνο για Fast - Full και Tricle charge. Αφήστε το να τα εκτελέσει όλα. Καλό έιναι η μπαταρία να είναι κάτω από το 20%

[*]Μην χρησιμοποιείτε μεγάλους φορτιστές (π.χ. 1.5Α) Μακροπρόθεσμα μειώνουν την διάρκεια ζωής και την απόδοση της μπαταρίας. Ο φορτιστής των 0.7Α που είναι μαζί με το τηλέφωνο είναι μια χαρά

[*]Μπορείται επίσης να αγοράσετε μια δεύτερη μπαταρία και έναν εξωτερικό φορτιστή για την μπαταρία. Από προηγούμενη εμπειρία με το Α789 όταν φόρτιζα την μπαταρία μόνη της και όχι μεσα στο τηλέφωνο μου κρατούσε πολύ περισσότερο.

 

Παααρα πολυ καλο το συγκεκριμενο application , εγω βρηκα την εκδοση pro και το συστηνω ανεπιφυλακτα ειδα εμφανη διαφορα στη μπαταρια...

Για φορτιστη μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και αλλης συσκευης (εχω εναν μοτορολα στο 0,5 αμπερ) , η καλυτερα να τ αποφυγουμε?

Επισης για το θεμα με το ξεκλειδωμα της οθονης κατεβασα την εφαρμογη tap tap app που χρησιμοποιει τον proximity sensor(ειναι αυτος ο αισθητηρας ακριβως αριστερα απο το σημα της λενοβο στο ακουστικο) και ανοιγει το τηλεφωνο μονο με μια κινηση!!!Δεν ξερω βεβαια αν ειναι σωστο να παραμενει ο αισθητηρας ανοιχτος για μεγαλα διαστηματα συνεχως,εχετε αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του τι λέει από ποιότητα; Είναι πολύ χάλια; Αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει μερικές φωτογραφίες και 1 βίντεο να δούμε ποιότητα...

Επίσης η μπαταρία τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος παρατηρήσει θέμα με τη λειτουργία εφαρμογών email; Έχω εγκαταστήσει τις εφαρμογές για Gmail και Yahoo Mail αλλά δε μου λειτουργούν και πολύ καλά, με την έννοια ότι πολλές φορές (και ιδίως το Yahoo) δεν ειδοποιεί για τα νέα μηνύματα. Στο προηγούμενο κινητό μου (Samsung Galaxy Y Duos) δεν είχα κανένα θέμα, για όλα τα νέα μηνύματα και στα δύο mails χτύπαγε notification. Στο Gmail δεν έχω και τόσο θέμα, τα περισσότερα τα βλέπει. Ανάλογο θεματάκι έχω και με το app του Facebook και τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Από minideal.

Έχει βγάλει κανείς άκρη με το να περνάει τις εφαρμογές στην εξωτερική SD?

Με link2sd απλά μου τα μεταφέρει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ μεταξύ εσωτερικού χώρου(2.53gb) και χώρου τηλεφώνου που το ονομάζει sd (1.55gb)

Στον root explorer /mnt υπάρχει φάκελος sdcard και sdcard2, όπου το πρώτο είναι ο αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου 1,55GB και το δεύτερο η εξωτερική SD 16GBπχ. Πιστεύω εκεί είναι το πρόβλημα.

Ξέρει κανείς πως θα το λύσουμε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην εξωτερική SD?

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έφτιαξα ένα μικρό tutorial για rooting και εγκατάσταση Google Play, όποιος θέλει ας τσεκάρει εδώ .

 

Από minideal.

Έχει βγάλει κανείς άκρη με το να περνάει τις εφαρμογές στην εξωτερική SD?

Με link2sd απλά μου τα μεταφέρει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ μεταξύ εσωτερικού χώρου(2.53gb) και χώρου τηλεφώνου που το ονομάζει sd (1.55gb)

Στον root explorer /mnt υπάρχει φάκελος sdcard και sdcard2, όπου το πρώτο είναι ο αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου 1,55GB και το δεύτερο η εξωτερική SD 16GBπχ. Πιστεύω εκεί είναι το πρόβλημα.

Ξέρει κανείς πως θα το λύσουμε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην εξωτερική SD?

 

Αν πας Settings -> Storage σου έχει ποια να είναι η προκαθορισμένη τοποθεσία αποθήκευσης. Πρέπει να επιλέξεις την εξωτερική κάρτα μνήμης (π.χ. 16GB). Ότι εφαρμογή (καθώς και φωτογραφίες και βίντεο) θα βάζεις θα αποθηκεύεται πλέον εκεί. Αν επιλέξεις την κάρτα μνήμης τότε ότι εφαρμογή έχεις αποθηκεύσει στη μνήμη του τηλεφώνου δεν θα λειτουργεί πλέον. Γι αυτό προτείνω πάντα να βάζουμε κάρτα μνήμης πριν ξεκινήσουμε να χρησιμοποιόυμε το τηλέφωνο. Μπορείς βέβαια να κάνεις ένα backup να αλλάξεις την τοποθεσία και μετά να κάνεις restore.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...