Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ιδια λεει και εμενα, οποτε δεν ειναι αυτο

 

Τα ιδια λεει και εμενα, οποτε δεν ειναι αυτο

Μαλλον απο αυτο το εκαναν https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.codlab.int2ext&hl=el

Συγγνωμη παιδια πηγα να κανω τροποποιηση και πατησα παραθεση...

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους κατέχοντες:

Υπάρχει manual στα αγγλικά;

Αν ναι μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Με ενδιαφέρει ειδικά το θέμα με τους τύπους μπαταρίας που παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους κατέχοντες:

Υπάρχει manual στα αγγλικά;

Αν ναι μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Με ενδιαφέρει ειδικά το θέμα με τους τύπους μπαταρίας που παίρνει...

Η μπαταρία που παίρνει το δικό μας είναι η BL194 των 1500mAh

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που παίρνει το δικό μας είναι η BL194 των 1500mAh

 

Οπότε για μεγαλύτερη μπαταρία-αυτονομία, ούτε λόγος...

Στο manual αναφέρει κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που παίρνει το δικό μας είναι η BL194 των 1500mAh

 

Εκτός από την BL194 παίρνει και την BL179. Η μπαταρία με τα 2300mAh που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είναι αυτή: http://www.aliexpress.com/item/2300mAh-High-Capacity-Business-BL179-Battery-For-Lenovo-S760-Cell-phone/681740718.html

 

Μου ήρθε χθές και την χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με την αυθεντική. Ήρθε φορτισμένη στο 70%, την χρησιμοποιώ ήδη ένα εικοσιτετράωρο με περίπου 4 ώρες μουσική, τηλέφωνα, ραδιόφωνο λίγο παιχνίδια και λίγο GPS και έχει πέσει στο 12%. Επειδή όπως καταλαβάινετε δεν έχει κάνει ούτε μια φόρτιση η διάρκεια ζωής της θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο μετά από 3-4 φορτίσεις. Επίσης, μερικές συμβουλές για εξοικονόμηση ενέργειας:

 

  1. Κλείνουμε το 3G σήμα αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε internet ή βιντεοκλήσεις
  2. Χρησιμοποιούμε πάντα Κλείδωμα οθόνης (κάποια στιγμή που το είχα απενεργοποιήσει μου έφαγε 50% της μπαταρίας από το βράδυ που το άφησα μέχρι το πρωί που ξύπνησα χωρίς καμία χρήση!)
  3. Ρυθμίζουμε την φωτεινότητα (προτείνω μέση φωτεινότητα και αν χρειαστεί την αυξάνετε εσείς)
  4. Ρύθμιση Timeout οθόνης (30 δευτερόλεπτα είναι μια χαρά και μπορείται να πατάτε και το κουμπί του Power αν θέλετε να την κλειδώσετε εσείς)
  5. Έχω δει επίσης μεγάλη διαφορά με το apllication Du Battery Saver (κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης) καλό είναι να το χρησιμοποιείται μια φορά το μηνά. Απλά ανοίξτε το πρόγραμμα και μετά συνδέστε τον φορτιστή, θα δείτε ότι έχει άλλο χρόνο για Fast - Full και Tricle charge. Αφήστε το να τα εκτελέσει όλα. Καλό έιναι η μπαταρία να είναι κάτω από το 20%
  6. Μην χρησιμοποιείτε μεγάλους φορτιστές (π.χ. 1.5Α) Μακροπρόθεσμα μειώνουν την διάρκεια ζωής και την απόδοση της μπαταρίας. Ο φορτιστής των 0.7Α που είναι μαζί με το τηλέφωνο είναι μια χαρά
  7. Μπορείται επίσης να αγοράσετε μια δεύτερη μπαταρία και έναν εξωτερικό φορτιστή για την μπαταρία. Από προηγούμενη εμπειρία με το Α789 όταν φόρτιζα την μπαταρία μόνη της και όχι μεσα στο τηλέφωνο μου κρατούσε πολύ περισσότερο.

Edited by squalor
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την BL194 παίρνει και την BL179. Η μπαταρία με τα 2300mAh που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είναι αυτή: http://www.aliexpress.com/item/2300mAh-High-Capacity-Business-BL179-Battery-For-Lenovo-S760-Cell-phone/681740718.html

 

Μου ήρθε χθές και την χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με την αυθεντική. Ήρθε φορτισμένη στο 70%, την χρησιμοποιώ ήδη ένα εικοσιτετράωρο με περίπου 4 ώρες μουσική, τηλέφωνα, ραδιόφωνο λίγο παιχνίδια και λίγο GPS και έχει πέσει στο 12%. Επειδή όπως καταλαβάινετε δεν έχει κάνει ούτε μια φόρτιση η διάρκεια ζωής της θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο μετά από 3-4 φορτίσεις. Επίσης, μερικές συμβουλές για εξοικονόμηση ενέργειας:

 

  1. Κλείνουμε το 3G σήμα αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε internet ή βιντεοκλήσεις
  2. Χρησιμοποιούμε πάντα Κλείδωμα οθόνης (κάποια στιγμή που το είχα απενεργοποιήσει μου έφαγε 50% της μπαταρίας από το βράδυ που το άφησα μέχρι το πρωί που ξύπνησα χωρίς καμία χρήση!)
  3. Ρυθμίζουμε την φωτεινότητα (προτείνω μέση φωτεινότητα και αν χρειαστεί την αυξάνετε εσείς)
  4. Ρύθμιση Timeout οθόνης (30 δευτερόλεπτα είναι μια χαρά και μπορείται να πατάτε και το κουμπί του Power αν θέλετε να την κλειδώσετε εσείς)
  5. Έχω δει επίσης μεγάλη διαφορά με το apllication Du Battery Saver (κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης) καλό είναι να το χρησιμοποιείται μια φορά το μηνά. Απλά ανοίξτε το πρόγραμμα και μετά συνδέστε τον φορτιστή, θα δείτε ότι έχει άλλο χρόνο για Fast - Full και Tricle charge. Αφήστε το να τα εκτελέσει όλα. Καλό έιναι η μπαταρία να είναι κάτω από το 20%
  6. Μην χρησιμοποιείτε μεγάλους φορτιστές (π.χ. 1.5Α) Μακροπρόθεσμα μειώνουν την διάρκεια ζωής και την απόδοση της μπαταρίας. Ο φορτιστής των 0.7Α που είναι μαζί με το τηλέφωνο είναι μια χαρά
  7. Μπορείται επίσης να αγοράσετε μια δεύτερη μπαταρία και έναν εξωτερικό φορτιστή για την μπαταρία. Από προηγούμενη εμπειρία με το Α789 όταν φόρτιζα την μπαταρία μόνη της και όχι μεσα στο τηλέφωνο μου κρατούσε πολύ περισσότερο.

Ποσο καιρο εκανε να ρθει η μπαταρια απο Κινα? Ψηνομαι για παραγγελια μιας και με την στανταρ μπαταρια δυσκολα βγαζω 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε 18 ημέρες αλλά πιστεύω οτι μπορεί να κάνει και λιγότερο γιατί εμένα άργησε πολύ να φύγει. Από τη μέρα που έφυγε έκανε 8 μέρες να έρθει.
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

χθες μετά από πολύ ώρα στην θάλασσα κ σε κουβά γεμάτο με πάγο από μπύρες έκανα ακραία τεστ το κινητό:lol:

Έβγαλα ένα εικοσάρικο έτσι:D

Το βράδυ όμως ξαφνικά έσβησε, άνοιξα το καπάκι κ σαν να είχε πάρει λίγο νερό στο σημείο της μπαταρίας.Το στέγνωσα με πιστολάκι το έβαλα να φορτίσει όλο το βράδυ(χωρίς να έχω ένδειξη ότι φορτίζει) κ το πρωί δούλευε κανονικά.

Το κακό όμως είναι ότι μάλλον τα φτυσε η μπαταρία γιατί σβήνει απότομα κ ανοίγει μόνο με το καλώδιο του φορτιστή.Η μπαταρία δν φορτίζεται, οπότε μάλλον πάπαλα.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επανέρθει η μπαταρία αν την πάω σε κάποιον ηλεκτρονικό μήπως;

Γιατί αν παραγγείλω τώρα θα αργήσει να έρθει τουλάχιστον δύο εβδομάδες.

 

Λοιπόν έκανα ότι μπορούσα για να φύγει η υγρασία απ το κινητό κ το άνοιξα τώρα τέσσερις μέρες μετά.

Το πρόβλημα είναι ότι το δουλεύει κανονικά αλλά δεν φορτίζει(γράφει charging αλλά δν ανεβαίνει η μπαταρία πάνω από 1%).Η μπαταρία τελικά πρόβλημα δν έχει γιατί την δοκίμασα στο S1 που σχεδόν χωράει κ δουλεύει κανονικά κ δείχνει φορτισμένη.

Αν το αφήσω χωρίς φορτιστή θα σβήσει το πολύ σε 5 λεπτά.

Έβαλα κ το battery widget για να δω την θερμοκρασία του κινητού κ γράφει -10C:X

 

Δν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.Αν το στείλω πίσω υπάρχει περίπτωση να το φτιάξουν ή θα με πουν πήρε νερό;

Η αντιπρόσωποι στην Ελλάδα τι ρόλο βαράνε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα ότι μπορούσα για να φύγει η υγρασία απ το κινητό κ το άνοιξα τώρα τέσσερις μέρες μετά.

Το πρόβλημα είναι ότι το δουλεύει κανονικά αλλά δεν φορτίζει(γράφει charging αλλά δν ανεβαίνει η μπαταρία πάνω από 1%).Η μπαταρία τελικά πρόβλημα δν έχει γιατί την δοκίμασα στο S1 που σχεδόν χωράει κ δουλεύει κανονικά κ δείχνει φορτισμένη.

Αν το αφήσω χωρίς φορτιστή θα σβήσει το πολύ σε 5 λεπτά.

Έβαλα κ το battery widget για να δω την θερμοκρασία του κινητού κ γράφει -10C:X

 

Δν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.Αν το στείλω πίσω υπάρχει περίπτωση να το φτιάξουν ή θα με πουν πήρε νερό;

Η αντιπρόσωποι στην Ελλάδα τι ρόλο βαράνε;

 

ακριβως το ιδιο προβλημα εχω με το thl w8 που γραφει τσαρτζινγκ αλλα δε φορτιζει και αναγκαστηκα να φορτιζω εξωτερικα την μπαταρια....σε βγαζει μηπως και το μυνημα η μπαταρια εχει υψηλη θερμοκρασια..απομακρυνετε την απο τη συσκευη η κατι τετοιο?στις αρχες καποιες φορες ξεκολουσε και τελικα φορτιζε κανονικα ως το σημειο που κολλουσε πχ ανεβαινε και στο 72% κολλουσε...ακομα ακρη δεν εχω βρει γιατι ψαχνω καποιον να μου κανει το απντειτ που εγω ειμαι παντελως ασχετος...βεβαια εσυ επαιξες με την φωτια δηλ το νερο.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα ότι μπορούσα για να φύγει η υγρασία απ το κινητό κ το άνοιξα τώρα τέσσερις μέρες μετά.

Το πρόβλημα είναι ότι το δουλεύει κανονικά αλλά δεν φορτίζει(γράφει charging αλλά δν ανεβαίνει η μπαταρία πάνω από 1%).Η μπαταρία τελικά πρόβλημα δν έχει γιατί την δοκίμασα στο S1 που σχεδόν χωράει κ δουλεύει κανονικά κ δείχνει φορτισμένη.

Αν το αφήσω χωρίς φορτιστή θα σβήσει το πολύ σε 5 λεπτά.

Έβαλα κ το battery widget για να δω την θερμοκρασία του κινητού κ γράφει -10C:X

 

Δν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.Αν το στείλω πίσω υπάρχει περίπτωση να το φτιάξουν ή θα με πουν πήρε νερό;

Η αντιπρόσωποι στην Ελλάδα τι ρόλο βαράνε;

Κατω απο τις υποδοχες για sim εχει μια λευκη κουκιδα, αυτη μηπως ειναι μετρητης υγρασιας? Εχει αλλαξει χρωμα η ειναι λευκη οπως ηταν πριν? Απο την αντιπροσωπια στην Ελλαδα δεν βλεπω να βγαζεις ακρη παντως. Αν βρεις καποιον που πηρε ιδιο και ειστε κοντα θα ηταν ενδιαφερον να δοκιμασεις τη μπαταρια του και να δεις αν απο εκει προερχεται το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μπαταρια εχει θεμα ουτε στο γκαλαξι φορτιζει.Οποτε παω για καινουργια

 

....................................................

 

Λοιπον εβαλα την μπαταρια σε εξωτερικο φορτιστη(του γκαλαξυ, ταιριαζει) και θα την αφησω 2-3 μερες σερι να φορτιζει, απ οτι διαβασα ετσι θα αρχισει να ξαναδουλευει.Αντε να δουμε.

Edited by foreno
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα το άφησες στο νερό και πόσο βαθιά πήγατε??

 

Οι προδιαγραφές νομίζω λένε για 30' μες το νερό (χεχε) και εως 1 μετρο βάθος (???)

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο τους χρηστες που ειχανε προβλημα με unknown ΙΜΕΙ να μου στειλει το apk για την επιδιορθωση του προβληματος?

Επισης εχω βρει αυτην εδω την official rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a660-5/

ειναι οντως η official?

για να περαστει πρεπει να κανω τη διαδικασια με το Volume UP κουμπι + Power button οταν ανοιγω το κινητο και μετα απο το μενου εκει restore from sdcard? και τι αρχειο πρεπει να περασω?ολο το ζιπ ως εχει?

 

Edit: για το 1ο το βρηκα το apk του cybermaus αλλα βαζω και τα 2 ιμει και οταν παταω write μου βγαζει σφαλμα

java.io.FileNotFoundException:/dev/pttycmd1:open failed:EACCES (Permission denied) /dev/pttycmd1: open failed: EACCER (Permission denied)

καμια ιδεα?

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου

Λοιπόν μετά από 10 μέρες με το κινητό μάλλον είμαι ο άτυχος τις παρέας

Το κινητό από την πρώτη στιγμή έχει διάρκεια μπαταρίας 12 ώρες MAX και με τις 2 μπαταρίες (πήρα και δεύτερη)

( η απάντηση από το minideal είναι ότι "..it is normal for this battery" .

Το πρόβλημα που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι η οθόνη περιοδικά και σε άτακτα διαστήματα τρεμοπαίζει πετώντας "σκουπίδια" η αλλιώς flikering .

​Προσπάθησα με ρυθμίσεις, "εκτός από αλλαγή rom μιας και είμαι noobas με andorid ακόμα" αλλά καμία τύχη .

2 όχι πολύ καλά βιντεάκια με το πρόβλημα

 

http://youtu.be/WQ28666LvLE

 

http://youtu.be/8-esKpxHh9Y

 

Επικοινώνησα με τo minideal για το πρόβλημα η πρώτη απάντηση ήρθε σε 2 ώρες ζητώντας μου να τους στείλω κάποια φώτο με το πρόβλημα

εξ ου και τα videos

με μια υποσημείωση σαν ερώτηση για την μπαταρία και το πόσο διαρκεί

περιμένω απάντηση ακόμη μετά από 2 μέρες τελευταίο mail 27/6 ρωτώντας εάν φαίνεται το πρόβλημα στο video και αν θέλουν να προσπαθήσω ξανά . Ή τι άλλο προτείνουν. ..... :rocket:

Αυτά τα ολίγα περιμένοντας απάντηση

 

Κατά τα άλλα η σχέση τιμής με απόδοση για το προϊόν είναι 110% χωρίς βέβαια τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, δυστυχώς στα video δεν φαίνεται κάτι... Εμένα μου τρεμόπαιζε καμία φορά η οθόνη αλλά μόνο αν είχα την φωτεινότητα στο Αυτόματο. Για το λόγο αυτό την ρύθμιζα πάντα χειροκίνητα. Επίσης, είναι δύσκολο να φανεί σε βίντεο για τον εξής λόγο, αν τραβάς βίντεο με συχνότητα 30fps και η οθόνη τρεμοπαίζει με 40fps (κανονικά είναι Hertz) δεν πρόκειται να φανεί ποτέ. Με άλλα λόγια η συχνότητα βιντεοσκόπησης πρέπει να είναι μεγαλύτερη από την συχνότητα που τρεμοπαίζει η οθόνη.
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω απεγκατασταση του κινεζικου supersu αλλα τιποτα ουτε με το link2sd ουτε με το moborobo.Καμια ιδεα?

 

Η τουλαχιστον να του αλλαξω γλωσσα.

Edited by mes
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο τους χρηστες που ειχανε προβλημα με unknown ΙΜΕΙ να μου στειλει το apk για την επιδιορθωση του προβληματος?

Επισης εχω βρει αυτην εδω την official rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a660-5/

ειναι οντως η official?

για να περαστει πρεπει να κανω τη διαδικασια με το Volume UP κουμπι + Power button οταν ανοιγω το κινητο και μετα απο το μενου εκει restore from sdcard? και τι αρχειο πρεπει να περασω?ολο το ζιπ ως εχει?

 

Edit: για το 1ο το βρηκα το apk του cybermaus αλλα βαζω και τα 2 ιμει και οταν παταω write μου βγαζει σφαλμα

java.io.FileNotFoundException:/dev/pttycmd1:open failed:EACCES (Permission denied) /dev/pttycmd1: open failed: EACCER (Permission denied)

καμια ιδεα?

 

Μιησα και με το μινιντιλ αλλα και αυτη η λυση που μου προτειναν δε δουλεψε.με ενα προγραμμα τους εφτιαξα καινουριο αρχειο MPOB_01 το οποιο και αντεγραψα σε συγκεκριμενο φακελο στο τηλεφωνο,,εχω δοκιμασει πανω απο 10 λυσεις και δε γινεται τιποτα.ΜΗπως φταει ρε παιδια που ειχα περασει ενα αρχειο build.prop απο το φορουμ εδω που ειχα βρει οτι διορθωνει τους 160 χαρακτηρεσ στα μηνυματα.αλλα και παλι με το restore default factory settings δε θα αντικαθιστατο?δεν ξερω πραγματικα οποιο γατονι καταφερει να με βοηθησει θα του μαι ευγνωμων γιατι ουτε και στα ξενα σιτε ασχολουνται με το θεμα μου.Να συμπληρωσω οτι για αγνωστο λογο απο 4.04 εκδοση τωρα μου δειχνει 4.03 .Παιζει ρολο?

Σαν τελικη λυση προτεινετε ν περασω νεα ρομ?χανω το ροοτ ετσι? για πειτε...

Aς μου στειλει καποιος το δικο του αρχειο build.prop kai MPOB_01 να δοκιμασω

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο ποστ σου εγραφες οτι ηταν ολα καλα με τη συσκευη που παρελαβες, πως εγινε και δεν σου αναγνωριζει IMEI, δεν σε αφηνει να κανεις κλησεις? Περιεργο και το οτι σου αλλαξε απο 4.0.4 σε 4.0.3, μηπως αλλαξες ρομ? Για την εφαρμογη που ζητας στειλε μηνυμα σε καποιο απο τα παιδια που ειχαν το προβλημα να σου πει ποια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...