Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω πλέον στα χέρια μου. Το δικό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όλα δουλεύουν κανονικά και άψογα. Το κινητό, με δεδομένο ότι κοστίζει σχεδόν 80 ευρώ, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Είναι καταπληκτικό. Γρήγορο σε ο,τι κάνεις. Άμεση σύνδεση στο λογαριασμό google, play store παίζει κανονικά, ελληνικά επίσης κανονικά (με κάποια λίγα σημεία φυσικά χωρίς μετάφραση αλλά είναι άνευ σημασίας). Η θήκη σιλικόνης που έστειλαν μαζί ταιριάζει τέλεια στο τηλέφωνο. Το χρώμα βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο (γαλάζια θήκη με πορτοκαλί συσκευή, χάθηκε να βάλουν μία μαύρη) αλλά τσάμπα ήταν...

 

Ερώτηση: πως μπορούμε να απεγκαταστήσουμε τις περιτές κινέζικες εφαρμογές; Μόνο με το Titanium; Την εφαρμογή Lenovo Store τη χρειαζόμαστε;

 

Και εγώ μόλις παρέλαβα, όντως μπλε θήκη με πορτοκαλί απλά τραγικό, αλλά δεν πειράζει κάπου θα χρησιμέψει. Όντως πολύ γρήγορο, Σε κάποια σημεία δεν υπάρχει μετάφραση δεν ξέρω και από android (μέχρι 2.1) αλλά θα το συνηθίσω. Τις εφαρμογές που λέτε είναι άχρηστες όντως να τις βγάλω και εγώ;

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλως το ελαβες

να το χαρεις

το προβλημα το ελυσα χθες το βραδυ

τεσταρω κανενα προβλημα ως τωρα

lenovo store

lenovo service

weather

τα εβγαλα με τιτανιουμ

Μπραβο ρε παλληκαρε!!:up:

Δωσε την λυση και σε μας να δοκιμασουμε..

Link to comment
Share on other sites

Για keybord βρήκα στο store ένα πρόγραμμα swiftkeys ή κάπως έτσι , λέει τίποτα ?

 

Από minideal έχει ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσετε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων.

Βέβαια έχει θέμα με το "σ" που το έχει "ς" μόνιμα σχεδόν.

Edited by gregkerkyra

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Από minideal έχει ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά πρέπει να το ενεργοποιήσετε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων.

Βέβαια έχει θέμα με το "σ" που το έχει "ς" μόνιμα σχεδόν.

Που είναι αυτό ακριβώς; Γιατί εγώ βρήκα μόνο το αγγλικό και κατέβασα το Greek Keyboard για να κάνω δουλειά μου...

 

καλως το ελαβες

να το χαρεις

το προβλημα το ελυσα χθες το βραδυ

τεσταρω κανενα προβλημα ως τωρα

lenovo store

lenovo service

weather

τα εβγαλα με τιτανιουμ

Σε ευχαριστώ. Άλλες εφαρμογές που μας είναι άχρηστες γνωρίζουμε να τις "στείλουμε" και αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Λογω ασχετοσύνης η παρακάτω ερώτηση!

Γίνετε να του ορίσουμε με την πρώτη sim ( cosmote ) να λειτουργεί όπως ενα κανονικό τηλ. ( κλήσεις - μηνυματα κ.τ.λ. )

και με την δευτερη sim ( wind ) να μπαινει μόνο internet??

Το πρώτο SmartPhone βλέπετε.

Ευχαριστώ.

Edited by fotisdim
Ορθογραφικά λάθη.
Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό ακριβώς; Γιατί εγώ βρήκα μόνο το αγγλικό και κατέβασα το Greek Keyboard για να κάνω δουλειά μου...

 

Τελικά δεν ήταν στις ρυθμίσεις μηνυμάτων αλλά στις γενικές.

 

Ενεργοποίηση ελληνικού πληκτρολογίου

Ρυθμίσεις-> Γλώσσα και εισαγωγή ->

Κάτω από τον τίτλο Πληκτρολόγιο & Μέθοδοι εισόδου πατάμε εκεί που έχει πληκτρολόγιο android το εικονίδιο δεξιά του που έχει κάτι "μπάρες" -> Γλώσσες εισόδου-> και βάζουμε όσες γλώσσες θέλουμε.

Μετά πατώντας το space γυρίζουμε το πληκτρολόγιο σε όποια γλώσσα έχουμε ρυθμίσει.

Edited by gregkerkyra

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον συμφορίτη Greg για τις οδηγίες ενεργοποίησης του ελληνικού πληκτρολογίου. Σε μένα δεν έχει πρόβλημα με το σ ,αν το κρατήσεις λίγο πατημένο σου βγάζει επιλογή για κανονικό σίγμα ή τελικό.

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον συμφορίτη Greg για τις οδηγίες ενεργοποίησης του ελληνικού πληκτρολογίου. Σε μένα δεν έχει πρόβλημα με το σ ,αν το κρατήσεις λίγο πατημένο σου βγάζει επιλογή για κανονικό σίγμα ή τελικό.

 

Τελικά δεν έχει πρόβλημα όντως θέλει να το έχεις πατημένο για να βγάλει το κανονικό "σ" , δεν το παρατήρησα λόγο απειρίας περί κινητών και ειδικά android. :p

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν στις ρυθμίσεις μηνυμάτων αλλά στις γενικές.

 

Ενεργοποίηση ελληνικού πληκτρολογίου

Ρυθμίσεις-> Γλώσσα και εισαγωγή ->

Κάτω από τον τίτλο Πληκτρολόγιο & Μέθοδοι εισόδου πατάμε εκεί που έχει πληκτρολόγιο android το εικονίδιο δεξιά του που έχει κάτι "μπάρες" -> Γλώσσες εισόδου-> και βάζουμε όσες γλώσσες θέλουμε.

Μετά πατώντας το space γυρίζουμε το πληκτρολόγιο σε όποια γλώσσα έχουμε ρυθμίσει.

Θεός... Ευχαριστώ πολύ. Όντως έχει το θέμα του με το σ αλλά μικρό το κακό...

Link to comment
Share on other sites

Θεός... Ευχαριστώ πολύ. Όντως έχει το θέμα του με το σ αλλά μικρό το κακό...

 

go contacts

go keyboard

 

δειτε τα αξιζουν

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το καλύτερο free πληκτρολόγιο ήταν το Touchpal... και λέω ήταν γιατι στις νεοτερες εκδόσεις αφαιρέσαν για άγνωστο λόγο τα ελληνικά!!!

 

http://www.touchpal.com/en/index.html

 

έχει πολύ καλή προβλεψη λέξεων, και δυνατότητα swype (συρσιμο του δακτύλου για γράψιμο). Δωρεαν και χωρίς διαφημίσεις!

 

Έχω βρει την έκδοση που έχω εγώ εγκατεστημένη η οποια ακόμα είχε την επιλογή των ελληνικών...

http://www.mediafire.com/?7cbz0cjodmhx95x

 

αν θέλει κάποιος ας την δοκιμάσει και να απαντήσει σε αυτο το μήνυμα αν του δίνει δυνατότητα κατεβάσματος της ελληνικής γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγουμε από πια sim θα μπαίνει σε 3g ή η μια είναι 3g και η άλλη 2g? Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Η sim 1 ειναι 3g ενω η sim 2 ειναι 2g οποτε θα πρεπει να αποφασισεις απο πριν ποια θα χρησιμοποιοησεις για 3g και νατην βαλεις στην αντιστοιχη υποδοχη.
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το imei πως το ελυσες τελικα?

 

με ενα apk

δεν μπορεσα να στησω adb drivers για να κανω επεμβασεις απο pc

επισης εχω ενα nvram wifi error που δεν ειναι τιποτα απο εβδομαδα θα το λυσω

το to wifi δουλευει απλα δεν εχει το mac id καταχωρημενο σε ενα αρχειο

γενικα σας παροτρυνω να κανετε backup

για μποριετε να γυρισετε πισω

 

με mobile uncle tools μπηκα στο recovery

αλλαξα και την ενταση στο ηχειο ακουστικα κλπ

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τη διαγραφή εφαρμογών μέσω του Titanium (πρώτη φορά κάνω χρήση της συγκεκριμένης εφαρμογής και φυλάω τα ρούχα μου). Θέλω για παράδειγμα να διαγράψω το Weather, βρίσκω όμως δύο αρχεία, προφανώς παλαιότερη και νεότερη έκδοση. Διαγράφω και τα δύο; Είναι εύκολο να γράψει κάποιος ποια αρχεία πρέπει να διαγράψω προκειμένου να απεγκαταστήσω τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές στο τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

με ενα apk

δεν μπορεσα να στησω adb drivers για να κανω επεμβασεις απο pc

επισης εχω ενα nvram wifi error που δεν ειναι τιποτα απο εβδομαδα θα το λυσω

το to wifi δουλευει απλα δεν εχει το mac id καταχωρημενο σε ενα αρχειο

γενικα σας παροτρυνω να κανετε backup

για μποριετε να γυρισετε πισω

 

με mobile uncle tools μπηκα στο recovery

αλλαξα και την ενταση στο ηχειο ακουστικα κλπ

το κατεβασα κ γω...μπορεις να μου πεις την ενταση στο ηχειο πως θα το κανω,ακουγεται αλλα ειναι χαμηλη σχετικα...φοβαμαι μη κανω καμια πατατια...

 

τωρα οσον αφορα την συσκευη,μετα απο κανα 4μηνο με thl w8 μπορω να πω οτι τελικα τα μεγαλα πενταιντσα με κουρασαν..ειδικα για καλοκαιρι με θαλασσες κ τετοια δε λενε....μαυτο βρηκα την υγεια μου...παρηγειλα 3 κρατησα το πορτοκαλι που ειναι αρκετα ομορφο...αν το βγαζε σε κανενα μπλε θα ταν τελειο....σαν τηλεφωνακι σιγουρα εχει διαφορα σε video και τετοια σε σχεση με το μεγαλο αλλα η οθονη του ειναι αρκετα καλη,ειναι ευχρηστο,η μπαταρια του μου φαινεται επαρκης δηλ σαν το αιφοουν 4 που ειχα...μια μερα θα την βγαλεις με νορμαλ χρηση,η οθονη με το σκριν προτεκτορ δε ρολαρει τελεια...εχω την αισθηση οτι το ζτε 970 που κρατησα δυο τρεις μερες ηταν ενα κλικ πανω σαν τηλεφωνο αλλα περα απο ολα αυτα για 84 ευρω το τηλεφωνο πραγματικα ειναι σκανδαλο...συν οτι σε ολα αυτα που ειπα κανεις σερφαρισμα,τραβας φωτογραφιες κλπ σχεδον αψογα..αριστο δεν ειναι υπαρχουν κ καλυτερα τηλεφωνα σαφως αλλα φτασαμε στο σημειο να λεμε για τα τηλεφωνα οπως καποτε στα αυτοκινητα για να το συνδεσω με το χωρο μου..."αυτο εχει 0-100 6δευτ αρα ειναι κλασεις ανωτερο απο αυτο που εχει 6,3 δευτερα"

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη οθόνη του τηλεφώνου υπάρχουν 5 εικονίδια συντομέυσεων...αυτά φεύγουν κάπως?και γενικά ότι σε κινέζικη εφαρμογή υπάρχει αφαιρείται με το titanium?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τη διαγραφή εφαρμογών μέσω του Titanium (πρώτη φορά κάνω χρήση της συγκεκριμένης εφαρμογής και φυλάω τα ρούχα μου). Θέλω για παράδειγμα να διαγράψω το Weather, βρίσκω όμως δύο αρχεία, προφανώς παλαιότερη και νεότερη έκδοση. Διαγράφω και τα δύο; Είναι εύκολο να γράψει κάποιος ποια αρχεία πρέπει να διαγράψω προκειμένου να απεγκαταστήσω τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές στο τηλέφωνο;

Σχετικά με αυτό, γράψτε άκυρο. Έκανα απεγκατάσταση των ανεπιθύμητων εφαρμογών με τη χρήση του προγράμματος Moborobo και αφού σύνδεσα το κινητό με το PC. Με το πρόγραμμα αυτό, όλες σχεδόν τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει από το Play και είχαν εγκατασταθεί στη μνήμη του τηλεφώνου (π.χ. Facebook, Gmail, Yahoo mail κ.λπ.) τις μετέφερα από τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου.

Στην πρώτη οθόνη του τηλεφώνου υπάρχουν 5 εικονίδια συντομέυσεων...αυτά φεύγουν κάπως?και γενικά ότι σε κινέζικη εφαρμογή υπάρχει αφαιρείται με το titanium?

Αυτό το λέει CLOVER. Μπορείς να το βάλεις ως widget και στις άλλες οθόνες. Στη πρώτη-κεντρική οθόνη δε σε αφήνει να το βγάλεις (τουλάχιστον με drag and drop που προσπάθησα). Από τις άλλες, εφόσον το προσθέσεις, μπορείς να το αφαιρέσεις...

 

EDIT:

Ενεργοποίηση ελληνικού πληκτρολογίου

Ρυθμίσεις-> Γλώσσα και εισαγωγή ->

Κάτω από τον τίτλο Πληκτρολόγιο & Μέθοδοι εισόδου πατάμε εκεί που έχει πληκτρολόγιο android το εικονίδιο δεξιά του που έχει κάτι "μπάρες" -> Γλώσσες εισόδου-> και βάζουμε όσες γλώσσες θέλουμε.

Μετά πατώντας το space γυρίζουμε το πληκτρολόγιο σε όποια γλώσσα έχουμε ρυθμίσει.

Σχετικά με το πληκτρολόγιο, όταν βάζω το ελληνικό και πριν γράψω κάτι στο SMS μου δίνει 160 χαρακτήρες υπόλοιπο. Με το που πατάω το πρώτο γράμμα, μου γυρίζει το πληκτρολόγιο σε μικρούς χαρακτήρες μπορώ να γράψω μόνο 70 σε κάθε sms. Μπορούμε να το ρυθμίσουμε αυτό κάπου; Στο Samsung που είχα πριν υπήρχε ρύθμιση που το κάναμε αυτό, εδώ υπάρχει, ξέρει κανείς; Με το greek keyboard έχει την επιλογή SMS στο πληκτρολόγιο όπου οι χαρακτήρες μένουν κεφαλαία και ο διαθέσιμος αριθμός τους στους 160 ανά sms...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό το κινεζοπράγμα στην αρχική οθόνη δε το έχει βγάλει κανείς?

Εγώ όχι, απλά άλλαξα τις συντομεύσεις του. Πατώντας παρατεταμένα επάνω σε κάθε μία από τις 4 συντομεύσεις, σου βγάζει μία λίστα με διάφορες εναλλακτικές και βάζεις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους λυθηκε και το δικο μου προβλημα. Πλεον εχω προσβαση στα δικτυα. Να ευχαριστησω και δημοσια τον satiro για την πολυτιμη βοηθεια του και το φιλαρακι μου τον Θεμη που εκανε κατι μαγικα και επανεφερε το τηλεφωνο.

 

Προς υποψηφιους αγοραστες, το τηλεφωνο για τα λεφτα που κοστιζει ειναι αστερι. το μονο αρνητικο που βλεπω μεχρι στιγμης ειναι η μπαταρια του που με το ζορι βγαζει 12ωρο με σχετικα βαρια χρηση. Να εχετε υποψιν σας οτι αν ρθει ελλατωματικο το τηλεφωνο απο minideals δεν προκειτε να βγαλετε ακρη μαζι τους. Το after sales τους ειναι απαραδεκτο. Δεν απαντανε ουτε καν στα μειλς.

 

Eμενα μου απαντησανε αφου ανοιξα dispute και μου απαντησανε οτι αρνουνται να μου επιστρεψουν τα χρηματα και οτι θα μου στειλουν λυση στο προβλημα μετα απο several days!!! Eχει περασει μια εβδομαδα και ακομη δεν εχουν δωσει λυση...

 

Οποτε αν σας τυχει καμια στραβη να ειστε προετοιμασμενοι για το χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, απλά άλλαξα τις συντομεύσεις του. Πατώντας παρατεταμένα επάνω σε κάθε μία από τις 4 συντομεύσεις, σου βγάζει μία λίστα με διάφορες εναλλακτικές και βάζεις άλλες...

 

Αλλάζουν μόνο οι 4 περιφερειακές συντομέυσεις!το κεντρικό πλήκτρο δεν αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...