Jump to content

Ποιά διανομή linux προτείνετε;


kwstas193
 Κοινοποίηση

Ποια διανομη Linux προτεινετε?  

61 members have voted

  1. 1. Ποια διανομη Linux προτεινετε?

    • ΜΙΝΤ
      26
    • UBUNTU
      19
    • OPENSUSE
      5
    • ΑΛΛΟ...
      11


Recommended Posts

Παιδια θελω να περασω μια διανομη linux αλλα δεν ξερω ποια.παλια ειχα opensuses και αργοτερα περασα mint.θα ηθελα να μου πειτε ποια να περασω(δεν εχω καμια τωρα) και να μου πειτε και τι απο αυτα να περασω.(cinnamon kde gnome mate κ.τ.λ.) το ξερω οτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη για το τι θα επιλεξει ο καθενας αλλα να παρω μια ιδεα. Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από όσα linux έχω βάλει εγώ (και έχω βάλει αρκετά θα έλεγα), τίποτα δεν ήταν σαν το mint. Και εύκολα το συνήθισα και το πιο σταθερό απ' όλα και πλούσιο από εφαρμογές. Συγκεκριμένα είχα βέλει την cinnamon έκδοση (δεν έχω εμπειρία από τις άλλες).

Επίσης και το fedora το είδα με συμπάθεια και θα το συνιστούσα. Αλλά σαν το mint δεν είναι.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το linux είναι ότι οι περισσότερες διανομές είναι και LiveCD. Άρα τις δοκιμάζεις πριν τις εγκαταστήσεις και διαλέγεις όποια σου αρέσει καλύτερα ;)
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ισως να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο για να προσανατολιστεις

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

 

Καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον mint θα περασω.μου φανηκαν αρκετα καλα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια με ubuntu, δε θα μπορούσα να ψηφίσω κάτι άλλο... και με άψογη υποστήριξη στο φόρουμ της κοινότητας και τις 2 φορές που χρειάστηκα στις αρχές.

Πλέον με Xubuntu 12.04 lts και με υποστήριξη μέχρι το 2017, έχω ησυχάσει και δεν ψάχνω άλλο.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Joli Os. Ανασταίνει και νεκρούς :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ χρησιμοποιώ fedora με cinnamon. Πολύ σταθερά. Ubuntu που είχα παλιότερα είναι πιο user friendly αλλά κάθε λίγο και λιγάκι μου βγαζαν πρόβλημα ειδικά μετά από αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Ένα μηχάνημα είχε πάνω suse δε με ικανοποίησε και πήγα στο mint μεταξύ άλλων και λόγω προγραμμάτων για υποστήριξη multimedia. Προς το παρόν κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά από 2,5 χρόνια με ubuntu, δε θα μπορούσα να ψηφίσω κάτι άλλο... και με άψογη υποστήριξη στο φόρουμ της κοινότητας και τις 2 φορές που χρειάστηκα στις αρχές.

Πλέον με Xubuntu 12.04 lts και με υποστήριξη μέχρι το 2017, έχω ησυχάσει και δεν ψάχνω άλλο.

 

Ubuntu 12.04 lts εδώ και παραθύρια γίοκ!!:p

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ubuntu 12.04 lts εδώ και παραθύρια γίοκ!!:p

 

εγω ειχα περασει τα ubuntu την εκδοση 64 bit αλλα ειχα πολλα κολληματα ; να ξανα κατεβασω την ιδια αλλα 32bit τι διαφορα εχει η 64 bit απο την 32 ; επισης ποια εκδοση ειναι καλυτερη; ειχα την 12 και μετα εκανα αναβαθμιση στην 13 αλλα εκει αρχισαν τα κολληματα και εκει μου εγραφε να αποστολη το προβλημα λαθους . τωρα εχω κανενα μηνα με τα kubuntu αλλα εχω προβληματα με το usb stick δεν μου το παιρνει , ενω ειναι φοβερα τα γραφικα της οθονης τους και οι φατσες που και τα παιχνιδια που μπορεις να βαλεις στην αρχικη οθονη για να χαζευεις θελω να βρω μια λυση για να παιζει το στικακι μου και περα απο αυτο να βρω εναν τροπο να περασω τα windows εικονικα για το office της microsoft που το θελω για την πτυχιακη μου και για το pc suite και εναν εκτυπωτη παλιο που εχω που δεν το υποστηριζει η linux. αλλα με τα kubuntu με εξεπληξε που περασα windows χωρις προβληματα με το virtual box αλλα δεν υποστηριζει τα usb και επισης κολλαει το ποντικι και σαν κοτα τι μπορω να κανω; για να μην πηγαινει σαν κοτα; σκεφτομαι να περασω τα ubuntu την εκδοση 32 bit αλλα δεν ξερω εαν οντως θα πηγαινει γρηγορα και δεν θα κολλαει . επισης ενα αλλο συχνο κολλημα των ubuntu ειναι με το κλεισιμο του υπολογιστη πολλες φορες ενω δινω τερματισμο με πεταει στην οθονη της αναμονης ; γιατι γινεται αυτο ; ειναι κολλημα του λογισμικου; ενω αμα μετα πατησω το κουμπι της επανεκκινησης του υπολογιστη μετα στρωνει ..

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα περασει τα ubuntu την εκδοση 64 bit αλλα ειχα πολλα κολληματα ; να ξανα κατεβασω την ιδια αλλα 32bit τι διαφορα εχει η 64 bit απο την 32 ; επισης ποια εκδοση ειναι καλυτερη; ειχα την 12 και μετα εκανα αναβαθμιση στην 13 αλλα εκει αρχισαν τα κολληματα...

 

Καλύτερη θεωρητικά είναι πάντα η τελευταία και πιο καινούρια έκδοση. Αν όμως θέλεις να αποφύγεις τα κολλήματα που αναφέρεις και να έχεις όσο το δυνατόν πιο σταθερό σύστημα, καλύτερη έκδοση είναι η τελευταία LTS, δηλαδή η 12.04.

Προσωπικά αυτή χρησιμοποιώ (Xubuntu 12.04 Lts 64bit) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη θεωρητικά είναι πάντα η τελευταία και πιο καινούρια έκδοση. Αν όμως θέλεις να αποφύγεις τα κολλήματα που αναφέρεις και να έχεις όσο το δυνατόν πιο σταθερό σύστημα, καλύτερη έκδοση είναι η τελευταία LTS, δηλαδή η 12.04.

Προσωπικά αυτή χρησιμοποιώ (Xubuntu 12.04 Lts 64bit) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

 

ok εχεις περασει μεσα και virtual box γενικα τι μπορω να κανω με τα kernel πως μπορω να τα βρω που δεν εχω ιδεα; . οσο γαι το usb stick mobile broadband το εχεις δοκιμασει ; παιζει; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα ένα...

Με τον πυρήνα (kernel) δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι και δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να τον βρεις.

Virtual box είχα περάσει για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά πλέον το έχω ξηλώσει, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό. Πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα και το ποντίκι δούλευε κανονικά. Νομίζω ότι κάπου είχε και επιλογή για να ρυθμίσεις τα usb, αλλά δεν το θυμάμαι καλά.

Usb mobile broadband δεν έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιώ το κινητό μου με tethering και δουλεύει άψογα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα ένα...

Με τον πυρήνα (kernel) δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι και δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να τον βρεις.

Virtual box είχα περάσει για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά πλέον το έχω ξηλώσει, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό. Πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα και το ποντίκι δούλευε κανονικά. Νομίζω ότι κάπου είχε και επιλογή για να ρυθμίσεις τα usb, αλλά δεν το θυμάμαι καλά.

Usb mobile broadband δεν έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιώ το κινητό μου με tethering και δουλεύει άψογα. :)

 

οκ και εσυ πως κανεις αναβαθμιση στο κινητο σου; χωρις virtual box και windows ;΄η κανεις μεσα απο το ιδιο το κινητο σου; οσο για microsoft office εμενα μου το ζητανε να το κανω εκει ενω εχει το open office μεσα τα λινουξ δεν θα μπορεσω να το κανω οποτε πρεπει να τρεξω και αυτα. για αυτο θελω να τα περασω .. και ενα προγραμμα για να περναω τραγουδια στο mp3 σε λιστα που δεν το υποστηριζει τa linux , κατα τα αλλα δεν θα τα περναγα. εχω δεν εχω ασυρματο στον σταθερο μου υπολογιστη για αυτο και δεν μπορω να το συνδεσω αλλιως .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

τελικα linux mint 15 olivia cinnamon απο τα καλυτερα που εχω περασει!!!
Link to comment
Share on other sites

οκ και εσυ πως κανεις αναβαθμιση στο κινητο σου; χωρις virtual box και windows ;΄η κανεις μεσα απο το ιδιο το κινητο σου; οσο για microsoft office εμενα μου το ζητανε να το κανω εκει ενω εχει το open office μεσα τα λινουξ δεν θα μπορεσω να το κανω οποτε πρεπει να τρεξω και αυτα. για αυτο θελω να τα περασω .. και ενα προγραμμα για να περναω τραγουδια στο mp3 σε λιστα που δεν το υποστηριζει τa linux , κατα τα αλλα δεν θα τα περναγα. εχω δεν εχω ασυρματο στον σταθερο μου υπολογιστη για αυτο και δεν μπορω να το συνδεσω αλλιως .

 

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε με το ότι απλά δεν κάνω αναβάθμιση στο κινητό μου, δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω αυτό.

Εφόσον χρειάζεσαι ms-office, είναι λογικό ότι χρειάζεσαι και windows, είτε νορμάλ, είτε σε virtual box. Προσωπικά βρίσκω το dual boot σαν την καλύτερη λύση για την περίπτωση σου (και αυτό μόνο και μόνο επειδή δεν θυμάμαι τις ρυθμίσεις του virtual box). Αν καταλήξεις σε αυτή τη λύση, κάνε εγκατάσταση πρώτα τα windows και μετά την διανομή linux.

Για το σταθερό που δεν έχει wifi, αυτό λύνεται πολύ εύκολα.

Πάραυτα, σκέψου καλά τι ακριβώς σου προσφέρουν τα windows, τι ακριβώς σου προσφέρει μια διανομή linux και τι ακριβώς ζητάς εσύ από τον υπολογιστή σου. Πάντως, σύμφωνα με όσα αναφέραμε μέχρι τώρα, δε βλέπω κάποιο χρηστικό λόγο για να βάλεις linux. Αν θέλεις απλώς να γνωρίσεις σιγά σιγά και αυτό το λειτουργικό, τότε σαφώς το dual-boot είναι η καλύτερη δυνατή λύση. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα περασει τα ubuntu την εκδοση 64 bit αλλα ειχα πολλα κολληματα ; να ξανα κατεβασω την ιδια αλλα 32bit τι διαφορα εχει η 64 bit απο την 32 ; επισης ποια εκδοση ειναι καλυτερη; ειχα την 12 και μετα εκανα αναβαθμιση στην 13 αλλα εκει αρχισαν τα κολληματα και εκει μου εγραφε να αποστολη το προβλημα λαθους . τωρα εχω κανενα μηνα με τα kubuntu αλλα εχω προβληματα με το usb stick δεν μου το παιρνει , ενω ειναι φοβερα τα γραφικα της οθονης τους και οι φατσες που και τα παιχνιδια που μπορεις να βαλεις στην αρχικη οθονη για να χαζευεις θελω να βρω μια λυση για να παιζει το στικακι μου και περα απο αυτο να βρω εναν τροπο να περασω τα windows εικονικα για το office της microsoft που το θελω για την πτυχιακη μου και για το pc suite και εναν εκτυπωτη παλιο που εχω που δεν το υποστηριζει η linux. αλλα με τα kubuntu με εξεπληξε που περασα windows χωρις προβληματα με το virtual box αλλα δεν υποστηριζει τα usb και επισης κολλαει το ποντικι και σαν κοτα τι μπορω να κανω; για να μην πηγαινει σαν κοτα; σκεφτομαι να περασω τα ubuntu την εκδοση 32 bit αλλα δεν ξερω εαν οντως θα πηγαινει γρηγορα και δεν θα κολλαει . επισης ενα αλλο συχνο κολλημα των ubuntu ειναι με το κλεισιμο του υπολογιστη πολλες φορες ενω δινω τερματισμο με πεταει στην οθονη της αναμονης ; γιατι γινεται αυτο ; ειναι κολλημα του λογισμικου; ενω αμα μετα πατησω το κουμπι της επανεκκινησης του υπολογιστη μετα στρωνει ..

 

Επειδή λες για κολλήματα, έχεις περάσει τους κλειστούς οδηγούς της κάρτας σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...