Jump to content

Sony Xperia L


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.μέσα από τις ρυθμίσεις-->εφαρμογές υπάρχει η δυνατότητα να μετακινεισουμε κάποιες εφαρμογές στην sd card???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την καινούρια αναβάθμιση μου έχει κάνει κάτι τρελά, 2 φορές μου έχει σβήσει το τηλέφωνο ενώ είναι ανοικτό, και για να το ανοίξω ξανά πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω, το έχει κάνει σε κανέναν αυτό??
XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια αναβάθμιση μου έχει κάνει κάτι τρελά, 2 φορές μου έχει σβήσει το τηλέφωνο ενώ είναι ανοικτό, και για να το ανοίξω ξανά πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω, το έχει κάνει σε κανέναν αυτό??
Δεν μου το εχει κανει ποτε...Δοκιμασε να κανεις επιδιορθωση,μεσω PC Companion...
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά για την κοπέλα μου. Φαίνεται τέλειο πραγματικά. Το μόνο κακό είναι ότι ήταν branded. Λέτε να κάνω ροοτ και να διαγράψω ότι έχει της Vodafone ή να φλασαρω αλλη έκδοση με φλαστουλ;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά για την κοπέλα μου. Φαίνεται τέλειο πραγματικά. Το μόνο κακό είναι ότι ήταν branded. Λέτε να κάνω ροοτ και να διαγράψω ότι έχει της Vodafone ή να φλασαρω αλλη έκδοση με φλαστουλ;

 

Για ριξε μια ματια εδω..(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2355982&nocache=1) στο Part Α.Το δικο μου ειχε firmware Κεντρικης Ευρωπης (οπου δεν σηκωνε αναβαθμιση σε .17).Ακολουθοντας αυτο το tutorial το αναβαθμισα σε Generic GR 2.17.Με αυτο τον τροπο κανουμε και αναβαθμιση και debranding και λογικα δεν χανουμε την εγγυηση μιας κ δεν ξεκλειδωνει ο bootloader...

ΜΕ ΓΕΙΑ!!!

Edited by mavros_skylos
Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω..(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2355982&nocache=1) στο Part Α.Το δικο μου ειχε firmware Κεντρικης Ευρωπης (οπου δεν σηκωνε αναβαθμιση σε .17).Ακολουθοντας αυτο το tutorial το αναβαθμισα σε Generic GR 2.17.Με αυτο τον τροπο κανουμε και αναβαθμιση και debranding και λογικα δεν χανουμε την εγγυηση μιας κ δεν ξεκλειδωνει ο bootloader...

ΜΕ ΓΕΙΑ!!!

 

Ωραιος φιλε. Γιατι και εγω εχω branded cosmote και απ οτι γραψαν στο xperia forum αργει να ερθει η οποιαδηποτε αναβαθμιση σε branded κινητα!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.μέσα από τις ρυθμίσεις-->εφαρμογές υπάρχει η δυνατότητα να μετακινεισουμε κάποιες εφαρμογές στην sd card???

 

Κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ροοτ για 17 εχουμε ;;

 

Edit: Το βρήκα.

 

Λοιπον. Κατεβαζουμε αυτό και αυτό .

Στη συνέχεια ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες:

1) download Xperia_L_ROOT_15.0.А.2.17.zip ; unpack zip

2) connect xperia L usb with debugging usb

3) run run.bat, waiting, else not superSU to use run.bat

4) download remountrebootfix.rar, unpack rar

5) connect xperia L usb with debugging usb

6) run superSU.bat, on telephone we allow request, wait rebooting

7) Beside you full root

 

Μ αυτό τον τρόπο , έχω με την .17 root . Να αναφέρω οτι το κινητό ειναι branded vodafone και η ρομ αυτή , μου εβγαλε αναβαθμιση μεσω seus σε .17 . :)

 

Edit2: Τελείωσα με το κινητό, αναβάθμιση - ροοτ - σβήσιμο εφαρμογών Vodafone + ορισμένες σονυ. Πέρασα στο κινητό εφαρμογές. Δείχνει άψογο. Lag καθόλου, ωραια οθόνη..

 

Βρήκα και κάτι να ζηλεύω εγώ που έχω το Z. Τι ηχειαρα έχει ρε παιδιά...

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ενός noobά, επειδή πρώτη φορά έχω branded κινητό:

 

Παίζει δηλαδή να μην την πάρουμε και ποτέ την αναβάθμιση λόγω brand Cosmote; Ή απλά θα καθυστερήσει;

Επίσης, θα έχουμε πρόβλημα και με τις αναβαθμίσεις του android (αν με το καλό έρθουν;)

 

Βρήκα και κάτι να ζηλεύω εγώ που έχω το Z. Τι ηχειαρα έχει ρε παιδιά...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Με το xLOUD ενερογποιημένο βγάζεις πάρτυ :P

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ενός noobά, επειδή πρώτη φορά έχω branded κινητό:

 

Παίζει δηλαδή να μην την πάρουμε και ποτέ την αναβάθμιση λόγω brand Cosmote; Ή απλά θα καθυστερήσει;

Επίσης, θα έχουμε πρόβλημα και με τις αναβαθμίσεις του android (αν με το καλό έρθουν;)

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Με το xLOUD ενερογποιημένο βγάζεις πάρτυ :P

 

Θα παίρνεις κανονικά τις ενημερώσεις αλλά με κάποια καθυστέρηση, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις κάποια ενημέρωση/αναβάθμιση επειδή έχεις branded συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ενός noobά, επειδή πρώτη φορά έχω branded κινητό:

 

Παίζει δηλαδή να μην την πάρουμε και ποτέ την αναβάθμιση λόγω brand Cosmote; Ή απλά θα καθυστερήσει;

Επίσης, θα έχουμε πρόβλημα και με τις αναβαθμίσεις του android (αν με το καλό έρθουν;)

 

 

Θα παίρνεις αναβαθμίσεις. Απλά, θα καθυστερούν λίγο περισσότερο.

 

Αν θα έχεις πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις του, όταν έρθουν, η απάντηση είναι όχι ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Post σε greeklish

 

Κατεβάζεις το flash player apk για Android από το επίσημο site. Το κάνει εγκατάσταση. Μετα κατεβάζεις τον dolphin browser ο οποίος παίζει flash.

Edited by zxr
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Post σε greeklish

 

1) "Κατεβάζεις" το Easy Installer

2) "Κατεβάζεις" το apk του Adobe Flash Player

3) Συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και επικολλάς το apk όπου θες (κάρτα μνήμης/εσωτερική μνήμη)

4) Ανοίγεις το Easy Installer, επιλέγεις το Flash Player και το εγκαθιστάς

5) Τώρα μπορείς να παίξεις όποιο βίντεο θες. Στο Xperia T μου παίζει βίντεο και ο φυλλομετρητής του κινητού.

 

Η γραφή με greeklish απαγορεύεται βάσει ΟΠΧ!

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι αυτό ή το SP. Πείτε μου λίγο, από ηχείο, gaming, multitasking πως πάει; Αξίζει να το πάρω; Υποστίριξη από xda θα έχει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι αυτό ή το SP. Πείτε μου λίγο, από ηχείο, gaming, multitasking πως πάει; Αξίζει να το πάρω; Υποστίριξη από xda θα έχει;

 

Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

 

Αλλά:

 

(1) Ηχείο: Το δυνατότερο και καθαρότερο ηχείο που έχω ακούσει σε φορητή συσκευή και δεν υπερβάλω. Καλύτερο και από του laptop.

(2) Multitasking: Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, και πολύ συχνά τρέχω πάνω από 2 εφαρμογές ταυτόχρονα (π.χ. καθημερινά δουλεύω τη πλοήγηση και τη μουσική ταυτόχρονα)

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

 

Αλλά:

 

(1) Ηχείο: Το δυνατότερο και καθαρότερο ηχείο που έχω ακούσει σε φορητή συσκευή και δεν υπερβάλω. Καλύτερο και από του laptop.

(2) Multitasking: Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, και πολύ συχνά τρέχω πάνω από 2 εφαρμογές ταυτόχρονα (π.χ. καθημερινά δουλεύω τη πλοήγηση και τη μουσική ταυτόχρονα)

 

Ειδικά αυτό με το ηχείο με έπεισε ! Ξεχνάω την απουσία 4G και το Xperia SP!

Αγορά άμεσα από Δευτέρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi δεν έχω απολύτως κανένα θέμα. Τόσο σε σύνδεση όσο και σε tethering.

 

Η μπαταρία είναι ο αδύναμος κρίκος του. 4-5 ώρες οθόνη, γύρω στη μία μέρα αναμονή.. Λένε πως με την καινούρια αναβάθμιση που έλαβε βελτιώθηκε λιγο η κατανάλωση, αλλά εγώ δεν την έχω λάβει ακόμα για να πω γνώμη.

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το έχω και εγώ και θα ξεκινήσω με τα αρνητικά του:

 

* Όταν κατεβάζω παιχνίδι που "αφήνει" αρχεία στην SD, αυτό τα αποθηκεύει στη μνήμη του τηλεφώνου (πχ. Nova 3), δεσμεύει 2GB (όσο είναι το παιχνίδι δηλαδή) . Μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να χρησιμοποιεί την κάρτα SD ως αποθηκευτικό χώρο σε παιχνίδια μεγάλου όγκου;

* Δεν παίρνει άλλα ακουστικά εκτός από τα δικά του, είχα τα ακουστικά "ψύρες" του X10 Mini και δεν τα δέχεται λόγω μην συμβατότητας του αξεσουάρ.

================

Κατά τ'άλλα τα σπάει το κινητό, πάει σφαίρα και δεν καταλαβαίνει τίποτα ακόμα και σε βαριές εφαρμογές-παιχνίδια. Του έκανα root και rebrand και πραγματικά είναι απίστευτο.

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) Roms, OCed Kernels αναμένεται να βγούν;

2) Κάποιος απλός τρόπος να ξεκλειδώσω τον bootloader;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! :) Μια και με ενδιαφερει η camera του αρκετα,μπορει να καποιος χρηστης να μου πει , πως δειχνει μετα την αναβαθμιση?? αν ειναι δυνατον να ανεβασει καποιος και καποιο video η φωτο.. ???
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Πήρα για 2η φορά το κινητό , αυτη τη φορά για την αδερφή μου.

 

Το περίεργο είναι οτι δεν υπαρχουν ακουστικά μεσα :confused:

 

Εχει συμβεί σε καποιον; Το μονο που φανταζομαι είναι να το ανοιξαν απο το κατάστημα και να πήραν τα ακουστικά. Τι να πω ..

 

Edit: Μίλησα με το καταστημα και μου ειπαν οτι δεν είχε ακκουστικα η συσκευη και σε καμια περιπτωση δεν εχει παραβιαστει. Απλα στο site εγραφαν οτι περιεχει ακουστικα , το οποιο ηταν λαθος. Μου εστειλε νέο ζευγαρι ακουστικων .. Για να δουμε..

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το έχω και εγώ και θα ξεκινήσω με τα αρνητικά του:

 

* Όταν κατεβάζω παιχνίδι που "αφήνει" αρχεία στην SD, αυτό τα αποθηκεύει στη μνήμη του τηλεφώνου (πχ. Nova 3), δεσμεύει 2GB (όσο είναι το παιχνίδι δηλαδή) . Μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να χρησιμοποιεί την κάρτα SD ως αποθηκευτικό χώρο σε παιχνίδια μεγάλου όγκου;

* Δεν παίρνει άλλα ακουστικά εκτός από τα δικά του, είχα τα ακουστικά "ψύρες" του X10 Mini και δεν τα δέχεται λόγω μην συμβατότητας του αξεσουάρ.

================

Κατά τ'άλλα τα σπάει το κινητό, πάει σφαίρα και δεν καταλαβαίνει τίποτα ακόμα και σε βαριές εφαρμογές-παιχνίδια. Του έκανα root και rebrand και πραγματικά είναι απίστευτο.

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) Roms, OCed Kernels αναμένεται να βγούν;

2) Κάποιος απλός τρόπος να ξεκλειδώσω τον bootloader;

 

Εχεις να μου στειλεις οδηγιες για root & rebrand? Ευχαριστώ!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου στειλεις οδηγιες για root & rebrand? Ευχαριστώ!

 

Αν έχεις την .17 , τοτε πριν λιγες μερες ανεβασα ενα ποστ με οδηγιες ..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την .17 , τοτε πριν λιγες μερες ανεβασα ενα ποστ με οδηγιες ..

 

Εχω την .31 ακόμα...

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia L

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...