Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Nα διορθώσω την κατάταξη που είχα ποστάρει :

 

1ος : Νova Prime

2ος : Apex ( και όχι Holo που είχα πει )

3ος : Ηolo

4oς : Atom

 

Είναι οι 4 πιο smooth/αλαγκάριστοι launchers που έχω δοκιμάσει συνδυάζοντας παραμετροποίηση grid,dock,εικονιδίων,widgets,gestures και appdrawer.:)

 

Στην 4άδα δεν βάζω τον Launcher 8 που παρόλο που είναι πολύ smooth έχει το Windows 8 περιβάλλον και δεν με βολεύει.Πάντως έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο developer του.:) Επίσης δεν βάζω τον Nemus και τον Lightning γιατί παρόλο που είναι smooth/αλαγκάριστοι, τους λείπουν δυνατότητες παραμετροποίησης όπως εγώ τις θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Nova Prime κι εγω λοιπον.... και με την ευκαιρια 2 αποριες που εχω ως νεος χρηστης...

Πρωτα απο ολα πως φτιαχνουμε folders για να συμμαζεψουμε το desktop...και επισης οταν θελω να μετακινησω το εικονιδιο στο Desktop στη ιδια ή σε αλλη σελιδα πως το κανω?? οταν το κραταω πατημενο μου βγαζει shortcut στη homescreen ενω εγω θελω απλα να το μετακινησω σε αλλη σελιδα στο desktop. τελος θελω να βαλω wallpapers και στις μεσα σελιδες του desktop και οχι μονο στη homescreen, πως το κανω??? συγνωμη αν σας ταλαιπωρω αλλα ειναι πρωτη φορα που το χρησιμοποιω.... ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Nova Prime κι εγω λοιπον.... και με την ευκαιρια 2 αποριες που εχω ως νεος χρηστης...

Πρωτα απο ολα πως φτιαχνουμε folders για να συμμαζεψουμε το desktop...και επισης οταν θελω να μετακινησω το εικονιδιο στο Desktop στη ιδια ή σε αλλη σελιδα πως το κανω?? οταν το κραταω πατημενο μου βγαζει shortcut στη homescreen ενω εγω θελω απλα να το μετακινησω σε αλλη σελιδα στο desktop. τελος θελω να βαλω wallpapers και στις μεσα σελιδες του desktop και οχι μονο στη homescreen, πως το κανω??? συγνωμη αν σας ταλαιπωρω αλλα ειναι πρωτη φορα που το χρησιμοποιω.... ευχαριστω πολυ!

 

Για να φτιάξεις φακέλους πηγαίνεις ρυθμίσεις nova>συρτάρι εφαρμογών ομάδες συρταριού εφαρμογών ,και επιλεγείς .

Για την μετακίνηση εικονιδίων σε άλλη σελίδα όπως και αλλαγή backround δεν γίνεται .

 

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο ,παρατήρησα τώρα τελευταία οτι μόλις βάλω κάποια custom icons στην home screen κατευθείαν δημιουργείτε και ενας φάκελος με αυτά τα εικονίδια στην gallery .Μήπως ξερει κάνεις τι εχει γίνει γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι .:confused::confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τους εχω δοκιμασει ολους εαν εξαιρεσω τον TSF λογω της μοναδικοτητας του(ειναι πανεμορφος) ψηφιζω APEX με τα μπουνια ειναι ισως ο πιο παραμετροποιησιμος αλαγκαριστος λαντσερ
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα ο Apex παρόλο που είναι σχεδόν ίδιος με τον Nova σε σκρολάρισμα και δυνατότητες , εμφανίζει ένα bug ( τον έχω δοκιμάσει δυο φορές) : Ορισμένες φορές όταν πατάω συνεχόμενα την οθόνη για να εμφανιστεί το μικρό παράθυρο προσθήκης widget κτλ, δεν πιάνει.Βρε πατάω, τίποτα αυτό.Ίσως να συμβαίνει μόνο στο δικό μου κινητό ή σε ορισμένα.Αν συνέβαινε σε όλα θα το είχατε αναφέρει όσοι τον χρησιμοποιείτε.Αν δεν αντιμετώπιζα αυτό το bug θα τον είχα στην ίδια θέση με τον Nova.
Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφιζω next που απο την εκδοση 1.20 και μετα εχει τρελη παραμετροποιηση και δεν κολλαει καθολου αλλα ο διαγωνισμος δεν ειναι δικαιος πιστευω επειδη εχω gb και η ics για το κινητο μου οπως και αλλα ειναι χαλια και μπορει να μην βγει ποτε λειτουργικη ως αποτελεσμα δεν θα μπορεσουμε να βαλουμε ποτε nova ή apex για να κανουμε τη συγκριση Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες θα ψήφιζα τον Nova Prime.. Πολύ καλός, και σταθερός όσο καιρό τον χρησιμοποίησα.. Αλλά κατέβασα το trial του Νext κι έχω πάθει πλάκα!! Δεν υπάρχει! Απίστευτος! Σε όλα.. Σε αντίθεση με τον Go Ex που στο κινητό μου ήταν αρκετά αργός...

Θα δω πως τα πάει κι από μπαταρία και ίσως αλλάξω στην κανονική έκδοση... :) Οπότε προς το παρών δεν ψηφίζω ακόμη, αλλά πηγαίνω προς τον Next..;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

εγω εψες εβαλα τον next 1.21 3d κι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος... πολυ ομορφα γραφικα,παραμετροποιηση στο full, αν κι ακομη ειναι σε σταδιο διαρκους αναβαθμισης.

γρηγορο κι απροβληματιστο scrollaρισμα, μια πραγματικα πολυ καλη επιλογη.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο next που τον δοκίμασα με χάλασε στο ότι εκεί που θέλω τα super 3D εφφέ δεν τα έχει.Και εννοώ στο scrolling των homepages.Εκεί θέλω το φοβερό 3D εφέ και όχι στην προσθαφαίρεση οθονών στην οποία μπαίνω 1 φορά το χρόνο.Βασικά μέχρι στιγμής από τους εφετζήδες launchers μόνο τον Vire beta έχω βρει που να έχει πρωτότυπο 3D εφέ στο σκρολάρισμα των αρχικών οθονών.Ο Next δεν έχει,ο SPB δεν έχει και από ότι είδα σε video review ούτε ο TSF. Και οι 3 τους χρησιμοποιούν το καλύτερο εφέ τους στην προσθαφαίρεση οθονών και απορώ γιατί.
Link to comment
Share on other sites

εστω οτι στο συρταρι εφαρμογων του nova φτιαχνω ενα φακελο, και βαζω μεσα καποιες εφαρμογες. τις εφαρμογες που εχει αυτος ο φακελος θα τις τοποθετησει με αλφαβητικη σειρα, ή μπορω να τις βαλω οπως θελω;
Link to comment
Share on other sites

εστω οτι στο συρταρι εφαρμογων του nova φτιαχνω ενα φακελο, και βαζω μεσα καποιες εφαρμογες. τις εφαρμογες που εχει αυτος ο φακελος θα τις τοποθετησει με αλφαβητικη σειρα, ή μπορω να τις βαλω οπως θελω;

 

Αλφαβητική σειρά θα έχουν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλφαβητική σειρά θα έχουν.. ;)

 

καλα, θα συμβιβαστω.:p

παντως, σε καποια αναβαθμιση πρεπει να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι στο συρταρι εφαρμογων του nova φτιαχνω ενα φακελο, και βαζω μεσα καποιες εφαρμογες. τις εφαρμογες που εχει αυτος ο φακελος θα τις τοποθετησει με αλφαβητικη σειρα, ή μπορω να τις βαλω οπως θελω;

 

Πατάς με το δάχτυλο σου πάνω σε μια εφαρμογή που θέλεις και την μετακινεις σε όποιο σημείο του φακέλου θέλεις ;)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είναι πρόβλημα που με τη free έκδοση δεν έχεις το Tesla Unread? Δεν είναι και ακριβός ο Prime :)

 

Όχι ιδιαίτερα.. Γιατί μηνύματα χρησιμοποιώ το widget του handcent και για κλήσεις δεν το βρίσκω τόσο απαραίτητο.. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να τον αγοράσω να δω πως είναι..

Link to comment
Share on other sites

Πατάς με το δάχτυλο σου πάνω σε μια εφαρμογή που θέλεις και την μετακινεις σε όποιο σημείο του φακέλου θέλεις ;)

Sent from my note

 

αυτο γινεται οταν ο φακελος ειναι σε καποια home screen. οταν ο φακελος ειναι στο συρταρι εφαρμογων;

Link to comment
Share on other sites

στοκ φορεβερ:lol:

δεν μου αρεσει να κανω πολλες αλλαγες σε μενου κλπ...μονο σε αρχικες οθονες και σε αυτες οχι πολλα πειραγματα..τα αφηνω οπως ειναι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

στοκ φορεβερ:lol:

δεν μου αρεσει να κανω πολλες αλλαγες σε μενου κλπ...μονο σε αρχικες οθονες και σε αυτες οχι πολλα πειραγματα..τα αφηνω οπως ειναι

 

Aρχίζω να κλείνω κι εγώ προς τα εκεί περισσότερο, μ'αρέσει αρκετά ο TW της Jelly Bean στο S2.. απ'το να βάλω τον Nova που μοιάζει αρκετά σίγουρα θα προτιμήσω τον stock. Αργεί και το update αυτού του TSF μπας και αλλαξοπιστήσω πάλι..:p

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]30920[/ATTACH]

Έχω αυτή τη φωτογραφία που μου έχει μείνει από κάποιον launcher.

Μπορώ να την βρω κάπου μέσα στο κινητό μου να την κρατήσω;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Από τους 4-5 που έχω δοκιμάσει προτiμώ τον nova. Κάνει ότι χρειάζομαι +smooth και γρήγορος.

 

Για όσους θέλουν ,btw, ο next έχει έκπτωση στα 7.35 ευρώ για 3 μέρες https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gtp.nextlauncher&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ndHAubmV4dGxhdW5jaGVyIl0..

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

αυτο γινεται οταν ο φακελος ειναι σε καποια home screen. οταν ο φακελος ειναι στο συρταρι εφαρμογων;

 

Έχεις δίκιο φίλε μου δεν γίνεται.

Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ δεν ήξερα...

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Φανατικός χρήστης Nova Prime όλον αυτον τον καιρό , δοκιμασα στο Nexus 4 τον Go Launcher (ο οποίος κατά την γνώμη μου, έχει μακράν την καλύτερη παραμετροποίηση άνευ ανταγωνισμού) και δουλεύει άριστα , χωρίς κολλήματα και λαγκαρίσματα όπως είχε όταν το δοκίμασα πριν 10 ημέρες στο SIII. Τελικά μεγάλη ιστορία τα 2 γίγα μνήμης , καθότι είδα πως δεν γονατίζει το κινητο ότι και να τρέχει στο παρασκήνιο. Εκτός της μπαταρίας βέβαια που γονατίζει χαλαρά :p

Ενώ ψήφισα Νοβα , τώρα άλλαξα γνώμη που ξαναδα τον go :lol:

Άριστες υλοποιήσεις σε θέματα, φακέλους και ορίζεις χειροκίνητα την θέση της κάθε εφαρμογής , κάτι που δεν το κάνει νομίζω κανένας άλλος και φυσικά custom dockbars. Άν βάλεις και την καινούρια notification bar που έβγαλε και τον καιρό , είναι χαλαρά ο καλύτερος. Αρκεί το κινητό να είναι τερατάκι όμως . Αυτό ειναι το μεγάλο του μείον.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...