Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί από κάποιον προηγούμενα, αλλά υπάρχει και η πανάρχαιη (σίγουρη και αποτελεσματική) μέθοδος του Προκρούστη.

Δυστυχώς ή ευτυχώς για τους ενδιαφερόμενους, δεν έχω πληροφόρηση αν και ποιοι εφαρμάζουν σήμερα αυτή την μέθοδο.

Πριν αρκετά χρόνια, κάποιος τύπος που έψαχνε να βρει τον πατέρα του χωρίς τη βοήθεια της Αγγελικής Νικολούλη, αποφάσισε να αυτοδικήσει, σκίζοντας το δίπλωμα του Εφαρμόζοντος την μέθοδο. Κατά τη γνώμη μου, έπρεπε να παραπεμφθεί η υπόθεση στα αρμόδια όργανα (Πειθαρχικό Ιατρικού Συλλόγου ή ΚεΣΥ).

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

o s200o έχει απόλυτο δίκιο. Στα αγήματα πρώτη πρώτη σειρά.Ασε που δεν μπορείς να κρυφτείς στις αναφορές!

Εγώ είχα φτάσει στα 21 και ακόμη ανέβαζα σε ύψος. Τελικά έφτασα τα 196 -το ελπίζω! έχω καιρό να μετρηθώ - κι έμεινα εκει (ευτυχώς!)

 

Το μονόζυγο δεν θα σε κάνει πιο ψηλό. Θα σε βοηθήσει να κάνεις καλή πλάτη. Το σπαγγάτο θα σε κάνει να χορεύεις σαν τον Νουρέγιεφ και ίσως ακόμα καλύτερα. Το κολύμπι θα σε γραμμώσει και θα σου ανοίξει τις πλάτες (όπως το μονόζυγο).

Αν έχει σταμμματήσει η ανάπτυξή σου τότε λιγάκι δύσκολο να κάνεις κάτι για το ύψος σου.Όλα είναι θέμα γονιδίων.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει τρόπος να ψηλώσεις...

 

Αν κάνεις μεταμόσχευση το κεφάλι σου στο σώμα του Φασούλα (ή κάποιου άλλου ψηλού)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι κάπου 1,95 (έχω να μετρηθώ από τότε που έβγαλα ταυτότητα :p).

 

Εγώ πάλι επειδή δεν ήθελα να φτάσω τα 2 μέτρα, πήγαινα γυμναστήριο από το γυμνάσιο. Ναι, ισχύει το ότι με τα βάρη επιδραδύνεται η απόκτηση ύψους, χωρίς ωστόσο, βέβαια, να σταματάει και τελείως.

 

Εν ολίγοις, μυστικά για να πάρει κανείς ύψος δεν υπάρχουν. Ότι και να κάνει, άντε να πάρει λίγα εκατοστά, θεαματικές διαφορές εννοείται πως δεν θα υπάρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Iparxei mia egxirisi i opoia exei 50% epitixia..to kalo einai oti me autin tin epemvasi mporis na kerdiseis eos 20 pontous ipsos..to kako einai oti an den petixei petheneis!

Egw nomizw oti einai ipervoles to na asxolitai kaneis me to ipsos tou..o kathenas mas gennithike me ta dika tou proterimata kai provlimata.

To kalitero einai na apodexteis ton eauto sou opws exei..kai na prospatheis na ton allazeis pros to kalitero xoris ipervoles.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ice_Angel (15 Ιούλ. 2004 , 02:15)

 

οπως για παραδειγμα εγω.. :rolleyes:

 

 

Elpizo na mhn exei anaferthei hdh kai grafo tzampa...

 

Tha pas sto nosokomeio paidon, sto endokrinologiko tmhma. Apo mia aktinografia sto xeri tha soyt poyn akribos poso mporeis na psiloseis ( poia einai h kataskeyh soy). Meta me kapoies aimatologikes e3etaseis tha soy poyn an kati pathologiko se krataei piso. An ola einai ok, apla tha perimeneis. An yparxei kapoio problhma to antimetopizoyn me farmakeytikh agogh

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

εχεις περιπου το υψος το δικο μου 1.72 που ειμαι 22 χρονων..

ενα ξαδερφακι μου που ειναι 14 ειναι τωρα 1.60 http://www.my-smileys.de/smileys1/annieleid.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chryant ( 7 Αύγ. 2004 , 15:29)

 

paidia eimai 14 (sxedon se 2 evdomades) k exw ipsos 1.75 einai fisiologiko ?

 

Είναι εντελώς φυσιολογικό.Εγώ είμαι 17 και είμαι 1,76 και θεωρούμε και ψηλός(πολλοί μου το έχουν πει! :whistle: :whistle: :blink: )!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σας πιάνει εσάς τους άντρες και σκοτωνόσαστε να ψηλώσετε. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι ψηλοί άντρες. Μου φαίνονται λίγο άχαροι. Ίσως βέβαια η αιτία αυτής μου της προτίμησης να είναι ότι εγώ είμαι μόλις 1.61 και ένας αντικείμενικά ψηλός θα με πέρναγε 2 κεφάλια! Ε, δεν θα ήταν ξενέρωμα; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

@ crazy_4: μια χαρά είσαι φίλε μου. Μάλλον θα πάρεις μερικούς πόντους ακόμα μέχρι τα 18-20 σου...

 

Για την ιστορία, όταν πήγα στην πρώτη γυμνασίου ήμουν 1.70 (τα έβαλα αρκετά απότομα) και με κοιτούσαν όλοι λίγο περίεργα, με ρωτούσαν πόσες χρονιές έμεινα και τέτοια... :)

Τώρα είμαι ένα ικανοποιητικότατο 1.80 και η κοπελιά μου που είναι 1.60 δεν έχει πρόβλημα με την διαφορά (όπως δεν έχω και εγώ βεβαίως0βεβαίως).

 

Είναι νομίζω προφανές ότι το τελευταίο ήταν σχόλιο προς την michelle :)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na pareis AYKSHNTIKH ORMONH.

Nomima i paranoma...

Nomima mallon den blepo na sou dinoun giati den 8eoreisai "nanos" ...opote paranoma mallon prepei na ginei i douleia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

hello!θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι πότε ψηλώνει ένας άνδρας?

σε ένα χρόνο μοπρεί να πάρει 10 πόντους?

αφήστε τα έχω απογοητευτεί πολύ.................

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μέχρι τα 20-21 μπορεί να ψηλώσει ενας ανδρας.

Τώρα αν θες και την προσωπική μου εμπειρία,μέχρι τα 16 ήμουν 1.60 με το ζόρι :wacko: και μέσα σε λιγότερο απο ενα χρόνο είχα πάρει 10 πόντους.

Είναι καθαρά θέμα ορμονικό και αν θέλεις τη γνώμη μου επισκέψου έναν ειδικό,ενδοκρινολόγο ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και 1.65 να φτασεις δεν βλεπω καπου το τοσο σοβαρο προβλημα. Καταλαβαινω οτι ισως βλεπεις καποιους φιλους σου που ειναι πιο ψηλοι, αλλα νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα και δεν θα σε προβληματισει ιδιαιτερα αργοτερα ;)

 

Παντως εχεις ακομα 1-2 χρονια για να ψηλωσεις, εχω δει πολλα παιδια σε 1 χρονο να γινονται πολυ ψηλα (+15 ποντους).

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω παρει 15 ποντους σε ενα χρονο:p, αλλα φιλε μου μην ανησυχεις. το βλεπεις ετσι ισως λογω ηλικιας, δεν ειναι τοσο σοβαρο. :)
Link to comment
Share on other sites

αλλιως μπορεις να περιμενεις να ξαναγινουν μοδα τα buffalo :p

 

σοβαρα τωρα,παιζει να ψηλωσεις αποτομα και να τους κανεις ολους να κοιταζουν απορημενοι (τρομερη φαση ε?:) )

 

Μηπως κανεις γυμναστικη? Αν γυμναζεσαι απο μικρος εχω ακουσει οτι δεν ψηλωνεις ευκολα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου που μέχρι τα 15-16 του έριχνα πάνω απο 10 πόντους μετά απο 2 χρόνια με είχε φτάσει στο ύψος. Δεν είναι στανταρ ο ρυθμός ανάπτυξης σε όλους!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι και θέμα γονιδίων. Αν και οι 2 γονείς σου είναι 1.60, δύσκολα θα πάρεις πάνω απο 5-6 πόντους τα επόμενα χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

 

Μηπως κανεις γυμναστικη? Αν γυμναζεσαι απο μικρος εχω ακουσει οτι δεν ψηλωνεις ευκολα :confused:

 

Το αντιθετο εχω ακουσει εγω,ειδικα που επαιζα μπασκετ κιολας.

Οχι οτι πιστευω οτι μου εκανε τιποτα.Παντα ημουν απο τους κοντυτερους αλλα τα τελευταια χρονια δεν ειναι τοσο αισθητη η διαφορα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...