Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8eorhtika o an8ropos psilonei os to 23o etos ths hlikias tou

h emfanhs omos anaptyksh telionei gyro sta 20..

an shkoneis barh(kaneis arsh baron px) duskolo na pareis upsos..

dokimase na ksekinhseis monozugo;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα ο ξάδερφός μου στα 16-17 ήταν γύρω στο 1,65. Και τώρα στα 21 του έχει φτάσει 1.95 :wacko: Ελπίζω να μην συνεχίσει να ψηλώνει!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και είναι και άσχημη περίοδος για να πλακώσεις τα γαλακτοκομικά...{εισαγγελάτος} :p
Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανεις γυμναστικη? Αν γυμναζεσαι απο μικρος εχω ακουσει οτι δεν ψηλωνεις ευκολα :confused:

 

 

Αυτο ισχυει αλλα εννοοντας την γυμναστικη με τα βαρη.Το μονοζυγο ειδικα λενε οτι βοηθαει στο να παρει κανεις υψος ,κατω των 19-20 ετων βεβαια.για το μπασκετ ειναι γνωστη περισπτωση...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το μονοζυγο ειδικα λενε οτι βοηθαει στο να παρει κανεις υψος ,κατω των 19-20 ετων βεβαια.
κανω τωρα τελευταια πολυ μονοζυγο, αλλα υπαρχει ενα προβλημα. δεν ειναι πολυ ψηλα με αποτελεσμα να λυγιζουν λιγο τα ποδια.. πειραζει ή οχι;
Link to comment
Share on other sites

υψος μπορει καποιος να παρει μεχρι τα 21 του..τα βαρη δεν κοντενουν..ολα αυτα ειναι μυθοι..(εκτος και αν κανετε λαθος τις ασκησεις,η υπερβολικα κιλα)!!!μπορειτε να ρωτησετε και ειδικους..(γυμναστες,bodybuilders)κοκ..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με τον θυροειδή?Ένας φίλος έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και οφείλεται στον θυροειδή αδένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλή διατροφή και να γυμνάζεσαι... Εγώ μέχρι τα 16 ήμουν 1.70 και μετά πέρα 15 πόντους μέχρι τα 18 όπου και σταμάτησα να ψηλώνω...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/1.1.2818/hifi/timhellas/int; Nokia 6230; en; U; ssr))

 

Egw stamatisa na psilwnw sta 20!Vevaia mexri ta 18 eperna ipsos aisthita!Meta gia ta epomena 2 xronia pira 3-4cm kai stamatisa oristika sto 1.89cm,to opoio eytyxws kai thewrw idaniko...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αρκετές επαναλήψεις 12-15 ώστε να μην βάζεις πολλά κιλά και να μην πάρεις πολύ όγκο καθώς είσαι ακόμα στην ανάπτυξη και αν η τένοντες σου δυναμώσουν δεν θα αφήσουν το σώμα σου να μεγαλώσει . Δεν χρειάζεσαι και πολλά κιλά καθώς στην ηλικία σου η αυξητικοί έχει βαρέσει κόκκινα (να το για τη ψηλωνεις κτλ κτλ ) όμοιος και η τεστοστερόνη (είναι και ο λόγος όπου στην εφηβεία αρχίζεις να νιώθεις την ανάγκη για κανονική σχέση) καθώς εκτός από αναβολική είναι και αφροδισιακή

 

ο μονο τρόπος να σταματήσεις την ανάπτυξη σου σε "υψος" ήταν αν μπορούσες να βρείς "καποιον" αποτελεσματικό τρόπο να τραυματίσεις και κατά προτίμηση να σπάσεις τις επιφυσιακές πλάκες που βρίσκονται στα άκρα των οστών σου (μακρών οστών). και κατά προτίμηση να σπάσεις εκείνες που βρίσκονται στον miro και στο "καλάμι" και στα δυο πόδια. έτσι όντως θα σταματούσε η ανάπτυξη. θα ψιλώσεις τόσο όσο υπαγορεύει το διά σου.

λοιπόν το θέμα είναι αν προπονείσαι με επίβλεψη με σωστοτάτη τεχνική η οποια μαθαίνεται και τελειοποιείται με τον καιρό και δεν υπερβάλλεις, τότε όχι μονο δε θα υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα με την ανάπτυξη σου αλλα μονο οφέλη θα χεις σε διαφορους τομείς(ναι ακόμα κι αν κανεις squat-αλλα με ΣΩΣΤΉ!! τεχνική γιατί μπορείς να τραυματιστείς). μπορεί αφού είσαι μικρός να δυσκολεύεσαι να πάρεις κιλά και ειδικά να αυξήσεις τον μυϊκό ιστό πολύ αφού η όλη διαδικασία ελέγχεται από διαφορες "ανδρογενεις" ορμόνες που που μπορεί να μην είναι σε επαρκείς συγκεντρώσεις ακόμα αφού τώρα μπαίνεις στην εφηβική ηλικία.

αυτα πιστευω πρεπει να τα ξερουμε λιγο πολυ ολοι μας ;)

Link to comment
Share on other sites

nrg όπως και να το κάνεις είναι πρόβλημα!(σίγουρα ψυχολογικό)

θα προτιμούσαν οι γυναίκες έναν οχι τόσο ψηλό έως και καθόλου?

nikoskat ίσως και να μην είναι αλλά είναι το πράγμα που με βασανίζε3ι πρωΪ βράδυ!

carpe noctum οι γονείς μου μπαμπά 1.70 μαμά 1.63

deadly sin είναι φοβερή φάση... γι αυτή ζω!

jog όχι δεν έχω πρόβλημα με το θυροεθδή, το έχω ψάξει.

mvagustagm2000, μια χάρα σε βρίσκω.

όχι δε γυμναζόμουν από μικρός, κάπου κάπου κάνω κολύμβσηση.

παιδιά

με έχει πάρει από πολύυ κάτωωωωω...

???

Link to comment
Share on other sites

ρε συ χαλαρωσε..πως κανεις ετσι??αλλοι που ειναι 1,50 τι να πουν?μια χαρα πιστευω εισαι...χαλαρωσε..!!
Link to comment
Share on other sites

ρε kostakiss επειδή δε θυμάσαι μάλλον πόσο ύψος έχω γι αυτό ίσως μου λες...

μπορεί να ακούγεται και λίγο εγωϊστικό αυτό επειδή κάθομαι να παραπονιέμαι αλλά....

και το 1.50 δεν έχει και μεγάλη διαφορά από μένα(!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηλώνουν όλοι το ίδιο.

 

Εγώ είμαι 15 χρονών και έχω ύψος 1.80, χωρίς να γυμνάζομαι καθόλου...

 

Ίσως να ψηλώσεις κι εσύ απότομα σε 1-2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Καθε οργανισμος δουλευει διαφορετικα. Εγω πχ μεσα σε εναν χρονο (στα 12) ψηλοσα 15 ποντους, μετα μου πειρε αλλον εναν χρονο για να ψηλωσω 5 ποντοςυ και ξαφνικα μεσα σε 3 μηνες ψηλωσα αλλους 5(περιπου) Και ενας θεος ξερει τι ακομα θα κανει το σωμα μου μεχρι να σταματισει η αναπτυξη
Link to comment
Share on other sites

[ Το θέμα του quser σχετικά με το ύψος,ενώθηκε με το ίδιο θέμα που προϋπήρχε.

Σχετικό θέμα επίσης Τι ύψος έχετε; ]

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με αγχώνει το θέμα του ύψους.

18 χρονών και είμαι 1,78-1,80 κάπου εκεί.

 

 

Mια χαρά είσαι βρε!!!:worry:

Link to comment
Share on other sites

5-7 πόντοι ακόμα είναι ευπρόσδεκτοι..

Έχει άλλη χάρη. :happy:

 

Ναι πιάνεις και περισσότερους σταθμούς!!!! Αχά καλό ε?:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιάνεις και περισσότερους σταθμούς!!!! Αχά καλό ε?:lol: :lol: :lol:

 

Δεν το ξερες;

Πιάνεις και δορυφορική τιβί άμα λάχει. :p

Τέσπα, για να μην βγούμε εκτός θέματος,

πιστεύω πως το ύψος καθενός καθορίζεται σε μεγάλο ποσοστό απο τα γονίδια των προγόνων.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Προς τον φιλο που ανοιξε το δευτερο thread που ενωθηκε με το παλιο : Ειναι οτι χειροτερο να ρωτας θεματα "ιατρικης"/"αναπτυξης" στο internet. Ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του και το μονο που θα παρεις ειναι συγχυση !

 

Aν σε προβληματιζει το θεμα του υψους σου (και μενα με προβληματιζε οταν στο Γυμνασιο ημουν κατω απο τον μεσο ορο και ξαφνικα στα 16-17 μου πηρα 20 ποντους για να γινει ακριβως το αντιθετο...) επισκεψου τον καταλληλο γιατρο και ψαξτο. Ολο και κατι θα γινει.

Εριξα μια ματια στις προηγουμενες σελιδες που ειναι posts 2 χρονων... Τα περισσοτερα απο αυτα που γραφτηκαν απλα δεν ισχυουν. Οσο ψηλωνει το μπασκετ και το κολυμπι αλλο τοσο σταματαει την αναπτυξη το γυμναστηριο. Καθολου... Με μια μικρη παρενθεση στο δευτερο που ΟΚ αν καποιος το παρακανει λογικο ειναι να επιβραδυνει την αναπτυξη.

Επισης απο τα μεγαλυτερα urban legends της κοινωνιας μας οτι το γαλα ψηλωνει. Δεν εχει νοημα να αναφερω παραδειγματα... ( http://www.notmilk.com/ για οσους ενδιαφερονται σχετικα με το πως οι βιομηχανιες γαλακτος καταφεραν να πεισουν ολο τον κοσμο οτι το γαλα ψηλωνει υπαρχουν μερικα αρθρακια).

ΟΛΑ ειναι θεμα γονιδιων. Και οχι μονο πατερα-μητερας. Πολυ πιο πισω...

 

Οσο για το ψυχολογικο τομεα του θεματος. Δεν μπορω να σε συμβουλεψω κατι οταν στα 15 μου ειχα κομπλεξ για το παραμικρο χωρις να υπαρχει κανενας απολυτως λογος.. Αυτα ειναι της εφηβειας. Μεγαλωνοντας θα δεις πως αυτα δεν θα σε απασχολουν και οτι αλλα πραγματα εχουν σημασια.

Link to comment
Share on other sites

για οσους ενδιαφερονται σχετικα με το πως οι βιομηχανιες γαλακτος καταφεραν να πεισουν ολο τον κοσμο οτι το γαλα ψηλωνει
οπως οι καπνοβιομηχανιες ειχαν πεισει τους αμερικανους οτι το καπνισμα κανει καλο :ninja:...offtopic.
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια ειμαι κοντα ~16 χρονων και ειμαι 1.85+..θελω καμια 5-7 ποντους ακομα..

και ακουστε κ αυτο..απο την οικογενεια μου κανεις δεν ειχε-εχει τοσο υψος..ουτε και οι γονεις μου ειναι ψηλοι..:confused:

γυμναζομαι σχεδον καθημερινα (μπασκετ+γυμναστηριο)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...