Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το θέμα δεν είναι "πόσο ύψος έχετε" ή "πώς με βρίσκετε;", αλλά "πώς να ψηλώσει κανείς"

 

 

Οκ, συμφωνώ σε αυτό. Αλλά για να ρωτήσω αυτό τί πρέπει να κάνω; Να κάνω νέο θέμα; ε; Και δηλαδή είναι τόσο άσχημο να βγαίνει κάποιος ΛΙΓΟ απο το θέμα; Και είναι τόσο άσχημο να απαντήσει κάποιος σε ένα post που βγαίνει ΛΙΓΟ απο το γενικό θέμα;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα μου φαινεται ολα ειναι θεμα τυχης. η μητερα μου ενιαι 1.60 ενω ο θειος μου ειναι 1.84

 

ενας ξαδερφος μου ειναι 1.85 + ενω οι γονεις του ειναι καω απο 1.65

Link to comment
Share on other sites

Ενας τροπος που σιγουρα ΔΕΝ θα σε βοηθησει να ψηλωσεις ειναι το να πινεις πολυ γαλα!!! Το θεμα ειναι καθαρα κληρονομικο... Θεμα γονιδιων! Κοιτα το υψος των γονιων σου αλλα και των υπολοιπων συγκενων σου και θα παρεις μια ιδεα για το που θα φτασεις!! Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι 18,5 χρονων και κοιτω τον κοσμο απο τα 2,01 μετρα Γενικα ολο μου το σοι ειναι ετσι ψηλοι εχω κατι θειους στα 2 μετρα, μια ξεδερφη στο 1,85 κλπ κλπ! Επαναλαμβανω πως το γαλα δεν ειναι κατι που θα σε βοηθησει να ψηλωσεις -εγω για παραδειγμα δεν πινω καθολου γαλα (δεν μου αρεσει) ζητημα ειναι αν πινω ενα ποτηρι καθε 2μηνο- Ακομα θα βοηθουσαν καποια αθληματα οπως το μπασκετ (εγω παιζω μπασκετ σε ομαδα απο β' δημοτικου) η το βολει
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (15 Ιούλ. 2004 , 14:23)

 

ώρα είναι τώρα όλα τα μέλη να γράψουν πόσο ύψος έχουν,αν νιώθουν καλά,αν θέλουν κι'άλλο...τι νούμερο παπούτσι φοράνε ...και πάει λέγοντας...:whistle:

 

γιατι οχι ? αν υτο βοηθαει..

επειδη σας καναν mod δ σημαινει πως αποκτησατε ταυτοχρονα κ το δικαιωμα να ειρωνευεστε.. ελεος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω πώς γίνεται να σταματήσουμε να ψηλώνουμε???

Είμαι 16 και ~1.90 και πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να φτάσω 2 μέτρα. 1.95 και μια χαρά θα είναι. Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία έχω την εντύπωση ότι δεν παίρνω ύψος όπως παλιά οπότε κάπως έχω ηρεμήσει αλλά just in case.... (το ξέρω ότι πολλοί θα με θεωρήσετε αχάρηστο αλλά για σκεφτείτε όπου πάτε να είστε ένα κεφάλι πάνω απ'όλους :worry: )

Α, και το ύψος είναι καθαρά θέμα γονιδίων. Έχω φίλο που είναι ~1.60 και κάνει κάθε μέρα μονόζυγο, αλλά τπτ. Το μόνο που έχει καταφέρει είναι να κάνει πολύ καλά μπράτσα. Αν δεν το έχεις...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Πως να ψηλώσετε? Χμμμ...

 

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, είναι καθαρά θέμα γονιδίων. Αν δεν τα έχετε, υπάρχει κι ο Προκρούστης... ;)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

To ipsos...einai opos kai to "mikos"....tou andra.....einai 8ema gonidion!....apo mikros einai emfito to poso 8a megalwseis (pros opoiadipote kateu8insh)...

Kai gia ta duo exoume komplex oi antres. O kontos 8elei na psilwsei....alla kai egw aspoume bare8ika na skibw pantou na mhn koutoulaw, bare8ika na eimai 1 kefali panw apo olous, bare8ika na exw kampoura epidi sunexeia skibw...kai bare8ika na ponane ta gonata mou apo to apotomo ipsos. Me ton idio tropo....sto allo 8ema an eisai mikros 8es na makrineis...alla an eisai polu megalos mono pono prokaleis kai apo ena simeio kai pera einai axristo mia kai menei ape3w.

Link to comment
Share on other sites

δες άγχος για το ύψος! :confused:

 

καταρχάς μην αγχώνεσαι , διότι επιδρά αρνητικά ;)

και άλλωστε τα αγόρια , μπορεί να πάρουν απότομα ύψος ...

εδώ άλλοι πέρνουν πόντους και στα 30 :blink: :wacko: :p

 

όπως έχουν πει και οι γιατροί το πολύ ύψος =ανωμαλία του οργανισμού !!!

 

και 1,73 να μείνεις μια χαρά είσαι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κ για να καταρηψω τους ισχυρισμους οσων λενε οτι η διατροφη δε παιζει ρολο

"Τα παιδιά και οι έφηβοι σίγουρα έχουν να κερδίσουν μερικούς πόντους, που χωρίς την κατάλληλη άσκηση δεν θα καταφέρουν να πάρουν ποτέ. Η επίδραση των κατάλληλων ερεθισμάτων κατά τη διάρκεια της διαμόρφωσης του σκελετού, μπορεί να οδηγήσει τον υπό εξέλιξη οργανισμό κοντά στα εκ γενετής προκαθορισμένα όριά του. Σε όλους είναι «προδιαγεγραμμένο» το μέγιστο δυνατό ύψος, αν επιτευχθούν οι ιδανικότεροι συνδυασμοί των παραγόντων που επηρεάζουν την ανάπτυξη: περιβάλλον, διατροφή και γυμναστική."

ΠΗΓΗ

Αυτο ηταν ενα απλο αρθρο που βρηκα τυχαια στο google,οι γνωσεις ομως που παρεθεσα πριν ειναι γραμμενες σε βιβλιο που διδασκεται στα ΤΕΦΑΑ...

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειπε κανεις οτι μονο κ μονο επειδη θα πινεις γαλα πχ θα ψηλωσεις(οπως ειρωνικα ανεφερε καποιος φιλος πριν...)

Ομως η διατροφη παιζει αδιαμφισβητητα ρολο στη σωστη αναπτυξη του παιδιου,κ δε μπορει να πει κανεις μα κανεις το αντιθετο

Ελπιζω να εγινα κατανοητος διοτι τα ειρωνικα σχολια με πειραξαν πριν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το ξέρω, όπως ο φίλος Samael από πάνω.

 

Υπάρχει γονιδιακά ένα maximum σε ύψος το οποίο μπορείς να φτάσεις. Πχ αν για εμένα το max αυτό είναι 1.80, όσο γάλα και να πιω από εκεί και πέρα και όσο και να κρεμαστώ από το μονόζυγο, πάνω από 1.80 δε θα πάω... Εκεί που θα με βοηθήσει η διατροφή (πχ γάλα) και η άσκηση είναι στο να καταφέρω να φτάσω στο 1.80, γιατί χωρίς αυτά μπορεί να περιοριστώ πχ στο 1.75.

 

Δηλαδή η διατροφή, άσκηση κτλ σε βοηθάει να φτάσεις στο μέγιστο των γονιδιακών σου δυνατοτήτων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ilias1908 (15 Ιούλ. 2004 , 14:31)

 

Τη γνώμη τους ζητάω. Και αν εσύ δεν θέλεις να γράψεις, μην σώσεις και γράψεις :mad: . Sorry για τον τρόπο μου αλλά με τσάντισες τώρα

 

 

ρίξε μια ματιά πάλι στο θέμα του τόπικ και στην απορία σου και πες μου σε παρακαλώ πώς θα σε βοηθήσει αν γράψουν άλλα 200 άτομα ότι στο δημοτικό είχαν τόσο ύψος,στο γυμνάσιο τόσο και στο λύκειο τόσο ενώ η γιαγιά τους έπαιζε μπάσκετ και ο τρίτος τους ξάδελφος δεν έφτανε να κάτσει στο τραπέζι και του βάζαν μαξιλάρι... :alien:

ξετσαντίσου λοιπόν και κατάλαβε ότι δεν είχα πρόβλημα ούτε με το τόπικ που άνοιξες ούτε με την απορία σου, αλλά με το να γράφει ο καθένας τα δικά του χωρίς να βοηθάει στο να βρεις αυτό που θέλεις.... :)

σου λέω λοιπόν και εγώ ότι είμαι 1.85 και σε ένα καλοκαίρι στα 16 είχα πάρει 10 πόντους...και..????? τι κατάλαβες..??? :rolleyes:

συνεννοηθήκαμε τώρα νομίζω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (15 Ιούλ. 2004 , 16:34)

 

γιατι οχι ? αν υτο βοηθαει..

επειδη σας καναν mod δ σημαινει πως αποκτησατε ταυτοχρονα κ το δικαιωμα να ειρωνευεστε.. ελεος

 

 

χαλάρωσε λίγο και δες το προηγούμενό μου ποστ... :)

καλοκαίρι είναι...chill out :)

Link to comment
Share on other sites

ti thes na psiloseis?

tha eisai o protos stoxos gia aggareia sto strato

 

1:ee esi psile ! gia ela ligo edo

2:o psilos na vgei mprosta

3:thelo psilous gia to agima

ktl ktl ktl

:):):)

http://www.mourmour.gr/upload/iphone_court.thumbnail.jpg I-phone FTW
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδω 19άρης, 2 μετρα ακριβώς και 48 νούμερο παπούτσι.

 

Αισθάνομαι πραγματικα τυχερος για τους εξής λόγους:

-Χωράω στο τσακ και στα δυο αυτοκίνητα της οικογένειας μου! Αλλοι 3 πόντοι και πάει!

-Βρισκω με πολύ ψαξιμο αλλα βρισκω παπούτσια κια μαλιστα αυτά που θλεω εγώ. μπορεί αν κανω ενα μηνα να τα ψαχνω αλλα τα βρισκω! Αν φοραγα 48,5 δεν προκειται να ευρισκα! :)

-Βλεπω ΧΑΛΑΡΑ σε οποιαδήποτε συναυλια/εκδηλωση. Μαγκια να βλέπεις το Ζαγορακη με τη κουπα να κατεβαίνει στο Καλλιμάρμαρο και όλοι γύρω σου να λενε;; "Τι γινεται τι γινεται;;;"

 

Α, πατερας 1,80 μητερα 1,65. Ουτε γαλα επινα ιδιαίτερα ουτε έκανα καμμια ιδιαιτερη ασκηση!

 

Cons: το "γυναικειο ζητημα". Ειδικα όταν οι ψηλές σου φαίνονται αχαρες (κοιτα ποιοις μιλάει! :)) Δεν μας πειράζει ομως, 1,75 is perfect! ;)

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει ο πολυς υπνος και απο νωρις κιολας γιατι παραγεται αυξητικη ορμονη.

για αυτο υπαρχει ανεκαθεν η συνηθεια τα παιδια νωρις για υπνο και τα βρεφη να κοιμουνται συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος s2000 (16 Ιούλ. 2004 , 01:39)

 

ti thes na psiloseis?

tha eisai o protos stoxos gia aggareia sto strato

 

1:ee esi psile ! gia ela ligo edo

2:o psilos na vgei mprosta

3:thelo psilous gia to agima

ktl ktl ktl

:):):)

 

Φαινετε να εχεις τραυματικες εμπειριες "ψηλε" εεε....!?? :D :p :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake (17 Ιούλ. 2004 , 00:21)

 

αυτο παντως με τον στρατο ισχυει 100%,

ολο το χωσιμο οι ψηλοι το τρωνε

 

ωχ, τι βάψαμε.... :p

Γιατί ρε παιδιά γίνεται αυτό???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (16 Ιούλ. 2004 , 00:15)

 

Λοιπόν εδω 19άρης, 2 μετρα ακριβώς και 48 νούμερο παπούτσι.

 

Αισθάνομαι πραγματικα τυχερος για τους εξής λόγους:

-Χωράω στο τσακ και στα δυο αυτοκίνητα της οικογένειας μου! Αλλοι 3 πόντοι και πάει!

-Βρισκω με πολύ ψαξιμο αλλα βρισκω παπούτσια κια μαλιστα αυτά που θλεω εγώ. μπορεί αν κανω ενα μηνα να τα ψαχνω αλλα τα βρισκω! Αν φοραγα 48,5 δεν προκειται να ευρισκα! :)

-Βλεπω ΧΑΛΑΡΑ σε οποιαδήποτε συναυλια/εκδηλωση. Μαγκια να βλέπεις το Ζαγορακη με τη κουπα να κατεβαίνει στο Καλλιμάρμαρο και όλοι γύρω σου να λενε;; "Τι γινεται τι γινεται;;;"

 

Α, πατερας 1,80 μητερα 1,65. Ουτε γαλα επινα ιδιαίτερα ουτε έκανα καμμια ιδιαιτερη ασκηση!

 

Cons: το "γυναικειο ζητημα". Ειδικα όταν οι ψηλές σου φαίνονται αχαρες (κοιτα ποιοις μιλάει! :)) Δεν μας πειράζει ομως, 1,75 is perfect! ;)

 

 

Τι να σου πω, εγώ είμαι "μόλις" 1.85 και 46.5 νούμερο παπούτσι και αισθάνομαι μάλλον (συγκριτικά) άτυχος:

 

α) Με το ζόρι χωράω στο δεύτερο αμάξι της οικογένειας (που είναι και αυτό που οδηγάω συνήθως όταν είμαι Ελλάδα). Μιλάμε για ένα Fiat Cinquecento. :p

 

β) Με το ταπεινό μου 46.5 σπανίως βρίσκω το παπούτσι που θέλω :(

Ειδικά εδώ στην Αγγλία, μα τι χάλι είναι αυτό!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παππους μου ψηλωνε μεχρι τα 28 του...

γενικα από το σοι της μανας μου εχουμε αρκετά ψηλους- 1.80-(εκτός γιαγιάς που είναι 1.55)..απο το σοι του πατερα μου η μάνα του και η αδερφή του είναι κοντές (γυρω στο 1.50-1.55)

εγω ειμαι 19 και γύρω στο 1.70 ύψος,αλλα όλοι μου λενε ότι ψηλώνω ακόμη....

 

ο γιατρός είπε ότι όταν πονάνε οι κλειδώσεις σου μεγαλώνεις ακόμη...

δεν ξέρω...εμενα με πονάνε αρκετά συχνά...

α!το μονοζυγο είναι το καλυτερο για ολα!!!!και για σκωλίωση(εγώ εχω όχι πολυ...την έπαθα γιατι πήρα καποια εποχη 6-7 πόντους μαζεμένους και γιατί κοιμάμαι κουλουριασμένη...σαν φίδι!!!!

χι χι !

αθληση καλη διατροφή και γάλα...(εχω καιρό να πιω...και η γιαγια με κυνηγάει από πίσω....)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ήταν σπαστικό .. Διότι κάποια περίοδο (γύρο στα 15 μου) .. Άλλαζα διάσταση σχεδόν κάθε μήνα .. και αναγκαζόμουν να πέρνω καινούργια ζευγάρια σχεδον κάθε μήνα.. (Αθλητικά u know) .. 39-44 έτσι στα σβέλτα, σε μια-δυο χρονια!!
Link to comment
Share on other sites

Πως να ψηλώσεις...

Κάτι είχα ακούσει στις ειδήσεις κάποτε για αυξητικές ορμόνες στην μακρυνή Ιαπωνία (γιατί άραγε εκεί; :p). Πρέπει όμως να τις αρχίσεις από την προεφηβική ηλικία. Και έχουν απ' ότι θυμάμαι αποτέλεσμα.

Ξέρεις τι λένε όμως; Μικρός στο μάτι, μεγάλος στο κρεβάτι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...