Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η γυμναστικη γενικα βοηθαει! Και το μπασκετ ειναι καλος τροπος για αυτο(να σε βοηθησει να ψηλωσεις)

Εγω παλι ειμαι 1.78-1.80 αλλα εχω ακομα....

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ μια ερώτηση έχω να κάνω και καλώ όποιον πραγματικά ξέρει να απαντήσει -γιατί ο καθένας μπορεί να πει τη γνώμη του, και μάλιστα να την παρουσιάσει ωραία και να πείθει- αλλά εγώ θέλω κάποιον που παρέχει γνώσεις και όχι απόψεις..

 

Κατα πόσο το γυμναστήριο, δηλαδή να πας και να κάνεις και όργανα κανονικά δυσχαιρένουν την ανάπτυξη...

 

Βέβαια κάνω και πολύ μονόζυγο.. αλλά είμαι 1.64 στα 16-17 μου και απλά το ψάχνω το θέμα. Αυτά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
αρκεί μόνο αυτό.?γιατι ο γιατρος μου ελεγε θα παρω αποτομα υψος αλλα εγω δε βλέπω τιποτα..:(

 

Δεν είναι κακό το υψος σου για την ηλικία σου...

Οι γονείς σου (και αν έχεις και μεγαλύτερα αδέρφια) πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν αδερφο 20 μηνες μικροτερο αλλα ειμαστε σχεδον ισοι στο υψος οι γονεις μου δεν ειναι πολυ ψηλοι(170 ο μπαμπας μ 160 η μαμα μ)αλλα ο παπους μου ηταν 1,80 και εχω ξαδερφια (πιο μεγαλα )που ουτε αυτοι ηταν ψηλοι στην ηλικια μου αλλα τωρα εχουν ψηλωσει αρκετα:worry:

 

το προβλημα μου ειναι οτι τα πιο πολλα παιδια στην ηλικια μου ειναι πιο ψηλα απο εμενα αλλα υπαρχουν και πολλα που ειναι πιο κοντα και μεγαλυτερα σε ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν αδερφο 20 μηνες μικροτερο αλλα ειμαστε σχεδον ισοι στο υψος οι γονεις μου δεν ειναι πολυ ψηλοι(170 ο μπαμπας μ 160 η μαμα μ)αλλα ο παπους μου ηταν 1,80 και εχω ξαδερφια (πιο μεγαλα )που ουτε αυτοι ηταν ψηλοι στην ηλικια μου αλλα τωρα εχουν ψηλωσει αρκετα:worry:

 

Kαλά, μπορεί να μην γίνεις ο επόμενος Φασούλας,

αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει να προβληματίζεσαι,

πίνε μπόλικο γάλα όπως προανέφερε κι ένας άλλος φίλος.

Link to comment
Share on other sites

...παιζε και λιγο μπασκετ...μη καπνιζεις τουλαχιστον μεχρι τα 22 σου και ολα θα πανε καλα.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που τρως, ο οργανισμός σου παράγει αυξητική ορμόνη. Επομένως πρέπει να κάνεις 3 ή καλύτερα 4 πλήρη γεύματα την ημέρα. Φυσιολογικά σε ποσότητα, δεν χρειάζονται υπερβολές.

 

Ισορροπημένη διατροφή πάνω απ'όλα: φρούτα, λαχανικά, γάλα / γιαούρτι (που έχουν βιτ. D και ασβέστιο), κρέας 1-2 φορές τη βδομάδα, ψάρι 1-2 φορές τη βδομάδα. Προσπάθησε να αποφύγεις το πρόχειρο φαγητό πχ πιτσες, σουβλάκια κλπ. Αυτά μια φορά τη βδομάδα, όλα χρειάζονται. Στο σχολείο μπορείς να τρως ένα τοστ ή ένα απλό σάντουιτς χωρίς πολλά σαλάμια, μαγιονέζες και ιστορίες. Καφέ θα ήταν καλό να τον αποφεύγεις, δεν είναι ότι καλύτερο για τα οστά.

 

Προσπάθησε να κοιμάσαι σωστά. Γνωρίζω ότι η ηλικία σου είναι απαιτητική (σχολεία, φροντιστήρια, μουσική, αθλητισμός) όμως 6-7 ώρες ύπνο τις χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Μπορείς να κοιμάσαι και το μεσημέρι καμιά ωρίτσα αν σε βολεύει. Κάθε φορά που κοιμάσαι, στις 2 πρώτες ώρες του ύπνου, ο οργανισμός σου παράγει αυξητική ορμόνη.

 

Να αθλείσαι αλλά με μέτρο - και εδώ δε χρειάζονται υπερβολές. Προτίμησε να αποφύγεις γυμναστική με βάρη, κάποιοι τα κατηγορούν χωρίς βέβαια να υπάρχουν πολλά στοιχεία για αυτό.

 

Τέλος - και σε αυτό είμαι κατηγορηματικός - μακριά από το τσιγάρο.

 

Αν τα κάνεις όλα αυτά σου, σου εγγυώμαι ότι θα πάρεις το μέγιστο του ύψους που είναι καθορισμένο γενετικά για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνιζεις καλο θα ηταν να το κοψεις, τουλαχιστον μεχρι τα 19-20. Το μπασκετ, βλακειες, κι εγω πηγαινα ενα διαστημα και μολις το σταματησα αρχισα να παιρνω υψος...:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 13 και είμαι κοντά 1,80

 

Άκου τι θα κάνεις

Δέσου σε ένα μονόζυγο, δέσε και στα πόδια σου βαριές κοτρόνες και θα δεις αποτέλεσμα!:lol: (πλακίτσα)

 

Πάντος αυτό που θα σε συβούλευα κι εγώ είναι να πίνεις γάλα. Κ να παίζεις μπάσκετ!

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Α! ναι και το μονοζυγο κανει δουλεια!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 16 χρόνων και έχω ύψος 1,80!Έχω φίλους που είναι πολύ ψηλότεροι από εμένα και άλλους που είναι πολύ κοντότεροι από εμένα!Μην ανησυχείς, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι υγειηνή διατροφή και γυμναστική!:D ;)
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι..δεν πηρα ουτε απο την μαμα μου ουτε απο τον μπαμπα μου ουτε απο τον παππου μου στο υψος..ο μπαμπας μου εχει κατω απο 1.75 υψος και η μαμα μου καπου εκει ειναι 1.68..70..ο παππους μια απο τα ιδια με τον μπαμπα..εγω πως εφτασα να μαι 16 και 1.86(και εβαλα κ ενα ποντο προσφατα ενας θεος ξερει)..

παντως παιζω μπασκετ απο τα 6-7 μου..κ μονοζυγο δν εχω κανει πολλες φορες!

Link to comment
Share on other sites

Δες και το thread "τροποι για να ψηλωσει κανεις".

Ειχα απαντησει παλαιοτερα σε εναν συνομηλικο σου με ιδιες αποριες, εδω .

 

Αυτα που αναφερει επισης ο papias ειναι πανω-κατω σωστα.

Να ξερεις παντως οτι δεν θα γινει κατι "μαγικο" αν αρχισεις ξαφνικα στα 16 να παιζεις μανιωδως μπασκετ και να κατεβαζεις αμετρητα λιγα γαλα.

Ισως κανωντας τα αυτα να εχεις το ιδιο αποτελεσμα(ικανοποιητικο ή μη) με αυτο που θα ειχες αν δεν τα εκανες καθολου. Και αυτο γιατι το υψος ειναι κυριως θεμα γονιδιων.

 

Αθλητικες(μπασκετ) ή διατροφικες(γαλα) συνηθειες απλα συνηθως βοηθουν τα οστα στην αναπτυξη και μετεπειτα στη διατηρηση της καλης καταστασης τους.

Με μονη ενσταση εδω, οτι οπως και το οτιδηποτε υπερβολικο ετσι και το υπερβολικο γαλα ΔΕΝ κανει καλο καθως το ασβεστιο και τα αλλα στοιχεια που μας δινει τα συμπληρωνουμε στη ποσοτητα που χρειαζομαστε και απο αλλες τροφες.(αυτο δεν σημανει βεβαια οτι ειναι αχρηστο, αντιθετως ειναι απαραιτητο)

Απλα σχολιαζω αυτο που δειλα-δειλα αρχιζουν τα τελευταια χρονια να αναφερουν επιστημονες/γιατροι σε διαφορα μεσα και σεμιναρια. Προσοχη στο ετοιμο γαλα που παιρνουμε, κυριως αγελαδινο, γιατι οπως δειχνουν μελετες μαζι με τα "καλα" του ειναι ικανο να προκαλεσει και καποια κακα.

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος είναι γενετικά προκαθορισμένο.Δεν μπορείς να το υπερβείς, αλλά μόνο να κινηθείς στο "εύρος" του.

 

 

Από εκεί και πέρα,το γνωστό μας ασβέστιο(που δεν βρίσκεται μόνο στο γάλα) βοηθάει πολύ να φτάσεις στα όρια των γονιδίων σου.

 

Ακούγεται επίσης ότι οι έλξεις στο μονόζυγο βοηθούν..

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνιζεις καλο θα ηταν να το κοψεις, τουλαχιστον μεχρι τα 19-20. Το μπασκετ, βλακειες, κι εγω πηγαινα ενα διαστημα και μολις το σταματησα αρχισα να παιρνω υψος...:p

 

αυτο ακριβως πιστευω κι εγω για το μπασκετ,κι ενας φιλος μου πηγαινε κι επαιζε συνεχεια κι εμεινε στο 1,70.δηλαδη αν δεν καπνιζα απο 1,81 θα ημουν 1,90?καλυτερα,το θεωρω αχαρο το πολυ υψος:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=35753

 

Και μην ανησυχείς.. Μικρός είσαι ακόμα.

Ξέρω άτομα που στους 3 μήνες του καλοκαιριού πήραν πολλούς πόντους. :)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=35753

 

Και μην ανησυχείς.. Μικρός είσαι ακόμα.

Ξέρω άτομα που στους 3 μήνες του καλοκαιριού πήραν πολλούς πόντους. :)

 

+1 ..εχω δει συμπαικτες..το καλοκαιρι..πραγματικα να παραμορφωνονται..γι αυτο..αν εχεις καποιες ενοχλησεις στο γονατο να ξερεις οτι ισως σημαινει οτι ψηλωνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 13 και είμαι κοντά 1,80

 

Άκου τι θα κάνεις

Δέσου σε ένα μονόζυγο, δέσε και στα πόδια σου βαριές κοτρόνες και θα δεις αποτέλεσμα!:lol: (πλακίτσα)

 

Πάντος αυτό που θα σε συβούλευα κι εγώ είναι να πίνεις γάλα. Κ να παίζεις μπάσκετ!

 

Σοβαρα μιλας;;;;;:blink: :blink: :blink:

Εγω ειμαι σχεδον 16 και ειμαι 1.90!! Περυσι πηρα μπολικους ποντους... Παντως το τρωω ολο το φαγητο μου!! Και το ιδανικο κατοικιδιο για μενα θα ηταν μια αγελαδα γιατι πινω απειρο γαλα καθε μερα!!!!!!!!;) ;) ;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πρίν κανά χρόνο ήμουν κοντός αλλά τώρα είμαι μέτριος.Έβαλα αρκετούς πόντους.Δε πιστεύω ό,τι έιναι το γάλα γιατί πάντα έπινα.Τα γονίδια απο τους γονείς είναι συνήθως υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

εγω με το 1.72 ειμαι ικανοποιημενη αλλα σε αντρα ειναι ωραιο να ειναι ψηλος :o

 

Και πολύ χρήσιμο!

 

"Κατέβασε την αράχνη από το ταβάνι, βρε αχαϊρευτε"!!!

 

"Κρέμασέ μου, το καδρο που μας χάρισε η μαμά (φυσικά εννοεί τη δική της), και πρόσεχε μη σου πέσει γιατί σε σκότωσα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ χρήσιμο!

 

"Κατέβασε την αράχνη από το ταβάνι, βρε αχαϊρευτε"!!!

 

"Κρέμασέ μου, το καδρο που μας χάρισε η μαμά (φυσικά εννοεί τη δική της), και πρόσεχε μη σου πέσει γιατί σε σκότωσα"!!!

 

:lol: Αφού το'χει που το'χει το ύψος να μην κάνει και κάτι χρήσιμο για το σπίτι;; :lol: :p

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...