Jump to content

Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4.2.2 έχει αλλά όντως πρέπει να του κάνω μια επαναφορά γιατί απο το βάλε βγάλε έχω χάσει την μπάλα με τις εφαρμογές...σαν ειδοποίηση είναι αυτό το πράμα, με εκνευρίζει απίστευτα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και συγχαρητηρια σε όλους για τις απαντήσεις. Απο στιγμή σε στιγμή αναμένω το νέο μου κινητό Samsung Galaxy Grand Duos

θα ήθελα να ρωτήσω εάν με το που το ανοίξω θα πρεπει να του κάνω updare se 4.2.2 η πρώτα να του βάλλω το λογαριασμό μου (Google) και να το σετάρω??? Οι sim και η microsd θα είναι πάνω στο τηλ η όχι???? :) ευχαριστώ εκ των προτέρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητηρια σε όλους για τις απαντήσεις. Απο στιγμή σε στιγμή αναμένω το νέο μου κινητό Samsung Galaxy Grand Duos

θα ήθελα να ρωτήσω εάν με το που το ανοίξω θα πρεπει να του κάνω updare se 4.2.2 η πρώτα να του βάλλω το λογαριασμό μου (Google) και να το σετάρω??? Οι sim και η microsd θα είναι πάνω στο τηλ η όχι???? :) ευχαριστώ εκ των προτέρω

 

Εγω θα προτιμουσα απο την αρχη , δεν ειναι τιποτα ετσι και αλλιως και μετα το σεταρεις οπως θες , αλλη ενημερωση λογισμικου δεν εχει ετσι και αλλιως προς το παρων. Εννοεις να τις εχεις πανω οταν κανεις ενημερωση ? Αστα πανω δεν επηρεαζονται , και δεν διαγραφεται τπτ στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αλλά εαν έχω προβληματα (κολλήματα - δυσλειτουργεια εφαρμογων κτλ) η τέλος πάντων εαν δεν μου αρέσει με την 4.2.2 με επαναφορα επιστρέφω πισω στην 4.1.2 ???? και αν γινετε που θα δω πως να κάνω την αναβάθμιση??? που βρισκω τα αρχεια τι είναι το odin 307 ??? Ευχαριστώ πολύ Edited by Matthaios_Ch
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αλλά εαν έχω προβληματα (κολλήματα - δυσλειτουργεια εφαρμογων κτλ) η τέλος πάντων εαν δεν μου αρέσει με την 4.2.2 με επαναφορα επιστρέφω πισω στην 4.1.2 ???? και αν γινετε που θα δω πως να κάνω την αναβάθμιση??? που βρισκω τα αρχεια τι είναι το odin 307 ??? Ευχαριστώ πολύ

 

Εγω προβληματα ειχα με τιν 4.1.2 οπως και αλλοι εδω μεσα, ειχε καποια κολληματα, εμενα εκανε και επανεκκινηση μονο του , με την ενημερωση ομως εφυγαν ολα, εμφανισιακα δεν αλλαξε ετσι και αλλιως , απλα εκανε το κινητο να λειτουργει πιο ομαλα , και εστρωσε λιγο η μπαταρια . Αν θες δοκιμασε μερικες μερες με 4.1.2 να δεις πως παει και μετα βλεπεις. Δες και τα προηγουμενα ποστ εδω περα αν θες.

Το Odin ειναι προγραμματα απο οτι ξερω στον υπολογιστη, ωστε να περασεις στο κινητο διαφορα ρομ κτλ.. δεν ασχοληθηκα ποτε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμες πληροφοριες!!!! :) και σορυ για το πρηξιμο αλλά είμαι νέος ακόμα και κάτι τελευταίο :

1. Αναβάθμιση να κάνω με το Kies (Usb καλώδιο με το PC) ή με wi-Fi ????

2. Όταν εχω πλέον την4.2.2 με επαναφορά επιστρέφει στην 4.1.2????

Link to comment
Share on other sites

1. Με καλώδιο USB.

2. Αν έχεις 4.2.2 και κάνεις επαναφορά θα παραμείνει στην 4.2.2. Γενικότερα θα παραμείνει σε όποια έχεις εκείνη τη στιγμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορω να δω αν εχω την πιο ενημερωμενη αναβαθμιση στο κινητο μεσα απο τη συσκευη?απο την εκδοση βασικου φασματος ή απο τον αριθμο κατασκευης?
Link to comment
Share on other sites

1. Με καλώδιο USB.

2. Αν έχεις 4.2.2 και κάνεις επαναφορά θα παραμείνει στην 4.2.2. Γενικότερα θα παραμείνει σε όποια έχεις εκείνη τη στιγμή.

 

Εγω ειχα κανει απο το κινητο συνδεδεμενο στο wifi γιατι με το κιες αργουσε , παντως δεν ειχα καποιο προβλημα εγινε μια χαρα..

 

καλησπερα πως μπορω να δω αν εχω την πιο ενημερωμενη αναβαθμιση στο κινητο μεσα απο τη συσκευη?απο την εκδοση βασικου φασματος ή απο τον αριθμο κατασκευης?

 

Απο οτι ξερω ειναι απο την εκδοση βασικου φασματος , προς το παρων παντως δεν εχει καποια ενημερωση στην 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορω να δω αν εχω την πιο ενημερωμενη αναβαθμιση στο κινητο μεσα απο τη συσκευη?απο την εκδοση βασικου φασματος ή απο τον αριθμο κατασκευης?

 

Απο οτι ξερω ειναι απο την εκδοση βασικου φασματος , προς το παρων παντως δεν εχει καποια ενημερωση στην 4.2.2

 

Από τον αριθμό κατασκευής. Η έκδοση βασικού φάσματος είναι το Modem.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος ενός Samsung Galaxy Grand. :D

1. Στην αρχή έπαθα σοκ με το μέγεθος.....

2. Για καλή μου τύχη ανοίγωντάς το διαπίστωσα οτί φοράει 4.2.2

3. Ξενέρωσα με τον χειρισμό για dual sim (τα προηγούμενα Samsung Dual που είχα σου πεταγαν παραθυράκι κατά την επιλογή επαφής και επέλεγες sim) ευτυχώς βρήκα το widget sim1 sim2 και ξαναήρθα στα ίσα μου

4. Δεν μεταφέρει όλες τισ εφαρμογές στην sd αλλά και αυτες που στέλνει κάτι είναι

5. Να βάλλω battery saver & task killer η να αρκεστω στην δική του εξοικονόμιση μπαταρίας???????

6. Αρχική φόρτιση 8 ώρες και από εκει και μετα φόρτιση όταν φτάνει στο 15%????????

όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρω :worry:

Edited by Matthaios_Ch
Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική ρε παιδια με ελευθερο χωρο στην εσωτερική 2 GB και 340 ΜΒ στο system και να μου βγαζει ότι δεν υπάρχει ελευθερος χώρος?
Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογική ρε παιδια με ελευθερο χωρο στην εσωτερική 2 GB και 340 ΜΒ στο system και να μου βγαζει ότι δεν υπάρχει ελευθερος χώρος?

 

Τι εννοείς system; Το /system; Έχεις root; Ρυθμίσεις ~> Διαχειριστής Εφαρμογών, κάτω δεξιά τι σου λέει;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς system; Το /system; Έχεις root; Ρυθμίσεις ~> Διαχειριστής Εφαρμογών, κάτω δεξιά τι σου λέει;

 

Ειμαι root, κατω δεξια μου γραφει RAM 314 mb free και στην εσωτερικη 2,4 gb free και 21gb στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση, στην default εφαρμογή gallery και αν παω στις ρυθμισεις-διαχειριση εφαρμογων, παρατηρησα τυχαια οτι στο πεδιο δεδομενα μου εγραφε 93 GB. Υποθετω ότι κατι κόλησε και κανω εκαθαριση δεδομενων. Περνανε μερικές μερες και παρατηρω οτι και παλι το πεδιο δεδομενα αρχιζει να μεγαλωνει επικινδυνα και χωρις λογο από 3 mb που ηταν μετα την εκκαθαριση δεδομενων σε 810 mb. Ξερει κανεις τι ειναι αυτο και γιατι συμβαινει;
Link to comment
Share on other sites

1. Στην αρχή έπαθα σοκ με το μέγεθος.....

2. Για καλή μου τύχη ανοίγωντάς το διαπίστωσα οτί φοράει 4.2.2

3. Ξενέρωσα με τον χειρισμό για dual sim (τα προηγούμενα Samsung Dual που είχα σου πεταγαν παραθυράκι κατά την επιλογή επαφής και επέλεγες sim) ευτυχώς βρήκα το widget sim1 sim2 και ξαναήρθα στα ίσα μου

4. Δεν μεταφέρει όλες τισ εφαρμογές στην sd αλλά και αυτες που στέλνει κάτι είναι

5. Να βάλλω battery saver & task killer η να αρκεστω στην δική του εξοικονόμιση μπαταρίας???????

6. Αρχική φόρτιση 8 ώρες και από εκει και μετα φόρτιση όταν φτάνει στο 15%????????

όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρω :worry:

Link to comment
Share on other sites

1. Στην αρχή έπαθα σοκ με το μέγεθος.....

2. Για καλή μου τύχη ανοίγωντάς το διαπίστωσα οτί φοράει 4.2.2

3. Ξενέρωσα με τον χειρισμό για dual sim (τα προηγούμενα Samsung Dual που είχα σου πεταγαν παραθυράκι κατά την επιλογή επαφής και επέλεγες sim) ευτυχώς βρήκα το widget sim1 sim2 και ξαναήρθα στα ίσα μου

4. Δεν μεταφέρει όλες τισ εφαρμογές στην sd αλλά και αυτες που στέλνει κάτι είναι

5. Να βάλλω battery saver & task killer η να αρκεστω στην δική του εξοικονόμιση μπαταρίας???????

6. Αρχική φόρτιση 8 ώρες και από εκει και μετα φόρτιση όταν φτάνει στο 15%????????

όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρω :worry:

 

Για το 3.

Αν πατήσεις επάνω στο εικονίδιο της επαφής , σου ανοίγει η επαφή και από εκεί επιλέγεις με ποια sim θέλεις να καλέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικες ζελατινες και πολυ γρηγορη παραδωση μιας και ειναι απο μεγάλη βρετανία ο πωλητης:

 

http://www.ebay.com/itm/400516419735?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649:up:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Θα ηθελα να μου πει καποιος γνωστης για αυτο το κινητο Samsung Grand Duos. H αδερφη μου το αγορασε απο χερι, πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να εντοπισουν το κινητο και να την θεωρησουν οτι το πηρε αυτη? τις εχουν πει οτι πρεπει να διαγραψει κατι προγραμματα αλλα δεν ξερει..:/ Edited by Thodwris1996
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσατε να μ πείτε αν ειστε ευχαριστημενοι απο την αγορα σας?? 8α μου το προτεινατε? επισης εξηγειστε μου λιγο τι γινεται με το led notification που διαβασα οτι δεν εχει ευχαριστω πολυ!! :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Θα ηθελα να μου πει καποιος γνωστης για αυτο το κινητο Samsung Grand Duos. H αδερφη μου το αγορασε απο χερι, πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να εντοπισουν το κινητο και να την θεωρησουν οτι το πηρε αυτη? τις εχουν πει οτι πρεπει να διαγραψει κατι προγραμματα αλλα δεν ξερει..:/

Κανε ένα factory reset και θα είναι όπως οταν το αγόρασες (θα χαθούν οτιδήποτε υπάρχουν στην εσωτερική sd ).

How to Hard Reset Samsung Galaxy Grand Duos GT-I9082

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι root, κατω δεξια μου γραφει RAM 314 mb free και στην εσωτερικη 2,4 gb free και 21gb στην sd.

 

Δεν έχει λογική... τελικά έβγαλες άκρη;

 

Εχω μια ερώτηση, στην default εφαρμογή gallery και αν παω στις ρυθμισεις-διαχειριση εφαρμογων, παρατηρησα τυχαια οτι στο πεδιο δεδομενα μου εγραφε 93 GB. Υποθετω ότι κατι κόλησε και κανω εκαθαριση δεδομενων. Περνανε μερικές μερες και παρατηρω οτι και παλι το πεδιο δεδομενα αρχιζει να μεγαλωνει επικινδυνα και χωρις λογο από 3 mb που ηταν μετα την εκκαθαριση δεδομενων σε 810 mb. Ξερει κανεις τι ειναι αυτο και γιατι συμβαινει;

 

Κάθε εικόνα που εμφανίζει, την ανοίγει, δημιουργεί μια νέα μικρότερη εικόνα και την αποθηκεύει. Έτσι, την επόμενη φορά που θα χρειαστεί μια εικόνα, χρησιμοποιεί κατευθείαν την μικρή. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να μικραίνει κάθε φορά τις εικόνες για να τις χρησιμοποιήσει και έτσι κερδίζει σε σβελτάδα και κατανάλωση ενέργειας. Αυτό βέβαια έχει κόστος σε χώρο αποθήκευσης, γιατί αν και μικρές, όντας πολλές, θέλουν και πολύ χώρο αποθήκευσης.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις πού και που, είναι «Διαγραφή μνήμης cache». Η διαφορά με την «Εκκαθάριση δεδομένων» είναι πως η τελευταία επιλογή διαγράφει και τις ρυθμίσεις της εφαρμογής που τυχών έχεις αλλάξει.

 

[...]

6. Αρχική φόρτιση 8 ώρες και από εκει και μετα φόρτιση όταν φτάνει στο 15%????????

όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρω :worry:

 

6. Όλες οι φορτίσεις είναι ίδιες, αρχικές ή μη. Άμα σου πει πως φόρτισε, το βγάζεις από την παροχή για να μην καις ρεύμα. Άμα χρειαστεί να το βγάλεις από την παροχή πριν φορτίσει ολοκληρωτικά, απλώς το βγάζεις. Κοινός το βάζεις και το βγάζεις κατά βούληση και όπως σε βολεύει. Μόνο μην αφήνεις να στερεύει η μπαταρία.

 

Καλησπερα.. Θα ηθελα να μου πει καποιος γνωστης για αυτο το κινητο Samsung Grand Duos. H αδερφη μου το αγορασε απο χερι, πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορουν να εντοπισουν το κινητο και να την θεωρησουν οτι το πηρε αυτη? τις εχουν πει οτι πρεπει να διαγραψει κατι προγραμματα αλλα δεν ξερει..:/

 

Κανε ένα factory reset και θα είναι όπως οταν το αγόρασες (θα χαθούν οτιδήποτε υπάρχουν στην εσωτερική sd ).

How to Hard Reset Samsung Galaxy Grand Duos GT-I9082

 

Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ, αλλά αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις με ελάχιστες πιθανότητες. Υπό κανονικές συνθήκες, ότι λέει ο Μιχάλης.

 

θα μπορουσατε να μ πείτε αν ειστε ευχαριστημενοι απο την αγορα σας?? 8α μου το προτεινατε? επισης εξηγειστε μου λιγο τι γινεται με το led notification που διαβασα οτι δεν εχει ευχαριστω πολυ!! :D

 

Εγώ το βολεύτηκα και θα το αγόραζα ξανά.

 

Δεν έχει LED για να σε ειδοποιεί για χαμένες κλήσεις ή άλλες ειδοποιήσεις. Αυτό που κάνουν κάποιοι είναι να βάζουν εφαρμογή που να δείχνει στην οθόνη τις ειδοποιήσεις. Αλλά προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί πιστεύω πως καταναλώνει ενέργεια όσο η οθόνη είναι ανοικτή αντί να ήταν κλειστή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρουταρω το τηλέφωνο ενός φίλου και μου είναι αδύνατον να διαβάσω ότι έχετε γράψει εδώ αν και είμαι σίγουρος πως έχει ερωτηθεί ξανά.

Πείτε μου έναν οδηγό για ρουτ και αν πρέπει να προσέξω κάτι.

Φαντάζομαι δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα λόγο του ότι είναι δυκαρτο, τον ενδιαφέρει μόνο ρουτ και όχι ρομ.

Ευχαριστώ όποιων ασχοληθεί..

Υπάρχει άλλο σημείο στο φορουμ που μιλάτε για βελτιώσεις δεν βρήκα κάτι?

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Duos (I9082)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...