Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα!:)

Σημερα τελικα το πηρα σε κοκκινο, απο Πλαισιο, 139 ευρω!

Ειναι η πρωτη φορα που παιρνω low end κινητο, εν γνωση μου βεβαια ,ως ''προθαλαμο'' της επερχομενης 5ιντσης Global εκδοσης του Lumia 929 (βλεπε 1520/6-8 μηνες αναμονη/υπομονη) για να μαθω τα WP, μιας και ειμαι χρηστης symbian πολλα χρονια και γιατι το θρυλικο Ν8 μου, αρχιζει και τα παιζει σιγα σιγα...

Πολυ ομορφο τηλ. (βεβαιαμε παρα πολλες ελειψεις hardware σε σχεση με Ν8) με πολυ καλη τιμη!

Το ψαχουλευω εδω και πολυ ωρα...μαλλον κατεβασα την Amber (δε λεει τι ενημερωση ακριβως κανει, αλλα μαζι με τα γραναζακια κανει αρκετα λεπτα, οποτε...;) )

Ελπιζω να μεινω ικονοποιημενος απ'τις λειτουργιες του, σιγουρα ειναι πολυ πιο σφαιρα απ'το Ν8, αλλα για φωτο και βιντεο, για τους επομενους 6-8 μηνες, σιγουρα πρεπει να το κουβαλαω...

Ελπιζω να συνηθισω/μαθω γρηγορα το νεο λειτουργικο, μιας και ειναι μονοδρομος...

Η αληθεια ειναι οτι αρχιζει και μ'αρεσει...

 

Κι όσο περνάει ο καιρός θα σου αρέσει περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορω με τιποτα να το συνδεσω με το pc!

Προσπαθει να τκ κανει εγκατασταση, αλλα δε βρισκει τους drivers, απ'το windows update, λεει...

Καμια προταση??

 

Ευχαριστω εκ τω προτερων

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Πηρα χτες το εν λογο κινητο. Μου εβγαλε καποιες ερωτησεις στην αρχη, πατησα σε ολες ναι και τελος. Τωρα ομως φοβαμαι γιατι στην πρωτη ερωτηση νομιζω ελεγε για κατι σχετικο με το ιντερνετ. Και φοβαμαι μηπως θα χρεωνομαι στο ασχετο με εφαρμογες που απαιτουν ιντερνετ και ειναι στο παρασκηνιο που εγω ισως και να μην τις χρησιμοποιω. Που πηγαινω στις ρυθμισεις για να απενεργοποιησω το ιντερνετ (εαν ειναι ενεργοποιημενο);;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Πηρα χτες το εν λογο κινητο. Μου εβγαλε καποιες ερωτησεις στην αρχη, πατησα σε ολες ναι και τελος. Τωρα ομως φοβαμαι γιατι στην πρωτη ερωτηση νομιζω ελεγε για κατι σχετικο με το ιντερνετ. Και φοβαμαι μηπως θα χρεωνομαι στο ασχετο με εφαρμογες που απαιτουν ιντερνετ και ειναι στο παρασκηνιο που εγω ισως και να μην τις χρησιμοποιω. Που πηγαινω στις ρυθμισεις για να απενεργοποιησω το ιντερνετ (εαν ειναι ενεργοποιημενο);;

 

Ρυθμίσεις->κινητή τηλεφωνία και εκεί που λέει σύνδεση δεδομένων επίλεξε "Απενεργοποιημένη". Όταν σου γράφει απενεργοποιημένο δεν υπάρχει περίπτωση να χρεώνεσαι!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Το ειχα ενεργοποιημενο τελικα. Ειναι το πρωτο μου εξυπνο και τωρα μαθαινω σιγα σιγα. Το εχω σε ασπρο.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχθες πηγα γουιντ για μια ανανεωση με επιδοτηση που ειχα,κ ενω πηγα καρφι για να παρω το galaxy core δινοντας κ διαφορα 100 ευρω,καθοτι χρονια στο λειτουργικο αντροιντ,μου ειπαν για το 520,που το ειχαν προσφορα,λογω του οτι θα βγαλει καινουργιο μοντελο,να το παρω μονο με 20 ευρω.ομολογουμενως προβληματιστικα γιατι ειναι σχεδον τσαμπα.το θεμα ειναι αν αξιζει,μενοντας κ με 80 ευρω επιπλεον,οπως επισης κ αν η μεταβαση σε αλλο λειτουργικο θα ειναι ομαλη.να πω επισης οτι εχω κ αλλη γραμμη με συσκευη αντροιντ,στις μεσαιες κατηγοριες τιμης παντα,καθοτι το πολυ καθε χρονο,ανανεωνω τις συσκευες μου.εσεις τι θα κανατε?ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εχθες πηγα γουιντ για μια ανανεωση με επιδοτηση που ειχα,κ ενω πηγα καρφι για να παρω το galaxy core δινοντας κ διαφορα 100 ευρω,καθοτι χρονια στο λειτουργικο αντροιντ,μου ειπαν για το 520,που το ειχαν προσφορα,λογω του οτι θα βγαλει καινουργιο μοντελο,να το παρω μονο με 20 ευρω.ομολογουμενως προβληματιστικα γιατι ειναι σχεδον τσαμπα.το θεμα ειναι αν αξιζει,μενοντας κ με 80 ευρω επιπλεον,οπως επισης κ αν η μεταβαση σε αλλο λειτουργικο θα ειναι ομαλη.να πω επισης οτι εχω κ αλλη γραμμη με συσκευη αντροιντ,στις μεσαιες κατηγοριες τιμης παντα,καθοτι το πολυ καθε χρονο,ανανεωνω τις συσκευες μου.εσεις τι θα κανατε?ευχαριστω πολυ

 

Αν δε σε ενοχλεί η απουσία led flash και η έλλειψη μπροστινής κάμερας μη το σκέφτεσαι καθόλου. Εκτός αν έχεις απαιτήσεις για κάποιες εξειδικευμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν ακόμα σε windows phone Οι οποίες όμως συνεχώς εμπλουτίζονται. Ελπίζω να βοήθησα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι είδηση ότι μπήκε σε κατάστημα και του πρότειναν τηλέφωνο WP8!:p

Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που ακούω να μην προτείνουν σε κάποιον android!:lol:

 

 

Να το πάρεις φίλε μου! Αν μη τι άλλο με 20 ευρώ θα δοκιμάσεις και ένα διαφορετικό τηλέφωνο από ότι έχεις συνηθίσει, θα έχεις πιο σφαιρική άποψη. Ποιος ξέρει, μετά μπορεί να κολλήσεις κι εσύ στα WP!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε ενοχλεί η απουσία led flash και η έλλειψη μπροστινής κάμερας μη το σκέφτεσαι καθόλου. Εκτός αν έχεις απαιτήσεις για κάποιες εξειδικευμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν ακόμα σε windows phone Οι οποίες όμως συνεχώς εμπλουτίζονται. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Να προσθέσω την απουσια file explorer η οποία είναι πολύ σημαντική και τέλος κάποιους περιορισμούς στην αποστολή mail.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε κανεις να βαλει ηχο κλησης Mp3 απο την καρτα μνημης του???????????

Εχω ψαξει παντου δεν βρισκω καμια επιλογη...!!

 

Υποπτευομαι οτι πρεπει να κατεβασω εφαρμογη;......... Αν ισχυει περι εφαρμογης... τοτε.... Εξυπνα τηλεφωνα και (Α) φρύδια.... :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Καταφερε κανεις να βαλει ηχο κλησης Mp3 απο την καρτα μνημης του???????????

Εχω ψαξει παντου δεν βρισκω καμια επιλογη...!!

 

Υποπτευομαι οτι πρεπει να κατεβασω εφαρμογη;......... Αν ισχυει περι εφαρμογης... τοτε.... Εξυπνα τηλεφωνα και (Α) φρύδια.... :mad::mad:

Με το Ringtone Maker της Nokia γίνεται. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι το γράφουν και πότε;

Αν είναι παλιό το άρθρο ίσως έχουν δίκιο μιας και πριν την αναβάθμιση δεν είχε ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι ανθρωποι ειναι στοκοι

ολοι γραφουν οτι το lumia 520 ΔΕΝ εχει ραδιοφωνο ενω ΕΧΕΙ :)

 

με την αναβαθμιση το πηρε φιλε..

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.007447 (οπου το πηρα)

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/smartphone/Nokia-Lumia-520-Black-A00011394.htm

 

και γενικοτερα δεν εχω δει πουθενα να γραφει οτι υποστηριζει ραδιοφωνο.

 

οταν λετε αναβαθμιση τι εννοειτε? λογισμικου? ή εχει βγει και αλλη εκδοση του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το έγραψαν όταν πρωτοβγήκε το κινητό και δεν το έχουν αλλάξει.

Εξάλλου τα μοντέλα που έχουν προς πώληση πιθανότατα φοράνε την πρώτη έκδοση με την οποία κυκλοφόρησαν και η αναβάθμιση τους σε νέα έκδοση γίνεται αφού ανοιχτούν οι συσκευασίες και συνδεθούν στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω manual για τα windows phone 8?

εχει τρομερες εληψεις..... ψαχνω να βρω πως απενεργοποιειται η δονηση και δε βρισκω και αλλα πολλα

 

ακομα και το νοκια 3310 ειχε πιο πολλες ρυθμισεις! λολ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος του εν λογου κινητου εδω και μια εβδομαδα μετα απο πολλα χρονια χρησης android κινητων.

Μετα απο τις πρωτες μερες προσαρμογης εχω αρχισει να συμπαθω τα windows ολο και περισσοτερο.

Το μεγαλυτερο για μενα μειονεκτιμα ειναι η ελειψη notification bar. Ελπιζω να κανουν κατι για αυτο στις επομενες εκδοσεις.

 

Και μια ερωτηση. Ψαχνω να βρω την εφαρμογη nokia music αλλα δεν την βρισκω. Μηπως δεν ειναι διαθεσιμη για μας στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλλον τρολλάρεις...:rolleyes:

 

Τέλοσπαντων...

Πήγαινε ρυθμίσεις-> ήχοι κλήσεων->Δονηση: Απενεργοποιημένη.:rolleyes:

 

το εγραψα λαθος, δεν εννοουσα αυτο, εννοω τη δονηση οταν παταω το κουμπι πισω <<<

ή το κουμπι των windows.

 

επισης πως γινεται να εχουμε προφιλ ηχων?

πχ θελω με ενα κουμπι να γινεται αθορυβο και χωρις δονηση,

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα λαθος, δεν εννοουσα αυτο, εννοω τη δονηση οταν παταω το κουμπι πισω <<<

ή το κουμπι των windows.

 

επισης πως γινεται να εχουμε προφιλ ηχων?

πχ θελω με ενα κουμπι να γινεται αθορυβο και χωρις δονηση,

 

Δεν γινεται τιποτα απο τα παραπανω.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

ελεος τοτε, δηλαδη για να το κανω αυτο που λεω πρεπει να πατησω 50 κουμπια....

ενω με αρχαια κινητα γινεται με 2 κουμπια

 

μπορει καποιος να μου πει πως κλεινουν οι ανοιχτες εφαρμογες?

μη μου πειτε με το πισω << γιατι με το πισω απλα παει πισω.....

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως μετανιωσα που το πηρα και με την πρωτη ευκαιρια θα το δωσω. Οταν εχεις συνηθισει σε βασικα πραγματα που εκαναν καποια χρονια πριν, πολλα κινητα (ολων των εταιριων), και τωρα με αυτο το κινητο (η αλλα του ειδους) γινεται η καθημερινοτητα σου πιο δυσκολη, ε, δεν το λες και εξυπνο..!

Παντως νομιζω ειναι και αβολο το λειτουργικο γενικα που εχει. Αν επαιρνα android πιστευω θα ειχε πιο ευκολο μενου. Τα μονα καλα που εχει (και για αυτο το πηρα) ειναι η τεραστια οθονη, χαμηλη τιμη, μετρια καμερα, καλη μπαταρια. Και το ιντερνετ επισης καλο μεσα απο την οθοναρα του, αλλα μεχρι εκει. Εφαρμογες και τετοια δεν ασχολουμαι πολυ.

 

Οσον αφορα το τρολαρισμα που ειπε καποιος παραπανω..

Εναν ηχο κλησης δικο μου θα ηθελα να εχω οταν με καλουν, και για το κανω αυτο πρεπει να κατεβασω εφαρμογη. Στο νοκια 3310 μπορουσες οχι μονο να βαλεις δικο σου, αλλα και να δημιουργησεις δικο σου!..:p

Σε αυτον το τομεα, σε αυτην την λεπτομερια τουλαχιστον.., ποιο ειναι πιο εξυπνο νομιζετε? :D

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως μετανιωσα που το πηρα και με την πρωτη ευκαιρια θα το δωσω. Οταν εχεις συνηθισει σε βασικα πραγματα που εκαναν καποια χρονια πριν, πολλα κινητα (ολων των εταιριων), και τωρα με αυτο το κινητο (η αλλα του ειδους) γινεται η καθημερινοτητα σου πιο δυσκολη, ε, δεν το λες και εξυπνο..!

Παντως νομιζω ειναι και αβολο το λειτουργικο γενικα που εχει. Αν επαιρνα android πιστευω θα ειχε πιο ευκολο μενου. Τα μονα καλα που εχει (και για αυτο το πηρα) ειναι η τεραστια οθονη, χαμηλη τιμη, μετρια καμερα, καλη μπαταρια. Και το ιντερνετ επισης καλο μεσα απο την οθοναρα του, αλλα μεχρι εκει. Εφαρμογες και τετοια δεν ασχολουμαι πολυ.

 

Οσον αφορα το τρολαρισμα που ειπε καποιος παραπανω..

Εναν ηχο κλησης δικο μου θα ηθελα να εχω οταν με καλουν, και για το κανω αυτο πρεπει να κατεβασω εφαρμογη. Στο νοκια 3310 μπορουσες οχι μονο να βαλεις δικο σου, αλλα και να δημιουργησεις δικο σου!..:p

Σε αυτον το τομεα, σε αυτην την λεπτομερια τουλαχιστον.., ποιο ειναι πιο εξυπνο νομιζετε? :D

 

Σε αυτη την τιμή έχω ακούσει πως αγανακτείς με android.....:)

Επίσης σκέψου ότι το πανάκριβο και εκ των κορυφαίων συσκευων iPhone, δεν μπορεί να στείλει/λάβει αρχεία μέσω Bluetooth (κάτι που κάνουν συσκευές 10ετιας)...

Ήχο κλήσης μπορείς να προσθέσεις και συνδέοντας την συσκευή με pc. Ένα vopy/paste του mp3 στον φακελο ringtones και είσαι οκ.

 

μπορει καποιος να μου πει πως κλεινουν οι ανοιχτες εφαρμογες?

μη μου πειτε με το πισω << γιατι με το πισω απλα παει πισω.....

Με το πλήκτρο πίσω, δεν πηγαινει απλά πίσω αλλά κλεινρι και τις εφαρμογές. Αν έχεις την gdr3 ή σε λίγες ημέρες που θα πάρεις το update της Nokia (black) κρατάς παρατεταμένα το πλήκτρο "πίσω" και σου εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν με ένα "x". Πατάς το "x" και κλείνει. Πόσο πιο απλά...?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή για αμέτρητα ringtones, υπάρχει και ο τρόπος που λέει ο montoya με ένα copy/paste.

 

Επίσης έχω κι ένα 3310 σε λειτουργική κατάσταση που είναι κλάσεις ανώτερο από το lumia 520 σε αυτούς τους τομείς και το ανταλλάσσω άμεσα με όποιον θέλει να σουτάρει το άχρηστο του lumia. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...