Jump to content

blogging @ myphone: QWERTY phones, τότε και τώρα


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πλέον εφεδρικό ένα Sonyericsson P1i μιλάμε για κορυφαίο κινητό!

Θεωρώ πλέον τα qwerty νεκρά όμως.

1) Πιάνουν χώρο και μειώνουν την οθόνη. Σε slide εκδοχές αυξάνουν πάχος.

2) Πιάνουν σκόνη

3) Με τον χρόνο αποκτούν τριγμούς.

4) Δεν μπορει να υπάρξει εύκολα αδιάβροχη συσκευή. Για dust-proof απλά ξεχάστε το!!!

5) Με virtual keyboard αλλάζεις οποία γλώσσα θέλεις!

6) Το auto correction έβαλε στην ουσία την ταφόπλακα στο qwerty.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου αρεσουν πολυ τα querty.:)

Ειχα Νοκια Ε71 motorola milestone, αλλα και htc chacha!

Θεωρω οτι σημερα πλεον, δεν υπαρχει χορος για τετοιες συσκευες, οι οθονες αφης τα ισοπεδωσαν ολα. Λυπηρη εξελιξη, τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

χωρατο ειναι αυτο ετσι?

δεν παιζει να εδωσες το e90 για οτιδηποτε..

απλα δεν παιζει τετοιο πραγμα

 

To my defence, ηταν απιστευτα ογκωδες .. Και ιδιαιτερα ασχημο οταν ηταν κλειστο ... Κανεις δεν ειναι ασφαλτος (sic!) ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

μιας και το μέχρι τότε «εξυπνότερο» κινητό της με Symbian ήταν το Nokia 7110 στην έκδοση Series 40, προπομπό του Symbian S60

 

ΑΟΥΤΣ

 

εγω εχω ακομα καψουρα με το Ε70 :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τον τίτλο, δεν χρειάστηκε να δω ποιος το έγραψε, ήμουν βέβαιος :p

 

Μας πήρανε γραμμή βλέπω... :p :p :p Καρφώνομαι τόσο τελικά;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

ωραίο άρθρο :)

σαν το qwerty του qtek 9000 δεν ήταν κανένα

Προσωπικά πάντα μου άρεσε το full keyboard αλλα οι απαιτήσεις για πιο λεπτά και ελαφριά κινητά το έχουν κάνει άβολο.

θα ήθελα να δώ ενα flip windows phone :)

 

Προσυπογράφω φίλε lepes γιά το Qtek 9000.

Πριν το αποσύρω στην συλλογή μου άλλαξα όλο το σασί και το έχω με τις ζελατίνες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τα Handspring & Palm Treo με PalmOS (τα πλείστα) και WM

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παρα τα οποια λαθη του στην κατασκευη (η οθονη βασικα που ακουμπουσε στα πληκτρα), το καλυτερο και πιο βολικο qwerty που εχω χρησιμοποιησει σε συσκευη ηταν αυτο του Ε90.

Σωστες αποστασεις, σωστη υφη, σωστη ανταποκριση,πολυ ομορφος φωτισμος και γενικα πολυ ευχαριστη εμπειρια.

Ρισπεκτ...(αν και η τιμη του ηταν...**********!)

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Λατρεια τα Qwerty, θυμαμαι οταν ειχα τo Touch Pro 2 (το οποιο ειχε το καλυτερο slide keyboard imo) δεν μου περνουσε καν απο το μυαλο να χρησιμοποιησω κατι που ειχε μοναχα οθονη αφης. Στο οποιο βοηθησε και μια αποτυχημενη αποπειρα με το Οmnia το οποιο κατεληξα να μισω τελικα και να το σουταρω οπως οπως.

 

Βεβαια τωρα πια με τις τεραστιες οθονες και τα καλα πληκτρολογια (λεγε με swype) νομιζω πως δε θα εμπαινα σε διαδικασια αγορας ενος slide qwerty. Unless...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κείμενο και το ταξίδι στο παρελθόν.

Για μένα βέβαια τα QWERTY δεν είναι παρελθόν μια που συνεχίζω με το Palm Pre 2.

Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να συγκρίνω το φυσικό με το "virtual" πληκτρολόγιο.

Το πρόβλημα είναι ότι κόβει χώρο από την οθόνη (αυτό είναι και για μένα το μειονέκτημα στο Q10 της BB που κατά τα άλλα φαίνεται εξαιρετικό) και όσο και να μην είμαι φαν των τεράστιων οθονών που αγγίζουν τις 5 ίντσες, οι 3 ίντσες είναι το άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

To my defence, ηταν απιστευτα ογκωδες .. Και ιδιαιτερα ασχημο οταν ηταν κλειστο ... Κανεις δεν ειναι ασφαλτος (sic!) ..

εμενα μου φαινεται ενταξει(εχω ακομα το αγαπημενο 9500 οποτε δεν εχω προβλημα με το μεγεθος)

και ιδιαιτερα πανεμορφο!

δεν πειραζει..αρκει να μην ξαναγινει το λαθος :p

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν μου αρεσαν τα qwerty γιατι ειχαν μικρα κουμπια...δεν μπορουσα να γραψω με τιποτα...πια δεν προκειται να ξαναβγουν τετοια κινητα..λιγοστα η μονο τα μπλακ μπερι γιατι ολοι εχουν στραφει στις οθονες αφης

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχω ακόμα το e55 σε κλασσικο,μαυρο χρωμα με απιστευτη μπαταρια εδω και 4 χρονια σχεδον.

οταν το πρωτοπηρα διαρκουσε ολοκληρη εβδομαδα,τωρα πλεον 5 μερες! νομιζω οτι ειναι μια χαρα.

στη συνεχεια πηγα στο e5 το οποιο με απογοητευσε οσον αφορα την οθονη του αλλα anyway, ειπαμε nokia-qwerty-symbian και ξερο ψωμι:D

στο καπακι πηγα στο e6 το οποιο απλα δεν υπαρχει!!

ειμαι σουπερ ευχαριστημενος απο ολες τις δυνατοτητες του εδω και 18 μηνες!

 

(η αμαρτια μου ειναι οτι αγορασα το lumia 800 πριν 5 μερες και μου αρεσει και αυτο):O

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Τα δυο καλυτερα πληκτρολογια που περασαν απο τα δαχτυλα μου, με σειρα προτιμησης, BB 9000 και Touch Pro 2. Ειδικα το BB9000 δεν το εφτασε το ΒΒ9900 οσο και αν προσπαθησε γιατι θελησε να ειναι πιο κομψο. Λογικα το Q10 θα περασει απο τα χεράκια μου καποια στιγμη στο εγγυς μελλον.

 

Αλλα κακα τα ψεμματα, τα soft keyboards εχουν εξελιχθει παρα πολυ τα τελυται 2 χρονια. Ειδικα αυτο το Swiftkey (Flow or non-Flow) τα σπαει

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

E 90 το Κινητο που θα μείνει για πάντα στην καρδιά μου και το μοναδικό που κράτησα 2,5 χρόνια !!!!:D Απίστευτη συσκευή !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
QWERTY (με βελακια ή πολυπληκτρο) και οθονη αφης ειναι ο καλυτερος συνδυασμος τηλεφωνου. Οτι και να λενε τα παπαγαλακια της μοδας παλι εδω θα γυρισουν... αμα το φουλ τας ειναι φουλ βολικο, γιατι φτιαχνουν bluetooth και usb πληκτρολογια ακομα και για ταμπλετ? Τα ιδια λεγανε και για την γραφιδα και οταν το ξαναεφερε το Note το θεωρουσαν ανακαλυψη!!!
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

για αυτό το λόγο πήρα και το νοκια Ε7 :D κάνει παρέα στο desire z όμως. αλλά κάποια στιγμή θα βγουν στην επιφάνεια!

αμαν με τις οθόνες αφής πια. 5αρα εχω και πάλι κανω πολλα λαθη :/

Link to comment
Share on other sites

α ιδια λεγανε και για την γραφιδα και οταν το ξαναεφερε το Note το θεωρουσαν ανακαλυψη!!!

 

Απλα στο Note το λιγοτερο που μπορεις να κανεις με τη γραφιδα ειναι να πατας εικονιδια στην οθονη. Η χρηση για την οποια προοριζεται η γραφιδα του note δεν ειναι για να αντικαθιστα το δακτυλο.

 

Just sayin :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Η γραφίδα και η σουίτα εφαρμογών που την συνοδεύει είναι ο λόγος που η σειρά Note στα phablet δεν έχει αντίπαλο (έτσι εκμεταλλεύεσαι σωστά την μεγάλη οθόνη πιστεύω)

 

Όσο για το BB 9000, παραμένει η μοναδική συσκευή που μετάνιωσα που έδωσα, παρά τα προβλήματα μνήμης (και κατιτίς του qwerty, αλλά μάλλον έπεσα στο μοντέλο που ήταν τέτοιο). Ακόμα χαζεύω στο eBay μπας και πετύχω κανένα σε τιμή ευκαιρίας

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλήτερο qwerty :

http://www.huaweidevice.com/worldwide/productFeatures.do?pinfoId=3108&directoryId=6001&treeId=3745&tab=0

ελπίζω η huawei να κυκλοφωρήσει και τον αντικαταστάτη του.

Link to comment
Share on other sites

Και του sony ericsson xperia X1i ηταν πολυ βολικο το qwerty. Ηταν γενικα βολικο στο χερι οταν ανοιγε το slide keyboard.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιος ο λόγος/ποιό το επιχείρημα ....που έχουν περάσει σχεδόν 2 (?) χρόνια απο την τελευταία δημιουργία qwery smartphone?? Είτε ανδρόιδ είτε windows phone?

 

Εχω συνηθίσει qwerty πλέον και μόνο, είμαι 2 χρόνια με το galaxy y pro. Ψάχνω κάτι πιο καινούργιο και δεν βρίσκω τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική ανακοινώθηκε πρόσφατα, δεν θυμάμαι για ποιόν πάροχο, ένα LG με qwerty πληκτρολόγιο, αλλά πρακτικά μιλάμε για ανύπαρκτη αγορά πλέον αν εξαιρέσει κανείς το blacknerry q10..

 

Πάντως εγώ από μέρα σε μέρα περιμένω ένα nokia e7 και ανυπομονώ όσο δεν πάει :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ψάχνοντας στο Myphone για qwerty smartphones έφτασα εδώ. Βλέπω ότι έχει μισό χρόνο να ενημερωθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο για να γράψω. Τα qwerty τείνουν να εξαφανιστούν με εξαίρεση ίσως τα κάπως στενά chatphones χαμηλών κατηγοριών, όπως αποκαλούνται, π.χ. κάποια nokia asha και κλασικά τα μαύρα μούρα. Ως πιστός οπαδός της Νοκια (δεν έχω αλλάξει μάρκα από την πρώτη μου συσκευή πριν από περίπου 13 χρόνια), ψάχνω κάποιο αξιόπιστο smartphone της Νοκια που να συνδυάζει όσο γίνεται καλύτερα χαρακτηριστικά. Μου αρέσει ο σχεδιασμός συρόμενου πληκτρολογίου και όχι της κλασικής σειράς communicator που άνοιγαν σαν laptop, ούτε η μπάρα π.χ. του Ε6 και των τωρινών asha. Έχω στην άκρη το N97, κι ενώ έχει τεράστια χωρητικότητα για αρχεία, χάρτες (έχω όλους τους χάρτες του κόσμου) κλπ, έχει χαμηλή χωρητικότητα C που με εμποδίζει να εγκαταστήσω πολλές εφαρμογές, παλιό επεξεργαστή και λίγη RAM.

 

Έχω κάποια μοντέλα υπόψη μου, όπως το Ε7, το Ν900 και το Ν950, όμως το καθένα το απέρριπτα για διαφορετικούς λόγους. Π.χ. το Ε7 δεν έχει αρκετό χώρο (τα 16 GB είναι αρκετά για εφαρμογές και χάρτες αλλά όχι για επιπλέον αρχεία), το Ν900 δεν έχει σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με το Ν97 μου και τέλος το Ν950, αν και το πιο εξελιγμένο, έχει λίγο χώρο (8.5 GB) και φυσικά είναι δυσεύρετο αφού βγήκε για προγραμματιστές (στο ebay το πουλούσε ένας κοντά στα 1000 ευρώ!)

 

Έχετε κάποιο άλλο μοντέλο υπόψη; Ή κάποια πρόταση πάνω σε αυτά;

 

Σε κάθε περίπτωση θα προορίζεται για 2η συσκευή μου καθώς το 808 δεν το αλλάζω με κανένα, απλά στο γράψιμο προτιμώ πλήρες φυσικό πληκτρολόγιο. Έχουμε γεμίσει με τα αφής, αλλά τα qwerty ήταν τα καλύτερα! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...