Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Έβρεξε band20 στην Πάτρα πριν 2 μέρες.

Παντού πλέον δυνατό 800αρι LTE.

B3 & b7 είχε έως τώρα;

Θα δω κι εγώ σε 2εβδομαδες του Αγίου Πνεύματος αν προσέθεσαν τίποτα περαιτέρω ανατολικά

Link to comment
Share on other sites

B3 & b7 είχε έως τώρα;

Θα δω κι εγώ σε 2εβδομαδες του Αγίου Πνεύματος αν προσέθεσαν τίποτα περαιτέρω ανατολικά

 

Είχε band3 παντού και band7 κέντρο.

Πλέον και band20 παντού με καλύτερα νούμερα λήψης από band3.

Link to comment
Share on other sites

Έβρεξε band20 στην Πάτρα πριν 2 μέρες.

Παντού πλέον δυνατό 800αρι LTE.

 

Και αυτο δεν ειναι τίποτα. Να τα βλέπουν μερικοί μερικοί κολλημένοι που λένε ότι η 800αρα αν λείπει από το κινητό δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Έχει μαλιασει η γλώσσα μου ότι λόγο δουλειάς εχω ενημέρωση οτι θα μπει 800αρι φουλ μέσα σε όλες τις πόλεις και στην Αθήνα - θεσσαλονικη. Είναι μονόδρομος για να αντικατασταθεί το 2g με volte για την τηλεφωνία.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είχε band3 παντού και band7 κέντρο.

Πλέον και band20 παντού με καλύτερα νούμερα λήψης από band3.

Απο ταχύτητες όμως είναι καλύτερα? Η 20αρα πιάνει τα 100+ down/35-45up ή περιορίζεσαι στα 20-30?

Link to comment
Share on other sites

Απο ταχύτητες όμως είναι καλύτερα? Η 20αρα πιάνει τα 100+ down/35-45up ή περιορίζεσαι στα 20-30?

 

Με 10MHz στα 800, έχει θεωρητικό μέγιστο με 2x2 MIMO και 256QAM 100mbps εάν είσαι μόνος σου στην κεραία. Πρακτικά αυτόν τον καιρό δίνει γύρω στα 35 και περιμένω να πέσει σε βάθος χρόνου. Αυτό που προσφέρει είναι 35+ Mbps ακόμα και σε δύσκολους εσωτερικούς χώρους, volte σχεδόν παντού και έναν ακόμα CA component carrier.

Link to comment
Share on other sites

και έναν ακόμα CA component carrier.

Το έχεις δει πουθενά; 20+3, 20+7 ή 20+7+3

 

Στην Αθήνα δεν έχω δει 20+3, ούτε 20+7.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δει πουθενά; 20+3, 20+7 ή 20+7+3

 

Στην Αθήνα δεν έχω δει 20+3, ούτε 20+7.

 

Η συσκευή με root δεν κάνει CA, οπότε δεν το έχω δει. Σίγουρα όμως κάνει CA με band20, αλλιώς δεν θα διαφήμιζε 500mbps down.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή με root δεν κάνει CA, οπότε δεν το έχω δει. Σίγουρα όμως κάνει CA με band20, αλλιώς δεν θα διαφήμιζε 500mbps down.

Τα nexus έχουν τέτοιο θέμα; Root και ca

Link to comment
Share on other sites

Τα nexus έχουν τέτοιο θέμα; Root και ca

 

Δεν έγινα σαφής, δικό μου λάθος. Η συσκευή που έχω κάνει root (Nexus 5) δεν υποστηρίζει carrier aggregation έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Έβρεξε band20 στην Πάτρα πριν 2 μέρες.

Παντού πλέον δυνατό 800αρι LTE.

 

σπιτι μου βλεπω απο σημερα το μεσημέρι πολυ δυνατο b20, ενεργοποιήθηκε στο pci του σταθμου που ειναι στα ~200μετρα. b3+b7 ειχε πριν.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Άντε να ενεργοποιηθεί μαζικά και προς Θεσσαλία:D Όχι ότι έχει θέμα και τώρα δηλαδή, αλλά με το b20 απλά θα έχει παντού κάλυψη
Link to comment
Share on other sites

Άντε να ενεργοποιηθεί μαζικά και προς Θεσσαλία:D Όχι ότι έχει θέμα και τώρα δηλαδή, αλλά με το b20 απλά θα έχει παντού κάλυψη

εσωτερικα σπιτι μου ειχε ηδη χαμηλα dbm, λόγω αποστασης του σταθμού. Ξερεις τι θέμα εχω τωρα ε? βλεπω οτι η συσκευη μεσα στο σπίτι προτιμά (ιδιως στα πίσω δωμάτια) την b20 αντι για την b3.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην ταχύτητα είναι το θεμα.

Τόσο καιρό με την B3 είχα ~40-45mbps σε όλα τα δωματια εσωτερικά.

Και δεν μπορώ να κλειδώσω και band στην cosmote με το guru, αρνείται πεισματικά στην cosmote.

Πάντως με την b20 έχω χαμηλότερο ping μέσα στο σπίτι (12ms), η b3 στα ~14ms

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. Εδώ που είμαι εγώ band 7 πιάνει πλέον μόνο από 2,5 χλμ μακριά και σε ελάχιστα σημεία με ταχύτητα γύρω στα 20.

Παλιότερα έβλεπα κοντά 150mbps.

(Αν θυμάμαι καλά band 7 τότε).

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός είναι στα ~200-220μετρα αλλά η b7 ίσα που μπαίνει στα μπροστινά δωμάτια.

Βέβαια παρεμβαλονται 3-4πενταοροφες πολυκατοικιες και εγώ στον 1ο

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω πάντως πως γενικά πάει μία χαρά με 3 και 20. Ακόμη και να μην έχω την μέγιστη ταχύτητα, που δε με νοιάζει και ιδιαίτερα δηλαδή, το απολύτως χειρότερο που βλέπω είναι κοντά στα 35, ενώ στα περισσότερα εξωτερικά σημεία πιάνει πλέον 50-60 άνετα θα έλεγα.

(Μιλάω για την περιοχή μου και μία ακτίνα περίπου 2 χλμ από το σπίτι που κινούμαι καθημερινά κυρίως με τα πόδια, όχι γενικά)

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα πριν που σου είπα είναι μέσα στο σπίτι, αν βγω μπαλκόνι ή έξω στην αυλή η b3 μόνη της μου δίνει χαλαρά ~130mbps και σε ca με την b7 ~240mbps.

Η "νεα" b20 που ενεργοποιηθηκε σήμερα μου δίνει ~35mbps εσωτερικά και ~60-65mbps εξωτερικά.

CA δεν την έχω δει ακόμη να μου κάνει η b20

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι, προσωπικά πάντα, δεν θα χρησιμοποιήσω δεδομένα. Και γιατί δεν χρειάζεται να χαλάσω όσα και να έχω, λόγω σταθερής σύνδεσης. Αλλά και απεριόριστα να είχα, καταναλώνει και πολύ περισσότερη μπαταρία με data.

 

 

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι, προσωπικά πάντα, δεν θα χρησιμοποιήσω δεδομένα. Και γιατί δεν χρειάζεται να χαλάσω όσα και να έχω, λόγω σταθερής σύνδεσης. Αλλά και απεριόριστα να είχα, καταναλώνει και πολύ περισσότερη μπαταρία με data.

 

Sent from my XT1068

 

Καλά εννοείται, Και εγώ με WiFi σπιτι

 

Εγώ παιδιά πάντα εχω ανοιχτό το 4g και το γραφείο και στο σπίτι , αυτοκίνητο και powebank μαγνητικά καλώδια για να μην χαλάει η θήρα από το βάλε βγάλε του καλωδίου και πάντα είναι καρφωμένο και φορτίζει..... :)

 

WSKEN-Round-Magnetic-X-Cable-With-Type-C-USB-_1.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στη διαφορά στο download IPv4 vs IPv6.

Νομίζω κάτι είναι χαλασμένο στον transparent proxy της Cosmote.

Ίσως έτσι εξηγείται που αρκετές φορές δεν φορτώνουν 100% οι απλές http σελίδες (δεν έχουν μείνει και πολλές σκέτο http πλέον βέβαια...)

 

http://i64.tinypic.com/xll8ac.jpg

http://i66.tinypic.com/2vamdfc.jpg

http://i64.tinypic.com/2qu3xia.jpg

http://i66.tinypic.com/28hmzyu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...