Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, mixtri said:

Ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα. Θες και καλύτερο band combo. Πάντως είναι usable.

Σε 10 μέρες ασφαλή συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Διόδια Μαλγάρων, enb 1001. Δεν έχω να πω κάτι.
 
IMG_0403.thumb.jpeg.474a840f6fb6705688215ba347b7b658.jpeg
Θεοί απλά. Ακόμα να αναβαθμίσουν αυτή τη ρημάδα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, στο DeTox δίπλα στο 424 Νοσοκομείο επάνω στην Εγνατία. https://www.speedtest.net/result/i/5836556612

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Περιστερίου Αθήνας.

https://www.speedtest.net/my-result/a/9671849551

Enb 200578 !!! 

 

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NeCrOmAnCeR19 said:

Κέντρο Περιστερίου Αθήνας.

https://www.speedtest.net/my-result/a/9671849551

 

 

Enb 200578 !!! 

 

Κανένα σκριν από netmonster? Να δούμε αν έχει κίνηση και έχει τέτοια χάλια.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, waeo said:

Κανένα σκριν από netmonster? Να δούμε αν έχει κίνηση και έχει τέτοια χάλια.

Απο Βεάκη και κατω προς Κρέσνας ειναι εκτός δικτύου. Ουτε με 2G δεν βγάζει κλήση. 

Η απάντηση της cosmote ειναι "το γνωριζουμε το προβλημα, αλλα δεν ξερουμε αν θα φτιαχτεί ποτέ "

Screenshot_20231102_215454_NetMonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτακτως στα Ιωαννινα σήμερα και δυστυχως για ακομη μια φορά βλέπω άσχημα πράγματα με το δίκτυο στην πόλη.

Οδος Σουλιου με το ζόρι κλήσεις. Στη μιση Ναπολεωντος Ζερβα μη λειτουργικη. Καραβατια και πάνω από τη μεγάλου Αλεξάνδρου μαύρα χάλια, για κλάματα.  Καλουτσιανη σε εσωτερικους χωρους ανύπαρκτη. Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο δυσκολεύεται περισσότερο απ όλους, οπως και στο Χατζηκώστα. Οδος Γαριβάλδη και πέριξ μη λειτουργικό το Ίντερνετ, απλά ένα εικονίδιο 4G φαινεται στα δεξιά της οθόνης. 
Γενικά εχω φαει edge με το κουτάλι σήμερα. 

Ξερω, εχω κουράσει να λέω τα ίδια και τα ίδια. Τα γράφω συνέχεια γιατί όλο και κάποιος από την εταιρεία θα μας διαβάζει. Μπας και φιλοτιμηθούν να κάνουν κάτι παραπάνω. Τους έχει φαει λάχανο ο ανταγωνισμός στις προαναφερθείσες περιοχές. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, panos.k2 said:

Ειμαι εκτακτως στα Ιωαννινα σήμερα και δυστυχως για ακομη μια φορά βλέπω άσχημα πράγματα με το δίκτυο στην πόλη.

Οδος Σουλιου με το ζόρι κλήσεις. Στη μιση Ναπολεωντος Ζερβα μη λειτουργικη. Καραβατια και πάνω από τη μεγάλου Αλεξάνδρου μαύρα χάλια, για κλάματα.  Καλουτσιανη σε εσωτερικους χωρους ανύπαρκτη. Στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο δυσκολεύεται περισσότερο απ όλους, οπως και στο Χατζηκώστα. Οδος Γαριβάλδη και πέριξ μη λειτουργικό το Ίντερνετ, απλά ένα εικονίδιο 4G φαινεται στα δεξιά της οθόνης. 
Γενικά εχω φαει edge με το κουτάλι σήμερα. 

Ξερω, εχω κουράσει να λέω τα ίδια και τα ίδια. Τα γράφω συνέχεια γιατί όλο και κάποιος από την εταιρεία θα μας διαβάζει. Μπας και φιλοτιμηθούν να κάνουν κάτι παραπάνω. Τους έχει φαει λάχανο ο ανταγωνισμός στις προαναφερθείσες περιοχές. 

Έλλειψη σταθμών προφανώς. Εκεί η Cosmote έχει πάθει ότι η Vodafone στην Θήβα. Μόνο που με το 5G και μερικές συνεγκαταστάσεις κάτι έκαναν. Εκεί πάνω τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Έλλειψη σταθμών προφανώς. Εκεί η Cosmote έχει πάθει ότι η Vodafone στην Θήβα. Μόνο που με το 5G και μερικές συνεγκαταστάσεις κάτι έκαναν. Εκεί πάνω τίποτα 
Μπα. Έχει σταθμούς στα Γιάννενα, μια χαρά είναι η Cosmote σ αυτό το κομμάτι. Και πρόσφατα έχει βάλει και άλλους. Απλά επειδή άλλοι παίζουν 5G και άλλοι 4G χωρίς να είναι αναβαθμισμενοι, βγαίνει τουρλουμπουκι η φάση. Λίγο που σέβονται κιόλας τα όρια εκπομπής, πολλές φορές στο σήμα επέρχεται δραματική μείωση στα κρυφά σημεία όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω. Τώρα απλά, περιμένουμε τα συνεργεία να σκάσουν πάλι προς Ήπειρο μεριά και να τελειώσουν τη πόλη, καθώς φαίνεται τώρα έχουν πάρει παραμαζωμα Ανατολική Μακεδονία και Θράκη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, johnny_htc said:

Μπα. Έχει σταθμούς στα Γιάννενα, μια χαρά είναι η Cosmote σ αυτό το κομμάτι. Και πρόσφατα έχει βάλει και άλλους. Απλά επειδή άλλοι παίζουν 5G και άλλοι 4G χωρίς να είναι αναβαθμισμενοι, βγαίνει τουρλουμπουκι η φάση. Λίγο που σέβονται κιόλας τα όρια εκπομπής, πολλές φορές στο σήμα επέρχεται δραματική μείωση στα κρυφά σημεία όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω. Τώρα απλά, περιμένουμε τα συνεργεία να σκάσουν πάλι προς Ήπειρο μεριά και να τελειώσουν τη πόλη, καθώς φαίνεται τώρα έχουν πάρει παραμαζωμα Ανατολική Μακεδονία και Θράκη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχουν πολλή δουλειά ακόμη στην Ήπειρο κα;

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2023 at 7:05 ΜΜ, CaptainNickGR said:

Διόδια Μαλγάρων, enb 1001. Δεν έχω να πω κάτι.

 

IMG_0403.jpeg

Έχουν αλεργια με την 1001 . Έχουν αναβαθμίσει τα πάντα στον κάμπο εκτός από αυτή 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολλή δουλειά ακόμη στην Ήπειρο κα;
Αν κρίνω από το cellmapper, μέσα στα βουνά μάλλον ναι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουν αλεργια με την 1001 . Έχουν αναβαθμίσει τα πάντα στον κάμπο εκτός από αυτή 
Στο μεταξύ αυτή βλέπω είναι πάνω σε κτίριο του ΟΤΕ λολ αυτοί τρολαρουν ασύστολα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βγάζει ψυχούλα σήμερα η κοσμοτε στη Θεσσαλονίκη. Τα προβλήματα που εντοπίζονται:

201166 & 101503 δεν δίνουν data με κύρια την band 20. Είναι άχρηστες με λίγα λόγια.

Η 1332 που υπολειτουργούσε με 1mbps πλέον φαίνεται κλειστή ελπίζω για αναβάθμιση και όχι για βλάβη.

Το micro 101529 στο Γερμανό της Λαμπράκη (Τούμπα) από τα 400+ που έδινε πλέον δίνει πολύ μικρή ταχύτητα και δεν κάνει ca εδώ και μέρες.

Η 201018 πύργος του ΟΤΕ επίσης χοντρό θέμα εδώ και μέρες με τραγικές ταχύτητες και χωρίς ca, μόνο band 7 για κάποιο λόγο. https://www.speedtest.net/my-result/a/9731075357 Γίνεται να είναι βλάβη και να μην το έχουν πάρει χαμπάρι σε σταθμό που καλύπτει τόσο κόσμο?

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, VasilisSam said:

Βγάζει ψυχούλα σήμερα η κοσμοτε στη Θεσσαλονίκη. Τα προβλήματα που εντοπίζονται:

201166 & 101503 δεν δίνουν data με κύρια την band 20. Είναι άχρηστες με λίγα λόγια.

Η 1332 που υπολειτουργούσε με 1mbps πλέον φαίνεται κλειστή ελπίζω για αναβάθμιση και όχι για βλάβη.

Το micro 101529 στο Γερμανό της Λαμπράκη (Τούμπα) από τα 400+ που έδινε πλέον δίνει πολύ μικρή ταχύτητα και δεν κάνει ca εδώ και μέρες.

Η 201018 πύργος του ΟΤΕ επίσης χοντρό θέμα εδώ και μέρες με τραγικές ταχύτητες και χωρίς ca, μόνο band 7 για κάποιο λόγο. https://www.speedtest.net/my-result/a/9731075357 Γίνεται να είναι βλάβη και να μην το έχουν πάρει χαμπάρι σε σταθμό που καλύπτει τόσο κόσμο?

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ανέφερε τα στην εξυπηρέτηση πελατών(13738 δωρεάν). Ίσως είναι και μαζική αναβάθμιση,ίσως και βλάβη 

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2023 at 10:59 ΠΜ, damierom said:

Ναι μπορώ να τις επιλέξω όλες. Το TP-Link MR-600 το τελευταίο αναβαθμισμένο μοντέλο.

Εγώ έχω αφήσει 1,7,28,20 γιατί η 3άρα που έχω εδώ κοντά καρφώνει εκει στα 10-20 mbps και δεν αγγίζει αλλες.
Εχω το v2 αλλά στο τελευταίο firmware update του MR600 είδα θέματα και το έκανα restore και το αφήνω όπως είναι.

Screenshot_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λίγες μέρες δεν υπάρχει 1800αρα B3 στις κεραίες του χωριού με συνέπεια να πέσει πάρα πολύ η ταχύτητα. Από 350 στα 80 90 download το upload και αυτό στη μέση βαριά βαριά 60 70. Μπορείτε να σκεφτείτε τι μπορεί να συμβαίνει? Πάνε να καταργήσουν τελείως το 4G? Θα μας αφήσουν με το ανάπηρο 5G Ν1 την οποία κλείνουν κάθε βράδυ μέχρι πρωινές ώρες?
9cc2ba4adfffc6506ec367b588213891.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, king2009 said:

Εδω και λίγες μέρες δεν υπάρχει 1800αρα B3 στις κεραίες του χωριού με συνέπεια να πέσει πάρα πολύ η ταχύτητα. Από 350 στα 80 90 download το upload και αυτό στη μέση βαριά βαριά 60 70. Μπορείτε να σκεφτείτε τι μπορεί να συμβαίνει? Πάνε να καταργήσουν τελείως το 4G? Θα μας αφήσουν με το ανάπηρο 5G Ν1 την οποία κλείνουν κάθε βράδυ μέχρι πρωινές ώρες?
9cc2ba4adfffc6506ec367b588213891.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ίσως κάτι να πειράζουν ενόψει και του 5G SA

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι να πειράζουν ενόψει και του 5G SA
Εκεί το ρίχνω μακάρι να δούμε προκοπή μπας και βάλουν τίποτα Ν78. Μετά ας το κλείσουν τελείως το lte.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και Αθήνα έχω παρατηρήσει να έχει πρόβλημα το ca σε έναν σταθμό με πολύ κίνηση. Συγκεκριμένα απλά δεν έκανε ca. Φυσικά αποκλείω να αφαιρέσουν την b3, αφού όλοι οι σταθμοί παίζουν με αυτή τη μπάντα και είναι καίριας σημασίας για το δίκτυο. Οπότε πολύ πιθανόν κάτι κάνουν, αφού φαίνεται ότι πανελλαδικως γίνεται ταυτόχρονα αυτό.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, johnny_htc said:

Και Αθήνα έχω παρατηρήσει να έχει πρόβλημα το ca σε έναν σταθμό με πολύ κίνηση. Συγκεκριμένα απλά δεν έκανε ca. Φυσικά αποκλείω να αφαιρέσουν την b3, αφού όλοι οι σταθμοί παίζουν με αυτή τη μπάντα και είναι καίριας σημασίας για το δίκτυο. Οπότε πολύ πιθανόν κάτι κάνουν, αφού φαίνεται ότι πανελλαδικως γίνεται ταυτόχρονα αυτό.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι 100% κατι κανουν πανελλαδικα. Και στο zte 5001 τα ιδια ca κανει κανονικα αλλα 2ca η Β3 εξαφανισμενη εδω και μερες. Κατι στο site της EETT δεν βλεπω παντως η ταχυτητα επεσε παρα πολυ η Β3 εδινε πανω απο 150mb download μονη της και 30-40 upload. Μακαρι να βαζουν Ν78 να παιζουμε με 1gb και 200mb upload να μπορεσουμε να φυγουμε απο LTE σιγα σιγα. 

Screenshot-2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος είναι σίγουρα να γεμίσει N78 σε όλους τους σταθμούς. Αλλά μέχρι τότε, κάποιοι με το NSA παίζουν σωστά και αποδοτικά,κυρίως στην επαρχία με τις ανάγκες εμφανώς μικρότερες. Πάντως μελλοντικά όλο το φάσμα της B1 θα πάει στο SA,δεν θα το κρατήσουν για το 4G και η 1800αρα την βλέπω για ομιλία κυρίως μαζί με την 800 άρα, όπου το 4G θα είναι το νέο 2G) κάποια στιγμή θα καταργηθεί όταν το 4G θα είναι απλά παντού) ουσιαστικά και θα είναι ένα backup δίκτυο. Αλλά αυτό αργεί πολύ θεωρώ. Δεν ξέρω οι υπόλοιποι τι γνώμη έχουν γύρω από αυτό το θέμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Ο στόχος είναι σίγουρα να γεμίσει N78 σε όλους τους σταθμούς. Αλλά μέχρι τότε, κάποιοι με το NSA παίζουν σωστά και αποδοτικά,κυρίως στην επαρχία με τις ανάγκες εμφανώς μικρότερες. Πάντως μελλοντικά όλο το φάσμα της B1 θα πάει στο SA,δεν θα το κρατήσουν για το 4G και η 1800αρα την βλέπω για ομιλία κυρίως μαζί με την 800 άρα, όπου το 4G θα είναι το νέο 2G) κάποια στιγμή θα καταργηθεί όταν το 4G θα είναι απλά παντού) ουσιαστικά και θα είναι ένα backup δίκτυο. Αλλά αυτό αργεί πολύ θεωρώ. Δεν ξέρω οι υπόλοιποι τι γνώμη έχουν γύρω από αυτό το θέμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Εμφανίστηκε η 1800αρα και γράφει δίπλα 2G. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
5350510e3e76add055e435d98df97fe1.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος γιατί το γράφει το 2G δίπλα στην εφαρμογή. Πιθανολογώ ότι έχει σχέση πως έχεις πιάσει από τον εν λόγω σταθμό να εκπέμπει 2G στην τάδε συχνότητα και απλά σε ενημερώνει για τη διαθεσιμότητα αυτής μέσω της εφαρμογής. Είναι καθαρά δλδ θέμα της εφαρμογής και μένα το έχει εδώ και καιρό αυτό, άρα καμία σχέση με την επαναφορά της 188αρας που δεν έβλεπες μέχρι τώρα στο 4G. Και όχι μόνο στο σταθμό που σου στέλνω για να δεις, αλλά και σε άλλους, σχεδόν παντού μπορείς να το δεις το 2G δίπλα. 12b071caa7050d56469415c7d1386a21.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...