Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απίστευτη ταλαιπωρία η χθεσινή μερα, το πρωι....

 

Περίμενα λόγω δουλειάς τηλεφωνήματα κρίσιμα...αποτέλεσμα τα γνωστα: sim εκτός υπηρεσίας με αντίστοιχο 'μπιπ' ...10δες σημαντικές χαμένες κλήσεις...."Μα σ' επαιρνα τηλ και δεν το σήκωνες " και άλλες τέτοιες ομορφιές...

 

Τέλος πάντων. Αυτα είναι παρελθόν. Άλλο θέλω να ρωτήσω.

 

Από τη βλάβη αυτή και μετά παρατήρησα ένα άλλο κουσούρι...δεν ξέρω αν το έχει κανείς σας.

 

Παίρνω τηλ κάποιον . Γίνεται η σύνδεση. Μετράει δευτερόλεπτα....και κανείς δεν ακούει κανέναν! Με τη 2η προσπάθεια/κλήση μπορούμε και μιλάμε. 2-3 φορές μου το χει κάνει ήδη...

 

Έχει συναντήσει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Ναι, και λέω τι φάση χάλασε η συσκευή.. Από χθες το χω παρατηρήσει σε ορισμένες κλήσεις που έκανα μεταξύ δικτύου και εκτός εννοείται..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1481

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Συνέβη και σε εμένα πριν λίγο αυτό με τις κλήσεις και επίσης μια άλλη παρενέργεια που παρατηρώ είναι ότι αν ειμαι σε wifi calling και το γυρίσω σε δεδομένα, κάνει περίπου ένα 3λεπτο να φορτώσει το volte αλλά μόλις το φορτώσει είναι σταθερό χωρίς θέματα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ CaptainNickGR και bbbb :up::up:

 

Να ξέρουμε να μην σκαλίζουμε και τις συσκευές μας τζάμπα...Περιμένουμε να εξομαλυνθεί η κατάσταση λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του χθεσινού, ν' αναφέρω ότι έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να κάνω ένα τηλεφώνημα....και να χρεώνομαι για δύο!

 

Η πρώτη πάντα πάει στο βρόντο (συνδέεται και δεν ακούει κανείς κανέναν).

 

Έχει αρχίσει να κουράζει αυτή η κατάσταση πραγματικά....

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο δυνατό 4G+ router που να δουλεύει καλά με τις ταχύτητες της Cosmote? Έχω ένα ZTE MF920U, αλλά είναι πολύ μέτριο και στο ίδιο σημείο, η ίδια ΣΙΜ στο τηλέφωνό μου πιάνει διπλάσιες ταχύτητες στο speedtest. Ψάχνω κάτι αρκετά σταθερό να δουλέψω απομακρυσμένα για περίπου μια βδομάδα (google meet και download).
Link to comment
Share on other sites

Από τα 25 σε αυτά τα νούμερα

https://www.speedtest.net/my-result/i/4717852286

Σέρρες μέσα σε ένα στενό 600 μέτρα από την κεραία . 75mhz mimo και 10 b20 . Αυτά είναι

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αργαλαστής με πάρα πολύ κοσμο από την παλιά κεραία Omni στον ΟΤΕ. Β3. SNR 22dB.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αργαλαστής με πάρα πολύ κοσμο από την παλιά κεραία Omni στον ΟΤΕ. Β3. SNR 22dB.

 

Πως τα βλέπεις στο πηλιο φέτος τα πράγματα Μιχάλη ;

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση εντός του καταστήματος Jysk στην Κέρκυρα. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν είχε δυνατό σήμα (3/5 γραμμές), και όμως είδα αυτή την ταχύτητα με 3CA B1+B3+B723bac5af06774775643702da19249c59.jpg

 

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του χθεσινού, ν' αναφέρω ότι έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να κάνω ένα τηλεφώνημα....και να χρεώνομαι για δύο!

 

Η πρώτη πάντα πάει στο βρόντο (συνδέεται και δεν ακούει κανείς κανέναν).

 

Έχει αρχίσει να κουράζει αυτή η κατάσταση πραγματικά....

Τα ίδια και εδώ, η πρώτη κλήση είναι στο ...πουθενά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπεις στο πηλιο φέτος τα πράγματα Μιχάλη ;

 

Καλή ερώτηση. Γενικά υπάρχουν θέματα. Θα τα γράψω όλα μαζί όταν έχω χρόνο. Είμαι ευχαριστημένος από χωρητικότητα αλλά η κάλυψη θέλει δουλειά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνεται όμως ως κλήση;

Το έχει γράψει ήδη ο φίλος.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπεις στο πηλιο φέτος τα πράγματα Μιχάλη ;

 

Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι η εξής.

Σε δίκτυο 2g 3g είναι μακράν η καλύτερη.

 

Πάμε τώρα στα προβλήματα..

1. Προβληματική κάλυψη στη διαδρομή Ξυνόβρυση Ποτιστικά στη χαράδρα. Για να καλύψεις αυτό το σημείο θες σταθμό από πάνω (όπως Wind Vodafone) ή πέφτεις εκτός δικτύου. Υπάρχει ένας άδειος ιστός ο οποίος πιθανολογω ότι θα γίνει κόσμοτε σε κάποια φάση, και ελπίζω να γίνει καθώς και στις παραλίες των Ποτιστικων, Μελανής η κάλυψη της κοσμοτε είναι μερική και βασίζεται στη Σκιάθο. Κατά τα άλλα η κεραία που έχει στην Καλλιθέα μου φαίνεται αδύναμη ή απλά χτυπάει μακρυά. Ελπίζω με την αναβάθμιση να βελτιωθεί το σήμα στην περιοχή.

 

2. Καθόλου κάλυψη σε Λύρη και Κατηγιώργη. Η Λύρη είναι ένα χωριό ανάμεσα στις χαράδρα και ο Κατηγιώργης γειτονικό παραλιακό χωριό. Πολύ τουριστικά και τα δύο. Μου κάνει εντύπωση που η κόσμοτε τα έχει αφήσει αμφότερα εκτός δικτύου.

 

3. Στον οδικό άξονα από Αργαλαστή προς Μετόχι ή Χόρτο υπάρχουν σημεία με οριακή κάλυψη. Είτε καλύπτονται από Τρίκερι είτε από Λαυκο. Η κεραία που θα μπει στην Αργαλαστή δίπλα στο. Ιστό των Wind Vodafone θα κλείσει αυτές τις τρύπες. Το θέμα είναι γιατί αργεί τόσο πολύ η κατασκευή του ιστού. Έχει αδειοδοτηθεί εδώ και 2 χρόνια και δεν έχει μπει τίποτα....

 

4. Παραλίες Μυλοποτάμου και γενικά αυτή η πλευρά του Πηλίου προς Αιγαίο υποφέρει. Η κόσμοτε χρειάζεται σταθμούς βάσης σε αυτές τις περιοχές.

 

Γενικά το σήμα είναι αδύναμο σε LTE (old panels) αλλά σε GSM/UMTS σκίζει.

 

Στα καλά...

Πολύ καλή κάλυψη στα Καλά Νερά, Κορωπί, Γατζέα, Μηλιές, Βυζίτσα, Αργαλαστή, Λαυκο, Προμύρι (ό,τι βλέπει Σκιάθο), Μηλίνα, Τρίκερι, Νεοχώρι. Και όλα αυτά με Β3. Όταν αλλάξει το δίκτυο θα γίνει η κάλυψη ακόμα καλύτερη και σε εσωτερικούς χώρους.

 

Αναμένουμε...

 

Για κάποιο λογο

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι η εξής.

Σε δίκτυο 2g 3g είναι μακράν η καλύτερη.

 

Πάμε τώρα στα προβλήματα..

1. Προβληματική κάλυψη στη διαδρομή Ξυνόβρυση Ποτιστικά στη χαράδρα. Για να καλύψεις αυτό το σημείο θες σταθμό από πάνω (όπως Wind Vodafone) ή πέφτεις εκτός δικτύου. Υπάρχει ένας άδειος ιστός ο οποίος πιθανολογω ότι θα γίνει κόσμοτε σε κάποια φάση, και ελπίζω να γίνει καθώς και στις παραλίες των Ποτιστικων, Μελανής η κάλυψη της κοσμοτε είναι μερική και βασίζεται στη Σκιάθο. Κατά τα άλλα η κεραία που έχει στην Καλλιθέα μου φαίνεται αδύναμη ή απλά χτυπάει μακρυά. Ελπίζω με την αναβάθμιση να βελτιωθεί το σήμα στην περιοχή.

 

2. Καθόλου κάλυψη σε Λύρη και Κατηγιώργη. Η Λύρη είναι ένα χωριό ανάμεσα στις χαράδρα και ο Κατηγιώργης γειτονικό παραλιακό χωριό. Πολύ τουριστικά και τα δύο. Μου κάνει εντύπωση που η κόσμοτε τα έχει αφήσει αμφότερα εκτός δικτύου.

 

3. Στον οδικό άξονα από Αργαλαστή προς Μετόχι ή Χόρτο υπάρχουν σημεία με οριακή κάλυψη. Είτε καλύπτονται από Τρίκερι είτε από Λαυκο. Η κεραία που θα μπει στην Αργαλαστή δίπλα στο. Ιστό των Wind Vodafone θα κλείσει αυτές τις τρύπες. Το θέμα είναι γιατί αργεί τόσο πολύ η κατασκευή του ιστού. Έχει αδειοδοτηθεί εδώ και 2 χρόνια και δεν έχει μπει τίποτα....

 

4. Παραλίες Μυλοποτάμου και γενικά αυτή η πλευρά του Πηλίου προς Αιγαίο υποφέρει. Η κόσμοτε χρειάζεται σταθμούς βάσης σε αυτές τις περιοχές.

 

Γενικά το σήμα είναι αδύναμο σε LTE (old panels) αλλά σε GSM/UMTS σκίζει.

 

Στα καλά...

Πολύ καλή κάλυψη στα Καλά Νερά, Κορωπί, Γατζέα, Μηλιές, Βυζίτσα, Αργαλαστή, Λαυκο, Προμύρι (ό,τι βλέπει Σκιάθο), Μηλίνα, Τρίκερι, Νεοχώρι. Και όλα αυτά με Β3. Όταν αλλάξει το δίκτυο θα γίνει η κάλυψη ακόμα καλύτερη και σε εσωτερικούς χώρους.

 

Αναμένουμε...

 

Για κάποιο λογο

 

Ότι έρχεται από Σκιάθο να φανταστώ είναι στο παλιό δίκτυο με 3+20? Από ταχύτητες πως είναι ?

Ίσως περιμένουν να περάσουν για αναβάθμιση για να βάλουν αυτούς τους ιστούς? Μακάρι !

Link to comment
Share on other sites

Ότι έρχεται από Σκιάθο να φανταστώ είναι στο παλιό δίκτυο με 3+20? Από ταχύτητες πως είναι ?

Ίσως περιμένουν να περάσουν για αναβάθμιση για να βάλουν αυτούς τους ιστούς? Μακάρι !

 

Ναι, είναι παλιό δίκτυο σε όλο το Πήλιο. Και πολύ παλιά πανελς με πολύ χαμηλό κέρδος.

Περιμένω τεράστια βελτίωση με το νέο δίκτυο.

 

Μοιράζομαι την ίδια άποψη, περιμένουν αναβάθμιση και μετά θα βρέχει σταθμούς στο Πήλιο.

Με το καλό :)

 

Ταχύτητα από Σκιάθο από 2 μέχρι 100mbps έχω φτάσει. Ανάλογα το σημείο και την κίνηση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα μέρος που έιχε 50-60 MBps στις Σέρρες

https://www.speedtest.net/my-result/i/4719337662

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Κοζάνη-->πάλι κάτω το 4g της cosmote χωρίς σήμα και δεδομένα... Σε 2g/3g έχει σήμα αλλά δεν ανοίγει δεδομένα... :mad: έλεος ρε cosmote πια :mad:
Link to comment
Share on other sites

Μια τυπικη ταχυτητα που πιανω με lte και εξοπλισμο mikrotik chateau lte12

speedtest

Πλεον εδω και λιγες μερες εχω ριξει ολη του κινηση του σπιτιου μου σε cosmote (unlimited) και μετα απο τη σαπια vdsl που ειχα με τα απειρα προβλημα, εχω δει το αληθινο φως.

Το mikrotik ειναι εντος εσωτερικου χωρου και συντομα θα συνδεθει με κεραια lte me 5db απολαβη οποτε θεωρω οτι θα πλησιαζω και τα 100mbit. Σε 1-2 δοκιμες που εκανα στρεφοντας τη κεραια προς τη κεραια του Σαρακηνου (Βολος), επιανα καπου στα 80+mbit με σημα γυρω στα 87dbm

 

Γνωριζει κανεις για την ωρα το mikrotik απο ποιες κεραιες παιρνει σημα?

[ATTACH]67961[/ATTACH]

 

Συνεχιζω να παιζω με το mikrotik το οποιο δεν εχω αξιωθει να του συνδεσω την εξωτερικη κεραια. Οσο ειναι συνδεδεμενο σε PCI420 βλεπω τρομερες ταχυτητες που συνηθως ειναι απο 20mbit εως 80mbit μεσα στην ημερα με το upload να δινει πονο και να ιεμαι σχεδον μονιμα πανω απο 15mbit.

Απο οσο ειδα το 420 ειναι το κεντρικο κτηριο του Βολου της cosmote. Αρκετα μακρια εαν σκεφτει κανεις οτι απεχω 2.5χλμ απο εκει το σημειο (αλλα βρισκομαι σε υψομετρο στα 90μ οποτε εχω θεα ολο το βολο).

Το τελευταιο διαστημα το mikrotik παθαινει μια κριση και επιλεγει καποια κεραια με pci 111

Εκει τα πραγματα διαλυονται. ping στο θεο και το speed test μετα βιας βγαζει 2-3mbit.

Απο cellmapper δεν καταφερα να εντοπισω απο που συνδεεται το mikrotik. Καμια ιδεα κανεις που ειναι η ρημαδα αυτη κεραια που καθηλωνει τις ταχυτητες?

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα εγώ, είναι η κεραία με eNB 4390 και είναι στο βουνό που βρίσκεται πάνω από το Σωρό Βόλου (όχι εκεί που είναι οι κεραίες της τηλεόρασης, ψηλότερα). Φαίνεται καλύπτει μεγάλη περιοχή.

 

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

Είναι τοπικό το πρόβλημα;

Δυστυχώς όχι γιατί έτσι θα είχα ελπίδες να διορθωθεί πιο γρήγορα. Στο άλλο μου cosmote πιάνει κανονικά 4g. Eιναι οπως και την προηγούμενη φορά που επηρεάζει μέρος των συνδρομητών.

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα εγώ, είναι η κεραία με eNB 4390 και είναι στο βουνό που βρίσκεται πάνω από το Σωρό Βόλου (όχι εκεί που είναι οι κεραίες της τηλεόρασης, ψηλότερα). Φαίνεται καλύπτει μεγάλη περιοχή.

 

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ! Όντως ναι αυτή είναι, και μιλάμε για απόσταση 11χλμ από το σημείο που είμαι.Παρανοικο.

ευτυχώς μενει καρφωμένο συνήθως το mikrotik για μικρό χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...