Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, MIKU said:

Πόσο γαμάτο θα ήταν να βάζει κεραίες στις κολώνες...

Ισχύει ωραίο θα ήταν οποίος συνδρομητής είναι στην Cosmote μα βάλει στην κολώνα της γραμμής του αν θέλει βέβαια κεραία 💁🏻 είναι πρακτικό και στον πάροχο και στον συνδρομητή αν δεν έχει καλό σήμα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

13 ώρες πριν, elkons said:

Ισχύει ωραίο θα ήταν οποίος συνδρομητής είναι στην Cosmote μα βάλει στην κολώνα της γραμμής του αν θέλει βέβαια κεραία 💁🏻 είναι πρακτικό και στον πάροχο και στον συνδρομητή αν δεν έχει καλό σήμα 

Ετοιμάζουμε μια καλύτερη υλοποίηση όχι μόνο για κοσμοτε αλλά γενικά.

On 7/5/2024 at 10:07 ΜΜ, elkons said:

Και αυτό που το ξέρουμε?

Δεν το ξέρουμε.

14 ώρες πριν, Belschri said:

Καλησπέρα σας,

βρηκα αυτή την κεραία σε κολώνα του ΟΤΕ σταθερής τηλεφωνίας ( γνωστή ξύλινη κολώνα ) στην είσοδο της παραλίας της Ψάθας Αττικής. Πέρυσι δεν υπήρχε και φέτος κάποια στιγμή προστέθηκε. Μπορείτε να καταλάβετε τι μπορεί να είναι ; Στις κεραίες κινητής στο gov δεν υπάρχει. 

IMG_4299.jpeg

IMG_4298.jpeg

Μικροκυματική ζεύξη είναι. Καμία σχέση με κινητή. Τουλάχιστον όχι άμεση σχέση .

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σε εξοπλισμό;;;;

Εξοπλισμός, χωρητικότητα, περισσότεροι σταθμοί, λιγότερες διαμαρτυρίες και όχι ξύλωμα

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Εξοπλισμός, χωρητικότητα, περισσότεροι σταθμοί, λιγότερες διαμαρτυρίες και όχι ξύλωμα

Πότε αναμένεται να υλοποιηθεί;;

Λιγότερες διαμαρτυρίες; Καλύτερο καμουφλάζ;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Πότε αναμένεται να υλοποιηθεί;;

Λιγότερες διαμαρτυρίες; Καλύτερο καμουφλάζ;;

Το 2027 μπορεί να θυμηθούν τίποτα για χωρητικότητα 

Για καμουφλάζ θα παρακολουθούν οι γιαγιάδες οπότε θα την ξηλώσουν 

Link to comment
Share on other sites

Με καλό σήμα, λίγη σχετικά κίνηση και τραγικό αποτέλεσμα.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, katsiletra said:

Σε εξωτερικό χώρο. Τα λόγια είναι περιττά. Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. 

Screenshot_20240515_184551_NetMonster.jpg

Screenshot_20240515_184527_Speedtest.jpg

Δεν έχουν αναβαθμίσει; Από τις 20-30 που έχουν μείνει πανελλαδικά!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Δεν έχουν αναβαθμίσει; Από τις 20-30 που έχουν μείνει πανελλαδικά!

Μόνο στο κέντρο έχουν αναβαθμίσει εδώ και πολύ καιρό. Την κεραία που εξυπηρετεί όλη την πόλη συνολικά, την έχουν αφήσει στην μοίρα της. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, katsiletra said:

Μόνο στο κέντρο έχουν αναβαθμίσει εδώ και πολύ καιρό. Την κεραία που εξυπηρετεί όλη την πόλη συνολικά, την έχουν αφήσει στην μοίρα της. 

Μέχρι τέλος του 2024 θα έχουν περάσει για να την τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μέχρι τέλος του 2024 θα έχουν περάσει για να την τελειώσουν.

Για να δούμε. Όταν είχα ρωτήσει μου χαν πει μέχρι το τέλος του 2023.

Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει έχουν γεμίσει με N28 (700Mhz), σχεδόν σ όλη την πόλη, καθώς και στα χωριά και Ν78 παίζει μόνο κεντρικά. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Μόνο στο κέντρο έχουν αναβαθμίσει εδώ και πολύ καιρό. Την κεραία που εξυπηρετεί όλη την πόλη συνολικά, την έχουν αφήσει στην μοίρα της. 

Μπες στο τσατ και πες να ανοίξουν αναφορά στο τεχνικό τμήμα.

Έτσι έκανα και εγώ για μια κεραία στην Κερατέα και σε 3 εβδομάδες έβαλαν Ν78 μπάντα.

Δε χάνεις τίποτα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MIKU said:

Μπες στο τσατ και πες να ανοίξουν αναφορά στο τεχνικό τμήμα.

Έτσι έκανα και εγώ για μια κεραία στην Κερατέα και σε 3 εβδομάδες έβαλαν Ν78 μπάντα.

Δε χάνεις τίποτα.

Όπα όπα σε χρειάζομαι τώρα θέλω τα φώτα σου,είχα μιλήσει μέσω τσατ για χαμηλό σήμα στο σπίτι κ Μ είπαν μετά από κάτι μέρες θέμα σχεδιασμού... Γενικά η κεραία είναι μακριά .... Καθοδήγησε τι να κάνω πως ανοίγω δλ αναφορά κλπ

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, elkons said:

Όπα όπα σε χρειάζομαι τώρα θέλω τα φώτα σου,είχα μιλήσει μέσω τσατ για χαμηλό σήμα στο σπίτι κ Μ είπαν μετά από κάτι μέρες θέμα σχεδιασμού... Γενικά η κεραία είναι μακριά .... Καθοδήγησε τι να κάνω πως ανοίγω δλ αναφορά κλπ

Μπήκα στο τσατ και είπα θέλω να ανοίξει αναφορά στο τεχνικό τμήμα.

Ζήτησαν στοιχεία και καταχωρήθηκε ένα αίτημα.

Μετά από 1 μέρα με πήρε τεχνικός και ρώτησε αναλυτικά τι συμβαίνει, τι συσκευές έχω κλπ.

Ήταν διαβασμένος στο τι είναι η Ν1 και η Ν78 κλπ.

Μου είπε θα το προωθήσει για έλεγχο.

Μετά από 3 εβδομάδες, πάω στην περιοχή και από 80-120 με Ν1, βλέπω 600 με Ν78 (που δεν υπήρχε πριν).

Just now, katsiletra said:

Αναφορά έκανα στο τεχνικό τμήμα και μου απάντησαν μέχρι το τέλος του 2023.

Κάνε ξανά, δεν παθαίνουν κάτι με λίγη πίεση. Γιαυτό είμαστε συνδρομητές και δίνουμε τα λεφτά μας.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Για να δούμε. Όταν είχα ρωτήσει μου χαν πει μέχρι το τέλος του 2023.

Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει έχουν γεμίσει με N28 (700Mhz), σχεδόν σ όλη την πόλη, καθώς και στα χωριά και Ν78 παίζει μόνο κεντρικά. 

Στην κεραια στο Χατζηκώστα δεν έχει Ν27, για αυτό η κάλυψη είναι αισχρή σε όλη την περιοχή των Αμπελόκηπων. 

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Σε εξωτερικό χώρο. Τα λόγια είναι περιττά. Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. 

Screenshot_20240515_184551_NetMonster.jpg

Screenshot_20240515_184527_Speedtest.jpg

Η κατάσταση είναι το λιγοτερο τραγική σε πολλά σημεία. 
Χαιρομαι που δεν είμαι ο μόνος που φωνάζω για τη συγκεκριμένη κεραια στις Λιγκιαδες 

57 minutes ago, MIKU said:

Κάνε ξανά, δεν παθαίνουν κάτι με λίγη πίεση. Γιαυτό είμαστε συνδρομητές και δίνουμε τα λεφτά μας.

Για το ίδιο θέμα, η απάντηση τους ήταν «το σημα στην περιοχή είναι εξαιρετικο, δεν βλέπω κανενα πρόβλημα»

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Μόνο στο κέντρο έχουν αναβαθμίσει εδώ και πολύ καιρό. Την κεραία που εξυπηρετεί όλη την πόλη συνολικά, την έχουν αφήσει στην μοίρα της. 

Για καποιο λογο εχω παρατηρησει δυο πραγματα για την πολη των Ιωαννινων οτι δεν υπαρχει πουθενα καλυψη οπτικων ινων ως feed για τις κεραιες,κατι που ειναι κουλο διοτι βλεπω ο ΟΤΕ να καλυπτει την Ορεστιαδα ας πουμε που δεν μπορεις να συγκρινεις πληθυσμιακα αλλα και απο αποψη εμπορικου ενδιαφεροντος αυτες τις δυο πολεις. 

Επισης επειδη το εχω βιωσει με ενα απλο περασμα και μπορω να κατανοησω εναν συμφορουμιτη που λεει την κατασταση της Cosmote ζωντας την καθημερινα οτι στον νομο υπαρχουν ακομα κεραιες με 4ψηφιο eNb(αρκετες μαλιστα). 

Προσωπικα δεν ξερω τι τους δυσκολευει ωστε να φτιαξουν την εμπειρια χρησης σε αυτην την πολη με τοσους κατοικους,φοιτητες και τουριστες. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CamuCamu said:

Για καποιο λογο εχω παρατηρησει δυο πραγματα για την πολη των Ιωαννινων οτι δεν υπαρχει πουθενα καλυψη οπτικων ινων ως feed για τις κεραιες,κατι που ειναι κουλο διοτι βλεπω ο ΟΤΕ να καλυπτει την Ορεστιαδα ας πουμε που δεν μπορεις να συγκρινεις πληθυσμιακα αλλα και απο αποψη εμπορικου ενδιαφεροντος αυτες τις δυο πολεις. 

Επισης επειδη το εχω βιωσει με ενα απλο περασμα και μπορω να κατανοησω εναν συμφορουμιτη που λεει την κατασταση της Cosmote ζωντας την καθημερινα οτι στον νομο υπαρχουν ακομα κεραιες με 4ψηφιο eNb(αρκετες μαλιστα). 

Προσωπικα δεν ξερω τι τους δυσκολευει ωστε να φτιαξουν την εμπειρια χρησης σε αυτην την πολη με τοσους κατοικους,φοιτητες και τουριστες. 

Η ήπειρος ανεκαθεν ήταν προβληματική για την COSMOTE. Τώρα έφτιαξε, μόνο τα Γιάννενα είναι προβληματική περιοχή. 

Συνεπως, εγώ ελάχιστους ξέρω να έχουν μόνο Cosmote στο κινητό τους. 

Και γω όταν εμενα μόνιμα στα ιωαννινα Nova είχα, και πείτε με νοβάκια αλλα είναι μακράν καλύτερη στην πόλη από την Cosmote που εχω τώρα λόγω του ότι κινούμαι κυριως στην Αθήνα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Η ήπειρος ανεκαθεν ήταν προβληματική για την COSMOTE. Τώρα έφτιαξε, μόνο τα Γιάννενα είναι προβληματική περιοχή. 

Συνεπως, εγώ ελάχιστους ξέρω να έχουν μόνο Cosmote στο κινητό τους. 

Και γω όταν εμενα μόνιμα στην πόλη Nova είχα, και πείτε με νοβάκια αλλα είναι μακράν καλύτερη στην πόλη από την Cosmote που εχω τώρα λόγω του ότι κινούμαι κυριως στην Αθήνα. 

Οταν υπαρχουν αποδειξεις και οχι μονο λογια για το καθε δικτυο δεν χρειαζεται να προσθεσουμε κατι προφανως. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CamuCamu said:

Οταν υπαρχουν αποδειξεις και οχι μονο λογια για το καθε δικτυο δεν χρειαζεται να προσθεσουμε κατι προφανως. 

Προσωπικά για καιρό όργωνα τα Ιωαννινα και ανέβαζα συγκριτικά Cosmote-Nova, οποτε πιστεύω ότι εχω μια αρκετα βασισμένη άποψη. 
Οπως άλλωστε ανεβάζει και ο @katsiletraσυγκριτικα. 

Είμαστε πολλοί που φωνάζουμε για τα χάλια του δικτύου στα Ιωαννινα

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, panos.k2 said:

Στην κεραια στο Χατζηκώστα δεν έχει Ν27. 

Έχει Ν28 κανονικά. Απλά για να πιάσει πρέπει να πάω έξω απ την κεραία ή πάνω στον κεντρικό τον δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, katsiletra said:

Έχει Ν28 κανονικά. Απλά για να πιάσει πρέπει να πάω έξω απ την κεραία ή πάνω στον κεντρικό τον δρόμο. 

Είσαι σίγουρος; Δεν έχει ούτε Β20 η συγκεκριμένη κεραια η 104671

Στον κεντρικό δρόμο στη Μακρυγιαννη και γενικά στην περιοχή πιάνει Ν28 απ τον ΟΤΕ στο κέντρο αλλα είναι εξασθενημένη, για αυτό και το σημα σε εσωτερικούς χωρους είναι αίσχος. 

Ν28 έχει η κεραια στην Πινδου που καλύπτει τη Γράμμου. Μηπως εννοείς αυτή;

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, panos.k2 said:

Είσαι σίγουρος; Δεν έχει ούτε Β20 η συγκεκριμένη κεραια η 104671

Στον κεντρικό δρόμο στη Μακρυγιαννη και γενικά στην περιοχή πιάνει Ν28 απ τον ΟΤΕ στο κέντρο αλλα είναι εξασθενημένη, για αυτό και το σημα σε εσωτερικούς χωρους είναι αίσχος. 

Ν28 έχει η κεραια στην Πινδου που καλύπτει τη Γράμμου. Μηπως εννοείς αυτή;

Σε ένα συγκεκριμένο σημείο, σ΄ ένα από τα δωμάτια στο σπίτι πιάνει τρεις γραμμές από την 104671 γράφει στο Netmonster. Στην Βάρναλη και Μακρυγιάννη πιάνει καμπάνα. Όταν τα καταφέρω να συνδεθεί να ανεβάσω screenshot.

Τα κατάφερα. Το έβαλα σε λειτουργία πτήσης αρκετές φορές και μετά συνδέθηκε. 

Screenshot_20240516_120318_NetMonster.jpg

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, katsiletra said:

Σε ένα συγκεκριμένο σημείο, σ΄ ένα από τα δωμάτια στο σπίτι πιάνει τρεις γραμμές από την 104671 γράφει στο Netmonster. Στην Βάρναλη και Μακρυγιάννη πιάνει καμπάνα. Όταν τα καταφέρω να συνδεθεί να ανεβάσω screenshot.

Τα κατάφερα. Το έβαλα σε λειτουργία πτήσης αρκετές φορές και μετά συνδέθηκε. 

Screenshot_20240516_120318_NetMonster.jpg

Η 700αρα είναι από την κεραια στην Πινδου. 

To PCI 134 με αυτό το ARFCN υπάγεται στο eNb 102465.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...