Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να είναι κοντά στη κεραία το σπίτι μου

 

πρέπει να είσαι κοντά,άλλωστε απο το ping μπορείς να βγάλεις ένα πρώτο συμπέρασμα,αλλά δες και στο about phone>network>signal strength το dBm

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιήσει η Cosmote την δυνατότητα να γίνεται carrier aggegation μεταξύ διαφορετικών κεραιών. Οπότε, όλο και περισσότεροι μπορείτε να κολλήσετε στην κοντινή band 7 και κάποια μακρινή band 20 ή band 3 και ανεβαίνουν ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως αντιλαμβάνεστε η cosmote ετοιμάζεται για 5g.Μπορεί να είναι κοντά η κεραία αλλά επειδή και σε άλλες με κοντά τη κεραία δεν υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες εδώ μιλάμε για άλλη διάσταση.Δεν είναι τυχαίο οτι το mobile internet cosmote 4g 4g plus είναι το 10ο καλύτερο σε πλανήτη σε ταχύτητες.Νομίζω οτι ουσιαστικά όλοι εμείς δεν έχουμε καταλάβει τι έχει κάνει η cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως αντιλαμβάνεστε η cosmote ετοιμάζεται για 5g.Μπορεί να είναι κοντά η κεραία αλλά επειδή και σε άλλες με κοντά τη κεραία δεν υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες εδώ μιλάμε για άλλη διάσταση.Δεν είναι τυχαίο οτι το mobile internet cosmote 4g 4g plus είναι το 10ο καλύτερο σε πλανήτη σε ταχύτητες.Νομίζω οτι ουσιαστικά όλοι εμείς δεν έχουμε καταλάβει τι έχει κάνει η cosmote.

 

Το 5G μετά το 2020.

Για Gigabit LTE με 4x4 MIMO ετοιμάζονται. Το είχαν υποσχεθεί στο company strategy document για το 2017, το έχουν αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

"εμείς" λίγο πολύ το έχουμε καταλάβει,κάποιοι κάνουν τους ψοφιους και μας κοροϊδεύουν με 20mbps down και 4g+ σηματακι και τρέχουν πίσω από τα βανακια της victus

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ.Δοκιμές σε εργαστήρια γίνονται και πιο πολλές από φέτος για 5g.Απλά φαίνεται οτι προς τα εκεί πάνε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"εμείς" λίγο πολύ το έχουμε καταλάβει,κάποιοι κάνουν τους ψοφιους και μας κοροϊδεύουν με 20mbps down και 4g+ σηματακι και τρέχουν πίσω από τα βανακια της victus

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Αυτό είναι το εκνευριστικό.Και αν τους πεις και κάτι σε κατηγορούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος(που δεν έχει συμφέρον από κάποια άλλη εταιρεία) που θα πει ότι το δίκτυο δεν είναι καλό...το γεγονός ότι έφτασε το 4G+ στο 90% της πληθυσμιακής κάλυψης και το 4G στο 97% μέσα 2-3 χρόνια, όταν οι άλλες 2 είναι κοντά στο 50% και παράλληλα συνεργάζονται, χωρίς να έχουν πετύχει κάτι καλό, είναι δεδομένο...φυσικά υπάρχουν περιοχές με πρόβλημα, αλλά είναι η εξαίρεση...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι λογαριάζει κανείς σαν καλό. Εγώ μπορεί να βλέπω στην χειρότερη 40mbps από μια μπάντα και να μου φαίνεται σούπερ.

Άλλος μπορεί να είναι speedtestολάγνος και να φτιάχνεται μόνο όταν βλέπει 300άρια.

Προς το παρόν βλέπω max 18-19 μιας και μου έληξαν τα mb από ανανέωση, και με αυτά που έχω από το φοιτητικό έχει μπει κόφτης. Επιβεβαιωμένο καθώς εκεί που έβλεπα 19, ένα λεπτό μετά και αφού πήρα 50mb από την prepaid της cosmote, χωρίς να κουνηθώ καν έπιανε 80-100. Μικρή σημασία έχει αυτό όμως, καθώς λειτουργεί πολύ καλά παντού.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως αντιλαμβάνεστε η cosmote ετοιμάζεται για 5g.Μπορεί να είναι κοντά η κεραία αλλά επειδή και σε άλλες με κοντά τη κεραία δεν υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες εδώ μιλάμε για άλλη διάσταση.Δεν είναι τυχαίο οτι το mobile internet cosmote 4g 4g plus είναι το 10ο καλύτερο σε πλανήτη σε ταχύτητες.Νομίζω οτι ουσιαστικά όλοι εμείς δεν έχουμε καταλάβει τι έχει κάνει η cosmote.

 

"εμείς" λίγο πολύ το έχουμε καταλάβει,κάποιοι κάνουν τους ψοφιους και μας κοροϊδεύουν με 20mbps down και 4g+ σηματακι και τρέχουν πίσω από τα βανακια της victus

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

Τα 200+ mbps χρειάζονται για το Instagram και το Facebook; Γιατί αυτά βλέπω στις πρώτες θέσεις προτίμησης των πελατών, με βάση τα δελτία τύπου των εταιριών. Άντε να μου πεις για το YouTube να το καταλάβω (που και εκεί βέβαια, η δουλειά γίνεται και με 10 mbps σε Full HD, αλλά ας πάει :p ). Γιατί και μένα η μία SIM είναι Cosmote, αλλά ακόμη ψάχνω να βρω τόσα χρόνια με 4G+ μια χρήση των 200+ mbps στην καθημερινότητα. (Τα speedtests δεν πιάνονται, δεν θέλω να ξοδεύω mb's για να φτιάχνομαι)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γίνουν απεριόριστα τα πακέτα θα έχει σημασία η ταχύτητα. Τώρα δεν έχει. Γιατί όταν θα γίνουν απεριόριστα θα συνδέω το mobile Hotspot που έχω η ακόμα και το κινητό μου στο pc και θα κατεβάζω από το pc με 300 mbps. Ενώ άλλος με Vodafone με 50, όσα δηλαδή έχουμε και τώρα σε μια απλή VDSL
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γίνουν απεριόριστα τα πακέτα θα έχει σημασία η ταχύτητα. Τώρα δεν έχει. Γιατί όταν θα γίνουν απεριόριστα θα συνδέω το mobile Hotspot που έχω η ακόμα και το κινητό μου στο pc και θα κατεβάζω από το pc με 300 mbps. Ενώ άλλος με Vodafone με 50, όσα δηλαδή έχουμε και τώρα σε μια απλή VDSL

 

Μαζί σου. Όταν γίνουν απεριόριστα. Who knows, μέχρι τότε θα δίνουν ίσως και οι άλλοι τα 300. Γιατί δεν νομίζω να τα δεις άμεσα (τα απεριόριστα. Αν τα δεις. Γιατί είναι ασύρματο το δίκτυο).

Link to comment
Share on other sites

Τα 200+ mbps χρειάζονται για το Instagram και το Facebook; Γιατί αυτά βλέπω στις πρώτες θέσεις προτίμησης των πελατών, με βάση τα δελτία τύπου των εταιριών. Άντε να μου πεις για το YouTube να το καταλάβω (που και εκεί βέβαια, η δουλειά γίνεται και με 10 mbps σε Full HD, αλλά ας πάει :p ). Γιατί και μένα η μία SIM είναι Cosmote, αλλά ακόμη ψάχνω να βρω τόσα χρόνια με 4G+ μια χρήση των 200+ mbps στην καθημερινότητα. (Τα speedtests δεν πιάνονται, δεν θέλω να ξοδεύω mb's για να φτιάχνομαι)

Στο download πράγματι δεν χρειάζονται αυτά τα νούμερα για νορμάλ χρήση. Στο upload όμως για όλους όσοι χρειάζονται καθημερινά να ανεβάζουν μεγάλο όγκο αρχείων εκεί έχει διαφορά. Προσωπικά περιμένω να δώσουν με full ταχύτητα του δικτύου τους, το μεγάλο απεριόριστο πακέτο στο youtube.

Η τουλάχιστον να κάνουν μια αύξηση στην τιμή του after dark πχ απο τα 5 στα 6€ και να δώσουν 20gb

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γίνουν απεριόριστα τα πακέτα θα έχει σημασία η ταχύτητα. Τώρα δεν έχει. Γιατί όταν θα γίνουν απεριόριστα θα συνδέω το mobile Hotspot που έχω η ακόμα και το κινητό μου στο pc και θα κατεβάζω από το pc με 300 mbps. Ενώ άλλος με Vodafone με 50, όσα δηλαδή έχουμε και τώρα σε μια απλή VDSL

 

Σιγά μη δώσουν απεριόριστα, ειδικά στο Απατεωνισταν. Θα χάσουν πελάτες από τη σταθερή... Σίγουρα μετά από πχ 30GB, θα μπαίνει περιορισμός στην ταχύτητα και για το Hotspot πολύ νωρίτερα από 30...

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι. Το instagram μπορεί να είναι το θέμα αν _ΟΛΟΙ_ το γονατίζουν, αλλά είναι πολύ παραπάνω από αυτό. Είναι όταν θα είσαι εκτός γραφείου για δουλειά και θα έχεις ξεχάσει το ISO image που θα χρειαστείς για να στήσεις το demo για να κερδίσεις την δουλειά. Είναι όταν θες να κατεβάσεις data από το cloud για να μην χρειαστεί να πας στον πελάτη να σου τα δώσει σε στικάκι και να χάσεις μια μέρα. Είναι για όταν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος σε αποστολή εκτός έδρας και θες κάθε βράδυ να πάρεις backup την δουλειά σου στο Google Drive γιατί οι κάρτες μνήμης χαλάνε για πλάκα και θα καταστραφείς αν χάσεις κάτι. Είναι για όταν έχει σκάσει το σύμπαν στο σύστημα που δουλεύεις και έχεις να ανεβάσεις καμιά 10αριά GB logs και corefiles για τα να δει κάποιος developer στο γραφείο (ή και σε άλλη χώρα).

Και φυσικά και για πιο λάιτ πράγματα, μπορεί να θες να κάνεις βιντεοκλήση και να έχεις αρκετό bandwidth καβάτζα ώστε να μην σε νοιάζει αν δίπλα ο άλλος λιώνει το δίκτυο στα torrents.

Άπειρα use cases, το να μην σε νοιάζει το bandwidth απλά αφαιρεί από το μυαλό σου έναν ακόμα περιορισμό ώστε να κάνεις αυτό που πραγματικά σε νοιάζει.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι χώρες με τις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερού και κινητού internet έχουν την μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη. Δεν το κάνουν για το instagram.

Προφανώς και τα πακέτα θα πρέπει να προσαρμοστούν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο download πράγματι δεν χρειάζονται αυτά τα νούμερα για νορμάλ χρήση. Στο upload όμως για όλους όσοι χρειάζονται καθημερινά να ανεβάζουν μεγάλο όγκο αρχείων εκεί έχει διαφορά. Προσωπικά περιμένω να δώσουν με full ταχύτητα του δικτύου τους, το μεγάλο απεριόριστο πακέτο στο youtube.

Η τουλάχιστον να κάνουν μια αύξηση στην τιμή του after dark πχ απο τα 5 στα 6€ και να δώσουν 20gb

 

Για το upload συμφωνώ απόλυτα. Επειδή ανεβάζω κι εγώ σχεδόν κάθε μέρα σε 3 λογαριασμούς cloud περιεχόμενο αρκετών mb's, όσο πιο δυνατό το upload τόσο το καλύτερο.

Απλά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αριθμολαγνεία. Περισσότερο με νοιάζει προσωπικά να υπάρχει αποκρίσιμο δίκτυο ανά πάσα ώρα και στιγμή, παρά να κατεβάζω εδώ με 200 mbps και 5 τετράγωνα παραπέρα να μη βγάζω κλήση. Και αναφέρομαι γενικά, όχι μόνο στην Cosmote. Απλά κάποιοι προφανώς δεν λένε να καταλάβουν ότι το να έχεις υψηλή ταχύτητα δεν είναι δείκτης υπεροχής ενός δικτύου. Αυτό έλειπε, με τόση οπτική ίνα από τον ΟΤΕ να μην είχε έτοιμο δίκτυο κορμού η Cosmote για να πιάνει 300 mbps!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλα σχετικά είναι. Το instagram μπορεί να είναι το θέμα αν _ΟΛΟΙ_ το γονατίζουν, αλλά είναι πολύ παραπάνω από αυτό. Είναι όταν θα είσαι εκτός γραφείου για δουλειά και θα έχεις ξεχάσει το ISO image που θα χρειαστείς για να στήσεις το demo για να κερδίσεις την δουλειά. Είναι όταν θες να κατεβάσεις data από το cloud για να μην χρειαστεί να πας στον πελάτη να σου τα δώσει σε στικάκι και να χάσεις μια μέρα. Είναι για όταν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος σε αποστολή εκτός έδρας και θες κάθε βράδυ να πάρεις backup την δουλειά σου στο Google Drive γιατί οι κάρτες μνήμης χαλάνε για πλάκα και θα καταστραφείς αν χάσεις κάτι. Είναι για όταν έχει σκάσει το σύμπαν στο σύστημα που δουλεύεις και έχεις να ανεβάσεις καμιά 10αριά GB logs και corefiles για τα να δει κάποιος developer στο γραφείο (ή και σε άλλη χώρα).

Και φυσικά και για πιο λάιτ πράγματα, μπορεί να θες να κάνεις βιντεοκλήση και να έχεις αρκετό bandwidth καβάτζα ώστε να μην σε νοιάζει αν δίπλα ο άλλος λιώνει το δίκτυο στα torrents.

Άπειρα use cases, το να μην σε νοιάζει το bandwidth απλά αφαιρεί από το μυαλό σου έναν ακόμα περιορισμό ώστε να κάνεις αυτό που πραγματικά σε νοιάζει.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι χώρες με τις μεγαλύτερες ταχύτητες σταθερού και κινητού internet έχουν την μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη. Δεν το κάνουν για το instagram.

Προφανώς και τα πακέτα θα πρέπει να προσαρμοστούν εδώ.

 

Μα δεν μηδενίζω τις υψηλές ταχύτητες. Αλλά, ειλικρινά, πιστεύεις ότι αυτές οι use cases αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία των αριθμολάγνων εδώ μέσα;:p Αυτό ουσιαστικά κρίνω. Το ουάου για έναν λόγο που ούτε οι ίδιοι ξέρουν. Μάλλον αισθάνονται περήφανοι, που "πορεύονται" με τον "πρώτο", δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Για το upload συμφωνώ απόλυτα. Επειδή ανεβάζω κι εγώ σχεδόν κάθε μέρα σε 3 λογαριασμούς cloud περιεχόμενο αρκετών mb's, όσο πιο δυνατό το upload τόσο το καλύτερο.

Απλά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αριθμολαγνεία. Περισσότερο με νοιάζει προσωπικά να υπάρχει αποκρίσιμο δίκτυο ανά πάσα ώρα και στιγμή, παρά να κατεβάζω εδώ με 200 mbps και 5 τετράγωνα παραπέρα να μη βγάζω κλήση. Και αναφέρομαι γενικά, όχι μόνο στην Cosmote. Απλά κάποιοι προφανώς δεν λένε να καταλάβουν ότι το να έχεις υψηλή ταχύτητα δεν είναι δείκτης υπεροχής ενός δικτύου. Αυτό έλειπε, με τόση οπτική ίνα από τον ΟΤΕ να μην είχε έτοιμο δίκτυο κορμού η Cosmote για να πιάνει 300 mbps!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα δεν μηδενίζω τις υψηλές ταχύτητες. Αλλά, ειλικρινά, πιστεύεις ότι αυτές οι use cases αντιπροσωπεύουν την πλειοψηφία των αριθμολάγνων εδώ μέσα;:p

 

Οι αριθμολάγνοι θα κάνουν τη δουλειά τους και το δίκτυο την δικιά του. Δεν επηρεάζεται η εμπορική πολιτική από 10 γκρινιάρηδες σε ένα thread ενός forum.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε τότε να βρουν και οι αριθμολάγνοι κάποιου είδους εφαρμογές πλην των speedtests :p για να ξοδέψουν (ίσως) ουσιαστικότερα τα mb's τους! Εκτός κι αν απλά αυτό θέλουν, οπότε πάσο από μένα:p

 

Όσον αφορά το Gigabit LTE που ανέφερες παραπάνω, λογικά θα έρθει όπου νά'ναι. Υπάρχουν ήδη συσκευές που το υποστηρίζουν (Galaxy Note 8, Galaxy S8, Xperia XZ, Huawei Mate 10 Pro μερικές που μου έρχονται πρόχειρα). Μάλιστα, το Mate 10 Pro είναι class 18, οπότε θεωρητικά πάει έως 1.2 Gbps.

Link to comment
Share on other sites

https://www.spametouskanones.gr/

πέρα από το κατέβασμα, το πακέτο αυτό είναι λίγο απεριόριστο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

https://www.spametouskanones.gr/

πέρα από το κατέβασμα, το πακέτο αυτό είναι λίγο απεριόριστο.

 

Εκτός του ότι είναι για πολύ συγκεκριμένη και περιορισμένη χρήση, έχει και cap στην ταχύτητα.

Και ειδικά όταν τα περισσότερα κινητά είναι τουλάχιστον με HD οθόνες (ή ακόμα και με QHD) είναι λίγο fail να βλέπεις video στα 480p.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γίνουν απεριόριστα τα πακέτα θα έχει σημασία η ταχύτητα. Τώρα δεν έχει. Γιατί όταν θα γίνουν απεριόριστα θα συνδέω το mobile Hotspot που έχω η ακόμα και το κινητό μου στο pc και θα κατεβάζω από το pc με 300 mbps. Ενώ άλλος με Vodafone με 50, όσα δηλαδή έχουμε και τώρα σε μια απλή VDSL

 

Καταλαβαίνεις γιατι δεν θα γίνουν απεριόριστα ποτε, Ε;

 

5 σαν και σένα να εχει και θα κατεβάζεις με λιγότερα απο 50.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις γιατι δεν θα γίνουν απεριόριστα ποτε, Ε;

 

5 σαν και σένα να εχει και θα κατεβάζεις με λιγότερα απο 50.

 

Στην Αμερική η στη Βουλγαρία γιατί έχουν απεριόριστα; είναι πιο έξυπνοι;

Link to comment
Share on other sites

Σας δίνει καλές ταχύτητες, γκρινιάζετε γιατί δεν έχετε data.

Σας δίνει πολλά data, γκρινιάζετε γιατί δεν έχετε καλές ταχύτητες.

Το θέατρο του παραλόγου. Με βάση τα παραπάνω συμφωνώ απόλυτα με την πολιτική των ελληνικών εταιρειών κινητής. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουν στην Αμερική και στην Βουλγαρία με 500 mbps;

 

Κατεβάζουν με 100-200, άσχημα είναι; έχω χρησιμοποιήσει και στις δύο πόλεις δίκτυα και ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική η στη Βουλγαρία γιατί έχουν απεριόριστα; είναι πιο έξυπνοι;

 

Αυτό που σου είπα. Απεριόριστα data, με περιορισμένη ταχύτητα. Στην Αμερική, υπάρχουν πάροχοι που μετά από 20, 30 ή και 50GB, σε κρατάνε σε ταχύτητες 2G. Το Hotspot είναι ακόμα πιο περιορισμένο ή δεν έχουν καθόλου.

 

Στο Ελλαδιστάν, με αυτά τα άχρηστα δίκτυα που έχουμε, δε γίνεται να δώσουν Unlimited. Ακόμα και η Cosmote με τη μεγάλη χωρητικότητα, θα μπουκώνει σε κάποια σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...