Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γκρινιάζω για τις παροχές όχι για τις τιμές ;)

 

Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Όμως το έχεις triple CA ανεβάζει το κόστος του δικτύου και συνεπώς τις τιμές για τις παροχές. Το ότι η DT παίζει με μεγαλύτερα πακετά εξοπλισμού λόγω μεγέθους κατεβάζει σαφέστατα το κόστος του δικτύου, όμως και πάλι...το καλό ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.

 

Όσον αφορά το over engineering της ΚΟΣΜΟΤΕ ήταν χειρότερο στα παλιά τα χρόνια. Έβαζε και ο δήμαρχος και κοινοταρχης κεραίες στα οικόπεδά τους. Αν με εννοείτε :) Υπήρχε ένα χωριό στο θεσσαλικό κάμπο με 500 κατοίκους και 2 μακρο κεραίες. Για κάποιο καιρό νόμιζα ότι είχα μπερδευτεί και ότι τις έβλεπα δύο. Αλλά ήταν δύο. Η μια πυλώνας με 1 sector και η άλλη με 3 sector.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος.Στα συμβόλαια δεδομένων μπορεί να είναι η πιο ακριβή. Αλλά στα πακέτα δεδομένων στην καρτοκινητή δεν είναι η πιο ακριβή και μάλιστα σχεδόν πάντα πρωτοπορεί βγάζοντας ειδικά πακέτα πχ τα after dark ή το stream πακέτο και οι άλλοι 2 ακολουθούν..
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος.Στα συμβόλαια δεδομένων μπορεί να είναι η πιο ακριβή. Αλλά στα πακέτα δεδομένων στην καρτοκινητή δεν είναι η πιο ακριβή και μάλιστα σχεδόν πάντα πρωτοπορεί βγάζοντας ειδικά πακέτα πχ τα after dark ή το stream πακέτο και οι άλλοι 2 ακολουθούν..

 

Αν όντως και στις τιμές η ΚΟΣΜΟΤΕ είναι πιο φθηνή τότε πραγματικά τα περιθώρια για τις άλλες δύο έχουν στενέψει επικίνδυνα. ή μάλλον για την μία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν είναι σε όλα τα πακέτα φθηνότερη (για καρτοκινητή μιλώ και το διευκρίνησα και στο προηγούμενο μήνυμα) αλλά φίλε μου εγώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτή η άλλη δεν έχει βγάλει ακόμη ημερήσια πακέτα αλλά και εβδομαδίαια όταν οι άλλοι 2 έχουν βγάλει και πάνε και μου πετάνε ένα 6.5gb 17.5€
Link to comment
Share on other sites

COSMOTE: Αύξηση 150% στην κίνηση data μέσω 4G, 4G+ φέτος τα Χριστούγεννα

 

Δελτίο Τύπου:

-Στα 1,9 petabytes, η συνολική κίνηση δεδομένων από 23/12 έως 1/1

-280% αύξηση στην κίνηση data roaming

 

Νέο ρεκόρ στην κίνηση δεδομένων κατέγραψε φέτος τις γιορτές το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της COSMOTE. Με την ανταλλαγή των εορταστικών μηνυμάτων, videos και insta stories, η συνολική κίνηση mobile data το διάστημα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς (το δεκαήμερο 23/12-1/1) έφτασε τα 1,9 petabytes , σημειώνοντας 75% αύξηση, συγκριτικά με την αντίστοιχη περσινή περίοδο. Ειδικά μέσω δικτύου 4G, 4G+, η κίνηση δεδομένων υπερδιπλασιάστηκε (+150%), φθάνοντας τα 1,1 petabytes.

 

Πρωταθλητές στην αύξηση της κίνησης data, οι ορεινές περιοχές, αλλά και το Άγιο Όρος

 

Οι ορεινοί προορισμοί όπως το Πήλιο, τα Ιωάννινα, η Καλαμπάκα, η Νάουσα και το Νευροκόπι Δράμας, μεταξύ άλλων, κατέγραψαν υπερδιπλάσια κίνηση σε mobile data, μέσω του δικτύου της COSMOTE.

 

Η μεγαλύτερη αύξηση φέτος στην κίνηση δεδομένων μέσω των δικτύων 4G και 4G+ της COSMOTE, καταγράφηκε στο Άγιο Όρος, την Φωκίδα (Δελφοί & Δωρίδα), την Φθιώτιδα (Στυλίδα & Αμφίκλεια / Ελάτεια), την Ολυμπία, την Δυτική Μάνη και τις Σέρρες. Στις παραπάνω περιοχές, η κίνηση υπερ-πενταπλασιάστηκε.

 

Υπερδιπλάσια κίνηση data και στα ελληνικά νησιά

 

Και τα νησιά σημείωσαν φέτος τις γιορτές μεγάλη αύξηση στην κίνηση δεδομένων. Ειδικότερα σε Ρόδο, Κω, Ύδρα, Σαντορίνη, Κύθνο, Σέριφο, Σίκινο, Νίσυρο, Αστυπάλαια, Χάλκη και Άγιο Ευστράτιο, η κίνηση υπερδιπλασιάστηκε.

 

150.000 οι roamers μέσω δικτύου COSMOTE - 280% αύξηση στην κίνηση data roaming

 

Εντυπωσιακή αύξηση, της τάξης του 280%, σημείωσε η κίνηση data roaming μέσω του δικτύου της COSMOTE, γεγονός που αποδίδεται στη διάθεση των υπηρεσιών roaming χωρίς επιπλέον χρέωση στις χώρες εντός του Ενιαίου Οικονομικού Χώρου της Ε.Ε. Οι roamers παρέμειναν στα ίδια επίπεδα με πέρυσι, με τους ξένους επισκέπτες στη χώρα μας που χρησιμοποίησαν το δίκτυο COSMOTE να φτάνουν τους 150.000 την περίοδο των Χριστουγέννων. Η COSMOTE έχει συνεργασία για LTE roaming με περισσότερα από 130 δίκτυα, παγκοσμίως.

 

Στην κορυφή για άλλη μια φορά το Instagram, ακολουθούν YouTube & Facebook

 

Την πρώτη θέση στην προτίμηση των Ελλήνων χρηστών σε επίπεδο κίνησης data, εξακολουθεί να καταλαμβάνει το Instagram. Το τελευταίο δεκαήμερο του 2017, το Instagram «απορρόφησε» το 22% της συνολικής κίνησης data. Ακολουθούν το YouTube και το Facebook με ποσοστά 20% και 19% αντίστοιχα.

 

Ο Όμιλος ΟΤΕ επενδύει σε υποδομές νέας γενιάς και αναβαθμίζει συνεχώς τα δίκτυά του με στόχο να προσφέρει υψηλής ποιότητας εμπειρία mobile Internet στους πελάτες του. Τα δίκτυα COSMOTE έχουν τη μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη στη χώρα, με το 4G δίκτυο να καλύπτει το 97% και το 4G+, για ταχύτητες έως 500 Mbps, το 90% του πληθυσμού της χώρας.

 

Πηγή : COSMOTE

 

 

 

Λεφτά υπάρχουν....Πέρα από την πλάκα, είναι περίεργο, μιας και τα δώρα της φέτος ήταν μόνο για 3 ημέρες και όχι 7 όπως πέρσυ, άρα τα έχανες ευκολότερα...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE POWER ! ! ! ! ! ;)

 

ΜΑΚΑΡΙ να είχε τις τιμές της Wind , αλλά χαλάλι .

 

Πληρώνουμε το ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ δίκτυο στην Ελλάδα σε κάλυψη και ταχύτητες .

 

Καταλήγω , ότι στην ζωή αυτή , ΔΕΝ μπορούμε και ΟΥΤΕ γίνεται να τα έχουμε όλα και ελπίζω να συμφωνείτε μαζί μου .

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχει λογική wind η cosmote

 

Στάλθηκε από το Le X626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την ποιότητα του 3G/4G/4G+ στην Λαμία κέντρο;

Πρέπει να πάω σε λίγες μέρες και θέλω να ξέρω!Ευχαριστώ πολύ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την ποιότητα του 3G/4G/4G+ στην Λαμία κέντρο;

Πρέπει να πάω σε λίγες μέρες και θέλω να ξέρω!Ευχαριστώ πολύ!

 

Θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς φοβερές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκαλίζουν απόψε στο LTE στην Πάτρα. Οι συσκευές μένουν σε 3G, κατά καιρούς πιάνουν λίγο LTE και πάλι πίσω σε 3G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την ποιότητα του 3G/4G/4G+ στην Λαμία κέντρο;

Πρέπει να πάω σε λίγες μέρες και θέλω να ξέρω!Ευχαριστώ πολύ!

Τελεια κάλυψη σε 4G/4G+ και όπου κάνει trlpe CA βλέπεις εξωπραγματικές ταχυτητες έως 330Μbps down

3G και 2G όχι στα ίδια επίππεδα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Τελεια κάλυψη σε 4G/4G+ και όπου κάνει trlpe CA βλέπεις εξωπραγματικές ταχυτητες έως 330Μbps down

3G και 2G όχι στα ίδια επίππεδα...

 

Τα Χριστούγεννα που ήμουν στην Λαμία το τηλέφωνο ήταν κολλημένο σε band 20 στην πλατεία Πάρκου. Μπορείς να δεις αν ισχύει ακόμα ή αν απλά έπεσα σε βλάβη ή κάτι παρόμοιο; Αλλιώς, αν αυτός είναι ο κανόνας, σε ποιές περιοχές βλέπεις 3CA?

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ~220Mbps στο Χιονοδρομικό στα καλάβρυτα με 2CA B3+B20. Το έβλεπα και δεν το πίστευα να πω την αλήθεια, αν είχε και B7 θα βλέπαμε κάτι κοντά στο θεωρητικό μέγιστο.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/3547372427

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Προχθές ~250Mbps στο Χιονοδρομικό στα καλάβρυτα με 2CA B3+B20. Το έβλεπα και δεν το πίστευα να πω την αλήθεια, αν είχε και B7 θα βλέπαμε κάτι κοντά στο θεωρητικό

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/3417245539

 

Έχει κεραία που εξυπηρετεί μόνο το χιονοδρομικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Προχθές ~220Mbps στο Χιονοδρομικό στα καλάβρυτα με 2CA B3+B20. Το έβλεπα και δεν το πίστευα να πω την αλήθεια, αν είχε και B7 θα βλέπαμε κάτι κοντά στο θεωρητικό μέγιστο.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/3547372427

 

Άντε, να βάλει και LAA να δούμε κανένα Gigabit στην Ελλάδα στο χαλαρό. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άντε, να βάλει και LAA να δούμε κανένα Gigabit στην Ελλάδα στο χαλαρό. :)

 

Εντάξει, το LAA είναι φρεσκότατο -πιστεύω πως θα το δούμε μέσα στο 18, ωστόσο όσο περίεργο και να ακουστεί υπάρχουν περιοχές, ειδικά στο κέντρο της Αθήνας, που παρά το 3CA, το πυκνό δίκτυο και το επαρκές edge δίκτυο, έχουν ταχύτητες της τάξης των 35Mbps σε peak time, εκεί χρειάζεται φάσμα ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Εφόσον η ΕΕΤΤ, πέραν του ψηφιακού μερίσματος 2 με τα 700Mhz που είναι μόνο για coverage λόγω μικρού bandwidth, δεν έχει σκοπό να δώσει φάσμα προς αύξηση του capacity, το unlicensed είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το LAA είναι φρεσκότατο -πιστεύω πως θα το δούμε μέσα στο 18, ωστόσο όσο περίεργο και να ακουστεί υπάρχουν περιοχές, ειδικά στο κέντρο της Αθήνας, που παρά το 3CA, το πυκνό δίκτυο και το επαρκές edge δίκτυο, έχουν ταχύτητες της τάξης των 35Mbps σε peak time, εκεί χρειάζεται φάσμα ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Εφόσον η ΕΕΤΤ, πέραν του ψηφιακού μερίσματος 2 με τα 700Mhz που είναι μόνο για coverage λόγω μικρού bandwidth, δεν έχει σκοπό να δώσει φάσμα προς αύξηση του capacity, το unlicensed είναι μονόδρομος.

 

Έχουν στην καβάτζα επιπλέον των υπαρχόντων 2x50MHz που παίζουν σε LTE, 2x10MHz b7 και 20MHz TDD B38. Επιπλέον όλο το B1 περιμένει refarm με καλή υποστήριξη από τις υπάρχουσες συσκευές (2x15MHz FDD). Το LAA ειναι το τελευταίο που χρειάζονται, έχουν ΤΡΕΛΟ capacity αν θέλουν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια κάλυψη σε 4G/4G+ και όπου κάνει trlpe CA βλέπεις εξωπραγματικές ταχυτητες έως 330Μbps down

3G και 2G όχι στα ίδια επίππεδα...

Ευχαριστώ πολύ!Όταν πάω ,σε λίγες μέρες, θα βάλω speedtest.Θα δοκιμάσω και τις άλλες 2 αν και η wind ήδη μου είπαν στο άλλο θέμα ότι δεν πιάνει καλά...να δούμε και vodafone.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βρίσκεσαι κοντά στην κεραία και δεν έχει κόσμο μπορεί.

Την περασμένη Τετάρτη βρέθηκα στην πλατεία Συντάγματος και πάνω από 25 δεν πήγαινε με 4G+. Απλό 4G είδα μέχρι 40 σχεδόν. Όχι ότι δεν έκανες την δουλειά σου βέβαια. Και κλήση κάτω από 4G άνετα. Μου έκανε εντύπωση όμως πως πιο καλή ταχύτητα έπιανε στο σταθμό του μετρό παρά έξω στον ανοιχτό χώρο.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

η cosmote έχει το δίκτυο για τέτοιες τέτοιες ταχύτητες και με το 50% των συνδρομητών,οι άλλες όχι με τους μισούς,τι να λέμε τώρα...

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα βρίσκεσαι κοντά στην κεραία και δεν έχει κόσμο μπορεί.

Την περασμένη Τετάρτη βρέθηκα στην πλατεία Συντάγματος και πάνω από 25 δεν πήγαινε με 4G+. Απλό 4G είδα μέχρι 40 σχεδόν. Όχι ότι δεν έκανες την δουλειά σου βέβαια. Και κλήση κάτω από 4G άνετα. Μου έκανε εντύπωση όμως πως πιο καλή ταχύτητα έπιανε στο σταθμό του μετρό παρά έξω στον ανοιχτό χώρο.

 

Sent from my SM-G930F

 

Πρέπει να είναι κοντά στη κεραία το σπίτι μου λογικά, γιατί στην κρεβατοκάμαρα έχω πάντα full 4G+ και ταχύτητες πάνω από 250mbps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...