Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα πράγμα που ίσως δεν το ξέρετε πολλοι και το διαπίστωσα για δεύτερη φορά σήμερα και σίγουρα θα βοηθήσει πολλούς. Μαζί με το θέμα με το πάρε μοίρασε πιστεύουν αξίζουν να γίνουν sticky. Στο μέρος που είμαι πιάνω μόνο E όλη μέρα μέχρι τις 10 το βράδυ που μετά πιάνω H+. Οπότε τι είπα να δοκιμάσω. Έβαλα στις ρυθμίσεις παρακάτω να πιάνει μόνο 3G η μόνο LTE και τότε έπιασα κανονικά πολύ καλό ίντερνετ. Όταν έχω το 2g 3g 4g αυτόματη σύνδεση πιανω μόνο E. Πιστεύω αρκετοί έχετε αυτό το θέμα και ελπίζω να σας βοηθήσει όπως βοήθησε και μένα. 637dd21049da23a451f87e87a517bcd6.jpg

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Πραγματι ισχυει αυτο που λες και το εχω διαπιστωσει και στην περιοχη μου.ομως αν το βαλεις μονο LTE δεν εχεις τηλεφωνο..Εκτος και αν εχεις dualsim ή καποια απο τις λιγες προς το παρον συσκευες (και συμβολαιο) για να εχεις volte

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ισχυει αυτο που λες και το εχω διαπιστωσει και στην περιοχη μου.ομως αν το βαλεις μονο LTE δεν εχεις τηλεφωνο..Εκτος και αν εχεις dualsim ή καποια απο τις λιγες προς το παρον συσκευες (και συμβολαιο) για να εχεις volte

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι όντως έτσι είναι και το έχω στο σκέτο 3g και έχω κανονικά και τηλέφωνο και πολύ καλό internet. Με το E δεν άνοιγε ούτε σελίδα στο Tapatalk.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που ίσως δεν το ξέρετε πολλοι και το διαπίστωσα για δεύτερη φορά σήμερα και σίγουρα θα βοηθήσει πολλούς. Μαζί με το θέμα με το πάρε μοίρασε πιστεύουν αξίζουν να γίνουν sticky. Στο μέρος που είμαι πιάνω μόνο E όλη μέρα μέχρι τις 10 το βράδυ που μετά πιάνω H+. Οπότε τι είπα να δοκιμάσω. Έβαλα στις ρυθμίσεις παρακάτω να πιάνει μόνο 3G η μόνο LTE και τότε έπιασα κανονικά πολύ καλό ίντερνετ. Όταν έχω το 2g 3g 4g αυτόματη σύνδεση πιανω μόνο E. Πιστεύω αρκετοί έχετε αυτό το θέμα και ελπίζω να σας βοηθήσει όπως βοήθησε και μένα.

 

Αν το σήμα των 3G/4G είναι οριακό, λογικό να σε κρατάει σε 2G, ειδικά αν το τελευταίο έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες τεχνολογίες... Το βράδυ που μειώνεται η κίνηση στο δίκτυο και ίσως υπάρχουν λιγότερες παρεμβολές από άλλους παράγοντες, πιθανόν να αυξάνεται ελάχιστα το σήμα των 3G/4G κεραιών και γι' αυτό τις πιάνεις τότε.

 

Υ.Γ.1 Δεν είμαι ειδικός, υποθέσεις κάνω... :rolleyes:

 

Υ.Γ.2. Αν το έχετε μόνο σε 4G, υπάρχει κίνδυνος να χάνετε κλήσεις, ειδικά αν η συσκευή σας δεν υποστηρίζει επίσημα VoLTE.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Αν το σήμα των 3G/4G είναι οριακό, λογικό να σε κρατάει σε 2G, ειδικά αν το τελευταίο έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες τεχνολογίες... Το βράδυ που μειώνεται η κίνηση στο δίκτυο και ίσως υπάρχουν λιγότερες παρεμβολές από άλλους παράγοντες, πιθανόν να αυξάνεται ελάχιστα το σήμα των 3G/4G κεραιών και γι' αυτό τις πιάνεις τότε.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι ειδικός, υποθέσεις κάνω... :rolleyes:

Το θέμα είναι ότι όταν το έχω 3G μόνο πιάνω κανονικά H+ χωρίς θέμα ενώ στο αυτόματο πιάνω E.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όταν το έχω 3G μόνο πιάνω κανονικά H+ χωρίς θέμα ενώ στο αυτόματο πιάνω E.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Εξαρτάται πως είναι ρυθμισμένο το δίκτυο King,στη Vodafone για π.χ οι κλήσεις είναι σίγουρα πάνω απ όλα

Στην cosmote πρέπει να είσαι σε συμβόλαιο να έχεις συγκεκριμένη συσκευή iPhone για π.χ και περασμένες τις ρυθμίσεις απ αυτούς αλλοιως παπαλα το volte

Χαμένες κλήσεις σίγουρα αν το κλειδώσεις σε 4g

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως είναι ρυθμισμένο το δίκτυο King,στη Vodafone για π.χ οι κλήσεις είναι σίγουρα πάνω απ όλα

Στην cosmote πρέπει να είσαι σε συμβόλαιο να έχεις συγκεκριμένη συσκευή iPhone για π.χ και περασμένες τις ρυθμίσεις απ αυτούς αλλοιως παπαλα το volte

Χαμένες κλήσεις σίγουρα αν το κλειδώσεις σε 4g

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

 

Ισχυει,η Cosmote σε πεταει σε Edge αν δεν κανεις χρηση δεδομενων και ειναι πιτα το 3G/4G.Η Vodafone σε γυρναει σε 2G για να μη χανεις κληση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως 4G-only ρυθμίζεις συσκευές internet-only, π.χ. τέτοια ρύθμιση βάζω στα 4G mobile WiFi μου ώστε να έχω μονίμως γρήγορη σύνδεση.

Με το 4G-only σε κινητό είναι σίγουρο ότι θα χάσεις κλήσεις, ιδίως όταν το σήμα είναι οριακό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει,η Cosmote σε πεταει σε Edge αν δεν κανεις χρηση δεδομενων και ειναι πιτα το 3G/4G.Η Vodafone σε γυρναει σε 2G για να μη χανεις κληση.

 

Η Cosmote το κάνει αυτό; Είσαι σίγουρος;:lol::lol: Που σε κρατάει με μισή γραμμούλα στο 4G, ακόμη κι αν δεν δουλεύει, και σου κάνει μετάβαση σε 3G μόλις πας να κάνεις χρήση και σου καίει και την μπαταρία σε μισή μέρα; Για το ίδιο δίκτυο μιλάμε;:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το σήμα των 3G/4G είναι οριακό, λογικό να σε κρατάει σε 2G, ειδικά αν το τελευταίο έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες τεχνολογίες... Το βράδυ που μειώνεται η κίνηση στο δίκτυο και ίσως υπάρχουν λιγότερες παρεμβολές από άλλους παράγοντες, πιθανόν να αυξάνεται ελάχιστα το σήμα των 3G/4G κεραιών και γι' αυτό τις πιάνεις τότε.

 

Υ.Γ.1 Δεν είμαι ειδικός, υποθέσεις κάνω... :rolleyes:

 

Υ.Γ.2. Αν το έχετε μόνο σε 4G, υπάρχει κίνδυνος να χάνετε κλήσεις, ειδικά αν η συσκευή σας δεν υποστηρίζει επίσημα VoLTE.

 

Δεν είναι μόνο θέμα έντασης σήματος. Είναι και θέμα σηματοθορυβικού λόγου (αν έχεις παρεμβολές, όπως επισημαίνεις, η ποιότητα του σήματος υποβαθμίζεται), καθώς και από άλλους παράγοντες, όπως η ένταση κίνησης στην κυψέλη που σε εξυπηρετεί κλπ,κλπ. Βασικά, έτσι πρέπει να κάνει για να είναι λειτουργικό το κινητό σου. Αλλιώς, θα έχεις λίγο από Ίντερνετ με λίγο από ομιλία, όποτε και αν γουστάρει το δίκτυο:p

 

Όσον αφορά το 4G που λες, αν δεν είσαι συνδρομητής συμβολαίου, δεν έχεις μία από τις υποστηριζόμενες συσκευές και αυτές δεν φέρουν το firmware της Cosmote, δεν υπάρχει απλά κίνδυνος να χάνεις τις κλήσεις σε LTE only mode. ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ τις κλήσεις:p

Link to comment
Share on other sites

Σε μόνο 4G όταν είχα Ε μόνο όλη μέρα με έκοβε το σήμα του τηλεφώνου αλλά ίντερνετ είχα κανονικά. Οπότε το έβαλα στο μόνο 3G που και καλό ίντερνετ έχεις και σήμα κανονικά για κλήσεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιάλοβα Μεσσηνίας B3+B20

http://www.speedtest.net/my-result/i/2162242035

Λογικό.. Κοντά Costa navarino

 

Τουρίστες κ.τ.λ & κ. τ. λ

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Γιάλοβα Μεσσηνίας B3+B20

http://www.speedtest.net/my-result/i/2162242035

Πέρασες καμία βόλτα από βοιδοκοιλια? Γιατί μέχρι πέρσι μια έπιανες σήμα μια Όχι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες καμία βόλτα από βοιδοκοιλια? Γιατί μέχρι πέρσι μια έπιανες σήμα μια Όχι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, δεν περασα. Έχει σίγουρα νέα 4G κεραία στην περιοχή γιατί οι ταχύτητες έχουν εκτοξευτεί. Ίσως κάνει διαφορά και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο έξω από το Γύθειο Λακωνίας, στην παραλία που βρίσκεται το ναυάγιο "Δημήτριος". Πολύ καλή ταχύτητα, αλλά λίγο υψηλό Ping...

 

Η συσκευή μου παίζει με απλό 4G.

 

http://www.speedtest.net/android/3020316203.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην περιοχή Νέα Μάκρη προς Μαραθώνα(la playa για όσους ξέρουν)....στην παραλία......

Cosmote έπαιζε άνετα 4G και ΣΦΑΙΡΑ!

Edited by XP130TD
off topic

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και ενημέρωσα για πρόβλημα στην παραλία οφρυνιου.εδώ και 3 μέρες παίζει τρέλα το δίκτυο η χάνεις το σήμα,μου είπαν είναι γνωστό και μεταβαίνει συνεργείο αλλά δεν ξέρουν πόσο θα κάνουν να επανέλθει

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γιάλοβα Μεσσηνίας B3+B20

http://www.speedtest.net/my-result/i/2162242035

 

Έχει ενεργοποιήσει το prescheduling η κοσμοτε στο uplink? Ωραίο ping.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιήσει το prescheduling η κοσμοτε στο uplink? Ωραίο ping.

 

Δεν έχω τρόπο να το τσεκάρω Μιχάλη, αλλά το ping είναι όντως εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τρόπο να το τσεκάρω Μιχάλη, αλλά το ping είναι όντως εντυπωσιακό.

 

οκ είναι με το σέρβερ της ΚΟΣΜΟΤΕ. Άρα δε προστίθεται πολύ delay από το SGi. Αλλά ναι, είναι καλή απόκριση. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ είναι με το σέρβερ της ΚΟΣΜΟΤΕ. Άρα δε προστίθεται πολύ delay από το SGi. Αλλά ναι, είναι καλή απόκριση. :)

 

Είναι και εκτός μεγάλης πόλης στην άλλη άκρη της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Στη Λακωνία η Cosmote έχει πολύ υψηλά Ping. Χθες σας έδειξα 70αρι και μάλιστα στο σέρβερ του ΟΤΕ... Επίσης το Upload σέρνεται στη Σπάρτη και στις γύρω περιοχές και τα μεσημέρια με το ζόρι ξεπερνά το 1 Mbps σε 4G...

 

Μπορεί η Cosmote να έχει τις καλύτερες ταχύτητες με διαφορά, αλλά πιστεύω τα καλύτερα Ping τα έχει μόνος πάροχος που δεν έχει δικό του σέρβερ στο OOKLA Speedtest... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη Λακωνία η Cosmote έχει πολύ υψηλά Ping. Χθες σας έδειξα 70αρι και μάλιστα στο σέρβερ του ΟΤΕ... Επίσης το Upload σέρνεται στη Σπάρτη και στις γύρω περιοχές και τα μεσημέρια με το ζόρι ξεπερνά το 1 Mbps σε 4G...

 

Μπορεί η Cosmote να έχει τις καλύτερες ταχύτητες με διαφορά, αλλά πιστεύω τα καλύτερα Ping τα έχει μόνος πάροχος που δεν έχει δικό του σέρβερ στο OOKLA Speedtest... ;)

 

Ισχυει,εχει πολλες φορες μεγαλο ping και σερνεται γενικως.Με την αλλη που λες δεν σερνεται και ας μην εχει τις ταχυτητες της Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνά Ευβοίας τωρα....πρεπει να έκαναν αναβάθμιση γιατί έπιανε μέχρι 80-100 mbps

Έχει φύγει πολύ μπροστά η κοτεfbdda53cdce9c4b53ad69dff6cfba9d5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...