Jump to content

Samsung Galaxy S II Plus (I9105)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επομένως αν μένει τόση free ram δε θα έχει προβλήματα. Από κάμερα πως τα πάει ;

 

παιδια απο ακουστικοτιτα και σημα πως τα παει σε ακουν και τους ακους καλα ο ηχος κλησης ειναι δυνατοσς δηλαδη σε κοσμο με κινηση το ακους αυτα ευχαριστω γιατι σκεπτομε να το παρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 771
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To HTC desire μου μου αφησε χρονους και βλεποντας το σε προσφορα στο eshop,λεω να το χτυπησω... Δεν καταλαβα ομως αυτα που αναφερατε πιο πριν περι nfc.... Ειναι τοσο σημαντικο σαν χαρακτηριστικο; Συγγνωμη για το ακυρο της ερωτησης μου...

Καλη Ανασταση σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το χρώμα είναι αυτό το μπλέ-γκρί που είναι ολόϊδιο με του SIII. Σε σύγκριση με κάτι SII φίλων η οθόνη δείχνει καλύτερα καλιμπραρισμένη με λιγότερο έντονα χρώματα. Το λευκό σε καμία AMOLED δεν είναι ολόλευκο, όπως στις καλές IPS-LCD, αλλά δεν είναι εκείνο το παλιό μπλέ που θυμάσαι. To Birdphone από ότι είδα πουλάει το i9105p που είναι η έκδοση με το NFC. Tι να το μετανοιώσεις...σ' συτήν την τιμή δεν έχεις να χάσεις πολλά όταν το πουλήσεις. Δεν έχει και πολύ καιρό που ακόμη έδιναν το SII στα έξι κατοστάρικα!

 

Nα το συνδέσεις με το Kies μόλις το πάρεις και να το αναβαθμίσεις προτού το στήσεις.

 

Συγγνώμη αλλά...... Τι είναι το NFC :confused:

 

ΑΣΤΟ το βρήκα near field communication :beer::)

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό αυτό απο το e-shop το οποίο το έχει βάλει πάλι σε προσφορά και τα σπάει. Διαθέτει NFC αν και δεν βρίσκω ποια είναι η χρησιμότητά του για να το διαφημίζουν τόσο. Το σημαντικότερο πάντως είναι ότι ότι και να ανοίξεις απο εφάρμογές έχει αρκετή ram παντα διαθέσιμη. Το multitasking λειτουργεί άψογα π.χ. ( έχοντας ανοιχτό το micoach της adidas για training μέσω gps και ακούγοντας παράλληλα μουσική δέχομαι κλήσεις και το κινητό λειτουργεί σαν να μην είναι τίποτα ανοιχτό.

Οι φωτογραφίες που τραβάει είναι εξαιρετικές και γενικά πιστεύω ότι είναι απο τα καλύτερα κινητα που μπορει να αγοράσει κανείς μέχρι τα 270€.

Τέλος η μπαταρία του με 4-5 ώρες internet μεσω wi-fi, 2 ώρες μέσω 3g, μια ώρα με ανοιχτό το gps και κανα 2ωρο ομιλία διαρκεί αν το κλείσετε το βράδυ 2 ημέρες αλλιώς το πρώτο βράδυ είναι περίπου στο 50%.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

239 ευρώ το έχει στο scroutz.

Έμαθα το Android με το Wildfire S και λέω να πάω μια κλίμακα επάνω, γιατί έχω ψιλό βαρεθεί το lag και τα κολλήματα που τρώει ώρες ώρες, αυτό η lumia 620 που διαβάσω ότι πάει σφαίρα :rolleyes:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό αυτό απο το e-shop το οποίο το έχει βάλει πάλι σε προσφορά και τα σπάει. Διαθέτει NFC αν και δεν βρίσκω ποια είναι η χρησιμότητά του για να το διαφημίζουν τόσο. Το σημαντικότερο πάντως είναι ότι ότι και να ανοίξεις απο εφάρμογές έχει αρκετή ram παντα διαθέσιμη. Το multitasking λειτουργεί άψογα π.χ. ( έχοντας ανοιχτό το micoach της adidas για training μέσω gps και ακούγοντας παράλληλα μουσική δέχομαι κλήσεις και το κινητό λειτουργεί σαν να μην είναι τίποτα ανοιχτό.

Οι φωτογραφίες που τραβάει είναι εξαιρετικές και γενικά πιστεύω ότι είναι απο τα καλύτερα κινητα που μπορει να αγοράσει κανείς μέχρι τα 270€.

Τέλος η μπαταρία του με 4-5 ώρες internet μεσω wi-fi, 2 ώρες μέσω 3g, μια ώρα με ανοιχτό το gps και κανα 2ωρο ομιλία διαρκεί αν το κλείσετε το βράδυ 2 ημέρες αλλιώς το πρώτο βράδυ είναι περίπου στο 50%.

 

H απαντηση σου με καλυψε πληρως! Το παρηγγειλα κι εγω και αντε να δουμε . Χριστος Ανεστη! :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είσαι τόσο ευχαριστημένος όσο και εγώ. Επίσης να σας αναφέρω ότι χτές ενω έκανα ποδήλατο και χρησιμοποιούσα τα ακουστικά που περιλαμβάνονται στην συσκευασία με πήραν τηλ και παρόλο που είχε αέρα στον ανταποκριτή μου δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα. Επομένως ακομα και σε αυτά η ποιότητα είναι άψογη.

 

Πάντως σχετικά με την αποδοση της μπαταρίας γενικά προσέξτε τις φορτίσεις των κινητών σας. Δεν έχει σημασία αν είναι στην μέση οταν τα βάλετε, αλλά φροντίστε να τα κλείνετε οταν φορτίζουν και να περιμένετε να γίνει πλήρη φόρτιση. Ετσι θα γλιτώσετε απο το φαινόμενο μνήμης και θα έχετερ την μέγιστη δυνατή αποδοση.

Edited by bibilos789

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειχα αποφασισει να αγορασω το Plus αλλα διαβασα καποια review που λενε οτι αξιζει περισσοτερο το κανονικο, ποια η γνωμη σας? αλλωστε στα σκρουτζομαγαζα η τιμη ειναι πανω κατω η ιδια. Μαλιστα σε ενα review λενε οτι αν εχεις τη δυνατοτητα ειναι τρελο να μην παρεις το αυθεντικο και να παρεις το plus:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ. Το κανονικό το είχα, τώρα είμαι με το S3, και για δεύτερο θα ήθελα ένα λίγο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις. Αλλά θέλω οπωσδήποτε να έχει καλό GPS όπως και στο S3. Ο μόνος λόγος πού δεν πάω στο κανονικό είναι το GPS. Το plus βλέπω ότι έχει Glonass και ευελπιστώ να είναι το ίδιο καλό με το S3. Δεν είναι μονό ότι πιάνει πιο γρήγορα, αλλά είναι και πιο ακριβές. Κατά πολύ θα έλεγα.

Η μνήμη πού έγινε 4 gb δεν με απασχολεί και πολύ. Τα gps προγράμματα τα έβαλα στην κάρτα μνήμης, και παιχνίδια μεγάλα δεν έχω. Όσο για την ταχύτητα του δεν νομίζω να έχει και τόσο μεγάλη διαφορά.

Πιστεύω ότι για κάποιον πού δίνει μεγάλη βαρύτητα στο gps, καλά είναι να πάρει το plus. Εάν δεν δεν έχει σημασία το gps, τότε το κανονικό είναι μονόδρομος.

Όσο για την αυτονομία, δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά με το κανονικό.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πολυενδιαφερομαι για GPS, εδώ τώρα τη βγάζω με τα google maps του iOS. Μάλλον το κανονικό λέω, αλλά πάλι περιμένω κι άλλες γνώμες
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αυτονομία, δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά με το κανονικό.

Συγγνώμη αλλά δεν έχεις δίκιο σε αυτό γι' αυτό σου παραθέτω από κάτω και σχετικούς χρόνους

 

To απλό SII έχει χρόνο ομιλίας με ανοιχτό το 3g 8:35 ώρες ενω το plus έχει 11:06.

To απλό SII έχει χρόνο πλοήγησης στο ίντερνετ 4:24 ώρες ενώ το plus έχει 6:40 .

Το απλό SII έχει χρόνο αναπαραγωγής βίντεο 8:00 ώρες ενώ το plus έχει 10:00.

 

Επίσης αν τα κινητά χρησιμοποιούνται για μία ωρα την ημέρα σε κάθε ένα από τα παραπάνω το SII κρατάει συνολικά 40 ώρες ενώ το plus 50.

 

Βλέπουμε λοιπόν ότι το plus έχει πολύ μεγαλύτερη απόδοση στην μπαταρία του.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είσαι τόσο ευχαριστημένος όσο και εγώ. Επίσης να σας αναφέρω ότι χτές ενω έκανα ποδήλατο και χρησιμοποιούσα τα ακουστικά που περιλαμβάνονται στην συσκευασία με πήραν τηλ και παρόλο που είχε αέρα στον ανταποκριτή μου δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα. Επομένως ακομα και σε αυτά η ποιότητα είναι άψογη.

 

Πάντως σχετικά με την αποδοση της μπαταρίας γενικά προσέξτε τις φορτίσεις των κινητών σας. Δεν έχει σημασία αν είναι στην μέση οταν τα βάλετε, αλλά φροντίστε να τα κλείνετε οταν φορτίζουν και να περιμένετε να γίνει πλήρη φόρτιση. Ετσι θα γλιτώσετε απο το φαινόμενο μνήμης και θα έχετερ την μέγιστη δυνατή αποδοση.

 

Εχοντας το htc desire για 3 περιπου χρονια, σιγουρα η διαφορα θα ειναι παραπανω απο αισθητη! Και αν δεν τα κακαρωνε η συσκευη μου, δε θα αγοραζα καν καποιο νεο,οντας ευχαριστημενη με το desire.... Θεωρω ομως οτι το εν λογω κινητο θα μου καλυψει τις αναγκες μου και με το παραπανω ως κυριο.

Παντως εδω θα ειμαστε και θα τα συζητησουμε! :p

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν έχεις δίκιο σε αυτό γι' αυτό σου παραθέτω από κάτω και σχετικούς χρόνους.........

 

καλά τα λες και μακάρι να είναι έτσι και καλύτερα. Αλλά πες μου κάτι. Τους χρόνους που έγραψες, τους μέτρησες μόνος σου? Η μήπως είναι αυτό πού δίνει ο κατασκευαστής? Γιατί από τα χαρτιά μέχρι την πράξη υπάρχει τεράστια διαφορά. Μπορεί στην πράξη η διαφορά να είναι τόσο μικρή πού να χάνεται.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

καλά τα λες και μακάρι να είναι έτσι και καλύτερα. Αλλά πες μου κάτι. Τους χρόνους που έγραψες, τους μέτρησες μόνος σου? Η μήπως είναι αυτό πού δίνει ο κατασκευαστής? Γιατί από τα χαρτιά μέχρι την πράξη υπάρχει τεράστια διαφορά. Μπορεί στην πράξη η διαφορά να είναι τόσο μικρή πού να χάνεται.

 

Οι χρόνοι αυτοί είναι απο τέστ του εξωτερικού αλλά όπως έχω αναφέρει και ποιό πρίν απο προσωπική μου εμπειρια δεν διαφέρουν καθόλου απο την πραγματικότητα κατα την γνώμη μου.

 

Τέλος η μπαταρία του με 4-5 ώρες internet μεσω wi-fi, 2 ώρες μέσω 3g, μια ώρα με ανοιχτό το gps και κανα 2ωρο ομιλία διαρκεί αν το κλείσετε το βράδυ 2 ημέρες αλλιώς το πρώτο βράδυ είναι περίπου στο 50%.

 

Για σήμερα ειδικότερα απο 100% που ήταν στις 6 το πρωί μετά απο 3 ώρες wi-fi, 1 ώρα με 3g, 1 ωρα ομιλία ειναι ακόμα στο 65% στις 7 το απογευμα δηλ μετά απο 13 ώρες

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 ώρες wifi και στην 1 ώρα 3g, η οθόνη πόση ώρα ήταν ανοιχτή? Η μήπως ήταν αυτά απλώς ανοιχτα? Η οθόνη κάνει την μεγάλη κατανάλωση.
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη μου ηταν ανοιχτη οπως και τωρα μιας και απανταω απο το κινητο. Γενικα η μπαταρια του ειναι πολυ αξιοπρεπης και υποστηριζει μια χαρα το κινητο.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα έχω και προσωπική άποψη για την μπαταρία. Κάτι άλλο τώρα. Root γίνεται? Έκανε κανένας? Δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω ρομ, αλλά να κάνω απλά root. Κάτι δοκιμασμένο όμως. Ακόμη καλύτερα εάν δεν χρειάζεται PC
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εδώ θα πάω και εγώ.

Δεν συμφέρει να φύγω από το Android λόγο των πολλών εφαρμογών που έχω αγοράσει,

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό παίρνει κανονική sim.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διευκρίνηση αλλά το γνώριζα ήδη αυτό απλά επειδή απαντούσα απο το κινητό μου ήθελα να ειμαι σύντομος και δεν υπεθεσα ότι το 2013 θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι κανονική sim θα εννοούσα αυτή που υπήρχε πρίν απο 10 χρόνια:)

 

Ναι λοιπόν παίρνει mini sim.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα τι εννοούσες, απλά έκανα μιά παιδαγωγική επισήμανση τηλεπικοινωνιακού περιεχομένου!

 

Δεκτή και καλοδεχούμενη απο ένα παλιότερο μέλος κιόλας :).

 

Και για να συνεχίσω την ανταποκρισή μου για την αντοχή της μπαταρίας σήμερα το έχω σχεδόν μόνο σε αναμονή και έχω μιλήσει μισή ώρα και μπηκα το ιντερνετ μεσω wi-fi 1,5 ώρα . Η μπαταρία λοιπόν με το κινητό στο 100% στις 6 το πρωί είναι στις 5 το απόγευμα στο 85%. Νομίζω πολύ καλά. Τι λέτε?

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήμουν κοντά στο να αγοράσω το Samsung Galaxy S Advance αφού το HTC Desire μου παρέδωσε πνεύμα ... αλλά διαβάζοντας όσα έχετε γράψει λέω να κάνω την υπέρβαση και να πάω για το Galaxy S II Plus.

Το ερώτημα μου είναι το εξής :

Από τα specs του κινητού διαβάζω ότι η οθόνη δεν διαθέτει την τεχνολογία Gorilla Glass. Όσοι λοιπόν είστε κάτοχοι και παραπάνω γνώστες θα ήθελα να μου απαντήσετε κατά πόσο αυτό είναι πρόβλημα στο να μη χαράσεται η οθόνη του κινητού και αν κατά τη χρήση σας έχουν παρουσιαστεί τέτοια σημάδια.

Ευχαριστώ.

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II Plus (I9105)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...