Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το έχω πειράξει καθόλου. Όπως μου το έστειλαν το έχω.

 

Και εγώ το ίδιο. Όπως μου το έστειλαν, το *#*#service#*#* μόλις το πατάω, απλά εξαφανίζονται τα νούμερα και δε γίνεται κάτι ενώ το *#*#info#*#* λειτουργεί κανονικά.

 

Όσο για την μπαταρία, μετά το 30-35% αρχίζει και πέφτει γρήγορα στο 10% σε σχέση με το πως πέφτει από το 100%-35% (όχι όμως απότομα).

Edited by Aurumnus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το "πειραματοζωο" εκτος απο μη ips screen

φορεσε Miui και ειναι εκπληκτικη απο το λινκ της προηγουμενης σελιδας

ανοιξα τη καμερα και τι να δω! φρικτηηηη

δε ξερω αν φταιει η Miui η το camera module του κινητου που ελαβα (για φιλο)

παιζει και αυτο να ειναι κατωτερης ποιοτητας :D

το καμενο πιξελ σας το πα?

ε ρε γλεντια

 

με όσα λες μήπως το κινητό ξέρω γω είναι τίποτα κλώνος;Γιατί αν είναι έτσι θα σίγουρα θα ήταν πολλοί περισσότεροι όσοι κάνουν παράπονα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρελαβα και γω (παραγγελια 28/9 απο to2c)

2 g4 1/4/3000

ακομα δεν εχω ολοκληρωσει τη μελετη...

αν θελει καποιος να δω κατι, ας μου το πει τωρα γιατι παει για σφαξιμο η rom!

εχουν G4H 20130515-202809

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το G4 Advanced Black από minideal με γενναία έκπτωση που την ζήτησα λόγω του ότι έχω ήδη αγοράσει αρκετά κινητά για γνωστούς και φίλους από το συγκεκριμένο κατάστημα με τον λογαριασμό μου. :)

 

Ελπίζω να μην έχω θέμα με απομιμήσεις.

 

Τρία G3s και δυο Mi2s που είχα πάρει τον τελευταίο χρόνο δεν αντιμετώπισαν θέμα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το G4 Advanced Black από minideal με γενναία έκπτωση που την ζήτησα λόγω του ότι έχω ήδη αγοράσει αρκετά κινητά για γνωστούς και φίλους από το συγκεκριμένο κατάστημα με τον λογαριασμό μου. :)

 

Ελπίζω να μην έχω θέμα με απομιμήσεις.

 

Τρία G3s και δυο Mi2s που είχα πάρει τον τελευταίο χρόνο δεν αντιμετώπισαν θέμα.

 

Σε τι τιμή το πήρες αν επιτρέπεται; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμή το πήρες αν επιτρέπεται; :cool:

 

20% αφού αγόρασα επιπλέον τα ακουστικά του και την δερμάτινη του θήκη.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους κατόχους του κιν. επειδή σκέφτομαι σύντομα να κάνω και εγώ την αγορά για J4. (Ήθελα S1 αλλά το βλέπω να αργεί πολύ) το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι. Μετά από το "πείραγμα" το GPS πάει καλά η πάλι έχει τα θεματάκια του?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς ακόμα και μετά τα σχετικά πειράγματα, το GPS και η απόδοσή του εξακολουθεί να είναι η αχίλλειος πτέρνα του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν θα "απομυθοποιήσω" κάτι...

 

Επίσκεψη Ρώσων στο "εργοστάσιο" της Jiayu

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο χαος μου φαινεται?? (Για να μην πω..μπ----ελλο..)

Αλλα τα απλωμενα ρουχα μου αρεσουν..

:lol::lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν θα "απομυθοποιήσω" κάτι...

 

Επίσκεψη Ρώσων στο "εργοστάσιο" της Jiayu

Mπα εγώ θετικό το βλέπω το κινητό μας είναι κυριολεκτικά χειροποίητο!!

Ίσως γι αυτο δε βγαίνουν και πολλά ελαττωματικά αφού φτιάχνονται και τεσταρονται ενα ένα όπως δειχνει και αν ισχύει αυτό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

εξου και παρουσιαζονται γενναρη και κυκλοφορουν αυγουστο, χαχαχα

ο φιλος παρελαβε το λευκο jiayu g4

ουτε που παρατηρησε διαφορα στην οθονη

αν ηταν δικο μου θα γκρινιαζα, αυτος το ειδε ετσι ομορφο και με miui επανω οποτε μονομιας λεει θα πουλησει και το iphone 4 και θα βαλει τις 2 σιμ του στο jiayu :)

 

βαζετε recovery:

http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/

 

και μετα

miui 3.10.18 with gapps

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u6213272/3.10.18/miui_g4h_hasz_3.10.18_8b9e46a805_4.2.zip

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν θα "απομυθοποιήσω" κάτι...

 

Επίσκεψη Ρώσων στο "εργοστάσιο" της Jiayu

 

Με το γαλάζιο βραχιολάκι στο χέρι είναι λες και εκτίουν ποινή σε κατ' οίκον περιορισμό :lol:

Μη γελιέστε όμως.Οι συνθήκες είναι κοινές σε όλα αυτά τα εργοστάσια.

Link to comment
Share on other sites

η ευτυχία ζωγραφισμενη

http://www.mobile-review.com/articles/2013/image/jiayu-assembly/pic/pic34.jpg

 

αλλα το εργοστασιο της foxconn (apple) με τις αυτοκτονιες του και τα συρματοπλεγματα για να μη πηδανε απο τα παραθυρα δε το φτανει κανεις

Καμια απομυθοποιηση. Οσο δε βλεπεις συρματοπλεγματα και καγκελα στα παραθυρα σημαινει παραδεισος για τα κινεζικα εργοστασια

Αντε και στο Ελλαντα ετσι οπως παμε.

 

Οσο για το κινητο του φιλου γραφω τα παντα στα ποστ μου.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

εξου και παρουσιαζονται γενναρη και κυκλοφορουν αυγουστο, χαχαχα

ο φιλος παρελαβε το λευκο jiayu g4

ουτε που παρατηρησε διαφορα στην οθονη

αν ηταν δικο μου θα γκρινιαζα, αυτος το ειδε ετσι ομορφο και με miui επανω οποτε μονομιας λεει θα πουλησει και το iphone 4 και θα βαλει τις 2 σιμ του στο jiayu :)

 

βαζετε recovery:

http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/

 

και μετα

miui 3.10.18 with gapps

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u6213272/3.10.18/miui_g4h_hasz_3.10.18_8b9e46a805_4.2.zip

 

Εμπειρίες από το MIUI? :D

Επίσης έχεις καμία ιδέα για ποια έκδοση του κινητού είναι; Μην μας κάνει ταρζανιλίκια με την μπαταρία... :(

Link to comment
Share on other sites

κρατας backup τη παλια σου ρομ οπως την εχεις στρωμενη

κανεις wipe data cache

και βαζεις την miui

την εβαλα στο thin και δε χολοσκαω για μπαταρια, οτι και να δειχνει εγω βραδυ το φορτιζω.

 

οσο για εντυπωσεις? ποτε ξανα σε ρομ εκτος Miui! ποτέ!

και τεσπα οτι και να γινει εχω backup τη παλια μου ρομ που ελπιζω να μη χρειαστει να παω.

η ενδειξη της μπαταριας δε με απασχολει

Edited by akaloith
merge
Link to comment
Share on other sites

κρατας backup τη παλια σου ρομ οπως την εχεις στρωμενη

κανεις wipe data cache

και βαζεις την miui

την εβαλα στο thin και δε χολοσκαω για μπαταρια, οτι και να δειχνει εγω βραδυ το φορτιζω.

 

οσο για εντυπωσεις? ποτε ξανα σε ρομ εκτος Miui! ποτέ!

 

Εχει τα πάντα εκτός απο screen calibration....

Κατα τα άλλα, θα συμφωνήσω απόλυτα!

Την δοκιμάζω σε 1/4 3000 thick

Link to comment
Share on other sites

συγριση λευκο νεα φουρνια με μαυρο παλια φουρνια jiayu g4 basic τurbo thin απο antelife

το λευκο - νεα φουρια δεν εχει οθονη ips

η γωνια θεασης ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ

 

Δεν κανω γενικευσεις λευκο μαυρο thin thick αλλα εχω σιγουρα 2 ιδια μοντελα με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ οθονες

τα wifi gps κτλ δεν ειναι αμεσα συγρισιμα γιατι φορουν διαφορετικες ρομ

 

http://imageshack.us/scaled/medium/802/5ttx.jpg

 

η ips οθονη εχει ευρεια γωνια θεασης χωρις να γινεται χαλια οπως οι κλασικες οθονες

 

 

Έλεγξε κάποιος άλλος το δικό του G4 να δει αν έχει το ίδιο πρόβλημα;

Εγώ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα στο δικό μου.

 

Akaloith, πως πήγες στο "Screen Test" menu; Ή χρησιμοποίησες κάποιο app;

Link to comment
Share on other sites

app με αυτο το ονομα

αν δε τα χα διπλα διπλα δε θα ειχα καταλαβει τη διαφορα.απο πανω ολα καλα φαινονται, υπο γωνια το μαυρο γινεται γκρι στο jiayu του φιλου

antelife & τα 2 (turbo thin)

 

το gps στο νεο μου φανηκε αισθητα καλυτερο

η οθονη το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

οσο για εντυπωσεις? ποτε ξανα σε ρομ εκτος Miui! ποτέ!

 

η ενδειξη της μπαταριας δε με απασχολει

 

Μετά από κανα 2ημερο λοιπόν συμβίωσης με την MIUI λοιπόν

και μιας που η νέα επίσημη φαίνεται να αργεί,

δεν μας περιγράφεις τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της MIUI, ωστε έκαστος να κρίνει αν θέλει/μπορεί να παει σε MIUI

και να μας βοηθήσεις να γλυτώσουμε από περιττό κόπο?

 

(πχ κάποιος έγραψε οτι δεν δουλεύει το Bluetooth - σε σένα, λειτουργεί?)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καταρχήν οι miui δεν έχουν ελληνικό μενού. Αυτό είναι ήδη αποτρεπτικός παράγοντας για πολλούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν το νομίζω - οι περισσότεροι που "σκαλίζουν" τα τηλέφωνα τους και γράφουν σε αυτά τα νήματα

δεν νοιάζονται για τα Ελληνικά μενού (σαφως βέβαια για Ελληνικά στο πληκτρολόγιο και τις επαφές...!)

Δεν νομίζω κάποιος που "ψάχνεται" να βάλει MIUI, να κολώνει από την ανυπαρξία Ελληνικού Μενού...

 

Επίσης (αν και δεν είναι το κατάλληλο νήμα)

που θα βρούμε πληροφορίες περι MIUI για αρχαρίους

(πχ πως βάζουμε Play Store, κλπ)

 

ΥΓ 2. Δοκιμάζω και γώ την πρόσφατη MIUI - φαίνεται όντως πολύ καλή (στο G3S δεν δούλεψε καλά)

Εβαλα PLAY Store ακολουθώντας αυτό και κατόπιν τις βασικες εφαρμογές της Google (Επαφές, κλπ)

 

Θα βάλω και τις υπόλοιπες 20-30 εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) από το Play Store και θα επανέλθω με ολοκληρωμένη αποψη...

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν το νομίζω - οι περισσότεροι που "σκαλίζουν" τα τηλέφωνα τους και γράφουν σε αυτά τα νήματα

δεν νοιάζονται για τα Ελληνικά μενού (σαφως βέβαια για Ελληνικά στο πληκτρολόγιο και τις επαφές...!)

Δεν νομίζω κάποιος που "ψάχνεται" να βάλει MIUI, να κολώνει από την ανυπαρξία Ελληνικού Μενού...

 

Επίσης (αν και δεν είναι το κατάλληλο νήμα)

που θα βρούμε πληροφορίες περι MIUI για αρχαρίους

(πχ πως βάζουμε Play Store, κλπ)

 

ΥΓ 2. Δοκιμάζω και γώ την πρόσφατη MIUI - φαίνεται όντως πολύ καλή (στο G3S δεν δούλεψε καλά)

Εβαλα PLAY Store ακολουθώντας αυτό και κατόπιν τις βασικες εφαρμογές της Google (Επαφές, κλπ)

 

 

Θα βάλω και τις υπόλοιπες 20-30 εφαρμογές (που χρησιμοποιώ) από το Play Store και θα επανέλθω με ολοκληρωμένη αποψη...

 

έχει το miui themes , τον music player της xiaomi , το ίδιο μενού ρυθμίσεων , το miui cloud κλπ ;

Επειδή έχω και το ΜΙ2Α αν η ρομ έχει όλα αυτά τότε είναι μονόδρομος. Και εγώ τα google apps με το τρόπο που περιγραφει το λινκ τα έβαλα, το αγγλικό μενου για το 99% των χρηστών δεν είναι πρόβλημα νομίζω.Επίσης μέσα απο το miui.gr μπορείς αν γνωρίζεις να του βάλεις και ελληνικά menu νομίζω.(εγω δεν το έκανα για το MI2A)

Το μόνο θέμα μου είναι ο φόβος μήπως κάνω καμια ζημιά κατα το φλασαρισμα.

Αν κάποιος έχει χρόνο ας ανεβάσει αναλυτικά τα βήματα (σε...επίπεδο for dummies) αλλα και τα εργαλεία που πρέπει να έχεις εγκαταστασει για να πας στην miui, γιατί αν τελικά δεν παρουσιάζει σημαντικα προβληματα τότε όλοι οι κάτοχοι jiayu G4 ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να την επιλέξουν.

Link to comment
Share on other sites

έχει το miui themes , τον music player της xiaomi , το ίδιο μενού ρυθμίσεων , το miui cloud κλπ ;

Επειδή έχω και το ΜΙ2Α αν η ρομ έχει όλα αυτά τότε είναι μονόδρομος. Και εγώ τα google apps με το τρόπο που περιγραφει το λινκ τα έβαλα, το αγγλικό μενου για το 99% των χρηστών δεν είναι πρόβλημα νομίζω.Επίσης μέσα απο το miui.gr μπορείς αν γνωρίζεις να του βάλεις και ελληνικά menu νομίζω.(εγω δεν το έκανα για το MI2A)

Το μόνο θέμα μου είναι ο φόβος μήπως κάνω καμια ζημιά κατα το φλασαρισμα.

Αν κάποιος έχει χρόνο ας ανεβάσει αναλυτικά τα βήματα (σε...επίπεδο for dummies) αλλα και τα εργαλεία που πρέπει να έχεις εγκαταστασει για να πας στην miui, γιατί αν τελικά δεν παρουσιάζει σημαντικα προβληματα τότε όλοι οι κάτοχοι jiayu G4 ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να την επιλέξουν.

 

Τα έχει ΟΛΑ!

Ποια ζημια να κάνεις, παίρνεις ένα backup from CWM, κατεβάζεις το αρχείο Miui (zip) που έδωσε ο akaloith (εγώ, έβαλα την gtbluesky έκδοση, 3.10.18 / v5, 297Mb) πριν μερικά ποστ (copy at SD card), εκκινείς σε CWM, κάνεις τα κλασσικά wipe και εγκαθιστάς την MIUI!

ΑΠό κει και πέρα, σε 5 λεπτά εκκινεί σε Miui και θέλει τις ρυθμίσεις από την αρχή αλλα για κάποιον που έχει "στήσει" ένα Android τηλέφωνο, δεν υπάρχει κάτι δραματικό!!!

 

Μετά την εγκατάσταση 20 περίπου εφαρμογών που χρησιμοποιώ (πέραν των Google Apps, από Sygic & K9 mail μέχρι Pou της θυγατέρας), μετά την επανεκκίνηση, βλέπω περίπου 510Mb Ram ελεύθερα (520 έβλεπα στην 4.2 official) και περίπου 16500 στο AnTuTu (εκει κοντά ήταν και με την official)

 

To GPS, μετά τα Fix, δουλευει κανονικά

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...