Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί είναι περίεργο, εξωτερική κεραία φτιάχνει.

Εγώ στο μπαλκόνι, όταν το ακουμπάω στο σιδερένιο μπράτσο μια καρέκλας ανεβαίνουν τα dB των δορυφόρων, ενώ πάνω στην γύψινη κουπαστή που έχει καλύτερη ορατότητα πέφτουν.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι περίεργο, εξωτερική κεραία φτιάχνει.

Εγώ στο μπαλκόνι, όταν το ακουμπάω στο σιδερένιο μπράτσο μια καρέκλας ανεβαίνουν τα dB των δορυφόρων, ενώ πάνω στην γύψινη κουπαστή που έχει καλύτερη ορατότητα πέφτουν.

 

δεν ειναι τοσο απλο.

 

πρεπει να εχεις εντρυφησει στις τηλεπικοινωνιες για να ξερεις να φτιαξεις σωστη κεραια, ποσο μαλλον για να αυξησεις τα db σε μια ηδη υπαρχουσα.

 

Απο περιεργεια θα το δοκιμασω, αν και απ οτι βλεπω το χοντρο εχει χαμηλοτερο σημα απο το δικο μου το λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Προσπάθησα να βρω μέσα στην συζήτηση κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ήδη. Αγόρασα από etotalk δυο Jiayu G4 Thick(1/4). Όλα φαίνεται δουλεύουν ρολόι(GPS, Touch, μπαταρία κτλ), εκτός από το recovery. Δοκίμασα να βάλω ότι έκδοση βρήκα από clockwork και TWRP, αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν προσπαθώ να μπώ. Η φωτεινότητα της οθόνης τερματίζει και μένει κολλημένο στο logo του Jiayu. Αν το βγάλω μπαταρία κτλ ξεκινάει πάλι κανονικά. Δοκίμασα να μπω και με το συνδυασμό πλήκτρων και από τα uncletools και απο το ROM Manager, αλλά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Υ.Γ. Στο recovery που είχε μέσα όταν ήρθε, έμπαινα κανονικά btw Είχε ένα απλοΐκό recovery με 2-3 επιλογές μόνο(reboot, wipe data κτλ, αλλά όχι backup).

 

http://img19.imageshack.us/img19/7107/uuw7.jpg

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Προσπάθησα να βρω μέσα στην συζήτηση κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ήδη. Αγόρασα από etotalk δυο Jiayu G4 Thick(1/4). Όλα φαίνεται δουλεύουν ρολόι(GPS, Touch κτλ), εκτός από το recovery. Δοκίμασα να βάλω ότι έκδοση βρήκα από clockwork και TWRP, αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν προσπαθώ να μπώ. Η φωτεινότητα της οθόνης τερματίζει και μένει κολλημένο στο logo του Jiayu. Αν το βγάλω μπαταρία κτλ ξεκινάει πάλι κανονικά. Δοκίμασα να μπω και με το συνδυασμό πλήκτρων και από τα uncletools και απο το ROM Manager, αλλά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Υ.Γ. Στο recovery που είχε μέσα όταν ήρθε, έμπαινα κανονικά btw Είχε ένα απλοΐκό recovery με 2-3 επιλογές μόνο(reboot, wipe data κτλ, αλλά όχι backup).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

το φλασαρες απο mobileuncle tools και δε μπαινει? εισαι σιγουρος πως φλασαρες το σωστο recovery?

Link to comment
Share on other sites

το φλασαρες απο mobileuncle tools και δε μπαινει? εισαι σιγουρος πως φλασαρες το σωστο recovery?

 

απλα δε ξεζιπαρες το αρχειο της recovery

δε φλασαρουμε το zip αλλα το περιεχομενο του

 

Flashαρα και από flashtool και από uncletools, και χειροκίνητα και αυτόματα και δεν νόμιζω να έκανα κάτι λάθος. Το περίεργο είναι το εξής. Διάβαζα κάποιες από τις συζητήσεις εδώ και πήρε κάπου το μάτι μου το Jiayu.es app και είπα δε βαριέσαι ας του ρίξω μια ματιά, δεν έχω να χάσω τίποτα. Το flashαρε κανονικά και atm κάνω backup από την clockwork 6.0.2.8... Τι να πω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά όπως και να 'χει, τέλος καλό όλα καλά.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα 4-32 thick με την τελευταια official rom. Εχει παρατηρήσει κανείς κάποια υπερθέρμανση στο πάνω μέρος του κινητού. Νομίζω ότι ζεσταίνεται όταν έχω 2-3 tab στον browser με 3 g.
Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερική μνήμη τη βλέπει κανονικά; εγώ έβαλα την φτιαγμένη απο το jiayu.es το απόγευμα και μου το έκανε 2.5GB/25.7GB που είναι έτσι πολύ καλύτερα.(Ειχα προβλημα με τη μεγαλη μνημη ειχε χαθει τελειος!)Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν τέλεια έχει και ελληνικό πληκτρολόγιο με μεγαλα πληκτρα ! Με αυτό γράφω το μύνημα αυτό.

 

ναι την βλεπει κανονικα (1,5 gb-26,78gb) και μενα μεχρι στιγμης παει μια χαρα ! εμενα δεν ειχε Ελληνικο πληκτρολογιο αλλα ειναι το πλεον ευκολο να βρεις, οπως επισης δεν ειχε gapps αλλα οκ και αυτο λυθηκε.

Γεια σε όλους. Προσπάθησα να βρω μέσα στην συζήτηση κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ήδη. Αγόρασα από etotalk δυο Jiayu G4 Thick(1/4). Όλα φαίνεται δουλεύουν ρολόι(GPS, Touch, μπαταρία κτλ), εκτός από το recovery. Δοκίμασα να βάλω ότι έκδοση βρήκα από clockwork και TWRP, αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν προσπαθώ να μπώ. Η φωτεινότητα της οθόνης τερματίζει και μένει κολλημένο στο logo του Jiayu. Αν το βγάλω μπαταρία κτλ ξεκινάει πάλι κανονικά. Δοκίμασα να μπω και με το συνδυασμό πλήκτρων και από τα uncletools και απο το ROM Manager, αλλά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Υ.Γ. Στο recovery που είχε μέσα όταν ήρθε, έμπαινα κανονικά btw Είχε ένα απλοΐκό recovery με 2-3 επιλογές μόνο(reboot, wipe data κτλ, αλλά όχι backup).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

Προδρομε και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και δοκιμασα με πολλα διαφορετικα downloads της recovery ειτε μεσο recovery(zip) ειτε μεσο flash tools. αλλα τιποτε, λευκη σαν παπυρος οθονη...!!!το προβλημα το ελησα κατεβαζοντας απευθειας το recovery στο κινητο και οχι μεσω pc.και απο εκει με το mobileunlce mtk tools (http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/) περασα το recovery

Link to comment
Share on other sites

H 3η μέρα λειτουργίας στην Miui κύλησε ομαλά, χωρίς "σκαλώματα" ή επανεκκινήσεις

Η μπαταρία (3000mAh, 2η μέρα χωρίς ενδιάμεση φόρτιση) άντεξε άνετα με αρκετή χρήση (WiFi, 3G), μέχρι την επιστροφή σπίτι (γύρω στις 22:00, ξεκίνησε από 63% το πρωί και το βράδυ ήταν στο 9%)

Το σημαντικό είναι οτι ΔΕΝ έκανε το σκαλοπάτι στο 14% που κάνει η "μαμά" rom, κάτι που επιβεβαιώνει το πρόβλημα της απεικόνισης της εργοστασιακής rom (στο ρώσικο 4pda forum, έχουν "σκυλιάσει" να βρούν λύση σε αυτό το θέμα)

Σήμερα δοκιμάζω την 1850mAh μπαταρία, να δω και κει αντοχές, αλλα όλως έχουν ήδη σχολιάσει και άλλοι, αντέχει άνετα από το πρωί ως το βράδυ - εγώ, θα δω για παραπάνω...

Να σχολιάσω επίσης το εξής: Φρεσκο-bootαρισμένο το κινητό, με το παρατεταμένο [HOME] δίνει περίπου 570-600Mb ram ελευθερα

Στο τέλος της ημέρας, (και έχοντας κάνει αρκετές φορές ενδιάμεσα clear cache & apps), μετα το "καθάρισμα" cache, σπάνια δίνει πάνω από 350-400Mb ελεύθερα, που σημαίνει οτι δεν καταφέρνει να καθαρίσει εντελώς τις εφαρμογές που "τρέξανε" στην διάρκεια της ημέρας... ενα reboot λοιπόν επιβάλλεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα, ίσως και κάθε μέρα..!

 

Ολα δείχνουν οτι τελικα, η επιλογη της miui είναι εξαιρετική, σχεδόν απροβλημάτιστη, λειτουργική και αποτελεί μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για τους χρήστες του G4 που δεν απέκτησαν ένα Xiaomi τηλέφωνο...

-------------------------------

Επειδή απ' ότι κατάλαβα το GravityBox @ Miui δεν λειτουργεί, για πείτε τρόπους να "επαναφέρουμε" τους 160 χαρακτήρες στα SMS (στην "μαμα" miui εφαρμογή)

Samsung Touchwiz, HTC Sense, MIUI, LeWa, etc. are NOT supported

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

H 3η μέρα λειτουργίας στην Miui κύλησε ομαλά, χωρίς "σκαλώματα" ή επανεκκινήσεις

Η μπαταρία (3000mAh, 2η μέρα χωρίς ενδιάμεση φόρτιση) άντεξε άνετα με αρκετή χρήση (WiFi, 3G), μέχρι την επιστροφή σπίτι (γύρω στις 22:00, ξεκίνησε από 63% το πρωί και το βράδυ ήταν στο 9%)

Το σημαντικό είναι οτι ΔΕΝ έκανε το σκαλοπάτι στο 14% που κάνει η "μαμά" rom, κάτι που επιβεβαιώνει το πρόβλημα της απεικόνισης της εργοστασιακής rom (στο ρώσικο 4pda forum, έχουν "σκυλιάσει" να βρούν λύση σε αυτό το θέμα)

Σήμερα δοκιμάζω την 1850mAh μπαταρία, να δω και κει αντοχές, αλλα όλως έχουν ήδη σχολιάσει και άλλοι, αντέχει άνετα από το πρωί ως το βράδυ - εγώ, θα δω για παραπάνω...

Να σχολιάσω επίσης το εξής: Φρεσκο-bootαρισμένο το κινητό, με το παρατεταμένο [HOME] δίνει περίπου 570-600Mb ram ελευθερα

Στο τέλος της ημέρας, (και έχοντας κάνει αρκετές φορές ενδιάμεσα clear cache & apps), μετα το "καθάρισμα" cache, σπάνια δίνει πάνω από 350-400Mb ελεύθερα, που σημαίνει οτι δεν καταφέρνει να καθαρίσει εντελώς τις εφαρμογές που "τρέξανε" στην διάρκεια της ημέρας... ενα reboot λοιπόν επιβάλλεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα, ίσως και κάθε μέρα..!

 

Ολα δείχνουν οτι τελικα, η επιλογη της miui είναι εξαιρετική, σχεδόν απροβλημάτιστη, λειτουργική και αποτελεί μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για τους χρήστες του G4 που δεν απέκτησαν ένα Xiaomi τηλέφωνο...

-------------------------------

Επειδή απ' ότι κατάλαβα το GravityBox @ Miui δεν λειτουργεί, για πείτε τρόπους να "επαναφέρουμε" τους 160 χαρακτήρες στα SMS (στην "μαμα" miui εφαρμογή)

Samsung Touchwiz, HTC Sense, MIUI, LeWa, etc. are NOT supported

 

Στο 4pda έχεις γραφτεί;γιατί δεν καταλαβαίνω πως να γραφτώ

Link to comment
Share on other sites

Στο 4pda έχεις γραφτεί;γιατί δεν καταλαβαίνω πως να γραφτώ

 

Δεν το έχω καταφέρει, γιατί έχει captcha με κυριλλικούς χαρακτήρες...!

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του aiakos, εφτιαξα (και πέρασα επιτυχημένα) CMW 6.0.4.4

Σας το προτείνω!

Εχει ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ για Mediatek επεξεργαστες, μεγαλύτερη γραμματοσειρά (ειναι πολύ πιο ευανάγνωστο), εγκαθίσταται εύκολα μέσω MobileUncleTools.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα με την MIUI είναι το bug του auto shutdown:(

Μου αρέσει πάρα πολύ η μεταμόρφωση του κινητού και αναρωτιέμαι εάν θα υπάρξει κάποια λύση.

Πως θα μπορούσαμε να το αναφέρουμε στους developers?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω καταφέρει, γιατί έχει captcha με κυριλλικούς χαρακτήρες...!

 

Ακολουθώντας τις οδηγίες του aiakos, εφτιαξα (και πέρασα επιτυχημένα) CMW 6.0.4.4

Σας το προτείνω!

Εχει ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ για Mediatek επεξεργαστες, μεγαλύτερη γραμματοσειρά (ειναι πολύ πιο ευανάγνωστο), εγκαθίσταται εύκολα μέσω MobileUncleTools.

 

Μόλις το πέρασα με ΜοbileUncle, ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Παντός οποίος θέλει πιο καλη και σταθερή Ρομ με βαση την original μονο το jiayu.es έχει και παιζει κατευθείαν απο το recovery της συσκευής έχει αρκετά πραγματα πειραγμενα και παιζει τα παντα καλύτερα τώρα θα δοκιμασω σε ενα φιλο τη βασική να δουμε εκείνη πως παει.

Απο οτι βλέπω όλοι έχετε το 1.2 κ το 1.5 με τη μικρή μπαταρια.?

Link to comment
Share on other sites

Παντός οποίος θέλει πιο καλη και σταθερή Ρομ με βαση την original μονο το jiayu.es έχει και παιζει κατευθείαν απο το recovery της συσκευής έχει αρκετά πραγματα πειραγμενα και παιζει τα παντα καλύτερα τώρα θα δοκιμασω σε ενα φιλο τη βασική να δουμε εκείνη πως παει.

Απο οτι βλέπω όλοι έχετε το 1.2 κ το 1.5 με τη μικρή μπαταρια.?

 

Αν εννοείς τον επεξεργαστή, όλα τα G4 ειναι με MT6589T 1.5Ghz quad-core

Οσον αφορά την μπαταρια, υπάρχουν ολα τα σενάρια (1850 / 3000 / και οι δυο)

Και η rom του Lewnidas που δόθηκε μερικές σελίδες πίσω παίζει καλά, και η official (201308xx)

Εδώ και κανα μήνα είναι σε preview και νεώτερη έκδοση rom αλλα φαντάζομαι οι τεχνικοί της Jiayu τρέχουν με τα G5 & S1 και δεν προλαβαίνουν να την "τελειώσουν"...

 

Τέλος, η MIUI που κουβεντιάζουμε αρκετά στα τελευταία post ειναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η και δεν έχει και το θέμα με την απότομη πτώση της ενδειξης μπαταρίας που έχει η official...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τη νεότερη την έβαλα και εγώ ωραία είναι έχει νέα πράγματα κια ! Στο μενού αλλά δεν μου έβλεπε τη μεγάλη μνήμη οποτε δεν έκανε για να την κρατήσω.

Το GravityBox δουλεύει σε εσάς; στο advanced που έχω δε παιζει το κανει εγκατάσταση αλλά δε μπορεί να το φορτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για το advance G4, θέλεις άλλη έκδοση rom MIUI, δες μερικά ποστ παραπάνω, στον spirosteam

 

Σε μένα (με την 4.2.1) το gravity Box δούλευε κανονικά, αλλα έχω 1/4, ισως κάποιος άλλος με 2/32 να μπορεί να σου πει καλύτερα

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Προσπάθησα να βρω μέσα στην συζήτηση κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ήδη. Αγόρασα από etotalk δυο Jiayu G4 Thick(1/4). Όλα φαίνεται δουλεύουν ρολόι(GPS, Touch, μπαταρία κτλ), εκτός από το recovery. Δοκίμασα να βάλω ότι έκδοση βρήκα από clockwork και TWRP, αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν προσπαθώ να μπώ. Η φωτεινότητα της οθόνης τερματίζει και μένει κολλημένο στο logo του Jiayu. Αν το βγάλω μπαταρία κτλ ξεκινάει πάλι κανονικά. Δοκίμασα να μπω και με το συνδυασμό πλήκτρων και από τα uncletools και απο το ROM Manager, αλλά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Υ.Γ. Στο recovery που είχε μέσα όταν ήρθε, έμπαινα κανονικά btw Είχε ένα απλοΐκό recovery με 2-3 επιλογές μόνο(reboot, wipe data κτλ, αλλά όχι backup).

 

http://img19.imageshack.us/img19/7107/uuw7.jpg

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Flashαρα και από flashtool και από uncletools, και χειροκίνητα και αυτόματα και δεν νόμιζω να έκανα κάτι λάθος. Το περίεργο είναι το εξής. Διάβαζα κάποιες από τις συζητήσεις εδώ και πήρε κάπου το μάτι μου το Jiayu.es app και είπα δε βαριέσαι ας του ρίξω μια ματιά, δεν έχω να χάσω τίποτα. Το flashαρε κανονικά και atm κάνω backup από την clockwork 6.0.2.8... Τι να πω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά όπως και να 'χει, τέλος καλό όλα καλά.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

 

 

 

 

+1 και από εμένα σε αυτό. Με την εφαρμογή jiayu.es μπαίνει κανονικά χωρίς την οθόνη. Καλό θα ήταν αυτό να μπει και στο πρώτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Προσπάθησα να βρω μέσα στην συζήτηση κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, αλλά νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί ήδη. Αγόρασα από etotalk δυο Jiayu G4 Thick(1/4). Όλα φαίνεται δουλεύουν ρολόι(GPS, Touch, μπαταρία κτλ), εκτός από το recovery. Δοκίμασα να βάλω ότι έκδοση βρήκα από clockwork και TWRP, αλλά συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν προσπαθώ να μπώ. Η φωτεινότητα της οθόνης τερματίζει και μένει κολλημένο στο logo του Jiayu. Αν το βγάλω μπαταρία κτλ ξεκινάει πάλι κανονικά. Δοκίμασα να μπω και με το συνδυασμό πλήκτρων και από τα uncletools και απο το ROM Manager, αλλά ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Υ.Γ. Στο recovery που είχε μέσα όταν ήρθε, έμπαινα κανονικά btw Είχε ένα απλοΐκό recovery με 2-3 επιλογές μόνο(reboot, wipe data κτλ, αλλά όχι backup).

Φιλικά, Πρόδρομος

 

Πρόδρομε,

βάλε την CWM 6.0.4.4 που έκανε ο asot και έχει διορθωμένα πολλά πράγματα σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4969439#post4969439

Link to comment
Share on other sites

Πάω να το περάσω από Jiayu.es app και μου βγάζει error occured 145

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

asot όταν λες εξαιρετική σε εσένα δεν σβήνει η συσκευή από μόνη της στα καλά καθούμενα??? Δυο φόρες μου το έχει κάνει ήδη σήμερα....:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πάω να το περάσω από Jiayu.es app και μου βγάζει error occured 145

 

Με MobileUncleTools?

 

asot όταν λες εξαιρετική σε εσένα δεν σβήνει η συσκευή από μόνη της στα καλά καθούμενα??? Δυο φόρες μου το έχει κάνει ήδη σήμερα....:wacko:

 

Εκτός από τη μια (μοναδική) φορά προχτές, δεν το ξανα-εκανε... (και το "πιέζω" το κινητό συνέχεια...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με MobileUncleTools?
πώς γίνεται αυτό;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...