Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θα στείλω το κινητό μου πισω στο minideal. και ηθελα γενικες οδηγίες αν το έχει κάνει κάποιος. για παραδειγμα πως να το στείλω, ποσο καιρο θα κανει, ποσο κοστιζει ο καθε τροπος περιπου, αν υπαρχει κίνδυνος να χαθεί και γενικα οτιδηποτε δεν μπορω να σκεφτω.

Μιλά τους θα σου δώσουν διεύθυνση και θα σου πουν να το στειλεις με ελτα συστημενο 9.20€ θα δώσεις και κρατά την απόδειξη τώρα θα κανει 15 μέρες να φτασει.Πρωτα κιόλας θα σου πουν να κανεις αναβάθμιση το κιν και να δεις αν έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια θα στείλω το κινητό μου πισω στο minideal. και ηθελα γενικες οδηγίες αν το έχει κάνει κάποιος. για παραδειγμα πως να το στείλω, ποσο καιρο θα κανει, ποσο κοστιζει ο καθε τροπος περιπου, αν υπαρχει κίνδυνος να χαθεί και γενικα οτιδηποτε δεν μπορω να σκεφτω.

 

Οπως τα λέει ο φίλος παραπάνω. Επίσης καλό θα είναι να τους κανεις μια ακριβη γραπτή περιγραφή του προβλήματος και τις ενέργειες που έχεις κάνει και να το βάλεις μέσα στο δέμα, έτσι θα γλυτώσεις αρκετό χρόνο αφού μόλις το παραλάβουν δεν θα χρειαστεί να περιμένουν επικοινωία μαζι σου και θα προχωρήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το thread έχει αρκετό ..... μάκρος και είναι είναι δύσκολο να το ψάξω απο την αρχή, θα παρακαλούσα όποιον φίλο

έχει την καλή διάθεση να μου απαντήσει σε δυο ερωτήσεις.

-Ποιά έκδοση της MIUI rom (με ελληνικά) ταιριάζει στο jiayu g4 (1g rαm 3000mh battery)

-Από την μέχρι σήμερα εμπειρία σας, ποιά ROM θεωρείται γενικά η καλλίτερη.

Αντί για απάντηση και μια παραπομπή στην αντίστοιχη σελίδα θα βοηθούσε το ίδιο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακόμα παιδιά. εχω κάνει dispute στο paypal και εκεί μου είπαν από το minideal refund or send a new one. τι να κάνω? το jiayu κινηταρα ειναι αλλά εκτως οτι ακούω πολλά προβλήματα έτυχε και σε μένα με την μία που πήρα κινέζικο κινητό, να έχει προβλημα. να διεκδικήσω λεφτά για σιγουριά? αλλα και μετά φτηνό και καλό και αξιόπιστο κινητό χωρισ προβλήματα υπάρχει κανένα να πάρω μετά κάποιο?
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακόμα παιδιά. εχω κάνει dispute στο paypal και εκεί μου είπαν από το minideal refund or send a new one. τι να κάνω? το jiayu κινηταρα ειναι αλλά εκτως οτι ακούω πολλά προβλήματα έτυχε και σε μένα με την μία που πήρα κινέζικο κινητό, να έχει προβλημα. να διεκδικήσω λεφτά για σιγουριά? αλλα και μετά φτηνό και καλό και αξιόπιστο κινητό χωρισ προβλήματα υπάρχει κανένα να πάρω μετά κάποιο?

 

Πάρε τα λεφτά πίσω και παρε xiaomi δε θα το μετανιώσεις πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα λεφτά πίσω και παρε xiaomi δε θα το μετανιώσεις πιστεύω

 

ή Lenovo μην κάνει δυο φορές το ίδιο λάθος.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα λεφτά πίσω και παρε xiaomi δε θα το μετανιώσεις πιστεύω

 

Εάν δεν είναι το MI-2s τουλάχιστον δεν αξίζει. Το Hongmi δεν συγκρίνεται με το G4A.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Νομίζω και εγώ ότι έχετε δίκιο. Ελπίζω να μην με ζορίσουν πολύ και να μου τα δώσουν πίσω. Σε κανένα μήνα (ή και παραπάνω :( ) που θα λήξει αυτή η ιστορία θα σας στείλω να σας πω τι έγινε με την υπόθεση για να υπάρχει σαν "αρχείο" :D!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το xiaomi m2a στην ίδια τιμή, αντί για το ρίσκο να πέσεις σε κακή παρτίδα g4.

και 16gb ρομ έχει - και 4,5 ίντσες οθόνη - και 2030mah μπαταρία - και 1,7ghz dual core - και διαστάσεις πάνω κάτω ίδιες - και πιο αξιόπιστο (απ' ότι γράφεται).

 

@makisxxx: εννοούσα με bluetooth handsfree ακουστικά λύνεις το πρόβλημα, ή όχι?

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το xiaomi m2a στην ίδια τιμή, αντί για το ρίσκο να πέσεις σε κακή παρτίδα g4.

και 16gb ρομ έχει - και 4,5 ίντσες οθόνη - και 2030mah μπαταρία - και 1,7ghz dual core - και διαστάσεις πάνω κάτω ίδιες - και πιο αξιόπιστο (απ' ότι γράφεται).

 

έιχα το G4T THIN (για τη γυναίκα μου το οποίο το έχασε και τωρα περιμένω το inew v3) και εχω 6 μήνες -και δεν το αλλάζω με τίποτα- το MI2A .

Εκτός απο οθόνη στο jiayu , δεν τίθεται κανένα θέμα σύγκρισης με το xiaomi σε gps , wifi , ταχύτητα επεξεργαστη και κάρτα γραφικών (το G4 δεν έπαιζε βαρια παιχνιδια ενω το ΜΙ2Α πέταγε) και γενικότερη αίσθηση αξιοπιστίας .

Link to comment
Share on other sites

Και απο ποιο μαγαζί τα πήρες για ξέρουμε; εγώ λέω να ποιασεις το PayPal και να τα στειλεις πίσω και να πάρεις τα λεφτά όχι σερβίς έλεος να τα δοκιμαζε πριν τα στείλει!

 

Από minideal. Τώρα μου λένε εφόσων φταίει το κινητό να τα στείλω πίσω με δικά μου έξοδα.... Όπως είδα στα προηγούμενα post είναι γύρω στα 10 ευρώ μεταφορικά για να τα στείλω πίσω οπότε δεν είναι πρόβλημα αλλά πέρα απο αυτό... μπορώ να κάνωESCALATE πρώτα και μετά εαν αρνηθεί το paypal να με αποζημιώσει να τα στείλω; Η δε γίνεται γιατί μετά δε θα μπορώ να τα στήλω; Γίνεται αυτό που ρωτάω, το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

και εχω 6 μήνες -και δεν το αλλάζω με τίποτα- το MI2A .

Εκτός απο οθόνη στο jiayu , δεν τίθεται κανένα θέμα σύγκρισης με το xiaomi

 

αμα κανεις τετοια κομπλιμέντα στο jiayu ..... αφου το συγκρινεις με μια συσκευη με διπλασια τιμη !!! :wacko:..... τοτε γιατι αραγε να έχεις παραπονα αξιοπιστιας !!

 

ισως αν συγκρινες το XIAOMI MI2A με ενα, πες, ...SAMSUNG ή ισως με .... iPHONE (και μην μου πεις οτι κανουν την διπλασια τιμη) :lol:

 

.... ισως λοιπόν θα πρεπει να συγκρινουμε συσκευες με το ιδιο κοστος και οχι Mercedes με Datsun

 

γιατι αραγε δεν συγκρινεις το jiayu με το iPHONE ?!?!!....... αφου σε οθονη τουλαχιστον το σκίζει με κλειστα τα ματια ;)

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις παρέλαβα και γω στα χέρια μου το G4 thick basic από το to2c. Το κινητό είναι μπόμπα. Έχω όμως δύο θεματάκια. Ένα οτι δεν μπορω να ανοίξω τη φωτογραφική γιατί μου βγάζει δεν έχετε τοποθετήσει την sd card... και δεύτερο και πιο σημαντικό μόλις πάω να κατεβάσω κάτι από play store μου βγάζει error 403. Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς.. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση τελικά για κανονικά ήχο κλήσης από το ηχείο ενώ έχουμε τα ακουστικά στην υποδοχή βρέθηκε και λέγεται SoundAbout Pro.apk :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Μόλις παρέλαβα και γω στα χέρια μου το G4 thick basic από το to2c. Το κινητό είναι μπόμπα. Έχω όμως δύο θεματάκια. Ένα οτι δεν μπορω να ανοίξω τη φωτογραφική γιατί μου βγάζει δεν έχετε τοποθετήσει την sd card... και δεύτερο και πιο σημαντικό μόλις πάω να κατεβάσω κάτι από play store μου βγάζει error 403. Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς.. Ευχαριστώ πολύ.

 

Έχεις κάρτα SD μέσα? Κάνε στο playstore app clear data μπας και φτιάξει! Για το error 403 ψάξε λίγο στο google αναφέρει διάφορες αίτιες και λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλασσικο πρόβλημα.Η rom που έχουν μέσα δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη.Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω με το g4 advance.

Βάλε ή την ισπανική αν δεν σε ενδιαφέρουν τα Ελλήνικα ή την τελευταια miui και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μηχανής πρέπει να βάλεις SD card για να αποθηκεύει φωτο και βίντεο. To πρόβλημα με το play store πρέπει να σου έχει λυθεί αυτή τη στιγμή (δέν ήταν πρόβλημα του κινητού)

 

Καλημέρα. Μόλις παρέλαβα και γω στα χέρια μου το G4 thick basic από το to2c. Το κινητό είναι μπόμπα. Έχω όμως δύο θεματάκια. Ένα οτι δεν μπορω να ανοίξω τη φωτογραφική γιατί μου βγάζει δεν έχετε τοποθετήσει την sd card... και δεύτερο και πιο σημαντικό μόλις πάω να κατεβάσω κάτι από play store μου βγάζει error 403. Αν μπορεί να βοηθήσει κανείς.. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη τελευταία MUi για δοκιμή αλλά το titanium δεν παίρνει άδεια su για να μπορέσω να επαναφέρω τις εφαρμογές μου.

Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη τελευταία MUi για δοκιμή αλλά το titanium δεν παίρνει άδεια su για να μπορέσω να επαναφέρω τις εφαρμογές μου.

Τι πρέπει να κάνω;

 

Στο Security > Permissions > ROOT, εμφανίζεται?

Πάντως, δεν είναι καλή ιδεά να επαναφέρεις εφαρμογές από Stock Android > MIUI, ισως αξίζει να τις ξανα-περάσεις (και αν χρειαστει, να επαναφέρεις τα data των εφαρμογών...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το άνοιξα! Ευχαριστώ!

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τις εφαρμογές;

Τουλάχιστον τα δεδομένα του συστήματος κλήσεις μηνύματα κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το άνοιξα! Ευχαριστώ!

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τις εφαρμογές;

Τουλάχιστον τα δεδομένα του συστήματος κλήσεις μηνύματα κλπ;

 

Αυτό είπα και γω - data (δεδομένα)

Ομως, δεν είμαι σίγουρος ας πούμε οτι μπορείς να επαναφέρεις πχ τα μηνύματα SMS από την stock android app, στην εφαρμογή Μηνύματα της MIUI...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια εβαλα sd και ενταξει με την φωτογραφικη, λυθηκε και το θεμα με το playstore. Απορια, οταν παω να κανω απο τις ρυθμισεις screen calibration μου κλεινει το μενου, γνωριζει κανεις γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα σημερα ενα περιεργο πορτοκαλι χρωμα στην οθονη, οπου φαινεται αρκετα μονο σε ασπρο φοντο. Ειναι ορατο αριστερα λιγο πανω απο τη μεση. Τι μπορει να ειναι λετε; Εκανα reboot αλλα αυτο εκει. Παιζει να ειναι software το θεμα ή την κατσαμε τη βαρκα;

 

http://img.tapatalk.com/d/14/02/13/ehu5azev.jpg

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά προγραμμάτων μαζί με τα δεδομένα τους, με το titanium πάνω στην miui, τελικά χτες και μέχρι στιγμής όλα λειτουργούν καλά.

Μόνο στο navitel δεν βρήκε τον χάρτη. Εκεί που είχε πρόβλημα, ήταν στην επαναφορά δεδομένον συστήματος.

Δεν εντόπισα ακριβώς που, αλλά κλήσεις μηνύματα wifi και bluetooth επανήλθαν κανονικά.

Κάπου στις επαφές ή στο τηλέφωνο μου έβγαζε πρόβλημα και αναγκάστηκα να κάνω restore από cwm και από την αρχή όλα εκτός των επαφών που τις έκανα από το google.

πρόσεξα μέχρι στιγμής πώς το δεν ανοίγει η οθόνη με τα αριστερά κουμπιά του volume όπως στην στοκ, μόνο με το Power

 

άσχετο. στην φωτογραφική γιατί δεν κρατάει την ρύθμιση στο iso και όταν την κλείσεις και την ξανανοίξεις , γυρνάει στο αυτόματο isoq

αυτό και στην στοκ και στην miui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...