Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος να με βοηθήσει.Προσπάθησα να εγκαταστήσω clockworkmod recovery από το εδώ αλλά μάλλον δεν πέτυχε.Όταν πάω να μπω σε recovery βλέπω κάτι άσπρο προς γκρι που σταδιακά γίνεται μαύρο.Τι έκανα λάθος; Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποιος να με βοηθήσει.Προσπάθησα να εγκαταστήσω clockworkmod recovery από το εδώ αλλά μάλλον δεν πέτυχε.Όταν πάω να μπω σε recovery βλέπω κάτι άσπρο προς γκρι που σταδιακά γίνεται μαύρο.Όταν ανοίγω το κινητό αυτό το γκρι-μαύρο είναι ορατό αν δεν έχω κάποιο έντονο φόντο.Τι έκανα λάθος;

 

Δες τον δικό μας οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375258

Έχει και έτοιμο αρχείο για το Jiayu G4 στο κάτω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να με βοηθήσει.Προσπάθησα να εγκαταστήσω clockworkmod recovery από το εδώ αλλά μάλλον δεν πέτυχε.Όταν πάω να μπω σε recovery βλέπω κάτι άσπρο προς γκρι που σταδιακά γίνεται μαύρο.Τι έκανα λάθος;

Διαβασε και καμια 2-3 ποστ παρα πισω τι εχει γραψει και ο αλλος....

Ποιο ευκολος και ασφαλης τροπος απο την εφαρμογη Jiayu.es απο Playstore δεν υπαρχει!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια επιστημονικα εβλεπα και εγω σε κατι τετοιες σελιδες και εχασα...το πιξελ...δεν εβλεπα μπροστα μου απ τη ζαλαδα! Πανικοβληθηκα και λεω χαζος θα ειμαι, δεν εξηγειται αλλιως!

Τη jiayu.es, η αληθεια, δεν την εμπιστευτηκα εξαρχης. Τοσο ευκολο να ειναι λεω?

Τελικα διαψευστηκα.

Η jiayu.es τα σπαει περισσοτερο απο το κινητο!

Συμφωνω και επαυξανω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Παρακολουθώ από καιρό το νήμα και τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω ένα κινητό γτ το παλιό μου με τον MTK6573 δεν πάει..

Πιστεύετε αξίζει να πάρω κάποιο σαν το G4 τώρα ή να περιμένω κάποιο από τα καινούρια με τον ΜΤΚ6592?

 

Είναι κουκλί με καλή ποιότητα στα video που τραβάει απ όσο έχω δει κι έχει μεγάλη υποστήριξη από ROMS που ελπίζω να συνεχίσει να υπάρχει και μελλοντικά (?).

 

Ο μόνοι μου ενδοιασμοί για το G4 είναι η κάρτα γραφικών και αν θα αντέξει σε βάθος 2 χρόνων (PowerVR SGX544 MP vs Mali 450 MP) καθώς και η ποιότητα φωτογραφιών.

Ποιες είναι οι απόψεις σας?

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αναφέρεσαι σε δύο διαφορετικές κατηγορίες τιμής. Για την τιμή του το G4 είναι αξιοπρεπέστατο. Αν πας σε οκταπύρηνο ανεβαίνεις αρκετά...

 

Για επιλογή κινέζικης συσκευής όμως απευθύνσου καλύτερα στο κατάλληλο θέμα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος με G4t με 3000 mah μπαταρία που να είχε θέμα με την φόρτιση; Δηλαδή να μην φορτίζει και να φορτίζει όταν έβαλε την τελευταία έκδοση firmware για τα 3000 mah;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Και επειδή ένα φιλαράκι μ θέλει να το παραγγείλει άμεσα,υπάρχει σε κάποιο site κάποια προσφορά-κουπόνι για αυτό το κινητό?

χμμμμ...γράψτε λάθος!:lol:

ήθελα να το γράψω στο θρεντ του iNew v3 απλά είχα ανοιχτά και τα 2 αυτά θρέντ:lol:

Edited by gelvil
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος με G4t με 3000 mah μπαταρία που να είχε θέμα με την φόρτιση; Δηλαδή να μην φορτίζει και να φορτίζει όταν έβαλε την τελευταία έκδοση firmware για τα 3000 mah;

 

Έβαλα την τελευταία έκδοση στο 1850 mah.Αν και την πρώτη φορά φόρτισε πλήρως,σήμερα αρνείται πεισματικά.

Τι εννοώ.Πρέπει να ασκώ στο βύσμα του φορτιστή πίεση προς τα κάτω για να φορτίζει.Δοκίμασα δύο διαφορετικούς φορτιστές καθώς και τα καλώδια usb από το pc.Το ίδιο πράμα.(Ίσως την πρώτη φορά που το φόρτισα μετά το πέρασμα της rom,να ήμουν τυχερός και να ήταν λυγισμένο το καλώδιο λόγω της θέσης του φορτιστή...)

Δεν ξέρω αν φταίει η τελευταία official rom ή αν είναι θέμα hardware.Περιμένω να φορτίσει λίγο και να εγκαταστήσω το backup της προηγούμενης rom.Ίδωμεν...

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία έκδοση στο 1850 mah.Αν και την πρώτη φορά φόρτισε πλήρως,σήμερα αρνείται πεισματικά.

Τι εννοώ.Πρέπει να ασκώ στο βύσμα του φορτιστή πίεση προς τα κάτω για να φορτίζει.Δοκίμασα δύο διαφορετικούς φορτιστές καθώς και τα καλώδια usb από το pc.Το ίδιο πράμα.(Ίσως την πρώτη φορά που το φόρτισα μετά το πέρασμα της rom,να ήμουν τυχερός και να ήταν λυγισμένο το καλώδιο λόγω της θέσης του φορτιστή...)

Δεν ξέρω αν φταίει η τελευταία official rom ή αν είναι θέμα hardware.Περιμένω να φορτίσει λίγο και να εγκαταστήσω το backup της προηγούμενης rom.Ίδωμεν...

 

ειναι θεμα hardware... :( για τον ιδιο λογο το εστειλα πισω πριν τα Χριστουγεννα και ειναι καθοδον.... πιστευω να παραλαβω εντος της ερχομενης εβδομαδος.

ειχα δοκιμασε και αλλες rom, και αλλους φορτιστες αλλα ματαια... δεν εκανε καλη επαφη ο φορτιστης με την μεσα υποδοχη....rma λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που του έβαλα την τελευταία έκδοση για το 3000 με sp flash tool, αλλά και μετά Upgrade με την τελευταία του jiayu.es δεν έχει πρόβλημα. Ίσως όντως να ήταν θέμα firmware.

 

Το δικό μου, G4A, από σήμερα βρίσκεται στο εργοστάσιο. Ευελπιστώ να μην επισκευάζεται και να μου στείλουν καινούριο. :p

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να δουλεύει σωστά πιέζοντας το βύσμα και να είναι θέμα software.

Λίγο λογική παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να δουλεύει σωστά πιέζοντας το βύσμα και να είναι θέμα software.

Λίγο λογική παιδιά.

 

Άντε να βρεις λογική μέσα στην παραφροσύνη της στιγμής.

Τελικά είναι θέμα hardware.Την πάτησα.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να δουλεύει σωστά πιέζοντας το βύσμα και να είναι θέμα software.

Λίγο λογική παιδιά.

 

Πάντως μετά που του άλλαξα firmware φορτίζει κανονικά.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά που του άλλαξα firmware φορτίζει κανονικά.

 

Πίεζες κι εσύ το βύσμα δηλαδή για να φορτίσει και έφτιαξε με άλλη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο firmware άλλαξα και φορτίζει.

 

Μη μπερδεύεις τα προβλήματα.

Το παλικάρι έχει πρόβλημα με το βύσμα.

Διάβασε καλά τι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα. Αλλά κανείς δεν μου εξήγησε εάν παίζει στην φόρτιση ρόλο το firmware που είναι για τα mah κάθε μπαταρίας.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα. Αλλά κανείς δεν μου εξήγησε εάν παίζει στην φόρτιση ρόλο το firmware που είναι για τα mah κάθε μπαταρίας.

 

Δε θα έπρεπε να υπάρχει, αλλά υπάρχει.

Μη περιμένεις πολλά από τους κινέζους.

Πόσο μάλλον από Jiayu που η δική μου άποψη είναι ότι είναι τα χειρότερα κινέζικα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Μια χαρά είναι οι Κινέζοι, σε ότι παράγουν. Άλλωστε και τα Huawei και τα λοιπά όπως τα Xiaomi Κινέζικα είναι.

 

Mέχρι και το Alcatel που έχω, TCL είναι. Όταν παράγονται εκατομμύρια συσκευές λογικό είναι να υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες. Έχω αναφέρει πρόσφατο παράδειγμα με το Motorola V525 στο παρελθόν και τα 3 απανωτά RMA σε ολοκαίνουριες συσκευές.

 

Πόσοι έχουν αγοράσει G4 στην Ελλάδα; 50, ε θα υπάρχει 15% με πρόβλημα.

 

Εδώ έχω κάνει RMA Αsus ROG μητρική στην εβδομάδα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Μια χαρά είναι οι Κινέζοι, σε ότι παράγουν. Άλλωστε και τα Huawei και τα λοιπά όπως τα Xiaomi Κινέζικα είναι.

 

Mέχρι και το Alcatel που έχω, TCL είναι. Όταν παράγονται εκατομμύρια συσκευές λογικό είναι να υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες. Έχω αναφέρει πρόσφατο παράδειγμα με το Motorola V525 στο παρελθόν και τα 3 απανωτά RMA σε ολοκαίνουριες συσκευές.

 

Πόσοι έχουν αγοράσει G4 στην Ελλάδα; 50, ε θα υπάρχει 15% με πρόβλημα.

 

Εδώ έχω κάνει RMA Αsus ROG μητρική στην εβδομάδα.

 

Άλλο είπα.

Αν ερχόσουν στο meeting της Aθήνας θα σου εξηγούσα, αλλά κομματάκι δύσκολο το βλέπω :cool:

Πάντως διάθεση για debate στο φόρουμ δεν έχω.

 

Αν το δώσω σε κάποιον ηλεκτρονικό εδώ πέρα παίζει να καταφέρει να το φτιάξει;

 

Εγώ θα το έστελνα πίσω.

Εγγύηση έχει, οπότε μη μπλέκεις γιατί αν κάτι πάει στραβά θα πάει για πέταμα, μιας και δε θα σε καλύψουν αργότερα οι κινέζοι και με το δίκιο τους.

Φυσικά θα ταλαιπωρηθείς χρονικά, αλλά αυτό είναι το ρίσκο που παίρνεις αγοράζοντας ένα κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για αρχή θα δοκιμαζα λίγο έως αρκετό καθαρό λευκό οινόπνευμα στη θύρα που φορτίζει και ισως λίγο πασπαλισμα με ενα πινελακι και μετα πόλυ ωρα κάπου ζεστά για να στεγνώσει. Αν εχεις ισοπροπυλική αλκοόλη αντί για οινόπνευμα ακόμα καλύτερα.

Παντως για ένα τεχνικό πρέπει να ειναι απο το πιο ευκολα πράγματα να το φτιάξει αν δεν κανει κάτι καλή επαφή και ίσως βγει οικονομικότερα αν το στειλεις πίσω. Αν δεν μπορει να το φτιάξει πιστεύω να το πει ο ανθρωπος.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγω για αρχή θα δοκιμαζα λίγο έως αρκετό καθαρό λευκό οινόπνευμα στη θύρα που φορτίζει και ισως λίγο πασπαλισμα με ενα πινελακι και μετα πόλυ ωρα κάπου ζεστά για να στεγνώσει. Αν εχεις ισοπροπυλική αλκοόλη αντί για οινόπνευμα ακόμα καλύτερα.

Παντως για ένα τεχνικό πρέπει να ειναι απο το πιο ευκολα πράγματα να το φτιάξει αν δεν κανει κάτι καλή επαφή και ίσως βγει οικονομικότερα αν το στειλεις πίσω. Αν δεν μπορει να το φτιάξει πιστεύω να το πει ο ανθρωπος.

 

Ισοπροπυλική αλκοόλη έχω,αλλά ποιος ο λόγος να το καθαρίσω;Πεντακάθαρο είναι.Δύομιση μηνών κινητό.

Θα μιλήσω με έναν τεχνικό που έχει πιάσει στα χέρια του αρκετά κινέζικα κινητά για να δω αν μπορεί να το φτιάξει.

Προς το παρόν φορτίζει με ένα βιβλιαράκι πάνω στο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...