Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην πράξη, στο G4, υπάρχει μεγάλη διαφορά, η ένδειξη υπολοίπου ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικά, ειδικά στο thin με την μια ή την άλλη μπαταρια (και νομίζω σε καμια Rom δεν λειτουργεί σωστά...)

 

Ίσως να έχεις δίκιο ίσως απλά το κινητο φτιάχτηκε για thick γι αυτο και ο απλός επεξεργαστής στα 1,2 και η advance έκδοση βγήκαν μόνο σε thick. Moνο στην απλή έκδοση turbo βγήκε λεπτό και γενικά αξεσουαρ, θηκες, ανταλλακτικα όλα βγήκαν μόνο για το thick. Τώρα βγαινουν ελάχιστα αξεσουαρ για thin. Όταν παραλάβω θα κάνω συγκρίσεις και στο λεπτο πάντως στο χοντρο με την έπισημη έκδοση για thick πηγαινε ρολοι απλά είναι πολύ μπερδεμενο πια και απορώ γιατί η εταιρεία επέλεξε αυτο το δρόμο όταν θα μπορούσε με μια έκδοση να επιλεγεις εσύ τη μπαταρία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο G4 είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία, το οποίω ελπίζω η μαμά εταιρία να λύσει σύντομα

Στην θεωρία (επειδή με μπαταρίες Λιθίου ασχολήθηκα αρκετά), η μπαταρία σε πλήρη φόρτιση (100%) πρέπει να δείχνει 4.20Volts και άδεια (0%) 3.30Volts (γίνεται cut-off για λόγους ασφαλείας) - θεωρία 1 - θεωρία 2

Στις ROM της Jiayu, αυτό το σύστημα δεν δουλεύει σωστά (έκανα και γω την δοκιμή φορτίζω/φτανει 100%/συνεχίζω με ξεκουμπωμα/κουμπωμα φορτιστή, γιατί διαπίστωσα με το Battery Calibration οτι στο 100%, είχα τάση 4.11volts...!)

Προσπάθησα να αδείασω πλήρως την μπαταρία (έβαλα βιντεο να παίζει) και είχα μεγάλα "σκαλοπάτια" στο 14% (κανένα 20λεπτο) και στο 1% (αλλα 10 λεπτά) μέχρι το κινητό να "σβήσει".

Εννοείται οτι σε οτι κινητό είχα μέχρι τώρα, έβλεπα ένδειξη κανονική, ανεξαρτήτως χωρητικότητας μπαταρίας!

Στην πράξη, στο G4, υπάρχει μεγάλη διαφορά, η ένδειξη υπολοίπου ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικά, ειδικά στο thin με την μια ή την άλλη μπαταρια (και νομίζω σε καμια Rom δεν λειτουργεί σωστά...)

 

περίεργο, γιατί εδώ στο forum οι χρήστες του thin δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας ενώ οι χρήστες του thick δεν έχω ακούσει ακόμα για κάποιον που έχει σωστή ένδειξη και να μην πέφτει από το 40% στο 15%.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

περίεργο, γιατί εδώ στο forum οι χρήστες του thin δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας ενώ οι χρήστες του thick δεν έχω ακούσει ακόμα για κάποιον που έχει σωστή ένδειξη και να μην πέφτει από το 40% στο 15%.

 

Η ένδειξη στο λεπτό κινείται ομαλά, όχι όμως σε συμφωνία με την πραγματική κατάσταση της μπαταριας . Ευτυχώς οι αποκλίσεις είναι μικρές και όχι ενοχλητικες

Link to comment
Share on other sites

περίεργο, γιατί εδώ στο forum οι χρήστες του thin δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας ενώ οι χρήστες του thick δεν έχω ακούσει ακόμα για κάποιον που έχει σωστή ένδειξη και να μην πέφτει από το 40% στο 15%.

 

Το πρόβλημα δημιουργηθηκε γιατί οι περισσότεροι πέρασαν την ισπανικη εκδοση που υποτίθεται ήταν για το thick αλλά βασιζόταν στην thin έκδοση τελικά . Και μενα με πήρε στο λαιμό μου η αλήθεια είναι αλλά με την κινεζικη του minideal ανάκαλυψα τι παίζει. Οπότε μακριά από τις ισπανικες κάλυτερα τις επίσημες κινέζικες και η μπαταρία μειώνεται ομαλοτατα.

 

ΥΓ. Αυτή την έκδοση

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/ τη δοκίμασε κανένας. Πλέον έχει λυθεί το θέμα με το wifi γραφουν

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια στη lockscreen μου εμφανίζει ενα πορτοκαλί (σαν ήλιος) σχήμα χαμηλά που μετακινείται ανάλογα με τη κίνηση του τηλεφώνου , το κάνει σε όλα τα themes wallpapers κλπ. δεν μπορώ να το βγάλω με τίποτα...

Ρυθμίσεις--->χρήση δεδομένων-->εμφάνιση σε οθόνη κλειδώματος--->απενεργοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργηθηκε γιατί οι περισσότεροι πέρασαν την ισπανικη εκδοση που υποτίθεται ήταν για το thick αλλά βασιζόταν στην thin έκδοση τελικά . Και μενα με πήρε στο λαιμό μου η αλήθεια είναι αλλά με την κινεζικη του minideal ανάκαλυψα τι παίζει. Οπότε μακριά από τις ισπανικες κάλυτερα τις επίσημες κινέζικες και η μπαταρία μειώνεται ομαλοτατα.

 

ΥΓ. Αυτή την έκδοση

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/ τη δοκίμασε κανένας. Πλέον έχει λυθεί το θέμα με το wifi γραφουν

 

Θα δοκιμάσω το βράδυ που θα είμαι σπίτι και θα σας πω εντυπώσεις από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργηθηκε γιατί οι περισσότεροι πέρασαν την ισπανικη εκδοση που υποτίθεται ήταν για το thick αλλά βασιζόταν στην thin έκδοση τελικά . Και μενα με πήρε στο λαιμό μου η αλήθεια είναι αλλά με την κινεζικη του minideal ανάκαλυψα τι παίζει. Οπότε μακριά από τις ισπανικες κάλυτερα τις επίσημες κινέζικες και η μπαταρία μειώνεται ομαλοτατα.

 

εγώ αυτή που έχω είναι η official rom για το thick για την κινέζικη αγορά (με lewa launcher) και εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα

 

εσύ είχες το thick και αν ναι ποια rom είχες και δεν είχες πρόβλημα με την ένδειξη?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτή που έχω είναι η official rom για το thick για την κινέζικη αγορά (με lewa launcher) και εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα

 

εσύ είχες το thick και αν ναι ποια rom είχες και δεν είχες πρόβλημα με την ένδειξη?

 

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με την αρχική ρομ του Μαιου οπως ηρθε το κινητό από minideal. Μετά τα μπερδεψα με τους Ισπανούς που ειχα τα γνωστά προβλήματα και ξαναγύρισα στην αρχικη πάλι. Στο τέλος έβαλα την επίσημη κινεζικη του Αυγούστου αλλα δε πρόλαβα να τη τεσταρω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πρόβλημα με την αρχική ρομ του Μαιου οπως ηρθε το κινητό από minideal. Μετά τα μπερδεψα με τους Ισπανούς που ειχα τα γνωστά προβλήματα και ξαναγύρισα στην αρχικη πάλι. Στο τέλος έβαλα την επίσημη κινεζικη του Αυγούστου αλλα δε πρόλαβα να τη τεσταρω

 

εγώ πάλι με την αρχική rom του Μαιου απο minideal είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

εκτός και αν κάποιος κάτοχος του thick δεν έχει το ίδιο πρόβλημα με την ένδειξη μπαταρίας προτείνω να το προσθέσουμε στην πρώτη σελίδα ως "γνωστό πρόβλημα για το thick"

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ την τελευταία έκδοση του minideal είχα και υπήρχε κανονικά το πρόβλημα... Έβαλα τώρα την τελευταία των Ισπανών... Δεν έχω φτάσει ακόμα στο 40 για να δω τι γίνεται αλλά φαντάζομαι μια από τα ίδια... Κάτι άσχετο... Οι Ισπανοί αν δείτε έχει κανονικό φόρουμ... Σκέφτομαι να ανοίξω ένα θρεντ που να ζητάω την ελληνική γλώσσα... Λογικά γι αυτούς δε θα είναι κάτι δύσκολο να την συμπεριλαβουν, απλά παίζει να μην το σκέφτονται καν και να το θεωρούν κάτι περιττό.... Όταν το ανοίξω θα σας πω οποίος θέλει να γράψει και αυτός ότι συμφωνεί κτλ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ την τελευταία έκδοση του minideal είχα και υπήρχε κανονικά το πρόβλημα... Έβαλα τώρα την τελευταία των Ισπανών... Δεν έχω φτάσει ακόμα στο 40 για να δω τι γίνεται αλλά φαντάζομαι μια από τα ίδια... Κάτι άσχετο... Οι Ισπανοί αν δείτε έχει κανονικό φόρουμ... Σκέφτομαι να ανοίξω ένα θρεντ που να ζητάω την ελληνική γλώσσα... Λογικά γι αυτούς δε θα είναι κάτι δύσκολο να την συμπεριλαβουν, απλά παίζει να μην το σκέφτονται καν και να το θεωρούν κάτι περιττό.... Όταν το ανοίξω θα σας πω οποίος θέλει να γράψει και αυτός ότι συμφωνεί κτλ

Σε αυτό με τη γλώσσα συμφωνώ και εγώ.. Δεν είναι δύσκολο να "πιέσουμε" τους Ισπανούς να συμπεριλάβουν και την ελληνική.. (Ακόμη ένας κάτοχος σε λίγες μέρες του basic-thin). Επίσης θα ήθελα να πω σε όλους ένα μπράβο για το topic αφού με βοήθησε να κάνω την αγορά έχωντας διαβάσει και τις 205(!!) σελίδες.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

αναμενεται το αστερι σε λιγες μερες ακομα..πηρα το χοντρο απο το to2c θα εχω και γω προβλημα με την μπαταρια?

επισης θελω προτασεις να παρω μια θηκη σιλικονης γιατι ξεχασα να παραγγειλω απο κει και θελω να την εχω συντομα και να μην κανει τοσο καιρο οσο ενα κινητο να ερθει..απο ebay ειπατε καποιοι καποιο λινκ παιζει?

Link to comment
Share on other sites

αναμενεται το αστερι σε λιγες μερες ακομα..πηρα το χοντρο απο το to2c θα εχω και γω προβλημα με την μπαταρια?

επισης θελω προτασεις να παρω μια θηκη σιλικονης γιατι ξεχασα να παραγγειλω απο κει και θελω να την εχω συντομα και να μην κανει τοσο καιρο οσο ενα κινητο να ερθει..απο ebay ειπατε καποιοι καποιο λινκ παιζει?

 

για να διευκρινίσω, το πρόβλημα είναι καθαρά με την ένδειξη της μπαταρίας και όχι με την απόδοσή της, η οποία με μέτρια χρήση μου βγάζει 3 μέρες.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως εγινε το πρώτο ποστ, με ολα τα στοιχεία μαζεμένα, ειναι τελειο και πλήρως κατατοπιστικο :)

 

συγχαρητήρια σε ολους οσους συνεισέφεραν στην συγκέντρωση των πληροφοριών, αλλά κυρίως στον Αντώνη τον acaloith, που αφ' ενός δημιούργησε το thread, και αφ' εταίρου κατάφερε να τα συγκεντρώσει στην πρώτη σελίδα, με ενα τοσο απλό και άκρως κατατοπιστικό τρόπο !! ;)

 

ΑΞΙΟΣ !! :thanks: :respect:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που βρισκετε το τροπο που τα εγραψα απλο και κατανοητο

αυτο ειναι το πιο βασικο σε ενα faq

οποτε παρακαλω καθε παλιο η νεο μελος του τοπικ μας να ανατρεχει πρωτα στη πρωτη σελιδα και ΑΝ δεν συμπεριλαμβανεται εκει η απαντηση που θελει τοτε να ρωταει.

για να παραμενει readable το τοπικ χωρις να αναφερονται τα ιδια και τα ιδια.

ευχαριστως περιμενω και νεες προσθηκες γιατι εγω στερεψα

παντα στα πλαισια ενος faq και οχι κατι εξειδικευμενο ουτε τεραστιο ογκο πληροφοριας για ενα ερωτημα

 

εννοειται θελω να το κανω edit να χωρισω τις ερωτησεις σε κατηγοριες, αλλαξω σειρα. αλλα για τη παραμικρη τροποποιηση πρεπει να επικοινωνω με moderator για να το κανει αυτος οποτε προς το παρον θα μεινει ως εχει και θα προσθετουμε απλα νεες ερωτησεις οταν προκυψουν.

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

τώρα που έχεις το κολαει .... λες να ανοιξεις και ενα thread για το Jiayu G5 ?!? :p

 

edit ...... άστο ξέχνα το ..... το εχει ανοίξει ο leonidask εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4935523#post4935523

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

οπως γραφω στο faq το αλλο jiayu που αξιζει να ασχοληθω ειναι το s1 και οχι το g5

g5 = g4 με μικροτερη οθονη και ακριβοτερη τιμη.-

 

topic για το s1 δε βλεπω να υπαρχει οποτε βουρ αντε προλαβετε :)

εγω εχω ανοιξει αρκετα τοπικ τηλεφωνων που αξιζουν πχ neo n003, xiaomi m2a κτλ

 

περαν τουτου εχοντας καει απο την αναμονη της jiayu δε θα ανοιξω τοπικ το γενναρη και θα το παρω τον αυγουστο οπως εγινε με το g4 :)

τελος δε χρειαζομαι την επεξεργαστικη ισχυ του s1 οσο για το Κορυφαιο gps του (qualcomm) εχω το Bluetooth gps στο g4

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

topic για το s1 δε βλεπω να υπαρχει οποτε βουρ αντε προλαβετε :)

εγω εχω ανοιξει αρκετα τοπικ τηλεφωνων που αξιζουν πχ neo n003, xiaomi m2a κτλ

 

υπάρχει εδω !!! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=369827

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

οταν το ειχα πρωτοδει το s1 δεν υπηρχε :)

αλλα και παλι

εχοντας καει απο την αναμονη της jiayu δε θα ανοιξω τοπικ το γενναρη και θα το παρω τον αυγουστο οπως εγινε με το g4

τελος δε χρειαζομαι την επεξεργαστικη ισχυ του s1 οσο για το Κορυφαιο gps του (qualcomm) εχω το Bluetooth gps στο g4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά με την τελευταία Rom των Ισπανών (την τελευταία που είναι μόνο για το advanced μοντέλο), αν και δεν το περίμενα η ένδειξη της μπαταρίας δουλεύει σωστά! Επίσης μου αρέσει που αύξησαν το partition της εσωτερικής μνήμης απο 1,5 σε 2,5 gb...Πραγματικά με ποια λογική σε ένα κινητό με 32gb οι Κινέζοι είχαν αφήσει 1,1 gb για εφαρμογές που πρέπει να είναι αναγκαστικά στην εσωτερική μνήμη..;
Link to comment
Share on other sites

αντε και με 8-πύρινο το G4 ;)

εδω το άρθρο http://www.gizchina.com/2013/10/07/5-chinese-phones-wait-see-launch/

8-core JiaYu G4 and G5

JiaYu like to give their phones a midlife refresh to keep things interesting.

Last year’s dual-core JiaYu G3 appeared again as the quad-core G3S, and a similar update is planned for the current JiaYu G4.

jiayu s1 and jiayu g4 5 Chinese Phones we cannot wait to see launch

JiaYu’s plans all depend on the availability of 8-core Meidatek MT6592 processors, but their plan is to launch an 8-core version of the popular JiaYu G4 before the end of the year along with an updated G5.

Pricing is unlikely to change so those of you lucky enough to get your hands on one of these will be getting a great performance boost at a great price.

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργηθηκε γιατί οι περισσότεροι πέρασαν την ισπανικη εκδοση που υποτίθεται ήταν για το thick αλλά βασιζόταν στην thin έκδοση τελικά . Και μενα με πήρε στο λαιμό μου η αλήθεια είναι αλλά με την κινεζικη του minideal ανάκαλυψα τι παίζει. Οπότε μακριά από τις ισπανικες κάλυτερα τις επίσημες κινέζικες και η μπαταρία μειώνεται ομαλοτατα.

 

ΥΓ. Αυτή την έκδοση

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4-s4ui/ τη δοκίμασε κανένας. Πλέον έχει λυθεί το θέμα με το wifi γραφουν

Tην φοραω απο την πρωτη στιγμη που βγηκε η αναβαθμιση.

Οντως διορθωθηκε το wifi, Ελληνικα μεσα, γρηγορη, σταθερη και ομορφη!:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

but their plan is to launch an 8-core version of the popular JiaYu G4 before the end of the year along with an updated G5.

 

 

δηλαδη να το περιμενουμε περιπου στο πασχα του 2014, οκ.

 

τους εχουμε μαθει τους κινεζους... τελη του 13 θα παρουν στα χερια τους τα τσιπακια, Θα τους παρει μερικους μηνες να τα κανουν να δουλεψουν, και οταν πετυχουν καλη τιμη και αφησουν λιγα bugs θα βγαλουν το κινητο στην αγορα.. περαστικα μας

Link to comment
Share on other sites

Tην φοραω απο την πρωτη στιγμη που βγηκε η αναβαθμιση.

Οντως διορθωθηκε το wifi, Ελληνικα μεσα, γρηγορη, σταθερη και ομορφη!:)

 

Για ποιο μοντέλο είναι????

xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...