Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει εφαρμογη night mode στο windows store?? Εννοω να κατεβαζει παρα πολυ την φωτεινοτητα της οθονης ωστε να μην ενοχλεις το ατομο που κοιμαται διπλα??

 

Κατι σαν αυτο...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=pt.bbarao.nightmode

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για night mode δεν ξέρω εγώ στο store.

Αλλά από τη στιγμή που ρυθμίζεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο μέσω του αισθητήρα συν τη χειροκίνητη ρύθμιση για ελάχιστη ένταση,

θα ήταν μια περιττή ρύθμιση ένα night mode και μάλλον λιγότερο αποδοτική σε πραγματικές συνθήκες.

Είναι μόνο η γνώμη μου και στα αλήθεια χωρίς ίχνος υπεράσπισης του λειτουργικού,

πραγματικά το έχω δει στην πράξη πόσο άμεσα και αποδοτικά λειτουργεί με την αυτόματη λειτουργία.

Φαντάζομαι κι οι συνφορουμίτες θα το επιβεβαιώσουν

 

ΥΓ:Το μόνο που δε γνωρίζω, αν υπάρχουν WP χωρίς αισθητήρα φωτός.

ΥΓ 2: Night mode έχει στην glance screen των Lumia.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Για night mode δεν ξέρω εγώ στο store.

Αλλά από τη στιγμή που ρυθμίζεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο μέσω του αισθητήρα συν τη χειροκίνητη ρύθμιση για ελάχιστη ένταση,

θα ήταν μια περιττή ρύθμιση ένα night mode και μάλλον λιγότερο αποδοτική σε πραγματικές συνθήκες.

Είναι μόνο η γνώμη μου και στα αλήθεια χωρίς ίχνος υπεράσπισης του λειτουργικού,

πραγματικά το έχω δει στην πράξη πόσο άμεσα και αποδοτικά λειτουργεί με την αυτόματη λειτουργία.

Φαντάζομαι κι οι συνφορουμίτες θα το επιβεβαιώσουν

 

ΥΓ:Το μόνο που δε γνωρίζω, αν υπάρχουν WP χωρίς αισθητήρα φωτός.

ΥΓ 2: Night mode έχει στην glance screen των Lumia.

 

 

Οταν σ'ενα δωματιο ολα τα φωτα ειναι κλειστα η οθονη του κινητου ακομα και στην χαμηλοτερη φωτεινοτητα φεγγει πολυ... Η συγκεκριμενη εφαρμογη του android βολευει παρα πολυ καθως χαμηλωνει την φωτεινοτητα σε απιστευτο βαθμο ( φαντασου πως η χαμηλοτερη φωτεινοτητα απ τις ρυθμισεις της συσκευης ειναι η μεγιστη στην εφαρμογη και μπορεις να το φτασεις στο 10% που ειναι τοσο σκοτεινη που σχεδον δεν διακρινεις τιποτα!!)

 

Ελπιζω να βγει και στο wp store τετοια εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

Για night mode δεν ξέρω εγώ στο store.

Αλλά από τη στιγμή που ρυθμίζεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο μέσω του αισθητήρα συν τη χειροκίνητη ρύθμιση για ελάχιστη ένταση,

θα ήταν μια περιττή ρύθμιση ένα night mode και μάλλον λιγότερο αποδοτική σε πραγματικές συνθήκες.

Είναι μόνο η γνώμη μου και στα αλήθεια χωρίς ίχνος υπεράσπισης του λειτουργικού,

πραγματικά το έχω δει στην πράξη πόσο άμεσα και αποδοτικά λειτουργεί με την αυτόματη λειτουργία.

Φαντάζομαι κι οι συνφορουμίτες θα το επιβεβαιώσουν

 

ΥΓ:Το μόνο που δε γνωρίζω, αν υπάρχουν WP χωρίς αισθητήρα φωτός.

ΥΓ 2: Night mode έχει στην glance screen των Lumia.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις η φωτεινότητα στο σκοτάδι ειναι όση ακριβώς χειμάζεσαι και δε νομίζω να ενοχληθεί κανένας γυρω σου. Ίσα ίσα που μάλλον θα χρειαστεί να προσαρμοστούν πρώτα τα μάτια σου για λιγο και μετά θα σαι μια χαρά! Εγώ μόνιμα ετσι το έχω και βλεπω την οθόνη υπο όλες σχεδόν τις συνθήκες ικανοποιητικά χωρίς να γονατιζει η μπαταρία.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οταν σ'ενα δωματιο ολα τα φωτα ειναι κλειστα η οθονη του κινητου ακομα και στην χαμηλοτερη φωτεινοτητα φεγγει πολυ... Η συγκεκριμενη εφαρμογη του android βολευει παρα πολυ καθως χαμηλωνει την φωτεινοτητα σε απιστευτο βαθμο ( φαντασου πως η χαμηλοτερη φωτεινοτητα απ τις ρυθμισεις της συσκευης ειναι η μεγιστη στην εφαρμογη και μπορεις να το φτασεις στο 10% που ειναι τοσο σκοτεινη που σχεδον δεν διακρινεις τιποτα!!)

 

Ελπιζω να βγει και στο wp store τετοια εφαρμογη...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις εμπειρία από WP, πάντως υποτίθεται ότι οι ρυθμίσεις φωτεινότητας ανταποκρίνονται στις δυνατότητες του HW και εκεί η χαμηλή ρύθμιση φωτεινότητας, που υποτίθεται είναι η ελάχιστη δυνατή, είναι πραγματικά τόση όση ανθρωπίνως είναι αποδεκτή σε χαμηλό φωτισμό και όχι ενοχλητική, είναι δε κουραστική σε άλλες συνθήκες. Προσωπικά σε βεβαιώνω η αυτόματη ρύθμιση λειτουργεί εντυπωσιακά άψογα, η δε χειροκόνητη χαμηλή είναι η ελάχιστη ώστε να μην ενοχλεί κανέναν άλλο παρά μόνο εσένα τον ίδιο. Εκτός από κινητά που δεν έχουν αισθητήρα φωτός, δε βρίσκω κανένα άλλο λόγο να ρυθμίζεται διαφορετικά η φωτεινότητα.

 

ΥΓ: Στο cyan update των Lumia έρχονται επιπλέον εξειδικευμένες ρυθμίσεις που αφορούν τη φωτεινότητα των χρημάτων.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι οθόνες την ίδια φωτεινότητα. Πχ το lumia 625 έχει πολύ χαμηλή φωτεινότητα αν την κατεβάσεις στο τέρμα. Αντίθετα το δικό μου (lumia 620) στο τέρμα χαμηλό φωτίζει αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,το ημερολόγιο το καρφιτσωνω στην έναρξη και έχει κολλήσει το tile στην παρασκευή 4 Ιουλίου.Σε εσάς δείχνει κανονικά σημερινή ημερομηνία;;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι οθόνες την ίδια φωτεινότητα. Πχ το lumia 625 έχει πολύ χαμηλή φωτεινότητα αν την κατεβάσεις στο τέρμα. Αντίθετα το δικό μου (lumia 620) στο τέρμα χαμηλό φωτίζει αρκετά.

 

 

Ειναι υποκειμενικο το ποσο φωτιζει στο "χαμηλο" παντως και γω συμφωνω με τα παιδια.ειναι αρκετα χαμηλα.οσο χρειαζεται για να βλεπεις και να μην ενοχλεις το/τη διπλανο/η...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι οθόνες την ίδια φωτεινότητα. Πχ το lumia 625 έχει πολύ χαμηλή φωτεινότητα αν την κατεβάσεις στο τέρμα. Αντίθετα το δικό μου (lumia 620) στο τέρμα χαμηλό φωτίζει αρκετά.

 

Να το πω και διαφορετικά.

Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να έχει παραχωρηθεί API για πολύ χαμηλή φωτεινότητα οθόνης χαμηλότερη κι από τις ενσωματωμένες ρυθμίσεις φωτεινότητας του λειτουργικού.

Αν τη δυνατότητα αυτή τη δίνει η google στους developer και δεν τη δίνει στον απλό χρήστη να επιλέγει μόνος του, τότε λάθος και στραβό της οποιασδήποτε google.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,το ημερολόγιο το καρφιτσωνω στην έναρξη και έχει κολλήσει το tile στην παρασκευή 4 Ιουλίου.Σε εσάς δείχνει κανονικά σημερινή ημερομηνία;;;

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό! :blink: Μήπως έχεις κι άλλη εφαρμογή ημερολογίου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες εφαρμογες ημερολογίου έχει αναφερθεί αυτό το περιστατικό... Στο Ημερολόγιο που έχει μέσα το κινητό αποκλείεται...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό! :blink: Μήπως έχεις κι άλλη εφαρμογή ημερολογίου;

 

Ακριβώς. Αν μη τι άλλο, οι εφαρμογές του λειτουργικού υποτίθεται δε μπαίνουν σε αδράνεια και λειτουργούν σε κάθε περίπτωση στο παρασκήνιο ως κομμάτι συστατικό του συστήματος. Μιλάμε για τον πυρήνα του λειτουργικού, σα να λέμε ότι μπορεί να σταμάτησε το ρολόι...

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό! :blink: Μήπως έχεις κι άλλη εφαρμογή ημερολογίου;

 

Τώρα που άλλαξε η ημέρα,ήρθε στα συγκαλά του.Καποιο κόλλημα είχε φάει.

Βρε η κανονική εφαρμογή ήταν.

Λεπτομέρεια:

Δεν το είχα καρφιτσωμενο.Σημερα έκανα pin to start και έδειχνε παρασκευή 4ιουλιου.Επισης και το prognoza κάνα δυο μέρες δεν ανανεωνόταν κανονικά.Το έβγαλα και το ξαναβαλα και εδω και κάνα δυο ώρες ανανεώνεται κανονικά.

Υποψιάζομαι ότι το goal live κάτι έκανε γιατι το άνοιγα να δω αποτελέσματα του μουντιάλ και μόλις έβγαινα αρχικη οθόνη έτρωγα κάτι κολλήματα και φαινόντουσαν τα tiles κενά για μερικά δευτερολεπτα

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποκειμενικο το ποσο φωτιζει στο "χαμηλο" παντως και γω συμφωνω με τα παιδια.ειναι αρκετα χαμηλα.οσο χρειαζεται για να βλεπεις και να μην ενοχλεις το/τη διπλανο/η...

 

Όταν μιλάμε γενικά για φωτεινότητα ναι είναι υποκειμενικό. Όταν όμως βλέπεις μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε 2 συσκευές αυτό είναι αντικειμενικό.

 

Να το πω και διαφορετικά.

Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να έχει παραχωρηθεί API για πολύ χαμηλή φωτεινότητα οθόνης χαμηλότερη κι από τις ενσωματωμένες ρυθμίσεις φωτεινότητας του λειτουργικού.

Αν τη δυνατότητα αυτή τη δίνει η google στους developer και δεν τη δίνει στον απλό χρήστη να επιλέγει μόνος του, τότε λάθος και στραβό της οποιασδήποτε google.

 

Κι όμως σε κάποιες εφαρμογές υποστηρίζεται. Για παράδειγμα στην εφαρμογή uc browser υπάρχει επιλογή night mode που κατεβάζει την φωτεινότητα πολύ πιο χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως.

Το night mode στο uc browser δε μεταβάλλει τη φωτεινότητα της οθόνης,

αυτό που κάνει είναι να γκριζάρει ολόκληρη την εικόνα ώστε να δίνει μια πλαστή εντύπωση.

Διαπίστωσέ το μόνος σου, αρκεί πχ να δοκιμάσεις copy σε κείμενο: θα δεις ότι το κυκλάκι μια χαρά λευκό φωτίζεται σε night mode του uc browser.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άλλαξε η ημέρα,ήρθε στα συγκαλά του.Καποιο κόλλημα είχε φάει.

Βρε η κανονική εφαρμογή ήταν.

Λεπτομέρεια:

Δεν το είχα καρφιτσωμενο.Σημερα έκανα pin to start και έδειχνε παρασκευή 4ιουλιου.Επισης και το prognoza κάνα δυο μέρες δεν ανανεωνόταν κανονικά.Το έβγαλα και το ξαναβαλα και εδω και κάνα δυο ώρες ανανεώνεται κανονικά.

Υποψιάζομαι ότι το goal live κάτι έκανε γιατι το άνοιγα να δω αποτελέσματα του μουντιάλ και μόλις έβγαινα αρχικη οθόνη έτρωγα κάτι κολλήματα και φαινόντουσαν τα tiles κενά για μερικά δευτερολεπτα

 

Χμμ.. Σε 'μένα, το Bing Weather, αν μπω στην εφαρμογή, κάνει μόνη της refresh και βγω με το βελάκι, δεν κάνει πάντα update το tile..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι αρχείο είναι αυτό? Κάποιο πρόγραμμα πχ εκτός του store ή κατέβασες κάποια εφαρμογή από το store στον Η/Υ σε μορφή .xap
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πως να κάνω install ένα αρχείο .xap μέσα από το κινητό; (το αρχείο το έχω ήδη μεταφέρει)

 

Ανοίγεις το store app, εκεί σου βγάζει το αρχείο με την εφαρμογή που επιλέγεις, κάνει την επιβεβαίωση ότι πρόκειται για το τελευταίο update του app (ειδάλλως θα το κάνει download από μόνο του), και η εφαρμογή θα εγκατασταθεί.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά! Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εφαρμογή του facebook. Να αναφέρω ότι έχω το facebook beta και μετά την ενημέρωση που πήρε είναι αρκετά καλό. Του λείπει όμως κάτι (ή δεν έχω καταφέρει εγώ να το βρω) σημαντικό. Από το λογαριασμό μου στον υπολογιστή έχω ρυθμίσει να πατάω accept ή όχι στο αν θα εμφανίζονται στο προφίλ μου τα tags και τα check in που με κάνουν. Αυτό δε μπορώ να το κάνω όταν είμαι από το κινητό! Ενώ στην ειδοποίηση μου γράφει πχ ότι κάποιος "added a photo with you, to add this to your timeline, go to timeline review". Πατάω επάνω και με πάει στο προφίλ μου χωρίς να φαίνεται το ποστ στο οποίο έχω αναφερθεί και χωρίς να υπάρχει κάπου επιλογή για να το εμφανίσω.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά;

Just because I rock Doesn't mean I'm made of stone...
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το store app, εκεί σου βγάζει το αρχείο με την εφαρμογή που επιλέγεις, κάνει την επιβεβαίωση ότι πρόκειται για το τελευταίο update του app (ειδάλλως θα το κάνει download από μόνο του), και η εφαρμογή θα εγκατασταθεί.

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο αρχείο δεν το βλέπει η εφαρμογή store. Το κατέβασα στον υπολογιστή και το μετέφερα στο τηλέφωνο. Από εκεί φαίνεται μόνο στην εφαρμογή Αρχεία και Metro File Manager. Το icon του παιχνιδιού είναι γκρι. Δεν απεικονίζει τίποτα (Pes2012)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το αρχείο δεν είναι εφαρμογή από το store νομίζω δεν γίνεται να το εγκαταστήσεις... Δηλ να κατεβάσεις ένα τέτοιο από ίντερνετ και τρέξει στα WP...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εάν το αρχείο δεν είναι εφαρμογή από το store νομίζω δεν γίνεται να το εγκαταστήσεις... Δηλ να κατεβάσεις ένα τέτοιο από ίντερνετ και τρέξει στα WP...

 

Ωχ!

 

Αλλά βρήκα αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2400451

 

Λέω να το προσπαθήσω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...