Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους Launcher, εννοώ αν μπορούμε να βάλουμε για παράδειγμα τον GO Launcher EX και να σβήσουμε κάθε προηγούμενο. Γίνεται?

Γιατί κάπου διάβασα ότι το κινητό με Etotalk ROM για κάποιο λόγο δεν ανοίγει κάθε φορά με συγκεκριμένο launcher?

Mετά από τόση χρήση, βρίσκεις κάτι μεμπτό στο κινητό?

 

Όσον αφορά τους "Εκκινητές" (Launcher) ακόμη έχω και τους δύο, αλλά έχω επιλέξει να κάνει πάντα χρήση του εκκινητή Xperia (Σε ρωτάει).

 

Αν ανοίγεις πότε τον έναν πότε τον άλλον χάνεται η παραπάνω ρύθμιση!

 

Το κινητό είναι μία χαρά, ό,τι θεματάκια υπάρχουν είναι λόγω software.

 

Από ROMs ήδη έχουμε ήδη μία ακόμη επιλογή με το lewaos (http://bbs.lewaos.com/download.php), αλλά δεν έχει Ελληνικά :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέφτομαι και εγώ να το αγοράσω. Διάβάζοντας τα σχόλια σας όμως μου δημιουργήθηκε η απορία.

Αξίζει να βάλω τη ROM της etotalk ή να κρατήσω τη μαμα lenovo με αγγλικά (δεν με ενοχλούν τα αγγλικά) μονο με root και να βάλω κάποιο keyboard στα ελληνικά?

 

Επίσης είναι προτιμώτερο μέσω EMS ή μέσω Airmail?

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι και εγώ να το αγοράσω. Διάβάζοντας τα σχόλια σας όμως μου δημιουργήθηκε η απορία.

Αξίζει να βάλω τη ROM της etotalk ή να κρατήσω τη μαμα lenovo με αγγλικά (δεν με ενοχλούν τα αγγλικά) μονο με root και να βάλω κάποιο keyboard στα ελληνικά?

 

Επίσης είναι προτιμώτερο μέσω EMS ή μέσω Airmail?

Αν δεν σ ενδιαφέρουν τα ελληνικά, καλύτερα την στοκ φυσικά, αλλά για να το rootάρεις μόνος νομίζω πρέπει να πατσάρεις το boot.img χειροκίνητα, ψάξε στο xda "root the latest unrootable mtk6577", εκτός κι αν το χει ανεβάσει κάποιος έτοιμο το πατσαρισμένο

Αν βιάζεσαι και θες κι ασφάλεια, επιλέγεις EMS

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σ ενδιαφέρουν τα ελληνικά, καλύτερα την στοκ φυσικά, αλλά για να το rootάρεις μόνος νομίζω πρέπει να πατσάρεις το boot.img χειροκίνητα, ψάξε στο xda "root the latest unrootable mtk6577", εκτός κι αν το χει ανεβάσει κάποιος έτοιμο το πατσαρισμένο

Αν βιάζεσαι και θες κι ασφάλεια, επιλέγεις EMS

 

Έλεγα το root να το παραγγείλω από etotalk..

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα το root να το παραγγείλω από etotalk..
μα για το ρουτ θα επιλέξεις έτσι κι αλλιώς την etotalk rom
Link to comment
Share on other sites

μα για το ρουτ θα επιλέξεις έτσι κι αλλιώς την etotalk rom

 

στις επλιογές της παραγγελίας έχει

 

Unlocked and Rooted ( +US$2.99 )

Etotalk Mod ROM(Preinstalled) ( +US$4.99 )

 

σαν διαφορετικές επιλογές οπότε υποθέτω πως μπορείς να έχεις root χωρίς να έχεις την etotalk Rom

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

στις επλιογές της παραγγελίας έχει

 

Unlocked and Rooted ( +US$2.99 )

Etotalk Mod ROM(Preinstalled) ( +US$4.99 )

 

σαν διαφορετικές επιλογές οπότε υποθέτω πως μπορείς να έχεις root χωρίς να έχεις την etotalk Rom

κι όμως όχι, και στις 2 επιλογες, και στο multilanguage κλπ, παρόλο που χουν διαφορετική χρέωση, εφόσον υπάρχει etotalk rom για το κινητό , περνάνε αυτη που χει τα πάντα και τελειώνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Nadroid backup & restore με επιτυχία έχει κάνει κάποιος; Αν ναι με ποιο recovery.img;

 

To CWM που ήρθε με την etotalk mod [CWM-based Recovery v6.0.1.1 (compiled by Dean etotalk)] δεν λειτουργεί, κολλάει στο backup boot.img.

 

Υπάρχει και το TWRP στο LewaOS (LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.03.01_e4447.zip -> recovery.img) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Edit1. Από ότι βλέπω στα screenshots του LewaOS, το TWRP είναι στα Κινέζικα ... :(

 

http://static.lewatek.com/img/learn/lenovo_p770/3.3.1.png

 

Edit2. Στο Ρώσικο το forum έχουν και το CWM & TWRP οι οποίες λογικά θα είναι με Αγγλικά ( http://lenovo-forums.ru/topic/641-twr-recovery-p770/ )

Edited by athoik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Nadroid backup & restore με επιτυχία έχει κάνει κάποιος; Αν ναι με ποιο recovery.img;

 

To CWM που ήρθε με την etotalk mod [CWM-based Recovery v6.0.1.1 (compiled by Dean etotalk)] δεν λειτουργεί, κολλάει στο backup boot.img.

 

Υπάρχει και το TWRP στο LewaOS (LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.03.01_e4447.zip -> recovery.img) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Edit1. Από ότι βλέπω στα screenshots του LewaOS, το TWRP είναι στα Κινέζικα ... :(

http://static.lewatek.com/img/learn/lenovo_p770/3.3.1.png

Ta cwm recovery της etotalk είναι πειραγμένα να μην παίρνουν backup.

http://lenovo-forums.ru/Files/OS/P770/Recovery/Recovery_ROOT_pak_770.zip Πλήρες cwm recovery

Επίσης το ωραίο TWRP έχει κι αγγλικά φυσικά, δες εδώ http://lenovo-forums.ru/topic/641-twr-recovery-p770/

Link to comment
Share on other sites

Ta cwm recovery της etotalk είναι πειραγμένα να μην παίρνουν backup.

http://lenovo-forums.ru/Files/OS/P770/Recovery/Recovery_ROOT_pak_770.zip Πλήρες cwm recovery

Επίσης το ωραίο TWRP έχει κι αγγλικά φυσικά, δες εδώ http://lenovo-forums.ru/topic/641-twr-recovery-p770/

 

Αν βάλω το CMW ή το TWR από τα zip (P770_recovery_CWM.zip, P770_recovery_TWR.zip) που έχει στην σελίδα http://lenovo-forums.ru/topic/641-twr-recovery-p770/ με το CWM by etotalk λέτε να λειτουργήσει; ( ή θα μείνω με το κινητό τούβλο; )

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το CMW ή το TWR από τα zip (P770_recovery_CWM.zip, P770_recovery_TWR.zip) που έχει στην σελίδα http://lenovo-forums.ru/topic/641-twr-recovery-p770/ με το CWM by etotalk λέτε να λειτουργήσει; ( ή θα μείνω με το κινητό τούβλο; )

Τα mediatek κινητά δεν τουβλάρουν. Αν δεν δουλεψει, φλασάρεις το σωστό/στοκ recovery και τελος

Link to comment
Share on other sites

Τα mediatek κινητά δεν τουβλάρουν. Αν δεν δουλεψει, φλασάρεις το σωστό/στοκ recovery και τελος

 

Λοιπόν πέρασα το P770_recovery_CWM.zip και πήρα Nandroid backup επιτυχώς!

 

Η διαδικασία είναι απλή για όποιον θέλει να αλλάξει το CWM του etotalk το οποίο δεν κάνει Nandroid backup.

 

1. Κατεβάζουμε το P770_recovery_CWM.zip στην εσωτερική sdcard από εδώ.

2. Κάνουμε επανεκκίνηση σε recovery (οδηγίες εδώ)

3. Από το recovery μενού επιλέγουμε "install zip from sdcard"

4. Από το recovery μενού επιλέγουμε "reboot system now"

 

Πλέον έχουμε CWM recovery v5.5.0.4 στο οποίο λειτουργεί το backup (και ελπίζω και το restore :confused:).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω το p770 από το http://www.etotalk.com/, κατά την αγορά έχει πάρα πολλές επιλογές και άλλων προϊόντων για το κινητό. Οπότε έχω κάποιες απορίες:

 

1. Να πάρω παραπάνω μνήμη από 8GB;

2.Από θήκες σκέφτομαι να πάρω αυτή την protective case, η leather case αξίζει; Έχει κανείς φωτογραφίες;

3.Έχει πάρει κανείς μπαταρία πέρα από αυτή που δίνει μαζί; η commercial είναι του κιλού; πιστεύετε ότι θα χαλάσει γρήγορα η μπαταρία ώστε να πάρω καινούρια;

4.τέλος να επιλέξω αυτό που λέει etotalk mod rom και το unlocked and rooted, αν έχει την rom του etotalk δεν είναι unlocked έτσι και αλλίως;

 

Σε πόσες μέρες το παραλάβατε με ems?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by vismed
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω το p770 από το http://www.etotalk.com/, κατά την αγορά έχει πάρα πολλές επιλογές και άλλων προϊόντων για το κινητό. Οπότε έχω κάποιες απορίες:

 

1. Να πάρω παραπάνω μνήμη από 8GB;

2.Από θήκες σκέφτομαι να πάρω αυτή την protective case, η leather case αξίζει; Έχει κανείς φωτογραφίες;

3.Έχει πάρει κανείς μπαταρία πέρα από αυτή που δίνει μαζί; η commercial είναι του κιλού; πιστεύετε ότι θα χαλάσει γρήγορα η μπαταρία ώστε να πάρω καινούρια;

4.τέλος να επιλέξω αυτό που λέει etotalk mod rom και το unlocked and rooted, αν έχει την rom του etotalk δεν είναι unlocked έτσι και αλλίως;

 

Σε πόσες μέρες το παραλάβατε με ems?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για την τέταρτη απορία αν πατήσεις δίπλα που γράφει details θα δεις αυτό:

What is Etotalk MOD ROM?

 

Now most of China branded phones come without google play store (android market) and only Chinese because they are for selling in China only, so they are locked and unrooted, if you need to use it well in other countries, you may select our etotalk mod rom.

 

Etotalk MOD ROM is built by etotalk engineering team, which will optimize the phone performance based on the official firmware.

 

The service package includes Multi Language OS, Google Play Store, Unlocked and Rooted. It will also delete all non-useful Chinese apps.

 

Note: this service is for preinstalled only, not including the rom file.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα το p770 από merimobiles με την original rom απείραχτο. Είναι δυνατό να το κάνω root (ώστε να έχω play store) και να κρατήσω το original rom για το functionality? Και αν ναι υπάρχει κάποιος αναλυτικός και κατανοητός οδηγός για να τα κάνω αυτά μόνος μου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα το p770 από merimobiles με την original rom απείραχτο. Είναι δυνατό να το κάνω root (ώστε να έχω play store) και να κρατήσω το original rom για το functionality? Και αν ναι υπάρχει κάποιος αναλυτικός και κατανοητός οδηγός για να τα κάνω αυτά μόνος μου;

Ευχαριστώ

 

Κοίταξε εδώ.

 

Με την χρήση του SP Flash Tools περνάς το recovery.img (μόνο!). Έπειτα αφού μπεις σε recovery mode κάνεις εγκατάσταση το Root by Javum.zip. root done!

 

Όλα τα παραπάνω (καθώς και τα αρχεία) θα τα βρεις στο παραπάνω link.

 

Edit1. Για το SP Flash Tools κοίταξε επίσης εδώ (ειδικά το κομμάτι που λέει Flashing only part of the ROM)

 

Edit2. Κοίταξε και εδώ step by step με εικόνες!

Edited by athoik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω το p770 από το http://www.etotalk.com/, κατά την αγορά έχει πάρα πολλές επιλογές και άλλων προϊόντων για το κινητό. Οπότε έχω κάποιες απορίες:

 

1. Να πάρω παραπάνω μνήμη από 8GB;

2.Από θήκες σκέφτομαι να πάρω αυτή την protective case, η leather case αξίζει; Έχει κανείς φωτογραφίες;

3.Έχει πάρει κανείς μπαταρία πέρα από αυτή που δίνει μαζί; η commercial είναι του κιλού; πιστεύετε ότι θα χαλάσει γρήγορα η μπαταρία ώστε να πάρω καινούρια;

4.τέλος να επιλέξω αυτό που λέει etotalk mod rom και το unlocked and rooted, αν έχει την rom του etotalk δεν είναι unlocked έτσι και αλλίως;

 

Σε πόσες μέρες το παραλάβατε με ems?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

εγω πηρα την 8gb αλλα μετανιωσα την 32αρα επρεπε να παρω . παρε οσο μεγαλυτερη μπορεις.

η θηκη leather case που πηρα απο etotalk μια χαρα ειναι. (http://www.aliexpress.com/item/FOR-Hero-9300-Smart-Phone-5-3-Inch-MTK6577-PULL-TAB-LEATHER-POUCH-COVER-CASE-FREE/736190301.html παρομοια σαν αυτη σε μαυρο ειναι)

πιστευω μπορεις να βρεις κ καλυτερη με τα ιδια λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα το παρέλαβα με EMS και μόλις το έβαλα να φορτίσει. Δεν πλήρωσα τίποτα τελικά σε τελωνείο και ήρθε μέσα σε 12 μέρες από την παραγγελία (μαζί με τα Σ/Κ 12). Μια χαρά η συσκευασία με τις ζελατίνες το κινητό και μπρος και πίσω. Πάρα πολύ ωραίο το χρώμα το μπλε. Είχε μέσα και το OTG καλώδιο. Προσεγμένη γενικά η συσκευασία (αν και την είχαν ανοίξει για να περάσουν την modrom και είχα ένα άγχος μη μου έρθει με γρατζουνιές). Μπράβο στην etotalk.

Μου είχαν βάλει και την δεύτερη μπαταρία (γνήσια αλλά σε ένα απλό σακουλάκι μέσα στην συσκευασία του κινητού και όχι σε ξεχωριστή συσκευασία) και επίσης μέσα ήταν και η MEIFENG θήκη που παρήγγειλα και ήταν πάνω στο κινητό (πολύ ωραία θήκη παρεπιπτόντως) και οι 5 ζελατίνες για την οθόνη.

Και έξω από τη συσκευασία ήταν η θήκη της nilkin που δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι (ασχημαίνει πολύ το κινητό και ήταν σαν χρησιμοποιημένη, καμμία σχέση με την case-mate που έχω για το O3D) και όποιος σκεφτόταν να την πάρει ας το αφήσει καλύτερα.

Βαριά σαν συσκευή (αλλά έχω συνηθίσει από το O3D και δεν με πειράζει το βάρος). Χωρίς την μπαταρία πάντως πούπουλο:lol:.

Θα την αφήσω να φορτίσει και μόλις την επεξεργαστώ θα σας πω και εγώ την γνώμη μου. Και θα ξαναπώ (όπως προείπε και κάποιος άλλος κάτοχος πριν) η συσκευή δεν θυμίζει σε τίποτα φτηνή κινεζοκατάσταση.

 

Edit: Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, όσοι από εσάς έχετε την etotalk mod rom δοκιμάσατε να γυρίσετε την sim1 σε GSM μόνο και όχι αυτόματο; Εγώ το επιλέγω αλλά όσες φορές και να το κάνω πάνω δείχνει το σήμα 3G. Κατά τα άλλα μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Wi-fi πολύ καλό, bluetooth μέχρι στιγμής δεν αποσυγχρονίστηκε καθόλου από το hands-free. Μου άρεσε πολύ η επιλογή που έχει όταν κλείνει, για να κάνει γρήγορο boot όταν ξανανοίξει (φαντάζομαι είναι κάτι σαν το sleep των Η/Υ). Αυτά προς το παρών :)

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Edit: Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, όσοι από εσάς έχετε την etotalk mod rom δοκιμάσατε να γυρίσετε την sim1 σε GSM μόνο και όχι αυτόματο; Εγώ το επιλέγω αλλά όσες φορές και να το κάνω πάνω δείχνει το σήμα 3G.

 

Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Ωστόσο το etotal tools (Mobileuncle MTK) έχει ρύθμιση που μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς modes θέλεις.

 

Mobileuncle -> Engineer Mode -> Engineer Mode (MTK) -> BandMode -> SIM1 (ή SIM 2) -> GSM Mode, UTMS Mode

 

Υπάρχει και το παρακάτω αλλά δεν δίνει επιλογή για την SIM

 

Mobileuncle -> Engineer Mode -> Engineer Mode (Android) -> Πληροφορίες τηλεφώνου -> Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αν σου δουλέψει μας λές.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Ωστόσο το etotal tools (Mobileuncle MTK) έχει ρύθμιση που μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς modes θέλεις.

 

Mobileuncle -> Engineer Mode -> Engineer Mode (MTK) -> BandMode -> SIM1 (ή SIM 2) -> GSM Mode, UTMS Mode

 

Υπάρχει και το παρακάτω αλλά δεν δίνει επιλογή για την SIM

 

Mobileuncle -> Engineer Mode -> Engineer Mode (Android) -> Πληροφορίες τηλεφώνου -> Ορισμός προτιμώμενου τύπου δικτύου.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αν σου δουλέψει μας λές.

 

Τελικά τα έχουν βάλει ανάποδα στην etotalk mod rom. Επέλεξα να είναι μόνο 3G και κλειδώνει μόνο σε GSM. :lol: Τώρα δείχνει επάνω κανονικά G+G και στις 2 sim

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι εγω να το αγορασω αλλα εμενα με χαλάει το εξής

Για να ανοιξεις την οθόνη δεν με βολεύει το κουμπακι οτι ειναι μικρό και όχι στην προσοψη :(

Ενω κάποια άλλα (στυλ samsung) που το έχουν μπροστα κάτω ειναι πολύ πιο λειτουργικά

πχ το έχεις αφημένο πάνω στο τραπέζι και θέλεις να το ανοιξεις, το πατάς όπως ειναι χωρίς να το σηκώσεις :)

 

Υπαρχει κανενα αναλογο κινητό σε αυτό το στυλ που ναναι κινεζικο και αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

[...]Υπαρχει κανενα αναλογο κινητό σε αυτό το στυλ που ναναι κινεζικο και αξιόπιστο?

πολλά, σε κάθε κατηγορία τιμής και μεγέθους

Link to comment
Share on other sites

πολλά, σε κάθε κατηγορία τιμής και μεγέθους

 

γραψε μου αν θέλεις κανενα γιατί αυτά που βρισκω δεν ξερω αν ειναι αξιόπιστα

Link to comment
Share on other sites

γραψε μου αν θέλεις κανενα γιατί αυτά που βρισκω δεν ξερω αν ειναι αξιόπιστα

ρώτα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4591181 πχ ή στο φόρουμ επιλογής κινητού

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

χτες παρελαβα ενα rooted Lenovo P770 το οποιο μου κανει νερα. Απο την πρωτη στιγμη που το εβαλα να δουλεψει μου πεταει ενα pop-up error "Google Services Framework stopped" ενω αδυνατω να συνδεσω youtube/google play accounts. οταν δοκιμαζω μου βγαζει παλι καποιο error "Cant Establish Data Connection with Server".

 

εκανα reset to factory settings, ξαναπερασα το google services framework (αυτο που ειχε μεσα), αλλα τιποτα. Εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

 

δοκιμασα και κατεβασα απο το xda.developpers και ενα Jelly Bean google.play.apk αλλα παλι τιποτα...

 

 

ΥΓ: συνδεση mail account Gmail κανει κανονικα και λαμβανει/στελνει mail.

Edited by 7020029

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...