Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Παρατήρησα κάτι παράξενο, όταν έχω το bluetooth συνδεδεμένο και το αποσυνδέω, μερικές φορές από το κινητό ο ήχος βγαίνει σε slow playback σαν να τον έχεις βάλει να παίζει στο 25% της αρχικής του ταχύτητας, είτε είναι ήχος κλήσης ή μουσική ενώ από το bluetooth ακούγετε κανονικά. Για να φτιάξει πρέπει να κάνω reboot και το logo με τον ήχο πριν σβήσει ακούγετε αργά.

Το έχει παρατηρήσει αυτό κανένας;

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά άκουσα αυτό που λες αλλά δεν θυμάμαι να είχα το BT ανοιχτό. Το είχα αφήσει στο αμάξι και ψήθηκε λίγο και νόμιζα είναι απ' αυτό.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρατήρησα κάτι παράξενο, όταν έχω το bluetooth συνδεδεμένο και το αποσυνδέω, μερικές φορές από το κινητό ο ήχος βγαίνει σε slow playback σαν να τον έχεις βάλει να παίζει στο 25% της αρχικής του ταχύτητας, είτε είναι ήχος κλήσης ή μουσική ενώ από το bluetooth ακούγετε κανονικά. Για να φτιάξει πρέπει να κάνω reboot και το logo με τον ήχο πριν σβήσει ακούγετε αργά.

Το έχει παρατηρήσει αυτό κανένας;

 

Καλησπέρα. Όχι αυτό δεν μου έτυχε καθόλου μέχρι τώρα και χρησιμοποιώ συνέχεια το bluetooth (το έχω συνέχεια ανοιχτό στο κινητό και απλώς σβήνω το handsfree). Και έχει τύχει πολλές φορές να μιλήσω και να ακούσω μουσική αφού έχω αποσυνδέσει το handsfree, (έχω πάθει πλάκα με το πόσο δυνατό είναι το ηχείο του κινητού, από εποχής NOKIA είχα να ακούσω τόσο δυνατά σε ηχείο κινητού) και δεν μου έτυχε καμμία φορά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα σήμερα το τηλέφων. Το πρόβλημα είναι ότι ό,τι κι αν κάνω, δεν μπαίνει σε flash mode για να φλασάρω recovery με το sp flash tool. Υπόψιν ότι άλλα τηλέφωνα, τα φλασάρω χωρίς πρόβλημα. Τι κόλπα θέλει το p770?!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όχι αυτό δεν μου έτυχε καθόλου μέχρι τώρα και χρησιμοποιώ συνέχεια το bluetooth (το έχω συνέχεια ανοιχτό στο κινητό και απλώς σβήνω το handsfree). Και έχει τύχει πολλές φορές να μιλήσω και να ακούσω μουσική αφού έχω αποσυνδέσει το handsfree, (έχω πάθει πλάκα με το πόσο δυνατό είναι το ηχείο του κινητού, από εποχής NOKIA είχα να ακούσω τόσο δυνατά σε ηχείο κινητού) και δεν μου έτυχε καμμία φορά αυτό.

 

Κι εγώ δουλεύω το Bluetooth συνεχώς και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο(Εμένα απο την άλλη σε σχέση με το ηχείο του defy, αυτό μου φαίνεται πολύ αδύναμο).

 

Καλησπέρα. Παρέλαβα σήμερα το τηλέφων. Το πρόβλημα είναι ότι ό,τι κι αν κάνω, δεν μπαίνει σε flash mode για να φλασάρω recovery με το sp flash tool. Υπόψιν ότι άλλα τηλέφωνα, τα φλασάρω χωρίς πρόβλημα. Τι κόλπα θέλει το p770?!

 

Συνδέεις το usb καλώδιο χωρίς να έχεις την μπαταρία συνδεδεμένη(PC-Κινητό ενώ έχεις το Flashtool ανοιχτό και έχεις πατήσει το κουμπί Download), και έπειτα ξαναβάζεις την μπαταρία.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα σήμερα το τηλέφων. Το πρόβλημα είναι ότι ό,τι κι αν κάνω, δεν μπαίνει σε flash mode για να φλασάρω recovery με το sp flash tool. Υπόψιν ότι άλλα τηλέφωνα, τα φλασάρω χωρίς πρόβλημα. Τι κόλπα θέλει το p770?!

 

Ρίξε μία ματιά εδώ, εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά εδώ, εδώ και εδώ.

 

Κάτι που διαφέρει από τις οδηγίες των παραπάνω συνδέσμων -> Ο συνδυασμός πλήκτρων για Recovery είναι Power Button για δυο δεύτερα και ακριβώς πριν εμφανιστεί το Lenovo Bootscreen, Power+VolUp+VolDn κρατημένα(ο χρονισμός θέλει λίγη προπόνηση). Εναλλακτικά έχει επιλογή για Boot σε Recovery στο UncleTools/etotalkROM app.

 

Υ.Γ. Ένα θέμα που είχα με Flashαρίσματα σε άλλο MTK κινητό είναι ότι τα IMEI έγιναν πουπήγια. Κάντε τα ένα Backup καλύτερα πριν αρχίσετε τα πειράματα, γιατί ενώ βρήκα 20 τρόπους επαναφοράς, μόνο ο ένας μου δούλεψε και μετά από πολύ φασαρία(κρατήστε κάπου πρόχειρο το data/nvram/md/nvram φακελάκι καλύτερα πριν αρχίσετε τις δοκιμές).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά εδώ, εδώ και εδώ.

ευχαριστώ, αν κι η απάντησή σου δεν είχε σχέση μ αυτό που ρώτησα:p το πρόβλημά μου αν δεις ήταν ότι όταν το συνδεσα στον υπολογιστή για φλασάρισμα με το sp flash, δεν έμπαινε σε flash mode, παρόλο που δεν ειχε μπαταρία, αλλά άναβε το ledάκι:wacko: μετά από χίλιες προσπάθειες, κατάφερα να το αναγνωρίσει ο υπολογιστης για flashάρισμα, συνδέοντάς το χωρίς μπαταρία, και μετά βάζοντας τη μπαταρία, και ξαναβγάζοντάς την αφού φόρτωνε τον download agent (τι κουλά είν αυτά?!:lol: τόσα mtk6577 έχω φλασάρει, πρώτη φορά αυτό το πράγμα..).

Άλλο κουλό, το κινητό ακόμα κι αν το βγάλεις απ τη φόρτιση, συνεχίζει να δείχνει ότι φορτίζει, ακόμη κι αν το κλείσεις (ανοίγει και δείχνει την εικόνα φόρτισης :blink: ) Για μια στιγμή νόμιζα ότι είχα οφθαλμαπάτες και ήταν συνδεδεμένο το usb και δεν το βλεπα:p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, αν κι η απάντησή σου δεν είχε σχέση μ αυτό που ρώτησα:p

 

Στο τρίτο εδώ το Edit1 και το Edit2 δεν απαντάνε δηλαδή στο ερώτημα για το recovery :p :p

Link to comment
Share on other sites

Στο τρίτο εδώ το Edit1 και το Edit2 δεν απαντάνε δηλαδή στο ερώτημα για το recovery :p :p

μα δεν ρώτησα πουθενά πώς θα μπω στο recovery...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Για την μπαταρία κατέβασα ένα πρόγραμμα που λέγεται Battery Calibration το οποίο λέει ότι διαγράφει το batterystats.bin αρχείο συστήματος που έχει να κάνει με την ένδειξη της μπαταρίας.

Διαγράφοντας το το λειτουργικό το ξανά δημιουργεί από την αρχή. Αυτή την στιγμή με την χρήση που κάνω, λίγο 3g λίγο wifi, bluetooth και περίπου 30 λεπτά κλήσεις την ημέρα είμαι στο 38% με 70 ώρες και 23 λεπτά σε μπαταρία, δεν έχω βάλει καν usb πάνω του γιατί το πρόγραμμα συνιστά να το αφήσεις να αποφορτίσει εντελώς και να το ξανά φορτίσεις.

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

μα δεν ρώτησα πουθενά πώς θα μπω στο recovery...:worry:

 

Ο λόγος που περνάμε το recovery (πχ CWM) είναι μετά για να μπούμε σε αυτό.

 

Προσωπικά το να μπώ σε recovery δεν ήταν και τόσο εύκολο (την πρώτη φορά). Οπότε πίστεψα ότι αυτή η πληροφορία, θα είναι χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω διαβάσει όλο το thread αλλά τελικά έχω μέίνει με την απορία.

Καλυτερα να βάλω etotalk rom ή τη μαμα και να πειράξω εάν χρειαστεί?

Από μπαταρία τι γίνεται? άλλοι αναφέρουν καλή απόδοση και άλλοι ανάλογη ενός "απλού" κινητού

αξίζει σαν αγορά?

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω διαβάσει όλο το thread αλλά τελικά έχω μέίνει με την απορία.

Καλυτερα να βάλω etotalk rom ή τη μαμα και να πειράξω εάν χρειαστεί?

Από μπαταρία τι γίνεται? άλλοι αναφέρουν καλή απόδοση και άλλοι ανάλογη ενός "απλού" κινητού

αξίζει σαν αγορά?

 

Για την ROM δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί εξαρτάται από το τι χρήστης είσαι. Παρόλα τα προβλήματα της, η etotalkROM είναι rooted και έχει μερικά εργαλεία ενσωματωμένα που χρειάζονται(αν έχεις μια ιδέα από android όλα διορθώνονται λίγο πολύ, αλλά με την ίδια λογική μπορείς να φέρεις την απλή έκδοση στο ίδιο βαθμό λειτουργικότητας σχετικά εύκολα{root, cwm, busybox, morelocale2, uncletools}).

Όσον αφορά στη μπαταρία: Η μπαταρία δεν έχει καμία σχέση με "απλά" κινητά. Βγάζει με φωτεινότητα στο αυτόματο και το ασύρματο ανοιχτό 11-12 ώρες συνεχούς χρήσης(τις πρώτες δυο μέρες που έπαιζα με το κινητό, το φόρτισα-αποφόρτισα με τα ίδια αποτελέσματα δυο φορές). Ένα απλό κινητό με μπαταρία 1400-2000mAh δεν πιάνει ούτε 5 ώρες τέτοιας χρήσης για κανένα λόγο(έχουν περάσει από τα χέρια μου zte blade, zte san fransisco, lg optimus 2x, Bird v1277 πριν από αυτό το κινητό και έχω και το moto defy ταυτόχρονα). Και οι A7 είναι εκδόσεις χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης των παλιότερων A9, και η μπαταρία είναι τεράστια. Ενδεικτικά θα πω ότι καταναλώνω περίπου 50%-60% της μπαταρίας μέσα σε ~10 ώρες, ακούγοντας 5 ώρες μουσική/podcasts(ήχος->bluetooth), βλέποντας 1 ώρα βίντεο(ήχος->bluetooth), surfάροντας 1 ώρα στο διαδίκτυο και μιλώντας περίπου 15-20 λεπτά σχεδόν καθημερινά(με αυτόματη φωτεινότητα, 3g, data με συγχρονισμό δεδομένων και fb/twitter/skype να τρέχουν και το wlan να δουλεύει που και που).

Για την ακρίβεια ο μόνος λόγος για να δώσει κάποιος ~225-250€(με τα αξεσουάρ μαζί) για το κινητό αυτό και όχι τα ίδια λεφτά για τους τετραπύρηνους MTK, ή το πολύ 150€ για τα λιγότερο γνωστά κινέζικα κινητά(thl, zopo, jiayu, 1277, amoi κτλ) είναι αυτός κατά την γνώμη μου. Μπορείς να βρεις κινητό με υποστήριξη(βλ. πειραγμένες ROM) στα γνωστά ρωσικά φόρα, το οποίο να έχει qhd 4.3-4,7' οθόνη, 1GHz dual mtk A7 και 1Gb μνήμης γύρω στα 150€ άνετα. Από επιδόσεις δεν θα δεις καμία διαφορά. Η διαφορά είναι ότι η Lenovo παρόλο που στα κινητά δεν έχει ακόμα όνομα, είναι τεράστια εταιρεία(οπότε ελπίζεις σε επίσημη αναβάθμιση σε επόμενες εκδόσεις android) και ότι έχει την μπαταρία που έχει.

Από την εμπειρία μου έχω να πω, ότι το πιο σημαντικό πράγμα στα κινητά αυτά είναι η καλή υποστήριξη της κοινότητας και όχι αυτή της ίδιας της εταιρείας. Οπότε αν η ZTE(που την λατρεύουν στα xda φόρα), έβγαζε κινητό με αντίστοιχη μπαταρία, θα το προτιμούσα.

 

Υ.Γ. Μην περιμένεις θαύματα από το υλικό πάντως. Αυτά τα κινητά είναι τέρμα πλαστικά, η κάμερες είναι μέτριες εώς κακές(ψηφιακός θόρυβος, πραγματική ευκρίνεια κτλ), το LED τους αδύναμο και συνήθως μπλεδίζει/μαβίζει(δείχνει και στις φωτογραφίες τη νύχτα αυτό), το GPS έχει λιγότερη ακρίβεια και δυσκολεύεται πάρα πολύ να κλειδώσει χωρίς AGPS δεδομένα, ενώ τα ηχεία(και αυτό της κλήσης, αλλά και το πίσω) είναι επίσης μέτρια. Για παράδειγμα η κάμερα του Defy είναι επίσης μέτρια, αλλά το LED κάνει τη νύχτα μέρα, το πίσω ηχείο είναι πιο δυνατό από μικρά ηχεία υπολογιστή και το GPS κλειδώνει χωρίς υποβοήθεια(με "ψυχρή εκκίνηση") μέσα σε 90-120sec, με υποβοήθεια AGPS κλειδώνει σε 6-7sec, ενώ πολλές φορές κλειδώνει ακόμα και μέσα σε κτήριο. Επίσης ο επεξεργαστής γραφικών είναι πολύ μέτριος(βλ. τεχνολογία 2010 λίγο πολύ). Γνωρίζοντας τι αγόρασα(ήθελα πρακτικά κάτι ανάμεσα σε ταμπλέτα και κινητό, που να χωράει όμως στην πλαϊνή τσέπη, να μη κάνει μια περιουσία και να μη κουβαλάω στο αμάξι 10 φορτιστές κάθε φορά που το παίρνω μαζί), είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Υ.Γ. II Για δυο γραμμές απάντηση ξεκίνησα btw(ξεκίνησα για απάντηση στον tauri, αλλά μετατράπηκε σε mini-review στην πορεία, sorry για τη μακροσκελή απάντηση :p *tl;dr ξέρω, ξέρω...).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Πρόδρομε σε ευχαριστώ πολύ.. και εγώ ένας από τους λόγους που το σκέφτομαι είναι η μπαταρία. έχω βαρεθεί να φορτίζω το κινητό. μου έχει γίνει εμμονή. όπου βρεθώ και όπου σταθώ ψάχνω πρίζες.. :). Μια ερώτηση ακόμα για τη rom. Η official lenovo ROM υπάρχει κάπου να μπορούμε να τη βρούμε? από πλευράς ταχύτητας ποια ROM θεωρείτε καλύτερη? Το gps έχει το ίδιο πρόβλημα και στις 2 rom? αυτά ελπίζω να μη κουράζω..
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Πρόδρομε σε ευχαριστώ πολύ.. και εγώ ένας από τους λόγους που το σκέφτομαι είναι η μπαταρία. έχω βαρεθεί να φορτίζω το κινητό. μου έχει γίνει εμμονή. όπου βρεθώ και όπου σταθώ ψάχνω πρίζες.. :). Μια ερώτηση ακόμα για τη rom. Η official lenovo ROM υπάρχει κάπου να μπορούμε να τη βρούμε? από πλευράς ταχύτητας ποια ROM θεωρείτε καλύτερη? Το gps έχει το ίδιο πρόβλημα και στις 2 rom? αυτά ελπίζω να μη κουράζω..

 

4 ROM νομίζω παίζουν, η etotalkROM(που δεν την έχω στα χέρια μου), δυο ρωσικές Custom που υποθέτω είναι καλύτερες(κάποιος πρέπει να έβαλε για δοκιμή από εμάς τη μία, αν κατάλαβα καλά), η Life και η LEWA. Τέλος η απείραχτη της Lenovo.

ROM List {

1. - (αν την έχει κάνει κανένας Upload πουθενά, ας μας δώσει το Link)

2. http://lenovo-forums.ru/topic/751-life-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B0-lenovo-ideaphone-p770-custom-rom/

3. http://www.lenovoideaphone.com/forum.php?mod=viewthread&tid=59

4. http://bbs.lenovomobile.com/forum.php?mod=viewthread&tid=130578&extra=page%3D1

}

 

Διαφορά σε ταχύτητα δε γνωρίζω αν έχουν, αν και δε θα έπρεπε να έχουν καμία(δεν έχει ούτε Custom Kernel, ούτε καλύτερους οδηγούς, ούτε έχει MODάρει το λειτουργικό σε πολύ βασικό επίπεδο αυτός ο Dean του etotalk). Αν πάντως έχει κάποιος την Vanilla έκδοση του λειτουργικού και τρέξει κανένα Benchmark, ας μας πει αποτελέσματα και θα κάνω κι εγώ το ίδιο με το etotalkROM για να συγκρίνουμε διαφορές.

Νομίζω ότι το CHIPάκι GPS είναι αυτό που κάνει τη διαφορά και όχι η ROM, αλλά δε παίρνω κι όρκο. Πάντως αν έχεις φρέσκα AGPS δεδομένα, και είσαι κάτω από καθαρό ουρανό, κλειδώνει σχετικά γρήγορα({warm boot}αν συνδέεσαι στο διαδίκτυο τουλάχιστον μια φορά στις 3 μέρες από το κινητό, όλα γίνονται αυτόματα. Τα EPO δεδομένα που κρατάν ένα μήνα δεν βλέπω μετά από αρκετές δοκιμές που έκανα να έχουν σοβαρές επιπτώσεις στον χρόνο κλειδώματος{ttff}).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το τηλέφωνο με την original rom και προσπαθώ να του περάσω το recovery για να το κάνω root.

Αφου μετά από πολλές προσπάθειες τα windows εγκατέστησαν τον driver, τρέχω το flash tool, φορτώνω το scatter (είναι επιλεγμένο μόνο το recovery), πατάω download, συνδέω το κινητό χωρίς τη μπαταρία, η κόκκινη μπάρα πάει αμέσως στο 100% και μετά μου βγάζει το ακόλουθο error:

 

BROM ERROR : S_FT_NEED_DOWNLOAD_ALL_FAIL (4050)

Need download all images

 

Δώστε μια βοήθεια όποιος ξέρει, γιατί το έχω τρεις μέρες και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

σ.σ. Είναι λευκό, λέτε να είναι διαφορετικά από τα μπλε;

Link to comment
Share on other sites

@tauri, Η μπαταρία του είναι "άλλο φρούτο" :p Δεν έχει ανταγωνισμό σ αυτό τον τομέα. Το έλιωσα μια μέρα, και από 100% έπεσε απλά στο 50%. Άλλα κινητά θα χαν σβήσει και θα χαν ξαναφορτίσει σ αυτή τη περίπτωση

@prodromaki, διαφωνώ αρκετά με το υστερόγραφο. Η ποιότητα κατασκευής των Lenovo είναι άριστη, καλύτερη απ τα περισσότερα "επώνυμα". Κι αυτό ισχύει και στο P770, κι έχω πιάσει κι άλλα lenovo (A690, A789, A800, P700, A660). Κι η κάμερά του δεν είναι τόσο χάλια όσο λες. Εγώ θα την έλεγα πολύ καλή σε σχέση μ άλλα, ή σε σχέση με το ακριβό Nokia που χω σαν δεύτερο πλέον (δες avatar)

 

Ο λόγος που περνάμε το recovery (πχ CWM) είναι μετά για να μπούμε σε αυτό.

 

Προσωπικά το να μπώ σε recovery δεν ήταν και τόσο εύκολο (την πρώτη φορά). Οπότε πίστεψα ότι αυτή η πληροφορία, θα είναι χρήσιμη.

Ναι, βέβαια εγώ παιδευόμουν να περάσω το revovery λόγω παραξενιών του κινητού, ενώ στο recovery μετά μπήκα χωρίς κόπο :p

 

Παρέλαβα το τηλέφωνο με την original rom και προσπαθώ να του περάσω το recovery για να το κάνω root.

Αφου μετά από πολλές προσπάθειες τα windows εγκατέστησαν τον driver, τρέχω το flash tool, φορτώνω το scatter (είναι επιλεγμένο μόνο το recovery), πατάω download, συνδέω το κινητό χωρίς τη μπαταρία, η κόκκινη μπάρα πάει αμέσως στο 100% και μετά μου βγάζει το ακόλουθο error:

 

BROM ERROR : S_FT_NEED_DOWNLOAD_ALL_FAIL (4050)

Need download all images

 

Δώστε μια βοήθεια όποιος ξέρει, γιατί το έχω τρεις μέρες και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

σ.σ. Είναι λευκό, λέτε να είναι διαφορετικά από τα μπλε;

κατέβασε την έκδοση SP_Flash_Tool_v3.1248 ή νεότερη
Link to comment
Share on other sites

BROM ERROR : S_FT_NEED_DOWNLOAD_ALL_FAIL (4050)

Need download all imagesσ.σ. Είναι λευκό, λέτε να είναι διαφορετικά από τα μπλε;

 

Τα ίδια μου έκανε κι εμένα αδερφέ, αλλά το πέρασα μέσω του CMW που είχε εγκαταστήσει το etotalk τελικά και δεν την εψαξά παραπάνω με το συγκεκριμένο error(btw πες μας αν φτιάξει με κάποια πιο καινούργια έκδοση του SP -> http://ge.tt/68I4rrb/v/0 )

 

* Ίσως το πρόβλημα προκύπτει από αυτό; -> # Please note that, even though it isn't mandatory to select it on the list of images to flash,

preloader file must be present in the same folder as the other partition(s) that you want to flash, or else phone will not be able to enter into download mode. #

 

διαφωνώ αρκετά με το υστερόγραφο. Η ποιότητα κατασκευής των Lenovo είναι άριστη, καλύτερη απ τα περισσότερα "επώνυμα". Κι αυτό ισχύει και στο P770, κι έχω πιάσει κι άλλα lenovo (A690, A789, A800, P700, A660). Κι η κάμερά του δεν είναι τόσο χάλια όσο λες. Εγώ θα την έλεγα πολύ καλή σε σχέση μ άλλα, ή σε σχέση με το ακριβό Nokia που χω σαν δεύτερο πλέον (δες avatar)

 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ποιότητας με κινητά σχετικά πρόσφατα της motorola, sony, htc, nokia, lg, samsung και φυσικά apple. Λόγω επαγγέλματος παίζω συχνά με καινούργια κινητά. Ακόμα και τα Samsung/LG που είναι φτιαγμένα επίσης από πλαστικό, έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής(Το καταλαβαίνεις στο τελείωμα, από το πως δένει το εξωτερικό του, αλλά και από την ποιότητα του περιφερειακού υλικού{ηχεία, οθόνες, κάμερες κτλ}).

Όσον αφορά στις φωτογραφίες, εύκολα μπορείς να checkάρεις διάφορες κάμερες εδώ -> http://www.gsmarena.com/piccmp.php3

Αν θες, τράβα μερικές φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτός και μη και κάνε μια σύγκριση(Εγώ βλέπω πάρα πολύ ψηφιακό θόρυβο, μουντά χρώματα και χρωματισμό που κλείνει προς το γαλάζιο{λόγω του κακού LED}). Είχα πάντα κινητά με πολύ μέτριες φωτογραφικές, αλλά δεν είμαι άτομο που τραβάω συχνά φωτογραφίες ούτως η άλλως. Btw βοηθάει πολύ το Camera360, με τα Enhanced φίλτρα του(επίσης τραβάει σε ανάλυση 8MP, ενώ το camera.apk , παρόλο που είναι πολύ καλοφτιαγμένο, μου έχει επιλογή μόνο μέχρι 5MP για κάποιον λόγο).

 

Υ.Γ. Ανέβασα μερικές φωτογραφίες στο imageshack, για όποιον ενδιαφέρεται(δείτε τις σε 100% μεγέθυνση για να φανεί αρκετά καθαρά ο θόρυβος και τα artifacts{δεν είμαι σίγουρος για την σωστή μετάφραση στα ελληνικά}, γιατί σε σμίκρυνση δείχνουν σχετικά εντάξει, αν εξαιρέσουμε τα χρώματα)

-> http://imageshack.us/g/1/10082507/ (η βιβλιοθήκη βγήκε με σβηστά φώτα και LED, ενώ το PC με δυνατό λευκό φως χωρίς LED)

* {1-1.Camera360_8MP_AutoFilter, 1-2.Camera360_8MP_NoFilter, 2-1.Camera360_8MP_BalanceFilter, 2-2.Camera360_8MP_NoFilter, 3.CameraAPK_5MP}

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε κι εμένα αδερφέ, αλλά το πέρασα μέσω του CMW που είχε εγκαταστήσει το etotalk τελικά και δεν την εψαξά παραπάνω με το συγκεκριμένο error(btw πες μας αν φτιάξει με κάποια πιο καινούργια έκδοση του SP -> http://ge.tt/68I4rrb/v/0 )

 

* Ίσως το πρόβλημα προκύπτει από αυτό; -> # Please note that, even though it isn't mandatory to select it on the list of images to flash,

preloader file must be present in the same folder as the other partition(s) that you want to flash, or else phone will not be able to enter into download mode. #

 

 

Με πιο καινούρια έκδοση του flash tool όπως αυτή που πρότεινε ο gerstavros ή αυτή που κατέβασα από το link σου, τώρα σταματάει στο ίδιο σημείο και το error λέει:

SP FLASH TOOL ERROR : (8038)

:(

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα κατασκευής και υλικών θα διαφωνήσω. Έχω πιάσει κι εγώ πολλά κινητά από samsung, motorola, lg κλπ, από φθηνά μέχρι ακριβά, και το P770 το θεωρώ άνετα ποιοτικότερο σε πλαστικά και συναρμολόγηση απ το Galaxy S2.

Όσο αφορά τη Κάμερα, πιστεύω πως κάτι δεν παει καλά με το δικό σου. Ειχα το κινητό τις περασμένες μέρες, έβγαλα φωτογραφίες για δοκιμή, ενώ έχω χρησιμοποιήσει κι άλλα πολλά κινέζικα, ακριβά και φθηνά. Τo Lenovo, δεν τραβάνε τόσο χάλια φωτογραφίες, ας το επιβεβαιώσουν κι άλλοι κάτοχοί του εδώ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Με πιο καινούρια έκδοση του flash tool όπως αυτή που πρότεινε ο gerstavros ή αυτή που κατέβασα από το link σου, τώρα σταματάει στο ίδιο σημείο και το error λέει:

SP FLASH TOOL ERROR : (8038)

:(

 

Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι περισσότερο. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να κατεβάσω ένα ROM(καλύτερα το επίσημο), στο φακελάκι του μέσα να αντικαταστήσω το recovery.zip με το CWM και στη συνέχεια να Flashάρω μόνο το Recovery, όπως έλεγε το quote που σου έστειλα παραπάνω.

 

Για την ποιότητα κατασκευής και υλικών θα διαφωνήσω. Έχω πιάσει κι εγώ πολλά κινητά από samsung, motorola, lg κλπ, από φθηνά μέχρι ακριβά, και το P770 το θεωρώ άνετα ποιοτικότερο σε πλαστικά και συναρμολόγηση απ το Galaxy S2.

Όσο αφορά τη Κάμερα, πιστεύω πως κάτι δεν παει καλά με το δικό σου. Ειχα το κινητό τις περασμένες μέρες, έβγαλα φωτογραφίες για δοκιμή, ενώ έχω χρησιμοποιήσει κι άλλα πολλά κινέζικα, ακριβά και φθηνά. Τo Lenovo, δεν τραβάνε τόσο χάλια φωτογραφίες, ας το επιβεβαιώσουν κι άλλοι κάτοχοί του εδώ :blink:

 

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη για την ποιότητα, απ' ότι φαίνεται θα συμφωνήσουμε μόνο στο ότι διαφωνούμε. Θα πω μόνο μια και το ανέφερες, ότι το S2 το έχει η αδερφή μου. Εκτός του ότι μου φαίνεται καλύτερη η κατασκευή του γενικά, η κάμερα βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες(μπορείς να τις checkάρεις στο link που σου έστειλα, όπως και σε οποιοδήποτε s2 review), το ηχείο του ακουστικού βγάζει πιο καθαρό ήχο και το πίσω ηχείο του ακούγεται πιο μπάσο(το p770 βγάζει πολύ διαπλατυσμένο ήχο{δεν είμαι σίγουρος πως να το εκφράσω καλύτερα} με ισχυρά πρίμα και καθόλου μπάσα). Είναι χαρακτηριστικό, ότι όταν κοιμάμαι βαριά(μετά από ξενύχτι κτλ) πολλές φορές δεν το ακούω να χτυπάει, ενώ το Defy με κάνει να τιναχτώ από το κρεβάτι όσο βαριά και να κοιμάμαι(δεν έχει να κάνει με την ένταση, αλλά με το πόσο "κούφιος"/γεμάτος είναι ήχος του πίσω ηχείου). Δεν θα πω κάτι για την οθόνη, γιατί παρόλο που του S2 βγάζει πιο πλούσια χρώματα, είναι μικρότερη και σε ανάλυση και σε μέγεθος(και γενικά είμαι ευχαριστημένος ούτως ή άλλως από την οθόνη, και από φωτισμό κάτω από το φως του ήλιου, αλλά και από γωνίες θέασης).

Όσον αφορά στην κάμερα του κινητού, μια και είναι το τρίτο κινέζικο που στήνω σε ένα μήνα(έστησα το Bird 1277 και το THL W3+ για δυο φίλους), έκανα τις ίδιες δοκιμές σε όλα(το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία και το GPS) και προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά. Τα "περιφερειακά" νομίζω ότι είναι πανομοιότυπα σε όλα τα κινέζικα, λίγο-πολύ, σε αυτό το εύρος τιμών και είναι όλα μέτριας ποιότητας. Ίσως απλά δεν είδες τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση(γιατί στην οθόνη του κινητού που είναι σε σμίκρυνση 500%, όντως δείχνουν μια χαρά). Όποιος θέλει πάντως από τα παιδιά που το πήραν, ας ανεβάσει καμία φωτογραφία σε παρόμοιες συνθήκες, έτσι από περιέργεια.

 

Υ.Γ. Παρόλα τα παραπάνω, εμμένω στην άποψη ότι το κινητό για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλή επιλογή(η πίσω κάμερα είναι αρκετά καλή για φωτογραφίες μικρότερης ανάλυσης παρεμπιπτόντως, για χρήση στο διαδίκτυο κτλ). Όποιος θέλει μεγάλη μπαταρία, διπύρηνο επεξεργαστή με αρκετή μνήμη(ώστε να μη κολλάει καθόλου το Android >= 4, όσες εφαρμογές και να τρέξει), κάμερες μπρος-πίσω για βιντεοκλήσεις και οθόνη ~4.5", δεν θα βρει κάτι καλύτερο στα λεφτά του. Για κάποιον όμως που θα έδινε 250-300€ για κάτι καλύτερο ποιοτικά και που δεν θα τον έκαιγε η μπαταρία, γνώμη μου είναι να αφήσει τα κινέζικα και να κοιτάξει αν μπορεί να βρει κάποιο μεταχειρισμένο galaxy/nexus κτλ σε καλή κατάσταση(για τα οποία θα έχει και ολόκληρα τα xda/modaco forums να βγάζουν custom kernels/custom roms/fixes συνεχώς). Τα κινέζικα είναι πολύ καλή επιλογή για να ξεκινήσει κάποιος με ένα Android κινητό χωρίς να φύγει πάνω από τα 150€(το p770 imo αποτελεί εξαίρεση στα ~225€, λίγο επειδή είναι μάρκα πιο γνωστή, αλλά πολύ περισσότερο λόγω της μπαταρίας του), μια και τα γνωστά κινητά σε αυτά τα χρήματα, είναι τελείως πετσοκομμένα(βλ. οθόνες 3.5" με αναλύσεις 320x240 κτλ).

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Edited by prodromaki
Link to comment
Share on other sites

[...]

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη για την ποιότητα, απ' ότι φαίνεται θα συμφωνήσουμε μόνο στο ότι διαφωνούμε. Θα πω μόνο μια και το ανέφερες, ότι το S2 το έχει η αδερφή μου. Εκτός του ότι μου φαίνεται καλύτερη η κατασκευή του γενικά, η κάμερα βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες(μπορείς να τις checkάρεις στο link που σου έστειλα, όπως και σε οποιοδήποτε s2 review), το ηχείο του ακουστικού βγάζει πιο καθαρό ήχο και το πίσω ηχείο του ακούγεται πιο μπάσο(το p770 βγάζει πολύ διαπλατυσμένο ήχο{δεν είμαι σίγουρος πως να το εκφράσω καλύτερα} με ισχυρά πρίμα και καθόλου μπάσα). Είναι χαρακτηριστικό, ότι όταν κοιμάμαι βαριά(μετά από ξενύχτι κτλ) πολλές φορές δεν το ακούω να χτυπάει, ενώ το Defy με κάνει να τιναχτώ από το κρεβάτι όσο βαριά και να κοιμάμαι(δεν έχει να κάνει με την ένταση, αλλά με το πόσο "κούφιος"/γεμάτος είναι ήχος του πίσω ηχείου). Δεν θα πω κάτι για την οθόνη, γιατί παρόλο που του S2 βγάζει πιο πλούσια χρώματα, είναι μικρότερη και σε ανάλυση και σε μέγεθος(και γενικά είμαι ευχαριστημένος ούτως ή άλλως από την οθόνη, και από φωτισμό κάτω από το φως του ήλιου, αλλά και από γωνίες θέασης).

Όσον αφορά στην κάμερα του κινητού, μια και είναι το τρίτο κινέζικο που στήνω σε ένα μήνα(έστησα το Bird 1277 και το THL W3+ για δυο φίλους), έκανα τις ίδιες δοκιμές σε όλα(το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία και το GPS) και προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά. Τα "περιφερειακά" νομίζω ότι είναι πανομοιότυπα σε όλα τα κινέζικα, λίγο-πολύ, σε αυτό το εύρος τιμών και είναι όλα μέτριας ποιότητας. Ίσως απλά δεν είδες τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση(γιατί στην οθόνη του κινητού που είναι σε σμίκρυνση 500%, όντως δείχνουν μια χαρά). Όποιος θέλει πάντως από τα παιδιά που το πήραν, ας ανεβάσει καμία φωτογραφία σε παρόμοιες συνθήκες, έτσι από περιέργεια.

Το S2 το έχει ξάδελφος μου, και το βλέπω και το δουλεύω συχνά. Τα πλαστικά του S2 είναι κατώτερα του P770, και δεν μιλάω καν για το καπάκι, που στο S2 φεύγει εύκολα, σε σχέση με του P770. H κάμερα ναι, φυσικά κι ειναι καλύτερη του S2 :p αλλά εγώ μιλάω για τα πλαστικα κ την κατασκευή, που στα Lenovo είναι κορυφαία. Δεν σύγκρινα την κάμερα και το ηχείο.

Τώρα όσο αφορά την κάμερα και το ηχείο, έχω πιάσει τουλάχιστον 40 κινέζικα κινητά, και δεν ειναι όλα ίδια όπως λες. Τα Lenovo υπερέχουν πχ των άλλων, ακόμη και των ZTE, αν και τα καλύτερα από πλευράς ηχείου και κάμερας είναι τα Huawei. Η κάμερα πάντως του Lenovo P770, σε μένα ήταν πάρα πολύ καλύ, καλύτερη απ του δικού μου. Υστερεί πάντως σε σκοτάδι. Αλλά δεν βγάζει τόσο χάλια φωτογραφίες όπως αυτές που δειξες, τόσο χάλια δεν βγάζει ούτε το δικό μου oem

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το κινέζικο recovery και και την τελευταία έκδοση του flash tool κατάφερα και το πέρασα. Παιδεύτηκα λίγο μετά στον συγχρονισμό για να μπω στο recovery αλλά τα καταφερα και έβαλα το root.

Μετά άνοιξα κι έφαγα το ξενέρωμα γιατί είχα να βγάλω όλες τις κινεζιές και δεν δούλευε και το play store, οπότε άλλαξα στρατηγική και κατέβασα τη life rom απ' τους Ρώσους,

τη φλάσαρα με το flash tool 3.1222 (με τα άλλα μου έλεγε incorrect scatter file format) και βρήκα την υγειά μου.

Αν κάποιος έχει υπομονή και γνώση μπορεί να κάτσει να καθαρίσει την official και να εγκαταστήσει τις εφαρμογές της google, εγώ δεν τα κατάφερα, λύγισα... :lol:

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και την υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...