Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια υπαρχει πουθενα να βρουμε την Etotalk Mod ROM θελω να την δοκιμασω σε ενα κινητο αλλης μαρκας με τα ιδια χαρακτηριστηκα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια υπαρχει πουθενα να βρουμε την Etotalk Mod ROM θελω να την δοκιμασω σε ενα κινητο αλλης μαρκας με τα ιδια χαρακτηριστηκα

 

και γιατί να παίζει σε άλλο κινητό άλλης μάρκας με παρόμοια χαρακτηριστικά ;

Link to comment
Share on other sites

και ομως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα σε κινεζικα κινητα ........οχι ομως σε ολα

 

υποθέτω όμως στα πιο noname κινέζικα που υπάρχει ένα πρότυπο και ο καθένας βάζει το δικό του όνομα

 

δεν νομίζω ότι τα lenovo είναι σε αυτήν την κατηγορία (είναι κατηγορίας huawei και zte , δεν είναι από τα απλά κινέζικα :) )

 

τέσπα , μπορείς να δοκιμάσεις μάλλον εδώ αν υπάρχει http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/p770/ (δεν το έχω ελέγξει προσωπικά το site)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να εξάγει την ρομ του minideal ή του etotalk μ ένα backup του system, ενδιαφέρομαι για ελληνικά..Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2249868

 

Φρέσκο ROM βασισμένο στο LewaOS και με Ελληνικά σύμφωνα με τον δημιουργό του.

 

Based on the LewaOS 4.1 z 2013-04-02

Page Source: Lewa ROM

Google Play is included.

 

NOTE: This is the full version of rom[approximately 220MB].

My changes:

 

adding languages ​​[PL, DE, HU, ES, HU, IT, SK, CS, PT, TR, NL, LV, FR, EL] to the system and system applications,

add ApexLauncher 1.4.4,

DEFAULT system boots from the Polish language

Chinese apps removed

Recovery removed from the original package - it was only in Chinese .......

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω αναβάθμιση για την Life Rom που θα την κάνει πλήρως ελληνοποιημένη + 160 χαρακτήρες στα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την Life έχω πάντως ένα θέμα με τον ήχο και το bluetooth. Σε τυχαία διαστήματα όταν έχω το bluetooth ανοιχτό ο ήχος από το κινητό ακούγετε σε slow motion. Και στο Ρώσικο forum από ότι είδα το γνωρίζουνε και άλλοι. Το Lewa rom το έχει περάσει κανένας σε σύγκριση με κάποιο άλλο να μας πει γνώμη;
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας τις ROW; Είδα βγήκε στις 26/4 νέο version 113. Τώρα κάνω κάτι πειράματα αφού έκανα backup με την life.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε σε ένα θέμα όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος για το Lenovo P770.

 

1. Eγκατάσταση drivers

 

Υπάρχουν 2 drivers:

 

  • Αυτοί που θα χρειαστούμε όταν συνδέουμε το τηλέφωνο σε debug mode - adb κτλ
  • Αυτοί που θα χρειαστούμε για αναβάθμιση του firmware

Debug mode: τους κατεβάζουμε από εδώ και τους κάνουμε εγκατάσταση χωρίς να είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο. Αφού τους εγκαταστήσουμε συνδέουμε το τηλέφωνο και το αναγνωρίζει. Στη συνέχεια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το adb.

 

Firmware mode: τους κατεβάζουμε από εδώ και ακολουθούμε την παρακάτω διαδικασία.

 

  • Κλείνουμε το τηλέφωνο και βγάζουμε τη μπαταρία.
  • Ανοίγουμε τη διαχείριση συσκευών του υπολογίστή (Δεξί κλικ στον Υπολογιστή μου -> Ιδιότητες ->Διαχείριση Συσκευών)
  • Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή με το καλώδιο USB και χωρίς τη μπαταρία
  • Στη διαχείριση συσκευών θα εμφανίσει για 2-3 δευτερόλεπτα μια άγνωστη συσκευή "MT65xx Preloader"
  • Κάνουμε κλικ επάνω της και στη συνέχεια Προγραμμα οδήγησης->Ενημέρωση
  • Επιλέγουμε Αναζήτηση προγράμματος στον υπολογιστή μου και βρίσκουμε το φάκελο όπου προηγουμένως αποσυμπιέσαμε τους drivers
  • Τους κάνουμε εγκατάσταση και βγάζουμε το καλώδιο.
  • Το ξανασυνδέουμε (με τη μπαταρία εκτός) και τώρα πρέπει να εμφανιστεί "MediaTek Preloader USB VCOM Port (ComX). Εάν εμφανιστεί πάλι το MT65xx Preloader δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers σωστά.

 

 

2. Εγκατάσταση ROM με Flash Tool

 

 

  • Κατεβάζουμε το Flash Tool από εδώ.
  • Το κάνουμε αποσυμπίεση στο C:\FlashTool (η διαδρομή του φακέλου δεν πρέπει να έχει ελληνικά γιατί βγάζει πρόβλημα κατά την αναβάθμιση του firmware, οπότε μην το κάνετε αποσυμπίεση στις λήψεις ;) )
  • Δημιουργούμε νέο φάκελο πχ firmware μέσα στο φάκελο του Flash Tool.
  • Βάζουμε όλα τα αρχεία της ROM που θέλουμε να περάσουμε στο φάκελο firmware.
  • Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο απο το PC και βγάζουμε τη μπαταρία.
  • Ανοίγουμε το Flash Tool
  • Πατάμε Scatter-loading και ανοίγουμε το αρχείο MTK6577_Andriod_scatter_emmc.txt στο φάκελο firmware
  • Πατάμε Firmware Upgrade
  • Συνδέουμε το τηλέφωνο με το καλώδιο USB και τη μπαταρία εκτός
  • Ξεκινάει η αναβάθμιση
  • Όταν ολοκληρωθεί βγάζει ένα παράθυρο με πράσινο κύκλο.
  • Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο, βάζουμε τη μπαταρία και το ανοίγουμε.

 

Περισσότερα αργότερα..

Edited by dark power-13
Link to comment
Share on other sites

Ελληνική Αναβάθμιση για την Life ROM

 

Επειδή τα μισά strings (κειμένου :p) στη ROM του mini-deal ήταν αμετάφραστα αποφάσισα να κάτσω και να κάνω μια σωστή μετάφραση.

Στην αναβάθμιση περιλαμβάνεται:

 

  • Πλήρης μετάφραση των εφαρμογών συστήματος. Καμία σχέση με τη μετάφραση του mini-deal όπου τα μισά και περισσότερα κείμενα ήταν αμετάφραστα.
  • Τροποποίηση του Mms.apk έτσι ώστε να στέλνει μηνύματα με 160 ελληνικούς χαρακτήρες, credits go to theos0o @ XDA

Οδηγίες εγκατάστασης:

 

  1. Κάνετε εγκατάσταση την Life ROM S109, εάν την έχετε ήδη περασμένη πηγαίνετε στη βήμα 2
  2. Κάνετε εγκατάσταση το update.zip της αναβάθμισης μέσω recovery

Εάν βρείτε λάθη στη μετάφραση, μη μεταφρασμένα σημεία ή μεταφράσεις που θέλουν βελτίωση ενα screenshot θα βοηθήσει για να τα αλλάξουμε.

Ένα ευχαριστώ είναι αρκετό :)

 

Download

 

Version 1.0

Edited by dark power-13
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την δουλειά!

Μόλις το πέρασα και έχω κάποιες προτάσεις.

1) Αφαίρεση των Ρώσικων από τις επαφές και αντικατάσταση με Ελληνικούς Χαρακτήρες.

2) Προσθήκη Ελληνικών στον Stock Dialer και alphanumeric search με Ελληνικούς χαρακτήρες.

3) Επαναφορά του stock top bar με ένδειξη G/3G κτλπ στις Sim.

 

Νομίζω ότι με τα παραπάνω θα ήταν άψογη.

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά!

 

To 1 το έχω σκεφτεί αλλά το ψάχνω ακόμα.

Το 2 μου φαίνεται ότι είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση.

Το 3 είναι feature της life.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αγγλικό twrp recovery, φλάσαρα το root, και καθάρισα την στοκ ρομ και πέρασα googleservices kai play store, και ήταν μια χαρά, κι ούτε μπλέξιμο με άλλες ρομ :cool:

 

Μηπως θα μπορουσες να εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα (με βηματα) πως τα εκανες ολα αυτα? Δηλαδη, που βρηκες και πως εγκατεστησες twrp recovery, πως φλασαρες το root κλπ? Ευχαριστω εκ των προτερων.

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα (με βηματα) πως τα εκανες ολα αυτα? Δηλαδη, που βρηκες και πως εγκατεστησες twrp recovery, πως φλασαρες το root κλπ? Ευχαριστω εκ των προτερων.

https://www.dropbox.com/sh/55k0317nvdynydp/rHJ8mtZxdc το recovery το φλασάρεις με το sp flash tool κλασσικα, κι ειναι στ αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετα απο αναζήτηση στο φορουμ αποφάσισα να παραγγείλω το p770 απο minideal καθώς και μια μαυρη nillkin case.

Η πρώτη εντύπωση είναι κακή για το site καθώς προσπάθησαν να με κοροιδέψουν υποστηρίζοντας οτι δεν εχουν απόθεμα σε μαυρη και ζητωντας μου να επιλέξω άλλο χρώμα.

Όταν ζήτησα επιστροφη χρημάτων για την θηκη , καθως δεν με κάλυπτε άλλο χρώμα, έγινε το θάυμα και ο προμηθευτής τους παρεδωσε νεο εμπόρευμα μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών.

Περιμένω να δω τι θα παραλάβω. Ελπίζω να μην χρειαστει παρέμβαση απο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετα απο αναζήτηση στο φορουμ αποφάσισα να παραγγείλω το p770 απο minideal καθώς και μια μαυρη nillkin case.

Η πρώτη εντύπωση είναι κακή για το site καθώς προσπάθησαν να με κοροιδέψουν υποστηρίζοντας οτι δεν εχουν απόθεμα σε μαυρη και ζητωντας μου να επιλέξω άλλο χρώμα.

Όταν ζήτησα επιστροφη χρημάτων για την θηκη , καθως δεν με κάλυπτε άλλο χρώμα, έγινε το θάυμα και ο προμηθευτής τους παρεδωσε νεο εμπόρευμα μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών.

Περιμένω να δω τι θα παραλάβω. Ελπίζω να μην χρειαστει παρέμβαση απο paypal.

Χαλαρά, σιγά που σε κορόιδεψαν για τη διαθεσιμότητα θήκης. Το να έκαναν λάθος ή να στο ανέφεραν για να ξεστοκάρουν ό,τι έχουν, όπως κάθε έμπορος, δεν το καταλαβαίνεις; Μην σκέφτεσαι τόσο μονόπλευρα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία απορία. Μπήκα στο etotalk να χαζέψω, και παρατήρησα ότι πιο εξελιγμένα μοντέλα της LENOVO από το εξαιρετικό όπως φαίνεται P770, είναι πιο φθηνά! Τετραπύρηνα, κλπ! Εκτός από την λιγότερων mah μπαταρία. Γιατί αυτό? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία απορία. Μπήκα στο etotalk να χαζέψω, και παρατήρησα ότι πιο εξελιγμένα μοντέλα της LENOVO από το εξαιρετικό όπως φαίνεται P770, είναι πιο φθηνά! Τετραπύρηνα, κλπ! Εκτός από την λιγότερων mah μπαταρία. Γιατί αυτό? :confused:

marketing, γενικά το p770 είναι υπερτιμολογημένο

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ λοιπόν το P770, και μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του, είναι πολύ καλό.

Παιδευτίκαμε με έναν φίλο ολόκληρο απόγευμα με το Rooting και το Flashing της ROM (αν και το πήρα rooted απο merimobiles αλλά κλειν...) γιατί έχουμε λίγη εμπειρία απο iOS και iphone... Περάσαμε τελικά πρώτα μία ROW, μετά την Life, και τελικά καταλήξαμε στην Lewa OS που πόσταρε ο athoik πιο πάνω, που όντως έχει ελληνικά - αν και δεν τα χρειάζομαι - μέχρι στιγμής, όλα cool !

 

Με Aptoide άπειρα παιχνίδια ή synths, το γαμάτο Νext Launcher κτλπ !

 

Από κατασκευή πάντως πολύ καλό, αν και έχοντας διαβάσει περί μπαταρίας, περίμενα την σούπερ αντοχή, αλλά είναι απλά καλή. Φυσικά ίσως να το φανταζόμουν εγώ έτσι χεχε.

 

:ninja: some pics:

 

:p two more

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

την ελληνικη Life Rom που την βρισκω ρε παιδια?????

και αν μπορουμε να μεγαλωσουμε την εσωτερικη ρομ

Edited by sopyster
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αφου εκανα root στο p770 και περασα τα gapps, ολα καλα αλλα ενω μπορω να κανω κλησεις, οποιος με παιρνει δειχνει πως μιλαει και σε μενα ερχεται μηνυμα!εχω κανει και wipe cache αλλα τιποτα..ξερει κανενας τι μπορει να φταει???
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αφου εκανα root στο p770 και περασα τα gapps, ολα καλα αλλα ενω μπορω να κανω κλησεις, οποιος με παιρνει δειχνει πως μιλαει και σε μενα ερχεται μηνυμα!εχω κανει και wipe cache αλλα τιποτα..ξερει κανενας τι μπορει να φταει???

 

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις SIM -> Υπηρεσία αυτόματης προώθησης / Messages Push Service. Ίσως έχεις την αυτόματη προώθηση ενεργοποιημένη;

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά, σιγά που σε κορόιδεψαν για τη διαθεσιμότητα θήκης. Το να έκαναν λάθος ή να στο ανέφεραν για να ξεστοκάρουν ό,τι έχουν, όπως κάθε έμπορος, δεν το καταλαβαίνεις; Μην σκέφτεσαι τόσο μονόπλευρα

 

Αν ενας έμπορος δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στις παραγγελίες του και μένει με εμπόρευμα αδιάθετο δεν με απασχολεί.

Το "λάθος" το ανακάλυψαν μέσα σε λίγα λεπτά. Χαλαρός είμαι ...χαζός δεν είμαι ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...