Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά κάνει, αφού είναι ίδια volt, απλά θα φορτίζει πιο αργά
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά κάνει, αφού είναι ίδια volt, απλά θα φορτίζει πιο αργά

 

Σταύρο να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Αυτό το 0,1V παραπάνω που έχει ο φορτιστής της LG δεν πειράζει;

Αν πάρω αυτόν που είδα στο mediamarkt που είναι 1000mA θα φορτίζει δηλαδή πιο γρήγορα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Αυτό το 0,1V παραπάνω που έχει ο φορτιστής της LG δεν πειράζει;

Αν πάρω αυτόν που είδα στο mediamarkt που είναι 1000mA θα φορτίζει δηλαδή πιο γρήγορα;

 

Ευχαριστώ

Καθόλου.

Λιγάκι πιο γρήγορα, τα 0.3Α είναι μικρή διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου.

Λιγάκι πιο γρήγορα, τα 0.3Α είναι μικρή διαφορά

 

Οκ Σταύρο. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Με την Life ROM αναφορές παράδοσης στα μηνύματα παίρνετε;

Δοκίμασα και το mms.apk για να γράφω 160 χαρακτήρες αλλά ούτε αυτό δουλεύει με τις αναφορές.

Επίσης το mms.apk τρώει κάτι σκαλώματα και φορτώνει ξανά τα sms σαν να κάνει refresh και αργεί να δείξει τα στοιχεία του sms thread.

 

Υ.Γ.

 

Αν και δεν έχω γράψει αναλυτικά την γνώμη μου για το κινητό απλά θα αναφέρω ότι από την ROM του etotalk έμεινα αρκετά δυσαρεστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα ήδη αδερφέ και εξακολουθεί να μην εγκαθίσταται. Συνεχίζει να παραπονιέται ότι υπάρχει ήδη εγκατεστημένο ένα apk με το ίδιο όνομα, παρ' όλο που το όνομα του uncletools δεν είναι καν ίδιο με αυτό. Φοβήθηκα να βάλω περισσότερο χέρι, γιατί δεν είχα ROM για να flashάρω αν κάτι πήγαινε στραβά, αλλά πλέον έχω βάλει Recovery που μπορεί να κάνει Backup/Restore, οπότε μόλις βρω λίγο χρόνο θα το ψάξω εκτενέστερα.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

Δούλεψε μια χαρά! Διέγραψα το apk, έκανα reboot και μετά εγκατάσταση του mtk. Πλέον έχω και backup του EMEI.

 

Με την Life ROM αναφορές παράδοσης στα μηνύματα παίρνετε;

Δοκίμασα και το mms.apk για να γράφω 160 χαρακτήρες αλλά ούτε αυτό δουλεύει με τις αναφορές.

Επίσης το mms.apk τρώει κάτι σκαλώματα και φορτώνει ξανά τα sms σαν να κάνει refresh και αργεί να δείξει τα στοιχεία του sms thread.

 

Δοκίμασε το mms.apk που έχω στείλει σε προηγούμενο post, λειτουργεί μία χαρά στην etotalk mod (αναφορές+χαρακτήρες)! Αν είχε και επιλογή για SIM (σε περίπτωση που δεν θέλω να στείλω από την προεπιλεγμένη) θα ήταν τέλειο!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Από το κινητό είναι δύσκολή η πολλαπλή παράθεση ακόμη και από τo P770. Άλλη φορά πολλάπλή από το pc.

Edited by athoik
mobilez
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το mms.apk που έχω στείλει σε προηγούμενο post, λειτουργεί μία χαρά στην etotalk mod (αναφορές+χαρακτήρες)! Αν είχε και επιλογή για SIM (σε περίπτωση που δεν θέλω να στείλω από την προεπιλεγμένη) θα ήταν τέλειο!

 

Δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει, για κάποιο λόγο δεν τρέχει αλλά ούτε γίνετε εγκατάσταση. Και το mms.apk που είχα δει στα πρώτα post πάλι με απλό copy paste δεν δούλεψε, έπρεπε να το κάνω και setup.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία apk δεν είναι η ίδια η εφαρμογή για να τα κάνεις copy paste. Είναι τα setup, είναι τα αρχεία εγκατάστασης. Τα τρέχεις και εγκαθιστούν την εφαρμογή.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία apk δεν είναι η ίδια η εφαρμογή για να τα κάνεις copy paste. Είναι τα setup, είναι τα αρχεία εγκατάστασης. Τα τρέχεις και εγκαθιστούν την εφαρμογή.

 

Το γνωρίζω, αναφέρω ότι έκανα ότι έλεγαν οι οδηγίες αλλά δεν δούλεψε. Εσύ με την Life παίρνεις αναφορές παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει μια ένδειξη στην οθόνη για 2 δεύτερα και εξαφανίζεται. Από τις ρυθμίσεις των sms πρέπει να το ενεργοποιήσεις.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει μια ένδειξη στην οθόνη για 2 δεύτερα και εξαφανίζεται. Από τις ρυθμίσεις των sms πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

Άρα ενεργοποιώντας το request sms delivery report δεν υπάρχει δυνατότητα ειδοποίησης με ήχο στο stock mms.apk αλλά ούτε σε αυτό που έχει κάνει Post ο athoik.

Κάτι άλλο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι η ένδειξη της μπαταρίας. Χθες το βράδυ το άφησα στον usb charger για 8 ώρες και το πρωί που το άνοιξα είδα 90% μπαταρία, έκανα ένα reboot και πήγε 93%.

Pantelos το έχεις προσέξει και εσύ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει μια ένδειξη στην οθόνη για 2 δεύτερα και εξαφανίζεται. Από τις ρυθμίσεις των sms πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

 

Άρα ενεργοποιώντας το request sms delivery report δεν υπάρχει δυνατότητα ειδοποίησης με ήχο στο stock mms.apk αλλά ούτε σε αυτό που έχει κάνει Post ο athoik.

Κάτι άλλο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι η ένδειξη της μπαταρίας. Χθες το βράδυ το άφησα στον usb charger για 8 ώρες και το πρωί που το άνοιξα είδα 90% μπαταρία, έκανα ένα reboot και πήγε 93%.

Pantelos το έχεις προσέξει και εσύ αυτό;

 

Ενεργοποιώντας το sms delivery report στο thread view υπάρχει ένα check box στο sms όταν έχει παραδωθεί. Επίσης πατώντας παρατεταμένα πάνω σε sms και μετά view report έχει το Status (πχ Received), ωστόσο ήχο σαν να έρχεται νέο sms δεν έχει.

 

Όσον αφορά την μπαταρία δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο με την etotalk mod. Ωστόσο μετά την προσθήκη της stock εφαρμογής για την διαχείρηση ενέργειας έκανα calibration στην μπαταρία, ίσως να χρειάζεται κάτι παρόμοιο και με την Life.

 

Επίσης για εξοικονόμηση μπαταρίας προτείνω να βάλετε το Greenify :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι η ένδειξη της μπαταρίας. Χθες το βράδυ το άφησα στον usb charger για 8 ώρες και το πρωί που το άνοιξα είδα 90% μπαταρία, έκανα ένα reboot και πήγε 93%.

Pantelos το έχεις προσέξει και εσύ αυτό;

 

Κι εμένα μου κάνει νερά η μπαταρία. Είχα όμως παρόμοια προβλήματα σε όλα μου τα android κινητά, που χρησιμοποιούσα πολλαπλές μπαταρίες και διαφορετικούς φορτιστές. Δοκίμασα να κάνω και Calibration, αλλά δεν βλέπω να έπαιξε πολύ ρόλο. Π.χ. μετά απο ένα Calibration και αφού περάσε μια μέρα βαριάς χρήσης, είχα μείνει με 7% μπαταρία όταν ξύπνησα σήμερα. Έκανα επανεκκίνηση και το λειτουργικό έκανε τερματισμό αυτόματα. Στο Recovery μου έδειχνε 50% ένδειξη μπαταρίας. Κάνω ένα Backup επίτηδες για να δω πόσο θα πέσει και μετά από την διαδικασία που κράτησε ~5 λεπτά, μου δείχνει 1%.

 

P.S. "Δούλεψε μια χαρά! Διέγραψα το apk, έκανα reboot και μετά εγκατάσταση του mtk. Πλέον έχω και backup του EMEI." Το αρχείο δεν ήταν odexed όπως ειπώθηκε παραπάνω, οπότε έκανα κι εγώ το ίδιο(rm, reboot), με την μόνη διαφορά ότι στο market το έβλεπε ακόμα installed, κι έτσι έκανα unintall/reinstall και όλα καλά.

 

P.S. II Για να σώσω λίγο χώρο από το χώρο των εφαρμογών, χρησιμοποίησα το SystemCleanUp για να ενσωματώσω τα ενημερωμένα maps/youtube/googlesearch/su κτλ στο Rom(σβήνει το sys/app/apk μεταφέρει το ενημερωμένο απο το data/app και το κάνει odex, οπότε μετά από μια επανεκκίνηση όλα δουλεύουν μια χαρά). Το λέω για όποιον έχει θέμα με τον χώρο και δε θέλει να χρησιμοποιήσει εφαρμογές τύπου Link2SD.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

pantelos περίπου τι χρήση κάνεις και πως σου πάει η μπαταρία σου;

 

Πχ. εγώ έχω για 8-12 ώρες το 3g ανοιχτό και μέσα σε αυτές τις ώρες κάνω περίπου 30' λεπτα κλήσεις. Τι πρέπει να περιμένω σύμφωνα με την δική σου εμπειρία;

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κ' συχαρίκια για την πολύ χρήσιμη ανταλλαγή συμβουλών / παρατηρήσεων - αν καταλάβαινα τα μισά καλά θα'ταν :)

 

Είμαι κ' εγώ κάτοχος ενός P770 - πολύ ευχαριστημένος αν κ' οφείλω να πω ότι μάλλον θα το θυσιάσω για το Κ900- με ΕΤΟΤΑLK ROM και με έχουν βασανίσει τα ίδια προβλήματα που έχουν αναφερθεί. Χάρη στις συμβουλές σας κατάφερα να λύσω τα περισσότερα πλην ενός, ήτοι της πείσμονος άρνησης του Skype να δουλέψει με την ΕΤΟΤΑLK ROM. Είδα κάποιες συμβουλές αλλά όλες προυποθέτουν φλασαρίσματα ROM κτλ τις οποίες, καθότι άσχετος κ' επιρρεπής στις, αχέμ, χαζομάρες, θα προτιμούσα να μην ακολουθήσω. Υπάρχει κάποια σχετικά εύκολη λύση;

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις συσκευή γιατί η ρομ είναι προβληματική, με άλλη συσκευή με την ίδια προβληματική ρομ. Εμένα δεν μου φαίνεται καλή επιλογή. Πάρτο χωρίς πρόχειρες πατέντες από το etotalk καλύτερα.

Αν τυχόν μένεις στη Θεσσαλονίκη θα ήθελα να στο αγοράσω το P770.

 

Υ.Γ. Τα περισσότερα που γράφτηκαν τις τελευταίες μέρες (το πολύ τεχνικά δηλ) περισσότερο σε ζάλισαν φαντάζομαι.

Edited by pantelos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ' εγώ κάτοχος ενός P770 - πολύ ευχαριστημένος αν κ' οφείλω να πω ότι μάλλον θα το θυσιάσω για το Κ900- με ΕΤΟΤΑLK ROM και με έχουν βασανίσει τα ίδια προβλήματα που έχουν αναφερθεί...

 

Καλημέρα @Attilas και καλώς ήρθες στην παρέα. Το Κ900 είναι τούμπανο κινητό και με τον διπύρηνο intel και τα 2GB Ram δεν νομίζω να έχει αντίπαλο (εδώ το τελευταίο motorola razr i xt890 με τον μονοπύρηνο intel, όπως μπορείς να διαβάσεις και στο αντίστοιχο νήμα του forum κοιτάει ίσα στα μάτια άλλες κορυφαίες συσκευές). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάρεις μία τόσο ακριβή συσκευή και να μην έχεις εγγύηση και άντε να μπλέξεις μετά να συννενοηθείς με τους κινέζους. Αν έρθει και στην Ευρώπη εκεί αλλάζει το πράγμα.

Πάντως αν την πάρεις μην βάλεις την etotalk mod rom όπως σου είπε και ο @pantelos. Άσε την εργοστασιακή rom. Όση σαβούρα και να έχουν οι κινέζοι μέσα 2GB Ram είναι αυτά. Το κινητό δεν νομίζω να κολλάει πουθενά. Αλλά άστο πρώτα λίγο να κυκλοφορήσει και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

@pantelos: μα εννοείται! αν έμαθα κάτι είναι etotalk rom ποτέ ξανά! Το Κ900 δεν βλέπω να το αγοράζω πολύ σύντομα (δει δη χρημάτων...) οπότε δεν ξέρω αν θα μπορείς να περιμένεις - αν δεν βιάζεσαι θα σου στείλω πμ όταν φτάσει η ώρα του αποχωρισμού! Όντως δεν κατάλαβα πολλά αλλά το πρόβλημα είναι δικό μου - είμαι παντελώς άσχετος κ' αυτό είναι το πρώτο μου android, χώρια που δεν έχω καν κανένα σοβαρό υπόβαθρο με υπολογιστές. Πάντως καθότι μελετηρός, έχω αρχίσει κ' μαθαίνω κουτσά στραβά!

 

@athoik: ευχαριστώ για το tip - η εκκίνηση του skype έγινε κανονικά αλλά πάλι κάνει sign-out για ώρα. Έγραψα στους κινέζους σχετικά όπως πρότεινες, ίδωμεν.

 

@fasteagle: να την πω την αμαρτία μου - αν κ' όταν το πάρω, θα είναι λόγω αισθητικής κ μόνο - ήδη το P770 είναι overkill για τις ανάγκες μου κ' όπως λες το θέμα της εγγύησης προβληματίζει όταν μιλάμε για τόσα λεφτά - πάντως χάρη στο παρόν σάιτ έχω εξαιρετική υποστήριξη κ' στα ελληνικά :) . Και ναι, etotalk rom ποτέ μα ποτέ ξανά (τί φρίκη έφαγα όταν πείραξα κάτι κ άρχισε να μου βγαίνει ο xperia launcher δεν περιγράφεται - πάει το'στειλα αδιάβαστο το τηλέφωνο έλεγα.

Edited by Attilas
Link to comment
Share on other sites

@athoik: ευχαριστώ για το tip - η εκκίνηση του skype έγινε κανονικά αλλά πάλι κάνει sign-out για ώρα. Έγραψα στους κινέζους σχετικά όπως πρότεινες, ίδωμεν.

 

@Attilas, στο forum του Skype έγραψα, οι Κινέζοι από όσο κατάλαβα δίνουν απαντήσεις κονσέρβας...

 

Τσέκαρε πάντως αν έκανε κάνα update, γιατί σε εμένα έβαλε την τελευταία αυτόματα, γιαυτό είπα να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ενημέρωση. Επίσης σημαντικό είναι να γίνει επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

@Attilas, στο forum του Skype έγραψα, οι Κινέζοι από όσο κατάλαβα δίνουν απαντήσεις κονσέρβας...

 

Τσέκαρε πάντως αν έκανε κάνα update, γιατί σε εμένα έβαλε την τελευταία αυτόματα, γιαυτό είπα να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ενημέρωση. Επίσης σημαντικό είναι να γίνει επανεκκίνηση.

 

-- Mάλλον αυτό ήταν (η αυτόματη ενημέρωση), τώρα δουλεύει μια χαρά - ευχαριστώ κ' πάλι! Οι κινέζοι όχι ακόμη δεν έχουν απαντήσει άλλα πρέπει να έχουν εγκρίνει για δημοσίευση νεώτερη ερώτηση από τη δικιά μου - για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Attilas,

 

Λογικά η λύση είναι να κάνουμε χρήση παλαιότερης έκδοσης του Skype (v.2.9.0.315).

 

Δείτε εδώ την κουβέντα στην κοινότητα του skype.

 

Θα αναφέρω και εγώ το πρόβλημα (καλό είναι να το κάνουμε όλοι μας) μπας και το διορθώσουν το πρόβλημα, εφόσον λύνεται με την παλαιότερη έκδοση παραπάνω.

 

Edit1. Με την παλιά έκδοση όλα καλά! Κάντε απεγκατάσταση την νέα έκδοση, επανεκκίνηση και μετά εγκατάσταση της παλιάς έκδοσης. Μην ξεχάσετε να απενεργοποιήσετε την αυτόματη ενημέρωση!!!

 

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε κι εμένα πως απενεργοποιούμε τις αυτόματες ενημερώσεις; Θέλω κι εγώ να βάλω την παλιά έκδοση skype αλλά μην μου κάνει αυτόματη ενημέρωση μόλις συνδεθώ σε Wifi. (την είχα κάνει την συγκεκριμένη ρύθμιση για μη αυτόματες ενημερώσεις στο O3D που είχα, αλλά τώρα δεν μπορώ να την βρω πουθενά. Κόλλησα)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε κι εμένα πως απενεργοποιούμε τις αυτόματες ενημερώσεις; Θέλω κι εγώ να βάλω την παλιά έκδοση skype αλλά μην μου κάνει αυτόματη ενημέρωση μόλις συνδεθώ σε Wifi. (την είχα κάνει την συγκεκριμένη ρύθμιση για μη αυτόματες ενημερώσεις στο O3D που είχα, αλλά τώρα δεν μπορώ να την βρω πουθενά. Κόλλησα)

 

Ευχαριστώ

 

κάτσε να σου απαντήσω τώρα που το'χω! :) Αν κ' υποθέτω υπάρχει κ' άλλος τρόπος λιγότερο καουμπόικος, όταν αρχίσει να σου κατεβάζει την ανανέωση (κ' θα πάρει κάμποση ώρα), πας στο play store (βασικά πατάς στο tab που σου δείχνει ότι κατεβάζει την ενημέρωση κ σε πάει αυτό στο skype στο play store κ' εκεί κάνεις uncheck στο automatic updating). Μετά σταματάς / διαγράφεις το αρχείο που κατέβαζες κ' τέλος! Θα καταλάβεις ότι το' χεις κάνει καλά όταν η αρχική σελίδα του skype (εκεί που βάζεις όνομα κτλ) είναι διαφορετική από αυτή που έβλεπες μέχρι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να βρείτε μια λύση ώστε να μην βάζετε παλιότερα προγράμματα.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να βρείτε μια λύση ώστε να μην βάζετε παλιότερα προγράμματα.

 

Προφανώς και είναι σφάλμα του Skype και δεν ευθύνεται η ROM του Lenovo, εφόσον λειτουργεί με παλαιότερη έκδοση του Skype.

 

Θα πρότεινα να γράψουμε στην κοινότητα του Skype, πιθανό είναι να ασχοληθούν αν δουν αρκετά posts (http://community.skype.com/t5/Android/sign-out-skye-problem/td-p/1339896). Έχω ήδη γράψει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...