Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Χαιρετώ όλους τους φίλους με P770. Το κινητό το έχω εδώ και μία εβδομάδα από etotalk (+ mod) και μέχρι στιγμής όλα καλά!

 

Ο βασικός λόγος που το πήρα είναι η μπαταρία, επίσης ότι είναι dual sim, έπειτα η μεγάλη οθόνη του καθώς και η αρκετά δυνατή cpu.

 

Το κινητό είναι πραγματικό πάρα πολύ καλό! Eίμαι 99% ικανοποιημένος.

 

Στο 1% της μη ικανοποίησης μου είναι τα εξής:

 

1. Αδυναμία ρύθμισης του encoding των sms, πρόβλημα με τους χαρακτήρες στα sms.

 

Όσον αφορά το παραπάνω πρόσθεσα το Handset SMS + Handset SMS Greek Language, ωστόσο θα πρέπει να αφαιρέσω την stock εφαρμογή γιατί όταν λαμβάνω sms τα βλέπω διπλά (ίσως αργότερα...)

 

2. Δεν υπάρχει Τ9 / Greek spell check.

 

Αν είναι θέμα ρυθμίσεων το λέτε ;)

 

3. Όταν η μπαταρία τελείωνει (σχεδόν έχω ξεχάσει κάθε πότε γίνεται αυτό) και πατάς χρήση μπαταρίας εμφανίζει σφάλμα.

 

Αν έχει βρεί κάποιος λύση χωρίς να αλλάξουμε rom θα ήταν καλό. Ίσως πρέπει να το αναφέρουμε στο etotalk.

 

Τέλος στο system update έχει εμφανιστεί το παρακάτω: P770_S121_121221_TO_P770_S124_130201 (16,84MB). Ξέρουμε τι είναι; Τι διορθώνει (πχ το GPS); Αν το βάλουμε χάνουμε το root;

 

Ευχαριστώ,

athoik

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με EMS θα έρθει σε μια εβδομάδα το πολύ.

 

Καλησπέρα. Μακάρι να κάνει μόνο μία εβδομάδα. Κατά την παραγγελία έλεγε 20-30 ημέρες (με EMS). Δηλαδή 15 εργάσιμες ημέρες περίπου γι' αυτό υπολόγισα κατά τα μέσα Μαρτίου. Πιο γρήγορα ήταν με DHL αλλά διάβασα σε άλλα νήματα του forum ότι με EMS περνάει σχεδόν πάντα από το τελωνείο χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι ανάμεσα στην αγορά του P770 και του P700i από το http://www.etotalk.com, έχει αγοράσει κανείς το το P700i να μου πει εντυπώσεις, υστερεί πολύ σε σχέση με το P770?

 

επίσης το http://www.etotalk.com έχει σε προσφορά ZTE V970 Grand X με 139,99$ χωρίς τα έξοδα αποστολής και σκέφτομαι και αυτό γιατί έχει καλά specs.

 

Τι προτείνετε?

Edited by vismed
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί και το πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας της μαμά Lenovo που στην etotalk rom δεν δούλευε.

 

Στο etotalk λείπει το PowerSavingSDK.apk.

 

Κατεβάσα το αρχείο 联想P770 S124 精简ROOT版卡刷包 .zip και είδα ότι στο system folder (μέσα στο zip) υπάρχει το PowerSavingSDK.apk που δεν υπάρχει στο system folder του κινητού. Το έκανα extract και εγκατάσταση (χωρίς να το προσθέσω στο system folder, απλώς τρέχοντας το).

 

Λογικά αυτό έλειπε και εμφάνιζε το σφάλμα όταν τέλειωνε η μπαταρία. Όταν τελειώσει ξανά... θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τώρα θα σου βγάζει κι όλη την εφαρμογή. Έχει διάφορα προφίλ για την διαχείριση ενέργειας.

Στο ρώσικο φόρουμ έπεσε αυτό το link http://pan.baidu.com/share/link?shareid=308591&uk=1327862826 για την έκδοση 124 και την αναφέρει ως root. Είναι 319mb άρα δεν είναι η αναβάθμιση που αναφέρεις παραπάνω. Δυστυχώς αυτός που έβαλε το Link δεν έβαλε παραπάνω πληροφορίες

 

 

Υ.Γ. Βλέπω μιλάμε μάλλον για το ίδιο αρχείο

Edited by pantelos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι ανάμεσα στην αγορά του P770 και του P700i από το http://www.etotalk.com, έχει αγοράσει κανείς το το P700i να μου πει εντυπώσεις, υστερεί πολύ σε σχέση με το P770?

 

επίσης το http://www.etotalk.com έχει σε προσφορά ZTE V970 Grand X με 139,99$ χωρίς τα έξοδα αποστολής και σκέφτομαι και αυτό γιατί έχει καλά specs.

 

Τι προτείνετε?

 

Δες εδώ τις διαφορές τους...

 

Lenovo P770 φυσικά :D

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Βλέπω μιλάμε μάλλον για το ίδιο αρχείο

 

Ναι, ψάχνωντας να βρω το changelog για το update έπεσα και εγώ στο παραπάνω zip αρχείο το οποίο είναι λογικά full εγκατάσταση και όχι update.

 

Πάντως ας επιβεβαιώσουν και άλλοι φίλοι με etotalk mod ότι τους βγήκε το update.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το lenovo p770 γιατί το galaxy s duos Κοντεύω να το σπάσω. Ποιο αργό κινητό δεν έχω ξαναδεί. Κολλάει χωρίς να τρέξεις και εφαρμογές :p .

 

Μέχρι στιγμής έχω καταλάβει ότι από etotalk το αγοράζεις με mod rom για να έχει Ελληνικά και να είναι pre rooted. Κάποια bug που αναφερθήκαν παραπάνω έχουν βρεθεί τρόποι να λυθούν; Το eotalk βγάζει updates για να λύνονται;

 

Ευχαριστώ.

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το lenovo p770 γιατί το galaxy s duos Κοντεύω να το σπάσω. Ποιο αργό κινητό δεν έχω ξαναδεί. Κολλάει χωρίς να τρέξεις και εφαρμογές :p .

 

Μέχρι στιγμής έχω καταλάβει ότι από etotalk το αγοράζεις με mod rom για να έχει Ελληνικά και να είναι pre rooted. Κάποια bug που αναφερθήκαν παραπάνω έχουν βρεθεί τρόποι να λυθούν; Το eotalk βγάζει updates για να λύνονται;

 

Ευχαριστώ.

 

Σπάστο :P, πάρε P770 να σωθείς.

 

Updates φυσικά και υπάρχουν... ήδη έχει βγει update το P770_S121_121221_TO_P770_S124_130201. Από όσο είδα κάθε μήνα βγαίνει και update, απλώς δεν ξέρω αν με το update χάνεις το root (etotalk mod) και δεν το έχω βάλει ακόμη.

 

Όσον αφορά την διαχείριση ενέργειας όποιος δεν το έχει ας το κατεβάσει από εδώ (PowerSavingSDK.apk).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να βρω σε βίντεο το πώς επιλέγεις από ποια sim θέλεις να βγάλεις κλήση. Αν βάλω το exdialer θα μπορώ να επιλέγω πριν την κλήση την γραμμή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν το παραγγείλω χωρίς την mod rom δεν θα έχει Ελληνικό μενού αλλά Αγγλικό (το αντέχω). Δεν έχει όμως και το google play store. Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Δεν υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε τις εφαρμογές που θέλουμε από το google play store και σαν αρχεία πλεόν (*.apk) να τα εγκαθιστούμε στο κινητό (π.χ. κατέβασμα σε Η/Υ και πέρασμα στην SD και μετά εγκατάσταση) ;

Ρωτάω γιατί αν μπορούμε, προτιμώ να το πάρω χωρίς να είναι "πειραγμένο".

Με το GPS είδατε κάποια βελτίωση;

Το rootάρεις κι εγκαθιστάς το play store μόνος

Επίσης για τα sms δείτε αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4508107#post4508107

 

Δεν έχω καταφέρει να βρω σε βίντεο το πώς επιλέγεις από ποια sim θέλεις να βγάλεις κλήση. Αν βάλω το exdialer θα μπορώ να επιλέγω πριν την κλήση την γραμμή;

όχι, μόνο ο στοκ dialer έχει δυνατότητα για το dual sim

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Το rootάρεις κι εγκαθιστάς το play store μόνος

Επίσης για τα sms δείτε αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4508107#post4508107

 

 

όχι, μόνο ο στοκ dialer έχει δυνατότητα για το dual sim

 

Ο Stock Dialer έχει υποστήριξη Ελληνικών χαρακτήρων και εύρεση με αριθμούς/γράμματα;

 

Επιλογή μεταξύ ενεργής sim σίγουρα δεν υπάρχει;

Edited by agentkostas
Link to comment
Share on other sites

Ο Stock Dialer έχει υποστήριξη Ελληνικών χαρακτήρων και εύρεση με αριθμούς/γράμματα;

 

Επιλογή μεταξύ ενεργής sim σίγουρα δεν υπάρχει;

 

Ο Stock Dialer έχει υποστήριξη Ελληνικών χαρακτήρων και εύρεση με αριθμούς/γράμματα;

 

Επιλογή μεταξύ ενεργής sim σίγουρα δεν υπάρχει;

Το τηλέφωνο έχει μέσα ένα μενού για διαχείριση Sim. Εκεί επιλέγεις ποια κάρτα sim θέλεις για κλήσεις, ποια για sms και ποια για 3G browsing. Επίσης μπορείς να επιλέξεις να σε ρωτάει κάθε φορά ποια να χρησιμοποιήσει τόσο για κλήσεις όσο και για μηνύματα. Δεν δοκίμασα να αντιστοιχίσω ονόματα με κάρτα γιατί δεν έχω πλέον 2η κάρτα sim.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τα sms δείτε αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4508107#post4508107

 

Καλησπέρα @gerstavros2,

 

Το παραπάνω το έχεις δοκιμάσει σε Lenovo P770 και σου λειτουργεί;

 

Το δοκίμασα και δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν φοράω πλέον etotalk rom.

 

Ναι έτσι βγάζει νόημα. Ίσως να μπορεί να γίνει η ίδια αλλαγή και στην etotalk rom.

 

Θα στείλω mail στον theos0o μήπως και μπορέσει να κάνει το ίδιο και για Mms.apk του etotalk mod.

Link to comment
Share on other sites

Στο etotalk λείπει το PowerSavingSDK.apk.

 

Κατεβάσα το αρχείο 联想P770 S124 精简ROOT版卡刷包 .zip και είδα ότι στο system folder (μέσα στο zip) υπάρχει το PowerSavingSDK.apk που δεν υπάρχει στο system folder του κινητού. Το έκανα extract και εγκατάσταση (χωρίς να το προσθέσω στο system folder, απλώς τρέχοντας το).

 

Λογικά αυτό έλειπε και εμφάνιζε το σφάλμα όταν τέλειωνε η μπαταρία. Όταν τελειώσει ξανά... θα σας πω.

 

Όντως αυτό έλειπε από το etotalk mod :) Το σφάλμα δεν εμφανίζετε πλέον.

 

Υπάρχει κάποιος που να έβαλε το update (P770_S121_121221_TO_P770_S124_130201);

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι βγάζει νόημα. Ίσως να μπορεί να γίνει η ίδια αλλαγή και στην etotalk rom.

 

Θα στείλω mail στον theos0o μήπως και μπορέσει να κάνει το ίδιο και για Mms.apk του etotalk mod.

Το mms.apk στην ουσία είναι ίδιο, αν έχεις ICS. Σίγουρα ακολουθησες σωστά τη διαδικασια; έλεγξες τα δικαιώματα του αρχείου; Αν δεν δουλεύει, τότε πρέπει να το βάλεις deodexed. Θ ανεβάσω το deoxeded σε 2 λεπτα. https://www.dropbox.com/sh/o8zvr6qocryl2ee/LjX9TIIFu4

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Το mms.apk στην ουσία είναι ίδιο, αν έχεις ICS. Σίγουρα ακολουθησες σωστά τη διαδικασια; έλεγξες τα δικαιώματα του αρχείου; Αν δεν δουλεύει, τότε πρέπει να το βάλεις deodexed. Θ ανεβάσω το deoxeded σε 2 λεπτα. https://www.dropbox.com/sh/o8zvr6qocryl2ee/LjX9TIIFu4

 

Το Lenovo P770 φοράει JB 4.1.1.

 

Έχω κάνει post στο xda-developers το Mms.apk (έκανα και εγώ μία προσπάθεια αλλά χωρίς επιτυχία).

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo P770 φοράει JB 4.1.1.

 

Έχω κάνει post στο xda-developers το Mms.apk (έκανα και εγώ μία προσπάθεια αλλά χωρίς επιτυχία).

Ωχ, λάθος μου τότε! Ωραίος, γιατί πλέον θα χρειαστούμε του jelly bean, αλλά όλο ανέβαλα να μιλήσω στον theos0o

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό έλειπε από το etotalk mod :) Το σφάλμα δεν εμφανίζετε πλέον.

 

Υπάρχει κάποιος που να έβαλε το update (P770_S121_121221_TO_P770_S124_130201);

 

το update το βλεπω κ γω. αλλα δεν εχω τολμησει να το κανω.

 

εγω παιδια το μονο προβλημα που εχω ειναι με το gps.

ταλλα τα παιδια που το εχετε τι κανατε??

κ μενα οι κινεζοι κατι χαρτες μουπαν να κατεβασω απο ενα φορουμ

Link to comment
Share on other sites

το update το βλεπω κ γω. αλλα δεν εχω τολμησει να το κανω.

 

εγω παιδια το μονο προβλημα που εχω ειναι με το gps.

ταλλα τα παιδια που το εχετε τι κανατε??

κ μενα οι κινεζοι κατι χαρτες μουπαν να κατεβασω απο ενα φορουμ

έχεις ρυθμίσει σωστά το gps.conf? Φτιάξτο με το fastergps

Link to comment
Share on other sites

το update το βλεπω κ γω. αλλα δεν εχω τολμησει να το κανω.

 

εγω παιδια το μονο προβλημα που εχω ειναι με το gps.

ταλλα τα παιδια που το εχετε τι κανατε??

κ μενα οι κινεζοι κατι χαρτες μουπαν να κατεβασω απο ενα φορουμ

 

Έστειλα mail σήμερα στο aftersales@etotalk.com και τους ρωτάω αν είναι ασφαλές να βάλουμε το update! Επίσης τους ρωτάω γιατί έλειπε στο etotalk mod το πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας (PowerSavingSDK.apk).

Link to comment
Share on other sites

έχεις ρυθμίσει σωστά το gps.conf? Φτιάξτο με το fastergps

 

Ρε παιδιά μήπως στο etotalk mod έχουν ξεχάσει το gps.conf;

 

Στο /system/etc/gps.conf δεν θα έπρεπε να είναι; Γιατί δεν το βρίσκω το αρχείο (να βλέπαμε τι ρυθμίσεις έχει)!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως στο etotalk mod έχουν ξεχάσει το gps.conf;

 

Στο /system/etc/gps.conf δεν θα έπρεπε να είναι; Γιατί δεν το βρίσκω το αρχείο (να βλέπαμε τι ρυθμίσεις έχει)!

Οι κινέζικες ρομ δεν έχουν συνήθως, κι αυτοί στο etotalk έχουν κάνει μισές δουλειές. Βάλε το fastgps και θα στρώσει;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...