Jump to content

Lenovo P770


giorgosvolos2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα δοκίμασα μόλις κι έχω τα ίδια αποτελέσματα μ' εσένα. Εμένα δεν μου ανοίγει το skype. Μολις το κατέβασα από το play. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους κινέζους γιατί έχει και κάτι προγράμματα που θέλω ν' αφαιρέσω.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Αν το παραγγείλω χωρίς την mod rom δεν θα έχει Ελληνικό μενού αλλά Αγγλικό (το αντέχω). Δεν έχει όμως και το google play store. Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Δεν υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε τις εφαρμογές που θέλουμε από το google play store και σαν αρχεία πλεόν (*.apk) να τα εγκαθιστούμε στο κινητό (π.χ. κατέβασμα σε Η/Υ και πέρασμα στην SD και μετά εγκατάσταση) ;

Ρωτάω γιατί αν μπορούμε, προτιμώ να το πάρω χωρίς να είναι "πειραγμένο".

Με το GPS είδατε κάποια βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα μόλις κι έχω τα ίδια αποτελέσματα μ' εσένα. Εμένα δεν μου ανοίγει το skype. Μολις το κατέβασα από το play. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους κινέζους γιατί έχει και κάτι προγράμματα που θέλω ν' αφαιρέσω.

 

εβγαλα εκρη τελικα.εκανα απεγκατασταση το perfect keyboard μετα περασα το gosms κ στην συνεχεια απεγκατεστησα την στοκ εφαρμογη μυνηματων που εχει το κινητο κ μπορω να γραφω κανονικα ελληνικα κ 160 χαρακτηρες.ειχα την εντυπωση οτι για το προβλημα εφταιγε η εφαρμογη του πληκτρολιγιου αλλα τελικα ειναι θεμα εφαρμογης μυνηματων του κινητου.με το γπσ δεν ειχα καποιο νεοτερο αν κ μαλλον δουλευει κανονικοτατα απλα δεν εχω χαρτες κ πρεπει να κατεβασω.παντως εντοπισμο εκανε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν το παραγγείλω χωρίς την mod rom δεν θα έχει Ελληνικό μενού αλλά Αγγλικό (το αντέχω). Δεν έχει όμως και το google play store. Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Δεν υπάρχει τρόπος να κατεβάζουμε τις εφαρμογές που θέλουμε από το google play store και σαν αρχεία πλεόν (*.apk) να τα εγκαθιστούμε στο κινητό (π.χ. κατέβασμα σε Η/Υ και πέρασμα στην SD και μετά εγκατάσταση) ;

Ρωτάω γιατί αν μπορούμε, προτιμώ να το πάρω χωρίς να είναι "πειραγμένο".

Με το GPS είδατε κάποια βελτίωση;

 

Eιχα ενα αλλο κινητο το Νεο ν002ι,το google play δεν ανοιγε με τιποτα,αρχισα να κατεβαζω οτι ηθελα απο τα: http://www.aptoide.com/ και http://www.1mobile.com/ φυσικα δεν ειναι πιστοποιημενα αλλα ηταν ο μονος τροπος,με κουρασε και το εστειλα πισω,αν δεν εχει google play σκεψου το,εκτος αν μπορεις να το εγκαταστησεις αν και πολυ δτσκολο.Τις εφαρμογες τις κατεβαζεις μεσω εφαρμογης και των δυο ιστοτοπων που την εγκαθιστας στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα εκρη τελικα.εκανα απεγκατασταση το perfect keyboard μετα περασα το gosms κ στην συνεχεια απεγκατεστησα την στοκ εφαρμογη μυνηματων που εχει το κινητο κ μπορω να γραφω κανονικα ελληνικα κ 160 χαρακτηρες.ειχα την εντυπωση οτι για το προβλημα εφταιγε η εφαρμογη του πληκτρολιγιου αλλα τελικα ειναι θεμα εφαρμογης μυνηματων του κινητου.με το γπσ δεν ειχα καποιο νεοτερο αν κ μαλλον δουλευει κανονικοτατα απλα δεν εχω χαρτες κ πρεπει να κατεβασω.παντως εντοπισμο εκανε κανονικα

 

Eιχα ενα αλλο κινητο το Νεο ν002ι,το google play δεν ανοιγε με τιποτα,αρχισα να κατεβαζω οτι ηθελα απο τα: http://www.aptoide.com/ και http://www.1mobile.com/ φυσικα δεν ειναι πιστοποιημενα αλλα ηταν ο μονος τροπος,με κουρασε και το εστειλα πισω,αν δεν εχει google play σκεψου το,εκτος αν μπορεις να το εγκαταστησεις αν και πολυ δτσκολο.Τις εφαρμογες τις κατεβαζεις μεσω εφαρμογης και των δυο ιστοτοπων που την εγκαθιστας στο κινητο.

 

Καλησπέρα

ΟΚ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οπότε η mod rom είναι ψιλομονόδρομος. @sakis_thess αν θές και δεν μπορείς να βρεις χάρτες πες μου με PM να σου στείλω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Πώς μπορώ να απεγκαταστήσω τα προγράμματα που δεν θέλω; Για παράδειγμα το Nova Launcher ή το Ndrive. Θυμίζω ότι έχω Etotalk rom και baseband version p770.w12.22.sp.v15.p11, 2012/12/12 18:17

Build number p770-s121-v4-mod-by-dean@etotalk.com

 

Βάζω κι ένα link από ένα ρώσικο φόρουμ που ασχολείται με το τηλέφωνό μας

http://lenovo-forums.ru/forum/119-lenovo-ideaphone-p770/

Εννοείται πως δεν κατάλαβα πολλά με το google translate γιατί δεν είμαι και πολύ καλός στις μαγειρεμένες rom. Παλιά με τα windows mobile ήμουν εξπέρ....

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους του P770.

Θα ήθελα να μου πείτε αν το πήρατε από etotalk ή από κάπου αλλού, όπως minideal που ισχυρίζονται ότι το στέλνουν rooted με Google Play και Ελληνικά. Θα με ενδιέφερε να έχει εκτός από Αγγλικά μενού και Ελληνικά.

1. Το κινητό ειναι rooted;

2. Έχει Google Play;

3. Στο Google Play εμφανίζει μήνυμα ασυμβατότητας της συσκευής σε απλές εφαρμογές, όπως π.χ. Shazam;

4. Έχει Google Apps; Δηλαδή Χάρτες, GMail, Google Search κ.τ.λ. και YouTube ;

5. Έχει Flash Player;

6. Έχει Ελληνικά μενού;

7. Το GPS σε πόσο χρόνο κλειδώνει;

8. Η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες; Μπορείτε να ανεβάσετε καμιά φωτό να δούμε ποιότητα;

9. Το 3G δουλεύει καλά και αν ναι σε ποιο δίκτυο είσαστε; Γιατί είδα πως έχει WCDMA 2100 ΜHz και όχι 900 MHz.

10. Το WiFi αποσυνδέεται όταν σβήνει η οθόνη;

10. Antutu benchmarks τρέξατε;

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/original-lenovo-p770-android4-1-mtk6577t-1-2g-dual-sim-wcdma-4-5-qhd-ips-1g-ram-3500mah-battery.html

εδω δειτε οτι το minideal το στελνει ρουταρισμενο με εγκατεστημενο google play και με ελληνικη γλωσσα

Oσοι σκεπτεστε να το αγορασετε θα ειναι φθηνοτερο απο οτι στο etotalk.

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους του P770.

Θα ήθελα να μου πείτε αν το πήρατε από etotalk ή από κάπου αλλού, όπως minideal που ισχυρίζονται ότι το στέλνουν rooted με Google Play και Ελληνικά. Θα με ενδιέφερε να έχει εκτός από Αγγλικά μενού και Ελληνικά.

1. Το κινητό ειναι rooted;

2. Έχει Google Play;

3. Στο Google Play εμφανίζει μήνυμα ασυμβατότητας της συσκευής σε απλές εφαρμογές, όπως π.χ. Shazam;

4. Έχει Google Apps; Δηλαδή Χάρτες, GMail, Google Search κ.τ.λ. και YouTube ;

5. Έχει Flash Player;

6. Έχει Ελληνικά μενού;

7. Το GPS σε πόσο χρόνο κλειδώνει;

8. Η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες; Μπορείτε να ανεβάσετε καμιά φωτό να δούμε ποιότητα;

9. Το 3G δουλεύει καλά και αν ναι σε ποιο δίκτυο είσαστε; Γιατί είδα πως έχει WCDMA 2100 ΜHz και όχι 900 MHz.

10. Το WiFi αποσυνδέεται όταν σβήνει η οθόνη;

10. Antutu benchmarks τρέξατε;

 

Εγώ αγόρασα από etotalk

1. Ναι

2. Ναι

3. Όχι

4. Ναι το YouTube νομίζω το κατέβασα εγώ

5. Ναι

6. Ναι

7. Δεν το δοκίμασα γιατί δεν έχω πρόγραμμα πλοήγησης

8. Δεν μπορώ να πω. Είμαι καλομαθημένος από τις φωτογραφικές.

9. Δεν δοκίμασα

10. Νομίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Θα το δοκιμάσω αργότερα.

11. Το κατέβασα αλλά θα το τρέξω αργότερα.

 

Να συμπληρώσω ότι το κινητό από το etotalk έχει 2 launchers κι μπερδεύεται το πράγμα λιγάκι. Επίσης έρχεται με κάποια προγράμματα που μπορεί να μην θέλει ο χρήστης αλλά δεν μπορεί ν' αφαιρέσει. Στο ρώσικο φόρουμ που αναφέρω παραπάνω υπάρχουν και οι εργοστασιακές κινέζικες rom αλλά και custom δικές τους. Προσπαθώ να διαβάσω εκεί με το google translate και να καταλήξω σε μια για να δοκιμάσω γιατί μου αρέσει η Rom να είναι όσο γίνεται πιο λιτή.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι το κινητό από το etotalk έχει 2 launchers κι μπερδεύεται το πράγμα λιγάκι.

 

Καλημέρα. Τι εννοείς;

 

Επίσης έρχεται με κάποια προγράμματα που μπορεί να μην θέλει ο χρήστης αλλά δεν μπορεί ν' αφαιρέσει

 

Απ' τη στιγμή που είναι rooted κανονικά δεν θα μπορούσες να βγάλεις αυτά που δεν θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φοράει έναν Nova Launcher κι έναν Xperia Launcher. Πιθανώς να έφταιγα κι εγώ αλλά πότε μου άνοιξε μια επιφάνεια εργασίας με τον έναν και πότε με τον άλλον. Με τα πολλά κατάφερα να δουλεύει μόνο με Nova.

Το κινητό είναι rooted πηγαίνοντας στα setting μετά apps δεν έχω επιλογή uninstall για όλα τα προγράμματα. Αν μπορείς πες μου εσύ έναν τρόπο να απεγκαταστήσω προγράμματα.

Έτρεξε και το benchmark χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις, έβγαλε 7398. Καλό κακό εσείς θα μου πείτε.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φοράει έναν Nova Launcher κι έναν Xperia Launcher. Πιθανώς να έφταιγα κι εγώ αλλά πότε μου άνοιξε μια επιφάνεια εργασίας με τον έναν και πότε με τον άλλον. Με τα πολλά κατάφερα να δουλεύει μόνο με Nova.

Το κινητό είναι rooted πηγαίνοντας στα setting μετά apps δεν έχω επιλογή uninstall για όλα τα προγράμματα. Αν μπορείς πες μου εσύ έναν τρόπο να απεγκαταστήσω προγράμματα.

Έτρεξε και το benchmark χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις, έβγαλε 7398. Καλό κακό εσείς θα μου πείτε.

 

μέσα απο το titaniumback up μπορείς να διαγράψεις όποια εφαρμογή θέλεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν δοκιμάσει κάποιος το GPS ας μας πει εντυπώσεις και με ποιό λογισμικό το χρησιμοποίησε (navigon, sygic ή κάποιο άλλο). Αν κάποιος από εσάς δεν έχει κάποιο λογισμικό πλοήγησης ας μου στείλει PM.

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα. Το bluetooth το χρησιμοποιεί κάποιος από εσάς συνέχεια (με handsfree πχ) ;

Τυχαίνει να έχει καθόλου αποσυνδέσεις;

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά, και συγνώμη γι' αυτό. Αλλά επειδή θα πρέπει να δώσω γύρω στα 280Ε (μαζί με παρελκόμενα 2η μπαταρία, θήκη κλπ και μαζί με άλλα 30Ε μεταφορικά), θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω την αγορά ότι όλα λειτουργούν σωστά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν δοκιμάσει κάποιος το GPS ας μας πει εντυπώσεις και με ποιό λογισμικό το χρησιμοποίησε (navigon, sygic ή κάποιο άλλο). Αν κάποιος από εσάς δεν έχει κάποιο λογισμικό πλοήγησης ας μου στείλει PM.

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα. Το bluetooth το χρησιμοποιεί κάποιος από εσάς συνέχεια (με handsfree πχ) ;

Τυχαίνει να έχει καθόλου αποσυνδέσεις;

Ξέρω ότι ρωτάω πολλά, και συγνώμη γι' αυτό. Αλλά επειδή θα πρέπει να δώσω γύρω στα 280Ε (μαζί με παρελκόμενα 2η μπαταρία, θήκη κλπ και μαζί με άλλα 30Ε μεταφορικά), θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω την αγορά ότι όλα λειτουργούν σωστά.

 

Ευχαριστώ

Κατά την άποψή μου δεν χρειάζεσαι 2η μπαταρία. Επίσης το BT δουλεύει μια χαρά. Θα χαιρόμουν να μου στείλεις ένα πμ για να δοκιμάσω και το gps:D

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου δεν χρειάζεσαι 2η μπαταρία. Επίσης το BT δουλεύει μια χαρά. Θα χαιρόμουν να μου στείλεις ένα πμ για να δοκιμάσω και το gps:D

 

@pantelos έχεις PM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Έχει πάρει ποτέ κανείς από εσάς την κάρτα μνήμης από etotalk που λέει ότι έχει free EU Maps; Ξέρετε μήπως ποιό λογισμικό πλοήγησης έχει; Αν είναι και αυτό στα Ελληνικά με Ελληνικές φωνές κλπ;

 

Ευχαριστώ

 

edit: Παιδιά μάλλον το πρόβλημα με το GPS το είχαν πολλοί και είχαν παραπονεθεί. Τώρα αν δείτε στην ιστοσελίδα του etotalk στην σελίδα του κινητού P770 κάτω κάτω στα review γράφουν ότι το πρόβλημα με το GPS το διορθώσανε. Αναλυτικά γράφει:

 

Question

Hello,

i want to order Lenovo p770 with your mod rom, but i read there is a prob with GPS - apps. You know that SYGIC Navigation run with your mod rom?

Thx for listining.

With best regards

O.Melchior

 

Ans.

We already fixed the GPS. Thanks

 

Η ημερομηνία του post στο review είναι στις 15/2

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε προεγατεστημένο Ndrive χωρίς χάρτες. Όταν ζήτησα βοήθεια με παρέπεμψαν σ' ένα φόρουμ με χάρτες... Εννοείται πως ήταν παράνομο λογισμικό. Αν ξαναπαραγγείλω το ίδιο το τηλέφωνο θα είναι μόνο με την εργοστασιακή rom. Πειραγμένες rom βρίσκω και μόνος μου χωρίς να τις πληρώσω.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για πεπειραμένους χρήστες.

Διαβάστε καλά πριν το δοκιμάσετε. Υποτίθεται πως ισχύει για όλα τα τηλέφωνα.

Το P770 δεν το έχω αλλά το έχω δοκιμάσει σε άλλο Android κινητό.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1848259

 

Υπάρχει πιθανότητα να είναι ρυθμισμένο για Κίνα.

Μπορεί να ρυθμιστεί για Ευρώπη - Ελλάδα.

Διορθώστε με έναν επεξεργαστή κειμένου το αρχείο gps.conf στον φάκελο system/etc/

Ανοίξτε το αρχείο gps.conf και διαβάστε στις πρώτες σειρές την τιμή της μεταβλητής NTP_SERVER.

Η σωστή ρύθμιση για Ελλάδα είναι η παρακάτω:

NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

 

Επαναλαμβάνω, διαβάστε καλά πριν πειράξετε αρχεία του συστήματος.

Μόνο για όσους ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα ρώσικο φόρουμ που ανέφερα παραπάνω οι πειραγμένες rom έχουν αντίστοιχη ρύθμιση για τη Ρωσία.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Τελικά μόλις το παρήγγειλα και εγώ. Με EMS. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα με το τελωνείο. Ίδωμεν :)

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ (πολύ αργά) πέρασα την Life rom από το ρώσικο forum http://lenovo-forums.ru/ Μέχρι το ξημέρωμα πέρασα προγράμματα και δοκίμαζα ρυθμίσεις. Η μπαταρία δεν έλεγε να πέσει :lol: Το πρόβλημα με τα sms στα ελληνικά παραμένει, γράφει μέχρι 70 χαρακτήρες. Διάβασα παραπάνω ότι λύνεται οπότε δεν ανησυχώ αν και δεν πολυγράφω. Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι ξεκινάει στα ρώσικα αλλά τίποτε ιδιαίτερο.

Πολύ θετικό ότι είναι πολύ κοντά στην εργοστασιακή και δεν έχει περιττά πράγματα προεγκατεστημένα. Λειτουργεί και το πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας της μαμά Lenovo που στην etotalk rom δεν δούλευε. Το Skype επίσης λειτουργεί μια χαρά ενώ δεν δούλευε πριν. Τα μενού κινούνται μια χαρά χωρίς καθυστέρηση. Γενικότερα ο,τι εγκατέστησα και δοκίμασα (καμιά 40αριά εφαρμογές) δουλεύουν μια χαρά.

Εδώ είμαι για τυχόν απορίες ή για άλλες προτάσεις.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ (πολύ αργά) πέρασα την Life rom από το ρώσικο forum http://lenovo-forums.ru/ Μέχρι το ξημέρωμα πέρασα προγράμματα και δοκίμαζα ρυθμίσεις. Η μπαταρία δεν έλεγε να πέσει :lol: Το πρόβλημα με τα sms στα ελληνικά παραμένει, γράφει μέχρι 70 χαρακτήρες. Διάβασα παραπάνω ότι λύνεται οπότε δεν ανησυχώ αν και δεν πολυγράφω. Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι ξεκινάει στα ρώσικα αλλά τίποτε ιδιαίτερο.

Πολύ θετικό ότι είναι πολύ κοντά στην εργοστασιακή και δεν έχει περιττά πράγματα προεγκατεστημένα. Λειτουργεί και το πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας της μαμά Lenovo που στην etotalk rom δεν δούλευε. Το Skype επίσης λειτουργεί μια χαρά ενώ δεν δούλευε πριν. Τα μενού κινούνται μια χαρά χωρίς καθυστέρηση. Γενικότερα ο,τι εγκατέστησα και δοκίμασα (καμιά 40αριά εφαρμογές) δουλεύουν μια χαρά.

Εδώ είμαι για τυχόν απορίες ή για άλλες προτάσεις.

 

@pantelos καλησπέρα. Ευχάριστα νέα αυτά που μας λες. Μπορεί να σε χρειαστώ :) . Δοκίμασες με την νέα rom το GPS αν δουλεύει καλά ή έχει το ίδιο πρόβλημα που λέγαμε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το GPS λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Το πρόγραμμα που δοκιμάζαμε όμως όχι. Με άλλα προγράμματα που δοκίμασα πιάνει σήμα κανονικά. Πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα με το Navigon και τις 2 κάρτες sim ή κάτι άλλο.

Ο,τι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Το GPS λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Το πρόγραμμα που δοκιμάζαμε όμως όχι. Με άλλα προγράμματα που δοκίμασα πιάνει σήμα κανονικά. Πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα με το Navigon και τις 2 κάρτες sim ή κάτι άλλο.

Ο,τι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου

 

@pantelos ευχαριστώ πολύ. Ευχάριστα νέα και για το GPS. Τουλάχιστον ξέρουμε ότι το πρόβλημα είναι στο software και όχι στο hardware. Μόλις μου έρθει θα επικοινωνήσουμε. Σήμερα το πρωί το παρήγγειλα. Φαντάζομαι κατά τα μέσα Μαρτίου θα μου έχει έρθει. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έρθει θα επικοινωνήσουμε. Σήμερα το πρωί το παρήγγειλα. Φαντάζομαι κατά τα μέσα Μαρτίου θα μου έχει έρθει. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Με EMS θα έρθει σε μια εβδομάδα το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...