Jump to content

Connect Me TS-703


sarov
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα. Πριν λιγες μερες παρελαβα το connect me της forthnet. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Η οθονη εχει αριστη αποκριση, το tablet παει σφαιρα με βαση τα χαρακτηριστικα του και γενικοτερα πιστευω οτι ειναι μια αριστη προταση για τα 65 ευρω που εδωσα. Τα μονα αρνητικα του ειναι η μπαταρια που δεν κραταει πολυ και η σχεδον ανυπαρκτη υποστηριξη απο xda developers. Εχει καταφερει κανεις να το κανει root γιατι το προσπαθησα και δεν βρηκα ακρη.
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά!!!

Αυτά τα tablet ανήκουν στην κατηγορία Allwinner Boxchip A13 και κυκλοφορούν ευρέως,πλέον, ως ΟΕΜ και κάθε εταιρεία παραγγέλνει με τα χαρακτηριστικά που το θέλει.

Εγώ πήρα ένα, σαν δεύτερο(αυτό με τις 2 κάμερες), μετά το Cube U30GT και ευτυχώς είναι ρουταρισμένο, οπότε δεν το πειράζω, αφού δεν βρήκα ακόμη τη Rom, της μάνας του και δεν θα μπορώ να το ξαναφλασσάρω.

Θα πρέπει να ρωτήσετε στη Forthnet ή να σας πει το εργοστάσιο κατασκευής, μήπως βρείτε την αρχική Rom, ώστε, μετά, να μπορείτε να το πειράξετε.

Η μπαταρία του είναι μικρή (2200 mAh) και φυσικό είναι να κρατάει λίγο, αν κρίνω και από το δικό μου, που έχει 3000mAh και, σε δυό τρεις ώρες συνεχούς χρήσης, θέλει φόρτιση.

Κατά τα άλλα είναι μια αγορά που κάνει τη δουλειά της, ανάλογα με την τιμή της, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρονια πολλά.Νομίζω οτι είναι TS-703GR οχι 730.

Εγώ παρέλαβα δύο γιατι ήθελα να τα κάνω δώρο.Ανοιξα το ένα για την γυναίκα μου και σε χρηση 6 ημερών οι εντυπώσεις ειναι κακιστες εστω και για αυτά τα λεφτά που έδωσα.Δέν μας τα χαρίζουν!!!!

-Μπαταρία καθε 2,5 - 3 ωρες φορτιση

-η οθόνη αρχίζει να ξεκολάει απο τη θέση της

-οταν βαζεις το βύσμα των ακουστικων δεν παταει το κουμπι έναρξης (power button)

-εχω κάνει ηδη 2 φορές hard reset γιατι δεν μουβάριζε με τίποτα.

-παρα πολυ αργή αποκριση καποιες φορές.Ενώ κάποιες αλλες παιζει κανονικά.(στις ίδιες εφαρμογές).

Απο όλα τα παραπανω αυτο που ενοχλεί περισότερο είναι η σταδιακή αποκόληση της οθόνης και το βύσμα για τα υπολοιπα ειμουνα λιγο υποψιασμένος αλλα λόγο τιμής παραβλέπονταν.

Το αλλο δεν το εχω ανοιξει ακομα και βεβαια δεν τολμώ να το κανω ουτε δώρο, αυριο θα το γυρισω πισω και ελπιζω να το δεχτουν.

Μονο η μικρη μου η κορουλα ειναι ευχαριστημένη που ξαφνικα ο Αγιος Βασιλης της έφερε Tablet στα 6 της.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει 730.. άλλαξα τον τίτλο.

Το κανονικό κινέζικο tablet αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό:

http://www.everbuying.com/product158440.html

PC709.. ή αλλιώς με την ονομασία Gpad A13.. ή αλλιώς Q88.

 

@sarov έχεις τσεκάρει μήπως είναι ήδη root?

Link to comment
Share on other sites

minas συμφωνω οτι δεν μας το χαριζουν αλλα ευτυχως το δικο μου δεν εχει κανενα προβλημα περα απο την μπαταρια που ειναι λογικο να μην αντεχει πολυ. Προφανως επεσες σε ελλατωματικο. Αν μπορεις επεστρεψε το αφου βασει της εγγυησης ειναι υποχρεωμενοι να στο αλλαξουν ή να στο επισκευασουν.

navi55 δικιο εχεις για τον τιτλο. Το δικο μου δυστυχως δεν ειναι root. Βρηκα καποιον τροπο στους xda για να το ρουταρω αλλα οπως λεει και ο parisal δεν εχω βρει ακομα την εργοστασιακη rom ωστε να το ξαναφλασαρω αν χρειαστει.

parisal απο οτι βλεπω το ιδιο ακριβως ειναι με δευτερη καμερα και μεγαλυτερη μπαταρια. Απο περιεργεια ποσο σου στοιχισε συνολικα και σε ποσες μερες σου ηρθε;

Επισης ενα πραγμα που μου την σπαει ειναι οτι τα widgets της οθονης πιανουν την μιση οθονη αφηνοντας μεγαλο κενο περιθωριο δεξια και αριστερα. Δοκιμασα τον nova launcher που με καλυπτει περισσοτερο απο αλλους αλλα δεν μπορω να βαλω γραφικο στοιχειο στην επιφανεια εργασιας γιατι ζηταει προσβαση root.

Το σημαντικοτερο μειον του ομως ειναι οτι δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα μνημης. Βεβαια απο οτι ειδα ειναι θεμα του android γιατι και σε αλλα tablet π.χ samsung galaxy tab αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα. Μηπως εχετε βρει τροπο να τις μεταφερετε στην καρτα μνημης;

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το tablet.. απ' ότι έχω δει σε βίντεο το μενού είναι ρυθμισμένο σε χαμηλή ανάλυση γι' αυτό και δείχνει τα πάντα τεράστια. Υπάρχει ένας τρόπος για να αλλάξεις την ανάλυση αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί σε αυτό το tablet και πέρα από αυτό απαιτεί root.

 

Αν δεν πετύχει υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να φορτώσει τον launcher και να μην μπορείς να μπεις στο μενού για να αλλάξεις πάλι την ρύθμιση. Με reset δεν γνωρίζω αν μπορείς να το επαναφέρεις. Από την στιγμή μάλιστα που δεν έχεις κάποια rom για να την ξαναπεράσεις δεν θα το συνιστούσα. Στο δικό μου tablet (Ly-F1) όταν άλλαζα την ρύθμιση και δεν μπορούσε να φορτώσει τον launcher είχα εγκατεστημένο και τον Go launcher όπου μπορούσε να μου τον φορτώσει.

Link to comment
Share on other sites

parisal απο οτι βλεπω το ιδιο ακριβως ειναι με δευτερη καμερα και μεγαλυτερη μπαταρια. Απο περιεργεια ποσο σου στοιχισε συνολικα και σε ποσες μερες σου ηρθε;

Μου στοίχισε όσο λέει στο site +5$ για τη δεύτερη κάμερα.Όταν το παρείγγειλα έδιναν δώρο δερμάτινη θήκη + πενάκι + screen protector (έχει ήδη έναν φορεμένο).

Με την τότε ισοτιμία γύρω στα 60 ευρώ, τώρα πρεπει να βγαίνει λιγότερο, αλλά δεν δίνουν τα δώρα.

Ζήτησα να γράψουν (όπως και έκαναν) gift <30$ και αυτοί έγραψαν επίσης και E-Book reader.

Έκανα παραγγελία Κυριακή βράδυ 02/12, το έστειλαν 03/12 με Singapore Post και το παρέλαβα στις 19/12, χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος parisal να το χαιρεσαι το εργαλειο. Πολυ καλη τιμη.

navi55 οπως το λες αφου δεν εχω την εργοστασιακη ρομ δεν πειραζω τιποτα. μετα απο ενα συντομο ψαξιμο στο web δεν βρηκα καποιο link με την εργοστασιακη ρομ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο μειον του ομως ειναι οτι δεν μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα μνημης. Βεβαια απο οτι ειδα ειναι θεμα του android γιατι και σε αλλα tablet π.χ samsung galaxy tab αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα. Μηπως εχετε βρει τροπο να τις μεταφερετε στην καρτα μνημης;

 

Χρησιμοποίησε το Titanium Backup.

Έχει επιλογή που ακόμα και στα non-rooted tablets μεταφέρει τις εφαρμογές στην SD.

Να ξέρεις όμως ότι πολλές εφαρμογές δε λειτουργούν καλά απ'την SD, π.χ το Facebook app το οποίο αν το μεταφέρεις εκεί θα "ξεχνάει" διαρκώς τα στοιχεία εισόδου σου.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το Titanium Backup.

Έχει επιλογή που ακόμα και στα non-rooted tablets μεταφέρει τις εφαρμογές στην SD.

Να ξέρεις όμως ότι πολλές εφαρμογές δε λειτουργούν καλά απ'την SD, π.χ το Facebook app το οποίο αν το μεταφέρεις εκεί θα "ξεχνάει" διαρκώς τα στοιχεία εισόδου σου.

 

Το εγκατεστησα φιλε αλλα δεν την βρισκω την λειτουργια που λες.Μπορεις να βοηθησεις;

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το πουλάνε εδώ ως ΟΕΜ και χωρίς να είναι εξελληνισμένο, αλλά αυτό διορθώνεται.

Δεν ξέρω αν είναι και ρουταρισμένο, όπως το YeahPad q88.

Edited by parisal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αγόρασα και εγώ το tablet αλλά έχω ενα πρόβλημα το οποίο εχουν πολλοί.

Μόλις πάει η μπαταρία 65% πέφτει απότομα στα 26% .

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

Edited by spyrossss
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αγόρασα και εγώ το tablet αλλά έχω ενα πρόβλημα το οποίο εχουν πολλοί.

Μόλις πάει η μπαταρία 65% πέφτει απότομα στα 26% .

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

Και το δικό μου το παρουσίαζε αυτό , αλλά έχω την αίσθηση ότι έπειτα από μερικές φορτίσεις σταματάει να συμβαίνει . Μάλλον καλιμπράρεται η μπαταρία , και πλεόν δείχνει πιο σωστά το ποσοστό που απομένει .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μετά από πόσες φορτίσεις καλιμπραρίστικε ?

Εγώ μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 φορτίσεις και δεν έχει στανιάρει .

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι.

Αγόρασα και εγώ το tablet (πρωτάρης) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Θα αναφέρω κάποιες από τις εντυπώσεις μου μετά από 2 εβδομάδες χρήσης.

 

  • Browsing: Το μέγεθος της οθόνης είναι ιδανικό για να φαίνεται αρκετό περιεχόμενο αλλά και να είναι άνετο στη χρήση. Το zoom και η μετακίνηση στις σελίδες ανταποκρίνονται καλά.
  • Gaming: Δεν το δοκίμασα πολύ σε παιχνίδια, αλλά τα 3-4 που κατέβασα δουλεύουν μια χαρά. Το πιο ''βαρύ'' παιχνίδι που δοκίμασα ήταν το Raging Thunder 2, που από άποψη γραφικών δεν είχε πρόβλημα ούτε lag, αλλά το accelerometer δεν είχε καλή απόκριση.
  • Ταινίες: Η ανάλυση οθόνης δεδομένα είναι μέτρια και έχει μικρές γωνίες θέασης. Για προβολή ταινίας η φωτεινότητα πρέπει να είναι στο μέγιστο και το tablet πρέπει να είναι σταθερό. Σε διαφορετική περίπτωση η εικόνα φαίνεται πολύ σκούρα.
  • Μπαταρία: Νομίζω πως το σημαντικότερο αρνητικό είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Πάνω και κάτω από τις 2 ώρες γενικά, με την ένδειξη να μην είναι πάντα αληθής. Πολλές φορές μου πέφτει απευθείας από το 50% στο 20% (φωτο) και απ'ότι διάβασα συμβαίνει και σε άλλους. Αυτό αποτελεί γενικό πρόβλημα αρκετών συσκευών με μπαταρίες λιθίου και δεν είναι αποκλειστικό για το connect me. Επίσης, με το φορτιστή τοίχου φαίνεται να γεμίζει γρηγορότερα σε σχέση με τη φόρτιση από υπολογιστή.
  • Το γυάλινο πλαίσιο κρύβει 1-2 χιλιοστά οθόνης στην πάνω πλευρά, αλλά για μένα δεν είναι κάτι το σημαντικό.
  • Δεν έχω καταφέρει να περάσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εφαρμογές στην micro-sd. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για αυτό το σκοπό αλλά πρέπει να μπλέξεις με τα αρχεία συστήματος (root).

 

Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο αντάπτορα για φλασάκι (δεν είχε στη συσκευασία) αν μπορεί ας γράψει κάτι.

Για τις δικές μου απαιτήσεις-ανάγκες είναι φοβερό και γενικά θεωρώ πως είναι ιδανικό για όσους χρειάζονται ένα μικρό πραγματικά φορητό υπολογιστή σε λογική τιμή.

Edited by stygian89
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μπαταρίας το έχω γράψει και σε άλλον topic . Επειδή και σε εμένα κάνει το ίδο με το απότομο πέσιμο της μπαταρίας , κατέβασα ένα πρόγραμμα καλιμπραρίσματος από το store . Το έχω εγκαταστήσει εδώ και 2 ημέρες . και θέλω να δώ τι δουλειά θα κάνει . Θα το αφήσω να κάνει μερικές φορτίσείς και αποφορτίσεις , μπας και έρθει στα ίσια του , και αρχίσει να βγάζει την σωστή ένδειξη της μπαταρίας . Οπότε θα επανέλθω , αν υπάρχουν αποτελέσματα :)
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το δικο μου ηταν root και του εχω βαλει CMW recovery και ενεργοποιησα και το google now.βρηκα και μια rom που μαλλον δουλευει και στο δικο μας αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1991320

HTC DESIRE AMOLED

DHD BAADNWZ V1.8 ROM

32.54.00.32U_5.14.05.17 RADIO

Link to comment
Share on other sites

.Καλη χρονια πηρα και εγω το ταμπλετ υστερει στην μπαταρια αλλα με τον opera mini κολλαγε και εμενε ασπρη η οθονη .Το ξαναεκανα εκιννηση και διεγραψα τον οπερα.κατα τα αλλα για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.
Zte blade ,Sony sole ,galaxy s advance, Lg l9 ii.samsung galaxy s4 Microsoft 640 xl, lte, huawei p8 lite, Samsung galaxy s6 edge.
Link to comment
Share on other sites

.Καλη χρονια πηρα και εγω το ταμπλετ υστερει στην μπαταρια αλλα με τον opera mini κολλαγε και εμενε ασπρη η οθονη .Το ξαναεκανα εκιννηση και διεγραψα τον οπερα.κατα τα αλλα για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.

 

Εγώ είχα κάνει εγκατάσταση τον dolphin ( που έχω και στο κινητό ) , αλλά δεν με ενθουσίασε η ταχύτητα του . Έπειτα του έκανα εγκατάσταση τον Opera ( τον κανονικό , όχι το mini ) και πάει σφαίρα , κανένα πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μπαταρίας το έχω γράψει και σε άλλον topic . Επειδή και σε εμένα κάνει το ίδο με το απότομο πέσιμο της μπαταρίας , κατέβασα ένα πρόγραμμα καλιμπραρίσματος από το store . Το έχω εγκαταστήσει εδώ και 2 ημέρες . και θέλω να δώ τι δουλειά θα κάνει . Θα το αφήσω να κάνει μερικές φορτίσείς και αποφορτίσεις , μπας και έρθει στα ίσια του , και αρχίσει να βγάζει την σωστή ένδειξη της μπαταρίας . Οπότε θα επανέλθω , αν υπάρχουν αποτελέσματα :)

 

Καλησπέρα! Τελικά μπόρεσες να κάνεις κάτι με την μπαταρία; Γιατί το δικό μου από το 65% περίπου πέφτει κατευθείαν στο 20 με 25 % και έχω κάνει τουλάχιστον 7 με 8 πλήρεις φορτίσεις. Οπότε αν δεν δω φως στο τούνελ θα το επιστρέψω πίσω να πάρω τα λεφτά μου!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μίλησα με τεχνικό του public (από εκεί το αγόρασα) για το θέμα της μπαταρίας και μου είπε να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, πράγμα που σημαίνει βέβαια ότι θα διαγραφούν όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει μου είπε να το πάω από το κατάστημα και θα το στείλουν στην αντιπροσωπία (Θεσσαλονίκη) για αναβάθμιση. Αυτό μπορεί να πάρει από 3-4 μέρες μέχρι να το φέρουν πίσω έως και 2 εβδομάδες. Για τις εφαρμογές που κάνουν βαθμονόμηση στη μπαταρία δεν μου είπε κάτι παραπάνω απ'όσα έχουμε διαβάσει στο internet. Έχει κάνει κάποιος επαναφορά σε εργοστ. ρυθ. και είδε διαφορά; Edited by stygian89
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μίλησα με τεχνικό του public (από εκεί το αγόρασα) για το θέμα της μπαταρίας και μου είπε να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, πράγμα που σημαίνει βέβαια ότι θα διαγραφούν όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει μου είπε να το πάω από το κατάστημα και θα το στείλουν στην αντιπροσωπία (Θεσσαλονίκη) για αναβάθμιση. Αυτό μπορεί να πάρει από 3-4 μέρες μέχρι να το φέρουν πίσω έως και 2 εβδομάδες. Για τις εφαρμογές που κάνουν βαθμονόμηση στη μπαταρία δεν μου είπε κάτι παραπάνω απ'όσα έχουμε διαβάσει στο internet. Έχει κάνει κάποιος επαναφορά σε εργοστ. ρυθ. και είδε διαφορά;

 

Εγώ φίλε έχω κάνει 2 φορές επαναφορά και δεν έγινε τίποτε! Από 65% πάει στο 20% κάθε φορά! Οπότε πάμε για επίσημο service.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με ένα άλλο πρόγραμμα καλιμπραρίσματος της μπαταρίας , αλλά διαφορά δεν είδα στην ένδειξη . Το πρόβλημα δεν είναι η μπαταρία , αυτή καθέ αυτή , γιατί μέσα από τις ρυθμίσεις η μπαταρία όντως αντέχει περίπου 2 ώρες με νορμαλ χρήση . Κάτι πρέπει να έχει να κάνει με το πως το software αντιλαμβάνεται την μπαταρία . Ίσως κάποιος που έχει ''εντριφίσει'' περισσότερο στα άδυτα του android , να μπορούσε να εξηγήσει καλύτερα το πως μετριέται η μπαταρία .

 

Απλώς να πώ ότι τα προγράμματα calibration που έχω χρησιμοποιήσει από το store είναι free και όχι επί πληρωμή , δεν ξέρω μήπως αυτό έχει κάποια σχέση .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Πιστεύω πως ίσως η κανονική διάρκεια της μπαταρίας είναι όντως 2 - 2:30 ώρες, απλά η ένδειξη σε μια τυχαία χρονική στιγμή είναι λάθος. Μπορεί δηλαδή στην αρχή της αποφόρτισης η ένδειξη να μειώνεται με χαμηλότερο από το πραγματικό ρυθμό που μειώνεται το περιεχόμενο της μπαταρίας και αυτό στη συνέχεια να οδηγεί σε μια απότομη πτώση της. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν τη στιγμή που η ένδειξη είναι στο 5% (και η συσκευή κλείνει αυτόματα) όντως υπάρχει κι'άλλη διαθέσιμη αποθηκευμένη ενέργεια. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε η κανονική διάρκεια της μπαταρίας θα είναι μεγαλύτερη.

 

Με πολύ χαλαρή χρήση έφτασα στις 4 ώρες. Πάντως απότομη αλλαγή της ένδειξης γίνεται και κατά την φόρτιση. (φωτο)

Edited by stygian89
Link to comment
Share on other sites

Το πιο αθλιο μηχανημα που αγορασα ποτε,....οταν το πρωτοανοιξα και το φορτισα η οθονη στο κατω μερος δν ηταν καλα στη θεση της,οτι ναναι,....η μπαταρια τελειωσε σε μια ωρα.....και εντελως ξαφνικα η οθονη αρχιζε να τρεμοπαιζει και εγινε φωτορυθμικη με ροζ και λευκες ζποχρωσεις...τελεια για κλαμπινγκ.....το πηγα μου το αλλαξανε και παλι τα ιδια.....τωρα περιμενω το τριτο
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...