Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ ανυπόμονος είσαι!!! Άφησέ τους μια μέρα στο τελωνείο και μία για το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου (και ίσως και μια ακόμα μέχρι να πάει στο τελωνείο)....

 

Κατι "παιζει" :( παιδια .Βρισκεται στο τελωνειο των ΕΛΤΑ στη θεσσαλονικη και ειναι απο τις 4/1/13. Το εχω παραγγειλει με EMS απο merimobiles σε επικοινωνια που ειχα σημερα μου ειπαν οτι υπαρχει φορτος εργασιας:lol: και εκτελωνιζουν προγενεστερες ημερομηνιες απο την 4/1:wacko:. Υπαρχει καποιος που εχει παραγγειλει απο Θεσσαλονικη ? Δεν ξερω τι να πω.....:blink:

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-01-2013 09:11 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-01-2013 08:56 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-12-2012 01:25 IPS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, εδώ και 3 μέρες είμαι κάτοχος του κινητού και θα μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.. (το αγόρασα από minideal.net σε 8 μέρες με SG post, δωρεάν μεταφορικά, το είχα στα χέρια μου, πληρωμή με paypal χωρίς προμήθειες κλπ)

Γενικά είμαι καταευχαριστημένος με το κινητό, η οθόνη του είναι άψογη, από ταχύτητα είναι πολύ καλό (σχετικά με άλλα android που είχαν πέσει στα χέρια μου), δεν μου έχει crashαρει ποτέ, ούτε κανένα bug (δεν έχω πειράξει τη ROM, όπως ήρθε από το minideal, 4.0.4 είναι αν δεν κάνω λάθος). Με απογοητεύει λίγο η μπαταρία του, καθότι παρόλο που την πρώτη μέρα που το πήρα φρόντισα να φορτίσει το κινητό 16 ώρες κλειστό, αφότου σπατάλησα την ήδη διαθέσιμη μπαταρία (κάπου στο 65%), δεν κρατάει πάνω από μια μέρα με αρκετή βέβαια χρήση εκ μέρους μου, με wifi 3G ανοιχτά. Ίσως φταίει που είναι καινούριο ακόμη και το "καίγομαι" πολλή ώρα κατεβάζοντας εφαρμογές κλπ.. Μια μικρή καθυστέρηση υπάρχει όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει η οθόνη (κάτι λιγότερο από 1sec), αλλά δεν με ενοχλεί. Το gps του που το δούλεψα με το trial του sygic, ήταν μια χαρά. Επίσης το 3G ήταν στο max που μπορεί να αποδώσει η vodafone στην περιοχή μου, δηλαδή περίπου 2,5mbps up/down. Τέλος είχα ξενερώσει λίγο με το πληκτρολόγιο, αλλά μόλις έψαξα λίγο βρήκα το Go Keyboard που ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα! Προφανώς απαραίτητο το More Locale για την ελληνική γλώσσα.

Υ.Γ.: Η κάμερά του είναι απροσδόκητα καλή!!

Αν θέλετε κάτι παραπάνω ρωτήστε ελεύθερα. -_-

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Καρτα μνημης λεω να χτυπησω απο e-bay που παιζει να βρω πιο φθηνα αλλα δεν ξερω ακομα.Μηπως να επιλεξω και τιποτα αλλο πχ δεν θα με χαλαγε να παρω και ενα φορτιση αυτοκινητου στα 3 δολλαρια.Για τον τροπο αποστολης,αυτο που με νοιαζει ειναι να ρθει σχετικα γρηγορα(πχ σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες) και να εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να το ανοιξουν στο τελωνειο και να μην εχω θεματα με φορολογηση κτλ.

Α και μην ξεχασω πως θα θελα να χει αν γινεται ελληνικο μενου(αν και χω σιχαθει τα greeklish,η απουσια ελλην χαρακτηρων ειναι το λιγοτερο που θα με πειραζε)

 

αν θες ελληνικο μενου τοτε μονο στο http://www.etotalk.com to merimobiles δεν βαζει εκτος αν στο εγγυηθουν,αν το θες γρηγορα μονο με ems οχι dhl,δεν το εχω δοκιμασει αλλα ολοι λενε οτι δεν περναει τελωνειο,δεν ειναι και απολυτο ομως.Στο etotalk εχει ολα αυτα που θες αλλα χρεωνει την αποστολη με συστημενο 25 δολλαρια.

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια Rom Jelly Bean 4.1.2 που εχει και Ελληνικά.

Την εχω εγκαταστήσει απο το πρωί, και μάλλον είναι η πιο γρήγορη μέχρι στιγμής γιατι

στο AnTuTu μου έβγαλε 6057 απο 5742 που είχα με τη LeWa 4.0.4.

https://www.dropbox.com/s/jlplqe9zzfj1vem/Jelly%20Bean%20Jiayu%20G3.rar

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ για κοιτάξτε λίγο και το ebay όσοι θέλετε να πάρετε το κινητό. Κοίταζα σήμερα αυτό http://viewitem.eim.ebay.gr/Jiayu-g3-MTK6577-Android-40-10-GHz-Dual-Core-1GB-RAM-45-1280720-IPS-screen/181037617740/item .

Και screen protector, και θήκη και multilanguage (λέει...). Μόνο που είναι γκρι...

 

Βρήκα μια Rom Jelly Bean 4.1.2 που εχει και Ελληνικά.

Την εχω εγκαταστήσει απο το πρωί, και μάλλον είναι η πιο γρήγορη μέχρι στιγμής γιατι

στο AnTuTu μου έβγαλε 6057 απο 5742 που είχα με τη LeWa 4.0.4.

https://www.dropbox.com/s/jlplqe9zzfj1vem/Jelly%20Bean%20Jiayu%20G3.rar

Beni, keep us informed!!!!

Edited by Selespeed
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ για κοιτάξτε λίγο και το ebay όσοι θέλετε να πάρετε το κινητό. Κοίταζα σήμερα αυτό http://viewitem.eim.ebay.gr/Jiayu-g3-MTK6577-Android-40-10-GHz-Dual-Core-1GB-RAM-45-1280720-IPS-screen/181037617740/item .

Και screen protector, και θήκη και multilanguage (λέει...). Μόνο που είναι γκρι...

Beni, keep us informed!!!!

 

Προσοχή με τις παραγγελίες μέσω ebay. Να ελέγχετε πού βρίσκεται το προϊόν προτού κάνετε την αγορά.

 

Κατι "παιζει" :( παιδια .Βρισκεται στο τελωνειο των ΕΛΤΑ στη θεσσαλονικη και ειναι απο τις 4/1/13. Το εχω παραγγειλει με EMS απο merimobiles σε επικοινωνια που ειχα σημερα μου ειπαν οτι υπαρχει φορτος εργασιας:lol: και εκτελωνιζουν προγενεστερες ημερομηνιες απο την 4/1:wacko:. Υπαρχει καποιος που εχει παραγγειλει απο Θεσσαλονικη ? Δεν ξερω τι να πω.....:blink:

 

Κάνε υπομονή. Μπορεί να έχουν χάσει τον μπούσουλα από τον φόρτο. Η EMS φτάνει με ΕΛΤΑ courier και στο φέρνουν στην πόρτα σου ή πας και το παίρνεις από το τοπικό κατάστημα. Με EMS και δηλωμένη αξία 25 ευρώ εμένα δεν είχε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τις παραγγελίες μέσω ebay. Να ελέγχετε πού βρίσκεται το προϊόν προτού κάνετε την αγορά.

 

Εννοείται η προσοχή!!! Νομίζω ότι όσοι ψωνίζουν από εκεί καταλαβαίνουν τον κίνδυνο...

 

Από εκεί και πέρα, εκεί και θα απαντήσουν σε ερωτήσεις και θα φοβηθούν το αρνητικό feedback. Τα "σκέτα" μαγαζιά δεν έχουν τέτοιους φόβους.

Link to comment
Share on other sites

αν θες ελληνικο μενου τοτε μονο στο http://www.etotalk.com to merimobiles δεν βαζει εκτος αν στο εγγυηθουν,αν το θες γρηγορα μονο με ems οχι dhl,δεν το εχω δοκιμασει αλλα ολοι λενε οτι δεν περναει τελωνειο,δεν ειναι και απολυτο ομως.Στο etotalk εχει ολα αυτα που θες αλλα χρεωνει την αποστολη με συστημενο 25 δολλαρια.

 

Το χω διαβασει για το ems,αλλα αν δεν κανω λαθος,ενα παλικαρι καπου στο forum ειχε γραψει οτι εφαγε "πακετο" στο τελωνειο,δηλαδη του κατσε η 1/100 που λεμε!Νομιζω πως στο merimobiles δεν ειναι τοσο η χρεωση,ειναι λιγοτερο.Αν το κινητο ερθει εν τελει μαμισιο,τι μπορω να κανω εγω για το ελληνικο μενου,τουλαχιστον?Κυκλοφορει καποια rom την οποια μπορω να την περασω απο μονος μου,η χρειαζεται την επιμελεια καποιου ποιο ειδικου?Αυτο το λεω γιατι δεν πολυψηνομαι να μπλεκω με το etotalk,μιας κ εχω ερθει στο συμπερασμα πως ειναι λιγοτερο αξιοπιστοι απτο merimobiles.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια Rom Jelly Bean 4.1.2 που εχει και Ελληνικά.

Την εχω εγκαταστήσει απο το πρωί, και μάλλον είναι η πιο γρήγορη μέχρι στιγμής γιατι

στο AnTuTu μου έβγαλε 6057 απο 5742 που είχα με τη LeWa 4.0.4.

https://www.dropbox.com/s/jlplqe9zzfj1vem/Jelly%20Bean%20Jiayu%20G3.rar

Φίλε beni να σε ρωτήσω επειδή έχει παραγγείλει ο αδερφός μου το συγκεκριμένο κινητό πέρα από το AnTuTu η συγκεκριμένη rom δουλεύει καλά σε όλα, χωρίς lag αξίζει δηλαδή μόλις το πάρει και το ρουταρει να περάσει αυτή την rom;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια Rom Jelly Bean 4.1.2 που εχει και Ελληνικά.

Την εχω εγκαταστήσει απο το πρωί, και μάλλον είναι η πιο γρήγορη μέχρι στιγμής γιατι

στο AnTuTu μου έβγαλε 6057 απο 5742 που είχα με τη LeWa 4.0.4.

https://www.dropbox.com/s/jlplqe9zzfj1vem/Jelly%20Bean%20Jiayu%20G3.rar

 

 

το led δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχει καταλάβει κανείς αν η οθόνη γρατζουνιέται; έχω βάλει το screen protector αλλά θέλω να το βγάλω δε μου αρέσει!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχει καταλάβει κανείς αν η οθόνη γρατζουνιέται; έχω βάλει το screen protector αλλά θέλω να το βγάλω δε μου αρέσει!

 

Μισό λίγο να ανάψω τον γωνιακό τροχό να δοκιμάσω και θα σου πω... :lol:

Λοιπον, οι προδιαγραφές κάνουν λόγο για γοριλλού. Επειδή όμως το feedback από μικρά αναγνωριστικά τακ τακ με το νύχι άνω στο άνελ δεν είναι το ίδιο με το RAZR μου, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι άλλη γοριλλού αυτή. Ενδεχομένως (για να μη πω "μάλλον") λιγότερο σκληρή, αλλά κι αυτή μέρος του βασιλείου των πιθήκων.

 

Αναφορικά με τη ρομ του etotalk, ο επόμενος που θα το παραλάβει ας πει στο etotalk ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το άναμμα-σβήσιμο του κινητού και ας ζητήσει βοήθεια. Κατά πάσα πιθανότητα θα του στείλουν link της rom που περνάνε οι ίδιοι και έχει και ελληνικό μενού και είναι και εξαιρετική (προσωπικιά άποψη). Αν μπορεί να βοηθηθεί έτσι κάποιος που το πήρε δίχως ελληνικό μενού τότε έχει καλώς, αλλά μόνο γι'αυτό το λόγο διότι κανονικά τη rom δε τη διαθέτουν ελευθερα σε αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα σήμερα!!!!δοξα τω Θεω,έκανε μια βδομάδα να έρθει.λιγο γκουμουτσα μου φαίνεται σε σχέση με το Iphone 4s που είχα...οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολυ καλές!αψογη η οθόνη!περισσοτερα σε λιγο..!
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια....ενδιαφερομαι και εγω για το κινιτο γιατι πρεπει να εχει υπεροχη οθονη :D θα ιθελα να ροτησω...απο το site etotalk απο οτι ειδα το περνεις με root rom διλαδι ετσι οπος ειναι root απο μονο του σου εχει ιδι να πιραξις την CPU? και κατι αλλο μπορω να του περασω rom απο μονος μου? τιν 4,1 αν εχει βγει καμια καλη... αυτα..ευχαριστω πολι :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι να το αγορασω..επειδη ειμαι τελειος αχετος απο τετοιιεσ αγορες ομως πειτε μου απο που να το παραγγειλω νγια να συμφερει πιο πολυ και τι να επιλεξω..οπωσδηποτε με ελληνικα..

με ποιο τροπο να πληρωσω και με ποιοιν αποστολεα..

και ποσο θα μου κοστισει συνολικα σε ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα σήμερα!!!!δοξα τω Θεω,έκανε μια βδομάδα να έρθει.λιγο γκουμουτσα μου φαίνεται σε σχέση με το Iphone 4s που είχα...οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολυ καλές!αψογη η οθόνη!περισσοτερα σε λιγο..!

 

θελω και εγωωω!εγω το εχω παραγγειλει(pandawill) απο 27/12,7/1 το στειλανε και tracking number ακομα δεν δουλευει-εκανα και dispute....μου φαινεται οταν θα βγει το g4 θα μου ερθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι να το αγορασω..επειδη ειμαι τελειος αχετος απο τετοιιεσ αγορες ομως πειτε μου απο που να το παραγγειλω νγια να συμφερει πιο πολυ και τι να επιλεξω..οπωσδηποτε με ελληνικα..

με ποιο τροπο να πληρωσω και με ποιοιν αποστολεα..

και ποσο θα μου κοστισει συνολικα σε ευρω..

 

Πιο πανω εχουν πει αρκετα παιδια πως το ελληνικο μενου το περναει μονο to etotalk.com.Τωρα για τους τροπους αποστολης ξερω το free shipping,το EMS και το DHL.Για λεπτομερειες περιμενε να σου απαντησει καποιος αλλος η ψαξε μονος σου γιατι κ γω δεν γνωριζω.Το ποσο θα κοστισει ειναι ευκολο να το υπολογισεις μετατρεποντας το κοστος της συσκευης+αξεσουαρ+εξοδα αποστολης απο δολλαρια σε ευρω.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω εχουν πει αρκετα παιδια πως το ελληνικο μενου το περναει μονο to etotalk.com.Τωρα για τους τροπους αποστολης ξερω το free shipping,το EMS και το DHL.Για λεπτομερειες περιμενε να σου απαντησει καποιος αλλος η ψαξε μονος σου γιατι κ γω δεν γνωριζω.Το ποσο θα κοστισει ειναι ευκολο να το υπολογισεις μετατρεποντας το κοστος της συσκευης+αξεσουαρ+εξοδα αποστολης απο δολλαρια σε ευρω.Ελπιζω να βοηθησα.

Πάρτο απο etotalk και για για κανένα λόγω μην επιλέξεις αποστολή με DHL.Free shipping ή EMS και είσαι κομπλέ

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο απο etotalk και για για κανένα λόγω μην επιλέξεις αποστολή με DHL.Free shipping ή EMS και είσαι κομπλέ

 

Αν δεν κάνω λάθος το etotalk δεν έχει free shipping και απ' ό,τι έχω δει προτείνουν για Ελλάδα τη DHL. Για ρώτα για singapore post. Και tracking και αρκετά συνεπές.

 

Τελικά δόθηκε λύση από merimobiles για το root που δεν έκαναν:

 

there is 2 ways it can be done

 

one easy way that works on most phones is this

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

or

http://techideki.com/how-to-root-jiayu-g3-working-recovery-mode/

 

this one

once its rooted, go to the Google Playstore, and search the morelocale2 application

and than you can simply choose Greek language in the morelocale2 app

 

thank you

 

Jay

$7 για να το κάνω μόνος μου!!!!! Τζάαααααμπααααααα!!!!!! :p:p:p:p:p:p:p:p

 

Πάντως, έτσι όπως πάει το πράγμα δε μου φαίνεται να το κρατάω και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ JIAYU G2S ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ G3. ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ G3 ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

το led δουλευει?

 

Oxi το led δεν δουλεύει, μόνο οταν φορτίζει. Επίσης η ένταση δεν είναι πολύ δυνατή και δεν εχει αρκετά ringtones.

Σκέψου οτι εχει μόνο ενα notification ringtone.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ JIAYU G2S ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ G3. ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ G3 ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ :)

 

Ειναι μικροτερες ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το etotalk δεν έχει free shipping και απ' ό,τι έχω δει προτείνουν για Ελλάδα τη DHL. Για ρώτα για singapore post. Και tracking και αρκετά συνεπές.

 

Τελικά δόθηκε λύση από merimobiles για το root που δεν έκαναν:

 

there is 2 ways it can be done

 

one easy way that works on most phones is this

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

or

http://techideki.com/how-to-root-jiayu-g3-working-recovery-mode/

 

this one

once its rooted, go to the Google Playstore, and search the morelocale2 application

and than you can simply choose Greek language in the morelocale2 app

 

thank you

 

Jay

$7 για να το κάνω μόνος μου!!!!! Τζάαααααμπααααααα!!!!!! :p:p:p:p:p:p:p:p

 

Πάντως, έτσι όπως πάει το πράγμα δε μου φαίνεται να το κρατάω και πολύ...

 

Για λογο ποιο δεν θα το κρατησεις;

Link to comment
Share on other sites

Για λογο ποιο δεν θα το κρατησεις;

 

Βασικά έχω σπαστεί με ό,τι έχει συμβεί, αλλά βρίσκω και πολύ άβολο να μην έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο όταν παίρνεις τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μη βρίσκει κανένα τηλέφωνο που το όνομα είναι γραμμένο στα ελληνικά. Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται κάπως αυτό με κάποιο app...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω σπαστεί με ό,τι έχει συμβεί, αλλά βρίσκω και πολύ άβολο να μην έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο όταν παίρνεις τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μη βρίσκει κανένα τηλέφωνο που το όνομα είναι γραμμένο στα ελληνικά. Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται κάπως αυτό με κάποιο app...

 

Ψάξε να βρείς το aContact+++.apk και πέρασέ το.

Με διπλό πάτημα κάτω στο Contacts σου βγάζει το αρχικό γράμμα των επαφών και στα Ελληνικά,

οπότε πατώντας πχ. Δ σου βγάζει ολες τις επαφές που αρχίζουν απο Δ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...