Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα το Jiayu G3.

 

Χαρακτηριστικά:

CPU: MTK6577 ARMv7 Cortex-A9 40nm Dual Core 1.0GHz

GPU: PowerVR SGX531 Ultra

RAM : 1GB / ROM : 4GB eMMC

MAX supports 64GB Class 12 Micro SD Memory Card (TF-Card)

4.5" HD, 720 x 1280, 326 PPI, 16M Colors, IPS-LCD

Capacitive Multi Touch Screen(Gorilla glass)

Dual Sim, supports W+G / G+G

2G:GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

3G:WCDMA/HSPA: 2100MHz

Built In GPS & A.GPS

Dual Camera

Back 8.0 mega pixel / Auto Focus / Flash LED

Front 2.0 mega pixel, supports Skype Video Calls

Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Magnetic Sensor, Gyroscope Sensor

FM radio

Μπαταρία 2750mAh

 

Η αγορά έγινε από το etotalk μαζί με μερικά αξεσουάρ και φορεμένη την etotalk mod rom.

 

Η συσκευή είναι πολύ όμορφη και ελαφριά. Για να πω την αλήθεια δεν βλέπω την οθόνη να είναι μεγαλύτερη από τις 4.3 ίντσες του RAZR μου. Οι κινέζοι ίσως υπερβάλλουν λίγο. Σχετικά συμπαγής, με την οθόνη καλά ασφαλισμένη (δεν διακρίνω πιθανότητα να ξεκολλήσει ή να αφήσει περιθώριο για lightbleed). Φωτεινότατη με εξαιρετική ανάλυση! Εντάξει, super-amoled δεν είναι, αλλά νομίζω μπορεί να ικανοποιήσει και ένα απαιτητικό μάτι.

 

Το googleplay λειτουργεί κανονικά, συγχρονισμός κανονικότατα, μερικές εφαρμογές που δοκίμασα είναι μια χαρά, συμπεριλαμβανομένου Youtube (το οποίο δεν ήταν built in).

 

http://img442.imageshack.us/img442/8739/p1020683o.jpg

 

http://img833.imageshack.us/img833/5646/p1020684a.jpg

 

http://img818.imageshack.us/img818/8789/p1020685c.jpg

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

Απαιτεί SD για λήψη φωτογραφιών και για αποθήκευση αρχείων κατά τη σύνδεση μέσω USB με τον υπολογιστή. Κακό αυτό.

 

Video 1080p που δοκίμασα να παίξω από την SD πάει καρέ καρέ, αλλά πιθανολογώ ότι φταίει η SD που είναι class4. Νεότερα περί τούτου όταν πέσει στα χέρια μου μια class10.

 

Για video δείτε

μόλις θα είναι διαθέσιμο. To κομμάτι video που διάλλεξα είναι 720p και παίζει από την SD (class4). Edited by karafu
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δώσε μας πληροφορίες φίλε μου.Σκέφτομαι να το παραγγείλω. Αξίζει πιστεύεις ή όχι? Wifi είναι οκ? Όθόνη? Φωτο?
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Πάω να σκηνοθετήσω. Μη ταράζετε τον καλλιτέχνη. :lol:

 

gps και wifi σου λειτουργουν σωστα? η φωτεινοτητα της οθονης ειναι επαρκης την ημερα?

 

Η φωτεινότητα είναι εξαιρετική όπως θα δείτε αργότερα και στο βίντεο που ανεβάζω. Το wifi λειτουργεί κανονικά. Αποστάσεις δεν δοκίμασα, αλλά μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι είναι μια χαρά. Το gps απο μόνο του δυσκολεύεται, δλδ στο μπαλκόνι που βγήκα δεν τα κατάφερε. Σε συνδυασμό με δίκτυα κλειδώνει αμέσως.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Πάω να σκηνοθετήσω. Μη ταράζετε τον καλλιτέχνη. :lol:

 

 

 

Η φωτεινότητα είναι εξαιρετική όπως θα δείτε αργότερα και στο βίντεο που ανεβάζω. Το wifi λειτουργεί κανονικά. Αποστάσεις δεν δοκίμασα, αλλά μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι είναι μια χαρά. Το gps απο μόνο του δυσκολεύεται, δλδ στο μπαλκόνι που βγήκα δεν τα κατάφερε. Σε συνδυασμό με δίκτυα κλειδώνει αμέσως.

 

οταν λες δυσκολευεται?

 

εχω το newman n1 και το gps δουλευει αψογα. Και λεγοντας αψογα εννοω:

κλειδωμα σε 1 μαξ 1μισι λεπτο χωρις δικτυα

δε χανει το σημα ακομα κι οταν το βαζω μπροστα απο το λεβιε των ταχυτητων , στην κατω πλευρα του ταμπλω στο αυτοκινητο.

Μπορω δηλαδη να το χρησιμοποιησω σαν πλοηγο.

Μεχρι στιγμης φτου-φτου δε με εχει κρεμασει ποτε, δηλαδη να χανει δορυφορους και να πρεπει να σταματησω για να ξαναβρει

Link to comment
Share on other sites

οταν λες δυσκολευεται?

 

εχω το newman n1 και το gps δουλευει αψογα. Και λεγοντας αψογα εννοω:

κλειδωμα σε 1 μαξ 1μισι λεπτο χωρις δικτυα

δε χανει το σημα ακομα κι οταν το βαζω μπροστα απο το λεβιε των ταχυτητων , στην κατω πλευρα του ταμπλω στο αυτοκινητο.

Μπορω δηλαδη να το χρησιμοποιησω σαν πλοηγο.

Μεχρι στιγμης φτου-φτου δε με εχει κρεμασει ποτε, δηλαδη να χανει δορυφορους και να πρεπει να σταματησω για να ξαναβρει

 

Δυσκολεύεται εννοώ ότι βγήκα στο μπαλκόνι και κρύωσα στα 30 δευτερόλεπτα και μπήκα μέσα. :p

Θα αρματωθώ και θα ξαναβγώ με φουλ εξάρτηση για να μη πουντιάσω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φαινεται στο βιντεο !!!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φαινεται στο βιντεο !!!

 

Το τράβηξα με τη φωτογραφική και όχι με το κινητό για να προσπαθήσω να αποτυπώσω όσο καλύτερα γίνεται την ποιότητα της οθόνης του. Εκεί είναι το δυνατότερο σημείο του κατά τη γνώμη μου και με την ενασχόλησή μου μέχρι τώρα. Για κάποιον που ψάχνει πραγματικά καλό πάνελ νομίζω είναι μια ιδανική επιλογή!

 

Στα παρελκόμενα, απαραίτητη κρίνω επίσης μια καλή θήκη. Το κινητό είναι επαρκώς στιβαρό όπως έγραψα και παραπάνω, αλλά τα πλαστικά του είναι επιρρεπή σε γρατζουνιές. Δεν το γρατζούνισα φυσικά, αλλά κρίνοντας από το υλικό δεν είναι ότι καλύτερο για να μπει σε τσέπη πχ δίχως προστασία.

Link to comment
Share on other sites

ok.φιλε τελικα το gps λειτουργει οκ?απο μπαταρια πως ειναι?δηλαδη ειναι οκ για να χαζευεις λιγο και στο ιντερνετ ετσι?ανοιγουν flash και τετοια ετσι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

Η μπαταρία είναι πολύ ικανοποιητική. Σήμερα έκλεισε 2 24ωρα ανοιχτή. Χτες για 7-8 ώρες είχα συνέχεια data ανοιχτά και έκανα και αρκετές κλήσεις (ελέω εορτών). Το βράδυ ήταν στο 15%.

 

Για το gps ξεχάστηκα πάλι. :p Σήμερα θα το ελέγξω υπομονετικά έξω.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα λοιπον περιμενουμε και το gps!!Καλα Χριστουγεννα
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα κινεζιες προγραμματα?ειναι rooted?

 

Αν δεις παραπάνω, έχω γράψει ότι το παρήγγειλα με την etotalk mod rom και root.

 

Όσον αφορά το GPS, δοκίμασα σπασμένο navigon, αλλά μετά την εγκατάσταση δεν προχωρούσε γιατί δεν έβρισκε ΙΜΕΙ. Πιθανόν να φταίνε οι 2 slots για sim cards. Το Sygic (trial version) λειτούργησε. Δίχως sim card μέσα και βρήκε στίγμα. Αύριο θα το ξαναδοκιμάσω με 2 sim μέσα μήπως αυτό μπέρδεψε το navigon.

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχεις και to razor ,πως τα συγκρινεις?αξιζει?η να δωσω τα διπλασια για κατι αλλο?

 

Φυσικά και αξίζει. Και με το παραπάνω. Ειδικά αν είσαι ψώρας με την οθόνη. Εκπληκτική. Και η μπαταρία σκυλί. Το ξουράφι όμως δεν το αλλάζω για την ώρα. Με υπερκαλύπτει, είναι ομορφότερο, πιο μασίφ, πιο ομαλό στα πάντα και φυσικά έχει άλλο ενάμισι χρόνο εγγύηση. Επίσης έχω να περιμένω και jellybean εξίσου καθαρή με την ics που φοράω τώρα. Αν δεν είχα το razr τότε θα ήταν μια εξαιρετική επιλογή για μένα και τις ανάγκες μου. Όσοι φίλοι μου το είδαν από κοντά μόνο καλά λόγια είπανε πάντως... μετά τις κακίες βέβαια για την καταγωγή και το όνομά του. Για την ακρίβεια θαμπώθηκαν από την οθονη :)

 

Όσο για την etotalk mod rom, εγώ την προτίμησα γιατί δεν ήξερα αν θα βρω κάτι καλό να φλασάρω μόνος μου. Στο ΖΤΕ V970 πχ ήξερα ότι υπάρχει υποστήριξη. Για το Jiayu είχα μια επιφύλαξη οπότε αν θες τη γνώμη μου, βάλε μέσα και την mod rom ΑΝ το πάρεις από etotalk. Η δερμάτινη θήκη είναι λίγο μεγαλούτσικη. Θα προτιμούσα μια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει λίγο τουβλάκι δίπλα στο razr, από φορητότητα σε τσέπες κλπ παλεύεται?

 

Ναι. Αλλά εξαρτάται και από την τσέπη. Το ξουράφ' πχ σε θήκη το βάζω πάντα στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν/τζάκετ/παλτού. Το καλοκαίρι χωράει και στην μπροστινή. Το ίδιο και αυτό, αλλά λίγο πιο στριμωγμένα. Δεν είναι και κανα κομοδίνο. Οι γωνίες του είναι αυτές που ενοχλούν ίσως περισσότερο, παρά ο όγκος του. Το μοτορόλι δεν είναι και κανένα μεγάλο κινητό πάντως ;) ... είναι εξαιρετικά συμμαζεμένο σα συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Με εχεις βαλει σε τρελλο διλημμα!

Η rom που φοραει τρεχει ομαλα?

Πανω απο χρονο δεν το βασταω,βαριεμαι, και τωρα ειμαι αναμεσα σε κινεζια η επωνυμο απο εδω μεχρι 300...ειναι τα διπλα χρηματα!!

Link to comment
Share on other sites

Με εχεις βαλει σε τρελλο διλημμα!

Η rom που φοραει τρεχει ομαλα?

Πανω απο χρονο δεν το βασταω,βαριεμαι, και τωρα ειμαι αναμεσα σε κινεζια η επωνυμο απο εδω μεχρι 300...ειναι τα διπλα χρηματα!!

 

Yep, η etotalk mod rom τρέχει κανονικά. Δεν μου έχει κρασάρει καθόλου. Δε θα το αποκαλούσα κινεζιά ούτε για αστείο. Όσο για τα χρήματα, εμένα μου βγήκε ενδεχομένως λίγο ακριβά, μια και βλέπω σε κάποια καταστήματα μέχρι και 30-40$ λιγότερο από ότι στο etotalk. ΔΕΝ μετανιώνω όμως για αυτά τα 30-40$ που έδωσα περισσότερα. Το κινητό είναι αψεγάδιαστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...