Jump to content

Jiayu G3


karafu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν δε σου κάνει κόπο,μπορεις να μου προτείνεις ποια ρομ να βάλω και τον τρόπο να την βάλω;

Eυχαριστώ.Πάντως η συσκευή για κινέζικο έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

Εdit

Κατέβασα ένα αρχείο JYG3-recovery+ROOT.Mεσα βρήκα μεταξύ άλλων το προγραμμα smart phone flash tool v3.1222.00.Το άνοιξα και στην καρτέλα download βλέπω ένα κουμπι που γράφει format.Εβαλα και το scatter file που ζητάει δηλαδή το MT6577_Android_scatter_emmc.txt απο το φάκελο JYG3_recovery_CN .Μπορει να με καθοδηγήσει κάποιος για το φορματ ποια κουτάκια πρέπει να τσεκάρω;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 870
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτη η εικονα που δειχνεις, ειναι για να φλασαρεις (και οχι format .... προς Θεου οχι) το recovery.img, που σου επιτρεπει μα μπεις σε recovery-mode οταν κανεις reboot ωστε να μπορεσεις να φλασαρεις νεο ΡΟΜ, να κανεις backup, restore, clear cash, clear Dalvik κλπ κλπ

 

ειναι πρακτικα το 2ο βημα για να κανεις φλασαρισμα ενος κινητου (το 1ο ειναι να το ρουταρεις)

 

εγω μετα απο πολλα φλασαρισματα ΡΟΜ ξαναεβαλα το εργοστασιακο, αλλα με JB-4.1.2 και δεν μπορω να βρω απο που το κατεβασα :(

παντως, απο εδω http://www.needrom.com/phone-roms/jiayu/g3/ θα βρεις ολα τα ΡΟΜ που αφορούν το G3 (προσοχή !!! υπαρχουν πλεον 2 τυποι G3, το σκετο G3 και το G3Ν με πιο φρεσκο τσιπακι-ελεγκτη περιφεριακων οπως το WIFI, GPS, Bluetooth κλπ)

αν δεις οτι μετα το φλασαρισμα δεν δουλευει το WIFI, GPS, Bluetooth κλπ κατεβασε το αλλο ΡΟΜ

 

ΕΠΙΣΉΜΑΝΣΗ ..... τελικα για το ιδιο ΡΟΜ μιλαω, με αυτο απο το επόμενο ποστ του beni .... εγω ομως το εχω σε .zip μορφη για φλασαρισμα με CWM boot-into-recovery (απο που το βρηκα ρε μ@μοτο ?!)

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Aν δε σου κάνει κόπο,μπορεις να μου προτείνεις ποια ρομ να βάλω και τον τρόπο να την βάλω;

Eυχαριστώ.Πάντως η συσκευή για κινέζικο έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

Εdit

Κατέβασα ένα αρχείο JYG3-recovery+ROOT.Mεσα βρήκα μεταξύ άλλων το προγραμμα smart phone flash tool v3.1222.00.Το άνοιξα και στην καρτέλα download βλέπω ένα κουμπι που γράφει format.Εβαλα και το scatter file που ζητάει δηλαδή το MT6577_Android_scatter_emmc.txt απο το φάκελο JYG3_recovery_CN .Μπορει να με καθοδηγήσει κάποιος για το φορματ ποια κουτάκια πρέπει να τσεκάρω;

 

Αυτό το scatter που φορτώνεις είναι για να σου αλλάξει ΜΟΝΟ τη recovery, ώστε να μπορείς να περνάς rom απο την sd card, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις εσύ τώρα

(Αν φορτώσεις το scatter που εχει η κάθε rom, θα δεις ολα τα κουτάκια αριστερά τσεκαρισμένα).

Τη rom (4.1.2 official beta 1) θα τη βρείς στο http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3-10/ (πρέπει να γραφτείς).

Εχει 2 εκδόσεις. Μία για πέρασμα με Flash Tool και μια απο SD Card.

Κατάβασε την JIAYU G3 SD και κάνε extract σε ενα φάκελο. Κλείσε το τηλεφ. και βγάλε τη μπαταρία. Τρέξε το flash tool, φόρτωσε το scatter που είναι στο φάκελο της rom, και κάνε κλίκ στο Download. Σύνδεσε το τηλεφ. με το καλώδιο και τοποθέτησε πάλι τη μπαταρια.

Περίμενε το παράθυρο με το πράσινο κυκλάκι και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.Το τηλέφωνο τρέχει πλέον jb 4.1.2.Η συσκευή ειναι απλά απίστευτη για τα χρήματά της.Εξαιρετική απόδοση ο mtk 6577.Πλέον δεν έχω καμμία αμφιβολία για την αγορά δικής μου συσκευής με τον mtk 6589
Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας ευχαριστημενος πελάτης :D

 

ειναι οντως απίστευτη συσκευη, ειδικά το Gorila Glass, ειναι ολα τα λεφτα !!

 

το μονο που με στενοχωρεί ειναι οτι μολις πήρα το "απλο" G3 ενω σε 1-2 βδομαδες θα βγει το 4-πυρηνο G3 :( και σε χαμηλότερη τιμη απο το 2-πυρηνο

...... α!! ρε Κινεζοι ..... θα μας τρελάνουν ολους μας

 

να και το καινούργιο "σασί" για το 4-πυρηνο G3, σαφως ανωτερο απο το απλο 2-πυρηνο (αντιγραφη του σασί του G2S)

 

http://pic.ejiayu.com/bbs/g3/quad/bk.jpg

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αρα το g3 θα έχει ίδιες διαστάσεις με το παλιό αλλά διαφορετικό σασι?

αναρωτιέμαι αν θα αναβαθμίσουν και την οθόνη σε OGS η θα την αφήσουν την ίδια.

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

θα εχει τις ιδιες διαστασεις, απλα "αναβαθμιζουν" το σασι, υποψιάζομαι για καλύτερη απαγωγή της θερμοκρασιας του MTK6589 (που ειναι αμυδρα πιο ζεστος απο τον MT6577 του παλιου).

 

αλλα αυτο που ελπιζω να κανουν ειναι αυτο

(the MTK6589) has a 42Mbps DC-HSPA+ / TD-SCDMA-capable dual-SIM dual-active radio. This means that it will support 3G speeds of up to 42Mbps What this means is that when you take a call on one sim card, the other sim card is still active and can accept or make calls as well.

 

για να δουμε :happy: δεν περιμενω βεβαια να ειναι ολα αυτα στο G3, ισως ουτε στο G4, αλλα ας τα βαλουνε στο G5

 

οσο για την οθονη το OGS δεν χρειαζεται εφοσον το G3 εχει ήδη Gorilla Glass (εστω κι αν ειναι Corning-1, ενω το G4 θε εχει Corning-2 λιγο πιο λεπτη)

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την συγκεκριμενη rom και δεν λειτουργει to wifi και το bluetooth. Μηπως υπαρχει καπου η original rom για να την εγκαταστησω με flash tools??

 

 

Αυτό το scatter που φορτώνεις είναι για να σου αλλάξει ΜΟΝΟ τη recovery, ώστε να μπορείς να περνάς rom απο την sd card, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις εσύ τώρα

(Αν φορτώσεις το scatter που εχει η κάθε rom, θα δεις ολα τα κουτάκια αριστερά τσεκαρισμένα).

Τη rom (4.1.2 official beta 1) θα τη βρείς στο http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3-10/ (πρέπει να γραφτείς).

Εχει 2 εκδόσεις. Μία για πέρασμα με Flash Tool και μια απο SD Card.

Κατάβασε την JIAYU G3 SD και κάνε extract σε ενα φάκελο. Κλείσε το τηλεφ. και βγάλε τη μπαταρία. Τρέξε το flash tool, φόρτωσε το scatter που είναι στο φάκελο της rom, και κάνε κλίκ στο Download. Σύνδεσε το τηλεφ. με το καλώδιο και τοποθέτησε πάλι τη μπαταρια.

Περίμενε το παράθυρο με το πράσινο κυκλάκι και είσαι έτοιμος.

Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την συγκεκριμενη rom και δεν λειτουργει to wifi και το bluetooth. Μηπως υπαρχει καπου η original rom για να την εγκαταστησω με flash tools??

 

Οπως γράφει ο GAVEL στο post #564, μάλλον εχεις το νέο chip.

Πρέπει να κατεβάσεις τη rom Jiayu G3N GThrill απο http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3n-gthrill-cm10/

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα απο τον φίλο μου να κρατήσω 2-3 μέρες την συσκευή για να την στήσω με τα προγράμματα μου ώστε να διαπιστώσω πως τα πηγαίνει σε καθημερινή χρήση.Απο άποψη απόδοσης o επεξεργαστής ειναι σαφως καλύτερος από τον μονοπύρηνο του hd2 αλλά χειρότερος απο τον exynos του note 1 μου.Γενικά η συσκευή δεν προβληματίζει σε καθημερινή χρήση.Αυτο που μου έκανε όμως εντύπωση ειναι η καταπληκτική σε φωτεινότητα οθόνη που φαίνεται άνετα σε εξωτερικό χώρο,η πολύ καλή αυτονομία και το 1gb ram που επιτρέπει πολύ καλό multitasking μιας και η συσκευή ξεκινά αρχικά χωρις κανένα πρόγραμμα χρήστη με πάνω από 550mb ελεύθερα που ειναι υπεραρκετά σχεδον για κάθε χρήση

Με το gps είχε ένα θεματάκι αλλά λύθηκε ακολουθώντας τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4638287#post4638287 να πω όμως ότι στο /system/etc δεν υπάρχει gps.conf αρχειο αλλά και ούτε και στο /data/misc το αρχειο mtkgps.dat αλλά με το Mobile Uncle tools ενεργοποίησα το EPO στο gps και πλέον κλειδώνει γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα η συγκεκριμενη rom απαιτει cwm. Εγω ομως εχω εργοστασιακο boot loader (στα κινεζικα) και δεν μπορω να εγκαταστησω την rom. Επιπλεον για καποιο λογο δεν μπορω να χρησιμοποιησω το sp flash tool, δεν ενεργοποιηται η πορτα USB VCOM Driver, αν και εχω περασει τον αναλογο driver. Ποιο σθγκεκριμενα μολις το συνδεω ακουω τον ηχο απο το pc οτι βρεθηκε νεο υλικο αλλα αμεσως μετα αποσυνδεεται, οποτε το flashtool δεν προχωραει... Καμια ιδεα?

 

 

Οπως γράφει ο GAVEL στο post #564, μάλλον εχεις το νέο chip.

Πρέπει να κατεβάσεις τη rom Jiayu G3N GThrill απο http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3n-gthrill-cm10/

Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σθγκεκριμενα μολις το συνδεω ακουω τον ηχο απο το pc οτι βρεθηκε νεο υλικο αλλα αμεσως μετα αποσυνδεεται, οποτε το flashtool δεν προχωραει... Καμια ιδεα?

 

για δοκίμασε το PdaNet (googlaρε το γιατι δεν θυμαμαι απο που το βρηκα) το ειχα εγκαταστήσει για το 1ο μου smartphone (ενα πολυ ιδιότροπο κλώνο) και απο εκει και μετα δεν χρειάστηκε να ξαναβάλω κανενα αλλο driver, ουτε για το G3 ουτε για το G2S

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα μπορουσε καποιος να μου κανει μια συντομη ενημερωση σχετικα με την συγκεκριμενη συσκευη??

 

Ποια προβληματακια-bugs εχουν παρουσιαστει και αν εχει βρεθει καποια λυση...και αν εχουν βγει σταθερες και απροβλιματιστες ρομ και γενικα οτι νομιζει καποιος οτι πρεπει να γνωριζει κανεις πριν αγορασει την συσκευη...

 

Ειμαι σε αναζητηση κινεζικου κινητου και ειναι μια απο τις επιλογες που εξεταζω...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τώρα που θα βγει το αναβαθμισμενο G3 με 4πυρινο επεξεργαστή, εχεις 2 επιλογες :

 

1- να βρεις καποιο μαγαζι που να εχει ακομα στοκ απο το "παλιο" G3 και να το αρπάξεις ή

2- να περιμένεις 1-2 βδομάδες να αρχίσει να πουλιέται το νεο G3 (με οτι προβλήματα τυχόν θα εχει, σαν νεο μοντέλο)

 

η 1η λυση δεν εχει "αγνωστα νεα" προβληματα, εχει πολλά σταθερα ΡΟΜ, ομως μενεις με ενα ξεπερασμενο επεξεργαστη κλπ

η 2η λυση εχει 4πυρινο, με πρακτικα την ιδια τιμη με το παλιο, και εφ οσον ειναι νεο μοντελο, δεν εχει κανενα ΡΟΜ, ουτε ξερει κανεις τι προβληματα θα παρουσιασει

 

εσυ κρινεις τι θες να κανεις, ποσο βιαζεσαι, ποσα λεφτα θες να ξοδεψεις και αν θες να παρεις καποιο απο τα δυο G3 ή θες να περιμενεις κανα μηνα να παρεις το ολοκαινουργιο G4 (δες το σχετικο νημα)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμμιά λειτουργική 4.1.2 rom? Αν είναι δυνατόν να είναι stock αντί για lewa os!

Η μόνη που βρήκα είναι η Gthrill 3 και σε αυτή έχω πρόβλημα με τις επαφές που τις έχω αποθηκευμένες όλες σε μορφή +30...

Όταν με καλούν και το δίκτυο στέλνει τον δεκαψήφιο αριθμό μόνο το κινητό δεν αναγνωρίζει και δείχνει σα να με καλεί κάποιος άγνωστος!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμμιά λειτουργική 4.1.2 rom? Αν είναι δυνατόν να είναι stock αντί για lewa os!

Η μόνη που βρήκα είναι η Gthrill 3 και σε αυτή έχω πρόβλημα με τις επαφές που τις έχω αποθηκευμένες όλες σε μορφή +30...

Όταν με καλούν και το δίκτυο στέλνει τον δεκαψήφιο αριθμό μόνο το κινητό δεν αναγνωρίζει και δείχνει σα να με καλεί κάποιος άγνωστος!

 

Κοίτα το post # 565

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το post # 565

 

Την είχα ξαναβάλει την http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3-10/ έκδοση αλλά για να μην την κράτησα μάλλον και αυτή το έχει το bug με το caller id. Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σε νούμερα αποθηκευμένα με international prefix?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. γίνεται μια προσπάθεια μετάφρασης στα ελληνικά της lewa OS ROM. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μπει εδώ.

http://androidtranslator.etomaszow.eu/LewaOS-4.1/?lang=el

μετά από συνομιλία που είχα με αυτόν που έχει το project, τα μεταφρασμένα αρχεία αυτός τα χρησιμοποιεί για την Lewa OS ROM στα JiayuG3, Newman N1, Umi X1, ZTE V970.

 

Όποιος μπορεί και έχει όρεξη, ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα ξαναβάλει την http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3-10/ έκδοση αλλά για να μην την κράτησα μάλλον και αυτή το έχει το bug με το caller id. Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σε νούμερα αποθηκευμένα με international prefix?

 

Δεν το εχω προσέξει, αλλά αυτή είναι η μόνη official 4.1.2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. γίνεται μια προσπάθεια μετάφρασης στα ελληνικά της lewa OS ROM. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μπει εδώ.

http://androidtranslator.etomaszow.eu/LewaOS-4.1/?lang=el

μετά από συνομιλία που είχα με αυτόν που έχει το project, τα μεταφρασμένα αρχεία αυτός τα χρησιμοποιεί για την Lewa OS ROM στα JiayuG3, Newman N1, Umi X1, ZTE V970.

 

Όποιος μπορεί και έχει όρεξη, ας βοηθήσει.

Έκανα μερικές μεταφράσεις, ελπίζω να είναι σωστές!

 

Δεν το εχω προσέξει, αλλά αυτή είναι η μόνη official 4.1.2.

Και η Gthrill βασίζεται στην official beta 4.1.2 που γράψαμε παραπάνω, και μου κάνει εντύπωση πως δεν το αναφέρουν πολλά άτομα το πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης. Στην 4.0.4 υπόψιν δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα και καμμία αλλαγή από μέρους μου! :(

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω το ιδιο "προβλημα" με το +30 ή το 00 με αυτη τη ΡΟΜ

 

κι εγω εβαλq την Gthril και μετα ξαναγύρισα στην official και απο τοτε κανει αναγνώριση κλησεων ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΘΕΜΑ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

π.χ. ειχα το τηλεφ +30 1234567890 δεν το αναγνωριζε

το αλλαξα σε 00 1234567890 τιποτα

του εβαλα 0030 1234567890 χαμπαρι δεν πήρε

μονο οταν το εκανα 1234567890 μου το αναγνώρισε κανονικα

 

οποτε απλα αλλαξα ολες μου τις επαφες (σιγα ποσες να εχουμε δα !!!) και ουτε γατα ουτε ζημια

 

Ομως, κατι εγινε στο θεμα του συγχρονισμού του Google account μου και δεν λεει να συγχρονίσει με τιποτα :(

βασικα, δεν τον "βλεπει" σαν account, ενω τον εχω ορισει κανονικα με το password του και μου εγραψε "this operation may take a while" και μετα μου εγραψε τη βλακεία για την πιστωτική καρτα και τελικα μπηκε κανονικα (γιατι ολα μου τα email ηρθαν σωστα) εν τουτοις τα contacts μου δεν τα βλεπει απο το internet αλλα μονο αν τα κανω import απο την SD-card και φυσικα δεν τα κανει update με το Gmail

 

καμια ιδεα please :cry:

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. γίνεται μια προσπάθεια μετάφρασης στα ελληνικά της lewa OS ROM. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μπει εδώ.

http://androidtranslator.etomaszow.eu/LewaOS-4.1/?lang=el

μετά από συνομιλία που είχα με αυτόν που έχει το project, τα μεταφρασμένα αρχεία αυτός τα χρησιμοποιεί για την Lewa OS ROM στα JiayuG3, Newman N1, Umi X1, ZTE V970.

 

Όποιος μπορεί και έχει όρεξη, ας βοηθήσει.

 

κανω κι εγω μετάφραση στο [LewaNetworkManager.apk] ..... υπάρχει κάποιος που τα ελέγχει, γιατι παρόλο που ειμαι Μηχανογράφος, υπάρχουν πολλοί οροι που τους χρήσιμοποιουμε μονο στα Αγγλικά

 

και κατι ακομα...... μπορει να γινει ΡΟΜ και για το Jiayu G2S ??? το εχει παρει πολυς κοσμος

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και σε μένα το G3, όλα άψογα, δουλεύουν τα πάντα, φανταστική οθόνη, χωρίς κανένα πρόβλημα, έχει επάνω την 4.0.4.

το παρήγγειλα από merimobilew και κόστισε 161 euro, με μεταφορικά EMS. επτά μερούλες έκανε να έρθει.

Έχω μερικές απορίες ???

1. Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι το νέο με G3N? (Γράφει Bulid Number G3N 20130..... κλπ.. μήπως από εκεί ?)

2. Αρχικά κάνω backup την υπάρχον ROM (καλού κακού) και μετά ROOTARO ???

3. Αν ναι με ποιο πρόγραμμα κάνω backup, και που βρίσκω οδηγό για σωστό ROOTING ?

4. Από τι έχω διαβάσε,ι με το ROOT θα μπορέσω να βγάλω τις κινέζικες εφαρμογές

5. Και μετά ποια ROM βάζω για να μην έχω κανένα πρόβλημα

 

Αυτά αρχικά, ελπίζω να μην σας ζάλισα πολύ...

Thnks and help :)

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...